אסטרטגיה מס' 28: קניית מחיר מימוש ומכירת מחיר מימוש שני לעקום מחודד

זיו פניני, מנהל חדר המסחר במגדל שוקי הון, מנתח ומפרט את אסטרטגיות המסחר בנגזרים המשמשים הן את הלקוחות המגדרים והן את אלה המתוחכמים
זיו פניני, צילום: Getty images Israel
האסטרטגיות מלוות בגרפים ודוגמאות מהפשוטות ביותר אל המורכבות ביותר. בכל שבוע יפורסמו שתי אסטרטגיות מסחר. תחילה יוצגו אסטרטגיות פשוטות שתכליתן להוות בסיס חיוני להבנת האסטרטגיות האחרות. לאחר מכן, אסטרטגיה אחת פשוטה לסוחרים חדשים ואסטרטגיה מורכבת למנוסים יותר. בגרפים המצורפים המדד נמצא ב-1000 נקודות, 5% סטיות התקן 20% והימים לפדיון לפי הכתוב במקרא של כל גרף וגרף.

כיצד ליצור את הפוזיציה?
א. קניית אופציית CALL במחיר מימוש X (בדלתא 25%), מכירת אופציית PUT במחיר מימוש Y ( 25%), ומכירת חצי חוזה על נכס הבסיס.
ב. קניית אופציית CALL במחיר מימוש X (בדלתא 25%), מכירת אופציית PUT במחיר מימוש Y (דלתא 25%), ומכירת חצי (או C1) על נכס הבסיס.
ג. קניית אופציית CALL במחיר מימוש X (בדלתא 25%), מכירת אופציית PUT במחיר מימוש Y (דלתא 25%), ומכירת חצי CALL וקניית חצי PUT במחיר מימוש A.
ד. קניית אופ' PUT במחיר מימוש X דלתא (75%) קניית 1.5 נכס הבסיס / חוזה/ חוזה סינטטי, מכירת אופציית CALL במחיר מימוש Y (דלתא 75%).

סוג משקיע
- משקיע המאמין כי נכס הבסיס עומד לעלות חזק ומהר או לרדת לאט, ורוצה לנהל פוזיציה של קניית אירוע / קניית גאמא / ווגא במקרה עליות (כלומר פוזיציית קניית סטיית תקן), או לנהל מכירת אירוע / גאמא / ווגא במקרה של ירידות (כלומר פוזיציית מכירת סטיית תקן).
- משקיע המאמין כי עקום הסטיות חד מדי, הפחד מפני ירידות גדול מאוד, והפער בסטיות התקן הגלומות בין הפוטים הקטנים לבין הקולים הקטנים מוגזם ומאפשר ריסק ארבטראז.
- המשקיע המאמין כי העקום עומד להתיישר בטווח הקרוב, והפער עומד להצטמצם.

דיון
המשקיע כותב 100 PUT מחוץ לכסף (בסטייה מאוד יקרה יחסית לכסף) בדלתא 25, וקונה 100 CALL מחוץ לכסף (בסטייה זולה מול אלו בכסף) בדלתא 25. לכן כדי לאפס את הדלתא הוא מוכר 50 חוזים או חוזים סינטטיים.

גרף מס' 1 מראה את הצילינדר הקנוי, חצי החוזה המכור ופוזיציית הסקיו ביחד.
גרף מס' 1
גרף מס' 1

גרף מס' 2 מראה את הרווח וההפסד לטווח הקצר.
גרף מס' 2
גרף מס' 2

אסטרטגיה זו מתאימה למדד מטבעות או נכסים בהם הפחד מתנודתיות בעליית נכס הבסיס, או לחלופין בשוקי מניות שעקום הסטיות בהם מאוד חד. הפחד מירידות מגולם במחירי האופציות, ואנו מעוניינים לכתוב את הביטוח כנגד גבוהה וסקיו אשר מפצה עבור הסיכון הנלקח. האסטרטגיה מתאימה למשקיע שמאמין בשורט סקוויז, ורוצה לנהל אסטרטגיית קניית גאמא דווקא בעליות שערים.

על פי שני הגרפים ניתן להבין כי האסטרטגיה תגיב כקניית סטיה, במידה והשוק יעלה. כלומר המשקיע ינהל את הדלתא כשאפקט הגאמא לטובתו וישאף לעלייה במהירות השוק ובסטיית התקן הגלומה באופ'. פעילותו תהיה נגד מגמה כ-TAKE PROFIT, והמשקיע יישאף לעלייה במהירות השוק ובסטיית התקן הגלומה באופ'.
גרף מס' 3
גרף מס' 3

מאידך, האסטרטגיה תגיב כמכירת סטיה במידה ונכס הבסיס ירד. המשקיע ינהל את הדלתא כשאפקט הגאמא לרעתו, אך ירידה בסטיית התקן ומעבר הזמן לטובתו. כלומר פעילותו תהיה על המגמה, והוא יבצע גידור דינמי תוך כדי פעילות STOP LOSS, ראה פירוט באסטרטגיות קניית/מכירת סטייה בדלתא אפס.

יש להבין כי בדרך כלל כשהשוק עולה, המהירות והתנודתיות שלו יורדות, שכן אנו בטריטוריה הטובה והנוחה לרוב המשקיעים. לכן אנו צריכים לחפש זמנים בהם המשקיעים מאוד פסימיים, ועלייה במחיר נכס הבסיס לא תהיה להם טובה (שורט סקוויז) - העצבנות תעלה ונרצה לנהל דלתא אפס בגאמא חיובית ולהרוויח את עליית הסטייה, הגאפ הגדול הפוטנציאלי בפערי הזמן והתנודתיות התוך יומית הגבוהה. בתקופות אלו בהן מרבית המשקיעים מורידים פוזיציות וקונים אופ' PUT להגנה.

דווקא בירידות נרצה לנהל דלתא אפס בגאמא שלילית, וכך להרוויח את ירידת הסטייה, התיישרות הסקיו ופערי הזמן הקטנים. יש להבין כי בשני המקרים של תנודה במחיר נכס הבסיס, האופציה הקנויה או הכתובה מגיעה לאזור הכסף - אז שיפוע העקום כבר לא רלוונטי, אלא רק עלייה / ירידה בסטיית התקן בכסף, באפקט הגאמא ומהירות התנודה במחיר הנכס.

נקודה שנייה חשובה הינה כשהסטייה של אופציית CALL שהייתה מחוץ לכסף מגיעה לכסף, והיא אמורה לעלות רק מזחילה על עקום הסטיה. בנוסף, כש-PUT מחוץ לכסף מגיע לכסף, הסטייה אמורה לרדת מעצם הזחילה על עקום הסטיות. כלומר יש כאן פוטנציאל רווח נוסף במקרה שהשוק זז והסקיו לא משתנה.

נקודה שלישית הינה דווקא כשאין תנודה. בנקודה זו הדלתא אפס, הגאמא והווגא שואפות לאפס וההשפעה היחידה על האסטרטגיה הינה התיישרות או התחדדות של עקום סטיות התקן. ככל שעקום הסטיות חד, המשקיע מאמין בתנודה חזקה מעלה. כשיש זמן רב לפדיון יעדיף המשקיע לצאת לכיוון דלתא 15-20 וכך הוא יגדיל את המנוף. ככל שהעקום פחות חד, הזמן לפדיון מתקרב יעדיף המשקיע להתכנס לדלתא 30-35.
גרף מס' 4
גרף מס' 4

כמובן שהמשקיע יכול לכתוב ולקנות מספר מחיר מימוש, ולהרכיב כל מרווח / צילינדר שהוא רואה לנכון ולאפס מול דלתא כפוזיציה על הסקיו באותם נקודות המעניינות אותו.
גרף מס' 5
גרף מס' 5

דלתא
הדלתא תהפוך חיובית יותר ויותר הן כשמחיר נכס הבסיס יעלה והן כשהוא ירד.
גרף מס' 3
גרף מס' 3

גאמא
הגאמא תהפוך שלילית כשמחיר נכס הבסיס ירד נגד רצונו של המשקיע, לעומת זאת, כשמחיר הנכס יעלה הגאמא תהפוך חיובית לרווחתו של המשקיע.
טטא
הטטא תהיה חיובית במידה והנכס ירד, ותהפוך שלילית במידה והנכס יעלה.
ווגא
אם מחיר נכס הבסיס עולה הרי שעלייה בסטייה תפעל בעד האסטרטגיה. במידה וירד היא תפעל נגד.
גרף מס' 6
גרף מס' 6

טיפ:
- המשקיע יכול להשאיר מראש דלתא שלילית נמוכה, שכן אפקט הגאמא כבר יאפס אותו במקרה של תנודה חזקה מעלה.
- המשקיע יכול לכתוב פחות אופציות או לקנות מעט יותר אופציות כפונקציה לגודל התנודה האפשרית או לפחד מפני פוזיציה כתובה.
- המשקיע יחפש להיכנס לפוזיציה כשיש פחד רב מפני ירידות וסטיות התקן גבוהות מאוד מחוץ לכסף.
- משקיע יבטח בצורה זו פוזיציית שורט שיש לו בנכס הבסיס או נכסים קורלטיביים עם נכס הבסיס.

*כל הזכויות שמורות
** לזירה של פניני במגזין מגדל
*** לרשימת כל האסטרטגיות
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  תקנו בזול ותמכרו ביוקר זה כל הסיפור (ל"ת)
  סוחר 28/02/2013 08:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • אם רק תסביר אך עושים את זה
  A 28/02/2013 09:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  באמת לא צריך יותר כלום.... עד אז, אין ברירה...
  סגור
 • בינתיים תקנה בזול ותמכור ביוקר את הכשרה אנרגיה
  סוחר 28/02/2013 10:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם תצליח לבצע עם כול המנתקים...
  סגור
 • 5.
  תשובות...
  ז.פ. 26/02/2013 08:54
  הגב לתגובה זו
  1 1
  2 - בתנודה חזקה מטה ,הגמא הופכת שלילית (ראה את גרף הגמא) והמשקיע צריך לאפס דלתא בתצורת סטופלוס...העיקרון לבצע זאת כשהסטיות ב PUTים גבוהות מספיק ומפצות על סיכון זה... 3 - אם השוק יורדללא שינוי סטיה או סקיו אזיי PUTים שאתה כתוב מתקרבות לכסף והסטייה בהם יורדת ולהפך, בעליות CALLים שאתה קנוי מחוץ לכסף מתקרבים לכסף והסטייה בהם עולה... 4 - נכון לעיתים אפילו יותר (בסאב פריים זה הגיע ל 10 סטיות תקן...) תודה על התגובות...
  סגור
 • 4.
  כתוב ומוסבר מצויין
  נוסטרו 25/02/2013 15:34
  הגב לתגובה זו
  0 2
  לעיתים ניתן לקחת ככה 5 סטיות תקן.... רק בזהירות...
  סגור
 • 3.
  מה הכוונה "הסטייה צריכה לעלות מזחילה על עקום הסטיות"
  סוחר ותיק 25/02/2013 14:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איך זה קשור לאסטרטיגה?
  סגור
 • 2.
  גמא
  האסטרטכ 25/02/2013 14:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה קורה לגמא בתנודה חזקה למטה?
  סגור
 • 1.
  אסטרטגיה על הכיף כפאק
  השוחר 25/02/2013 14:54
  הגב לתגובה זו
  0 2
  באמת
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות