פרט לאבטלה - הנה מספרים חשובים אחרים שמסתתרים בדו"ח התעסוקה האמריקני

 | 
שוק התעסוקה
דו"ח התעסוקה האמריקני שפורסם היום הראה כי שיעור האבטלה ירד לכדי 4.5% בלבד. מדובר בשיעור הנמוך ביותר מאז המשבר הכלכלי שפקד את ארה"ב בעשור הקודם. אם כי פרט לירידה בשיעור האבטלה, הנתונים של חודש מארס עשויים לגרום, גם למבקרים הקשים ביותר של שוק התעסוקה בארה"ב, לשנות את דעתם. זאת מאחר וגם שיעור האבטלה הכולל ירד לראשונה אל מתחת ל-9%. 
תחילה הסבר, משרד העבודה האמריקני מודד את שיעור האבטלה בכמה אופנים. שיעור האבטלה הרשמי וזה שזוכה לפרסום מדי חודש מכונה כ-"U3". מדובר בשיעור האנשים הבוגרים בארה"ב שהינם מובטלים והם מחפשים עבודה באופן פעיל במהלך ארבעת השבועות האחרונים. מדידה זו זוכה לביקורות לאור העובדה כי אנשים שמעידים על עצמם שאינם חיפשו באופן אקטיבי עבודה בחודש האחרון - כבר אינם נכללים במדד התעסוקה הרשמי. 
לכן, בכדי להבין את שוק העבודה באופן נאמן יותר לאמת, יש הטועים שיש לפנות אל ה-U6. אותו שיעור אבטלה כולל, שאכן כולל בתוכו עובדים במשרה חלקית ומבקשים לעבוד במשרה מלאה, אך לא מצליחים למצוא כזו, מסיבות כלכליות. שיעור זה כאמור, ירד לראשונה אל מתחת ל-9% בחודש מארס, לראשונה מאז דצמבר 2008. 
אך שיעור אבטלה, כולל או כולל, בירידה שנמצא אינו בהכרח האינדיקטור המשמעותי ביותר.  הרי שיעור האבטלה מודד רק את האנשים שנמצאים בכוח העבודה: מועסקים או מחפשים עבודה בלבד. ומה אם אלו שאיבדו עניין בעבודה באופן מוחלט?
זו סיבה אחת שכלכלנים אוהבים לבחון גם על שיעור ההשתתפות של האזרחים בכוח העבודה, שמודד את חלקה של האוכלוסייה המועסקת או מחפשת עבודה. נציין כי שיעור ההשתתפות ירד משמעותית מאז השיא שלו סביב שנת 2000, ככל הנראה בעקבות שינויים דמוגרפיים כמו פרישתם של דור הבייבי בום ושינויים מבניים בכלכלה האמריקנית. 
שיעור התעסוקה האמריקני הגיע בחודש מארס לכדי 63%. השיעור הגבוה ביותר מאז שנת 2014. אך נציין כי השינויים בשיעור ההשתתפות הינם מדודים יותר וכנראה שהשינויים המבניים בכלכלה האמריקנית בעשור האחרון, כבר לא יגרמו להם לחזור לשיעור שאפיין אותם בעשור הקודם שאופיין סביב ה-67%. 
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות