הנה מה שחושב הקבלן יגאל דמרי על אסון קריסת החניון - צפו בקטע

במסגרת פורום של דן אנד ברדסטריט, בכירי חברות הנדל״ן התייחסו גם לתכנית מחיר למשתכן ומיסוי בעלי 3 דירות ומעלה
 |  (10)
יגאל דמרי, צילום: יח"צ

שורה של בכירי חברות הנדל״ן בישראל התכנסו היום (ד׳) בפורום הנדל"ן השנתי של דן אנד ברדסטריט, במסגרת פורום 100 DUN'S. בפתח הדיון נשאלו הנוכחים על כך שבאתר שקרס היה אדריכל אחראי במקום מהנדס כפי שטען מנכ״ל דניה סיבוס. כמו כן, דיברו הבכירים על הענף בכללותו וההשלכות של תכנית הדגל ׳מחיר למשתכן׳ על מחירי הדיור. 

קריסת אתר הבנייה - ״כשל שעוד לא קרה בישראל״
יגאל דמרי
בעל השליטה בחברת י.ח. דמרי טען במהלך הפורום כי ״דניה סיבוס חברה טובה בביצוע ולא נכפיש את שם החברה. לגבי מה שקרה שם כל אחד יכול לנחש. מדובר בכשל שעוד לא קרה בישראל וזה קורה ומשתדלים לעשות הכי טוב, כאשר כל דבר יכול לקרות״. 
דמרי הוסיף כי בחברתו יש פיקוח מבית וכי ממנהל הבטיחות לא מגיעים לפקח על העבודה אלא על הבטיחות בלבד. ״מחובתו של כל יזם לדאוג לפיקוח על הבטיחות. ימותו אנשים ואין מה לעשות, מדובר בענף מסוכן ועושים הכל כדי למנוע אסונות ותאונות, אך התאונות יהיו ויש לדעת לצמצם אותן״. 
יגאל דמרי הוסיף ודיבר אל מול המצלמות: 
 


אוהד דנוס, יו״ר לשכת השמאים: ״אני חושב שהרגולוציה היא מעט נזילה ואם יש קבלן שרוצה למכור ושמו חשוב לו הוא מקפיד יותר על איכות הבנייה, אבל  ידוע שאפשר להקפיד פחות ויש מקרים כאלה. אבל בסופו של יום המדינה אשמה, מה שקרה עם מחירי הדיור ולחצי הקבלנים הובילו למצב בו היזם מבקש לחסוך ואינני מאשים אותו, חושבים שהוא גורף מיליונים מכל עסקה, אך תשומות הבניה שלו עולות כל הזמן״. 

מחיר למשתכן ומחירי הדיור - מנוע לביקושים חדשים בענף 
בכירי חברות הנדל״ן דנו גם בתכנית הדגל ׳מחיר למשתכן׳ וההשלכות על שוק הדיור. תמיר דגן מנכ״ל קבוצת שיכון ובינוי טען כי תכנית ׳מחיר למשתכן׳ הכניס אנשים לשוק ורצון לרכישה שלא חשבו על כך קודם לכן, ״זקנה בת 80 שצפויה ללכת לדיור מוגן נרשמת למחיר למשתכן ואני לא צוחק. הסיכוי לזכות הוא נמוך ואין קרקעות ואני אומר זאת כבר 10 שנים ולאחרונה עליית המחירים היא דרמטית״.
ארנון פרידמן מנכ״ל אשדר מקבוצת אשטרום התייחס לכניסת ביקושים חדשים לשוק: ״אנחנו לא רואים סבתא בת 80 אלא צעירים שהולכים כי הם זכאים - למה לא להשתתף בחגיגה. נוצרים ביקושים שלא היו קודם אבל רואים אנשים הולכים ונרשמים להגרלה בקריית מוצקין שאינם תושבי המקום או מהסביבה והם אינם מתכננים לגור שם אלא להשקיע. הם ימשיכו להתגורר בשכירות במרכז ואז יהיו לכך השפעות נוספות. על כן, מחיר למשתכן רק מוביל לעליית מחירים, לא מבין את התכנית אבל אני כן משתתף בה״. 
פרידמן הוסיף וציין כי בחברת אשדר יש פרויקטים של ׳מחיר למשתכן׳ שלא יצאו לשיווק כי לוקח שנתיים וחצי מהרגע ששווק ליזם ועד שיגיע לציבור. ״חשבו ש׳מחיר למשתכן׳ יוביל לירידה במכירות בפרויקטים הסמוכים, אך אצלנו קרה בדיוק הפוך. ׳מחיר למשתכן׳ לא משפיע על ירידה בביקושים ברמה הארצית וגם לא בפרויקטים הסמוכים, אין לכך השפעה כלל״.
דמרי גם כן התייחס ליכולת התכנית להוריד מחירים: ״למה לא נותנים מענקים במקום הגרלות? אם היו עושים זאת היו מחירים שפויים. אין היצע והביקוש קיים, תוך שעתודות הקרקע באזור באר שבע או מצפה רמון בשפע ואני יכול לבנות אבל אף אחד לא יבוא לקנות. אם ניתן מענק אנשים יבואו לשם, אך המדינה לא רוצה להוריד מחירים כי זה לא כדאי לה״.
מיסוי למחזיקי למעלה משלוש דירות והקשר לדיור להשכרה ארוכת טווח
הדיון גם עבר לעסוק ברצון הממשלה למסות בעלי 3 דירות ומעלה תחת חוק ההסדרים בתקציב המדינה לשנים 2017 -2018 שזוכה לביקורת רבה מכל עבר. יגאל דמרי התייחס לכך שמצד אחד המדינה מעודדת פרויקטי דיור להשכרה ומצד שני מוציאה את המשקיעים מהשוק: "יש אבסורד בכך שרוצים להיאבק במשקיעים שייצאו מהשוק, ומנגד רוצים לקדם פרויקטים עם בעלות של למעלה מ-330 דירות״. נציין כי דמרי התכוון לפרויקטי דיור להשכרה כדוגמת הפרויקט של שיכון ובינוי שזכתה בהקמת 330 יח״ד דיור להשכרה ארוכת טווח בירושלים.
דניאלה פז ארז מנכ״לית פז כלכלה והנדסה הנה בעד דיור קונצרני להשכרה, ומסבירה כי ״לגור בדירה שאדם ירש או רכש לא מהווה קורת גג לאדם שיגור שם. אני חושבת שנאמר פה שאיך מעודדים מצד אחד משקיע עם 330 דירות ומנגד חוסמים משקיע אחר אך אין בכך קשר״. תמיר דגן הוסיף ואמר ״שנים מדברים על הפושעים רוכשי הדירות אבל התשואות שלהם נמוכות מאוד. אני לא יכול לחיות עם תשואה של 1.5% כמו המשקיעים שאומרים מקסימום יהיה לנכד או לילד״. 

תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  תקלה בהגב לתגובה,מה שעכתבתי ברח (ל"ת)
  יעקב 08/09/2016 08:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  דימרי בחור עדין אבל האמת....
  YL 07/09/2016 22:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הבעיה עם חברת אפריקה שהיא מ שחקן ראשי נהפכה עם השנים לקבלן משנה אחמד של גינדי ***השם ישמור *** ו כאשר מרווח ה$$$$$ יורד הדבר ניכר ב איכות הבניין הנמסר ל ציבור מי י שיסתובב ב אם המושבות או פרוייקט נוסף בשם בולוור 400 יחידות הוא לא ישמע דברי שבח על טיב העובש ועוד תקלות אך טיבעי חיסכון אצל הבוכרים זה בדם אבל......לא בארמון הפרטי ב סביון
  סגור
 • 6.
  עוד קבלן/יזם שגורף עשרות ומאות מליונים ומאשים את
  משקיף 07/09/2016 18:08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הממשלה,את מחירי התשומות שלדבריו עלו למרות שכולנו יודעים שמחירי התשומות בבניה דוקא ירדו בעקבות ירידת מחיר הדלק. הקבלנים חוסכים בחומרים ומסכנים חיי אנשים כדי לצבור עוד הון.רק אכיפה אגרסיבית כולל עונשים חמורים יכולים להבריא את הענף .להביא ארצה קבלנים מחו"ל שיוזילו מחירים וישמרו על החוק ועל חיי האנשים.
  סגור
 • 5.
  בהגרלות ניתן לעביר אוכלוסיה כאילו,במענקים בוחרים איפו ל
  יצחקי 07/09/2016 16:21
  הגב לתגובה זו
  1 2
  לגור עם זכיה דבר בטוח,כחלון ממריץ את מחירי הדיור כדי לקבל כספים של מיסים ו לחלק לחרדים.
  סגור
 • 4.
  הבא בתור
  משה 07/09/2016 16:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  צריך לבדוק אך אישרו לדמרי לבנות בנתניה 3מגדלים בשכונה רמת חן
  סגור
 • 3.
  בתי המשפט הם אחראיים העיקרים חוכא ואיטלולא" .!!!!!!!!!!
  משתלם להיות עבריין 07/09/2016 12:29
  הגב לתגובה זו
  5 0
  בתי המשפט הפכו את עבריני הבניה. לעסק משתלם. להוציא את כל פיסקי הדין שנתנו לעבריני בניה . המסקנה :כדאי להיות עברין בניה!!!!!!!!!!!!!!!!! איכות הבניה בישראל מתחת לכל ביקורת . יש פה עצימת עינים מכוונת.
  סגור
 • 2.
  הפתרון להעלות ריבית על פיקדונות ד
  צימר 07/09/2016 11:48
  הגב לתגובה זו
  3 1
  דיי כבר עם ריבית 0הציבור יעדיף ריבית סולידית על פני השקעות בדירות. לא להעלות ריבית על משכנתאות לזוגות צעירים
  סגור
 • 1.
  קשקושים
  מנהל פרויקטים בבניה 07/09/2016 11:40
  הגב לתגובה זו
  6 0
  במקרים כאלו יש 2 סיבות בלבד : 1. טעות חישובית של הקונסטרוקטור. 2. כשל בביצוע. כל הקשקושים שמקשקשים לא רלוונטי.
  סגור
 • גילית את אמריקה
  אהרון 10/09/2016 17:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש מה שהוא שלישי ?
  סגור
 • לשלול רשיונות בניה לקבלנים .זה הפתרון לזלזול!!!!!!!!!!!
  עובדים בשיטת מצליח 07/09/2016 12:38
  הגב לתגובה זו
  9 0
  רק ענישה כבדה ושלילת רשיון עסק זה יפתור את הזלזול ועושק בענף הבניה . קבלן פוגם באיכות הבניה רק מבצע כסף !!!!!!!!!!!!
  סגור