המלצה לא שגרתית בשוק המניות - לבוא בראש פתוח

אוהד חיים, אנליסט ני"ע זרים בלאומי שוקי הון, על ההשקעה עם הפוטנציאל הגבוה ביותר לתשואת יתר
|
(7)

על רקע השיפור היחסי בכלכלה האירופאית, בחרנו להתמקד בחיפושים אחר השקעה עם הפוטנציאל הגבוה ביותר לתשואת יתר. התוצאה - פורטוגל. כלכלה שיוצאת מבסיס נמוך, אך מראה שיפור ניכר בשנים האחרונות, גם ביחס למדינות אחרות באירופה.

פורטוגל היא מדינה קטנה בפריפריה האירופאית, עם תוצר נומינלי של 179 מיליארד אירו, הכלכלה העשירית בגודלה בגוש האירו. המשבר הפיננסי היכה במלא עוצמתו בכלכלה הקטנה, אך בשנים האחרונות היא שבה לפסי צמיחה ובלטה ביחס למדינות אירופאיות אחרות. פורטוגל מונה כ-10.5 מיליון תושבים. מאז המשבר, ביצעה פורטוגל שינויים מבניים שאפתניים בתחומים רבים במדינה: בשוק העבודה, מיסוי, רגולציה והסקטור הציבורי. רפורמות אלו תמכו בשיפור הכלכלי של המדינה. ההצלחה של הרפורמות באה לידי ביטוי בעלייה החדה בייצוא מהמדינה.

לפורטוגל יש קשרי מסחר משמעותיים עם ספרד, ושיפור של הכלכלה הספרדית תורם לשיפור גם בכלכלה הפורטוגלית.  בשנה האחרונה הכלכלה הפורטוגלית צמחה ב-2% והיא צפויה להמשיך לצמוח באופן דומה בשנתיים הקרובות.

אחד האתגרים המשמעותיים עימם התמודדה פורטוגל היא הירידה בייצוא לאירופה, בהשפעת הדומיננטיות הסינית. הרפורמות שבוצעו בה בשנים האחרונות התמודדו עם הבעיה הזו. כך למשל, ב-2005 הייצוא היווה כ-27% מהתוצר וכיום הוא מהווה כ-40% מהתוצר. הצמיחה בייצוא של פורטוגל שנייה רק לגרמניה.

המשבר פגע קשה בכלכלה הפורטוגלית עם אבטלה שהגיעה בשיאה ל-16.183%, ובקרב הצעירים לשיא של 40%. מאז, נרשמה ירידה חדה באבטלה ל-11%, ובקרב הצעירים ירדה ל-26%. עדיין מדובר ברמת אבטלה גבוהה הזקוקה לשיפור משמעותי, אך המגמה החיובית צפויה להימשך.

אחת הרפורמות שסייעה להפחתת האבטלה ולהגברת הגמישות בשוק העבודה הייתה הכשרת כוח עבודה בפורטוגל. בהשוואה למדינות אירופאיות אחרות, הכישורים הממוצעים של אזרחי פורטוגל הם נמוכים ומשקפים רמת חינוך ירודה. רק ל-43% מכוח העבודה הכולל, ול-67% מהצעירים מכוח העבודה יש השכלה תיכונית, כך שפורטוגל ניצבת כמדינה הרביעית מהסוף באירופה. בנוסף העלו את שכר המינימום ל-650 אירו. העלייה בשכר מינימום, בשילוב עם שיפור במיומנויות העובדים צפויה להוביל לשיפור בפרודוקטיביות של הכלכלה המקומית.

למרות השיפור בכלכלה ובתעסוקה בפרט, האינפלציה אינה מרימה ראש, עם קריאה נמוכה בשנתיים האחרונות של 0.5% ו-0.6% ב-2015 ו-2016 בהתאמה, והצפי הוא להמשך רמות אינפלציה נמוכות.

מאז הבחירות בנובמבר 2015 נהנית פורטוגל מיציבות שלטונית, וזאת בשונה ממדינות כגון איטליה. המפלגה השלטת היא מהצד השמאלי-סוציאליסטי מפלגת ה-PS. באופן מפתיע, דווקא המפלגות הסוציאליסטיות במדינה היו אחראיות להעברת רפורמות מרחיקות לכת, וגילו מחויבות גבוהה להתחייבויות לגוש האירו. רמות החוב הגבוהות של המדינה - 130% מהתוצר,  מקשות על הממשלה לבצע הקלות פיסקאליות. כדי להקל על הממשלה, התחייבה פורטוגל להפחית את החוב בצורה איטית ומדודה עד 2030 ל-120% מהתוצר. כחלק ממאמצים אלה, הגירעון הממשלתי, שבשיאו הגיע ל-11.2%, התייצב בשנתיים האחרונות, ונע סביב 2% מהתקציב השוטף. 

הסקטור הבנקאי, שעל חלקו במשבר דובר בהרחבה, רשם שיפור משמעותי במונחי הון ובנכסי סיכון. בניתוח מאזני הבנקים ניתן לראות כי הם חזרו למודל המסורתי - המימון מפיקדונות גדל, והמימון הבין בנקאי או באמצעות פנייה לשוקי ההון יורד. אלטרנטיבת המימון הזולה שייצר ה-ECB, עם השימוש באג"ח ממשלתי כבטוחה בהחלט קורצת לבנקים בפורטוגל. עם זאת, למרות השיפור הבנקים בפורטוגל הם נקודת חולשה, עם רמת הלוואות בפיגור גבוה. הממשלה ממשיכה לעבוד יחד עם ה-ECB לפתרון בעיית ההלוואות הרעות.

ההמלצה - חשיפה למדד המניות הפורטוגלי

מדד המניות העיקרי בפורטוגל הוא PSI-20, העוקב אחר 20 החברות בעלות שווי השוק הגדול ביותר בפורטוגל. מתחילת השנה רשם המדד עלייה של 23%, אך הוא עדיין רחוק ב-60% מהשיא אליו הגיע ב-2014. הסקטור הבנקאי מהווה רק 6.3% מהמדד. שלושת הסקטורים העיקריים הם חשמל - 30% , גז ונפט - 21% ועץ ומוצריו - 12%. המדד נסחר במכפיל רווח שהצפי שלו ל-2017 הוא 18. הצפי ל-2018 הוא להתכווצות משמעותית של המכפיל ל-15.3, מה שמשקף את הצמיחה הגבוהה הצפויה ברווחי החברות.

ניתן להיחשף למדד באמצעות תעודת הסל PGAL - Global X FTSE Portugal 20 ETF. ל–ETF דמי ניהול של 0.61%, תשואת דיבידנד של 3.55% ושווי שוק של 44.48 מיליון דולר. שווי השוק הנמוך אינו מייצג את רמת הסחירות והנזילות בנייר. נציין כי הסחירות והנזילות נגזרות מהמניות המרכיבות את המדד, שהן כאמור 30 המניות בעלות שווי השוק הגבוה בפורטוגל.

* מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  איפה מוממלץ להשקיע בפורטוגל,ממש תותח
  יואל 30/06/2017 10:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא כמו שלמה גרינברג שכותב כל שבוע כתבות ארוכות ומתישות עד שהקורא לא מבין את התכלס של הכתבה,אצל אוהד קצר רולע ותמציתי
  סגור
 • 5.
  האם יש גם תעודת סל ישראלית שעוקבת? (ל"ת)
  פורטוגל 24/06/2017 21:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  יש סקירות ואנליסטים שבאמת שווה לקרוא, מוריד תכובע בנאדם
  יאיר 22/06/2017 12:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין לך הרבה אנליסטים שבאים עם רעיונות מחוץ לקופסא בלי פחד. בעתונות הכלכלית בארץ, כולם קוראים המלצות בבארונס, מתרגמים לעברית ולוקחים ת'קרדיט. ישר כח אחינו!
  סגור
 • 3.
  איזה ביצועים, בלתי נתפס!
  מנהל השקעות ותיק 22/06/2017 10:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני מקפיד לקרוא באתר הזה את כל הכתבות של המומחים השונים, יש מעניינים יותר ויש מעניינם פחות, אבל במבחן התוצאה לאוהד חיים אין מתחרים - כל המלצה, בול פגיעה! מדהים.
  סגור
 • שקוף
  אבי 24/06/2017 17:02
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אני חושב שהיצירתיות שלך להגיב 3 פעמים בחמש דקות מדהימה.......
  סגור
 • 2.
  אוהד, אתה מספר אחד!
  מוסדי לשעבר 22/06/2017 10:30
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מדהים כמה ידע יש לבחור הזה, פשוט תענוג צרוף!
  סגור
 • 1.
  מוריד את הכובע
  אחד שעוקב 22/06/2017 10:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל הכבוד לביזפורטל, סוף סוף משב מרענן של מקוריות וחשיבה מחוץ לקופסא, לצד כתיבה אינטליגנטית ובהירה. תמשיכו להביא עוד טורים וכתבות מהסוג הזה!! וכמובן יישר כח לכותב!
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות