מחיר הנדל"ן בארה"ב מתאוששים בקצב איטי, האם רוכשי הבומרנג יצילו את המצב?

|
שוק הנדלן האמריקני

בשבועיים האחרונים שוק הנדל"ן האמריקני התעודד מהפירסומים כי כמות מכירות הבתים החדשים בחודש מאי עלו בצורה החדה ביותר מזה שבע שנים וגם מכירת הבתים הקיימים הגיעה לשיא של 5 שנים. היום מדד נוסף שפורסם בשוק הנדל"ן מצביע על כך שיש והחגיגה הייתה מוקדמת. 

על פי מדד קייס שילר, מחירי הבתים בחודש אפריל עלו 4.9% אל מול אפריל של שנה שעברה. חדשות טובות, אם כי השוק מצפה להתאוששות מהירה יותר כאשר מדד הכלכלנים של רויטרס הצביע על צפי של עליה בסך של 5.5%.

כמו כן, תוצאות ב-11 מתוך 20 המחוזות הנבדקים הצביעו על כך שקצב עליית המחירים מתחיל להאיט. מדד אפריל אל מול מארס עלה ב-0.3% לעומת הצפי של 0.8%. 

בשנות המשבר של העשור הקודם, 8 מיליון בעלי משכנתאות איבדו את הבתים שלהם לאור אי עמידה בתשלומים. לאחרונה, לאור התאוששות שוק העבודה והעלייה בשכר גדלות הערכות לכך כי חלקם של אותם אמריקנים ינסה לרכוש בתים מחדש. כרגע הכמות שלהם זעירה אך הרוכשים החדשים אשר מכונים "רוכשי בומרנג", יכולים לגרום לשינוי של ממש בשוק. 

על פי חוק בארה"ב, לאחר עיקול בית של רוכש, עליו להמתין 7 שנים עד אשר יותר לו לרכוש מחדש בית ולקיחת משכנתא מחודשת. על פי חישוב זה, איגוד סוכני הנדל"ן חישב כי 700 אלף רוכשים חדשים יזרמו השנה אל השוק. אליהם יצטרפו 2.2 מיליון רוכשים חדשים בחצי העשור הקרוב. 

חוויה של איבוד בית אינה עניין של מה בכך. לכן יש מקום לשאול האם אדם שביתו עוקל, ירצה לרכוש מחדש בית? על פי חברת מהמחקר TransUnion, מיום תחילת המשבר, קיימים בשוק 1.3 מיליון אמריקנים שיש באפשרותם לרכוש בית מחדש לאחר שהאחרון בבעלותם עוקל. כמות של פחות מחצי מתוכם הגישו בקשה לרכוש מחדש בית. 


תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות