סיכום שנתי: האינפלציה האמריקנית הייתה הגבוהה מזה 5 שנים

|
דגל ארה"ב, צילום: Frank Brueck
מדד המחירים לצרכן בארה"ב עלה בשיעור מפתיע של 0.3% בחודש דצמבר. מדובר בקצב חודשי גבוה מהצפי, כאשר השוק חזה עלייה בשיעור של 0.2% בלבד. נציין כי בקצב שנתי המדד מציג עליית מחירים של 2.1%. 
מדד מחירי הליבה לחודש האחרון עלה בשיעור של 0.2%. בקצב שנתי מחירי הליבה עלו בשיעור של 2.2%. מדד מחירי הליבה מנכה את השינוי במחירי האנרגיה ובמחירי המזון. 
הנתונים השנתיים מצביעים על כך שמדובר בעלייה האינפלציונית הגבוהה ביותר מזה חמש שנים ולראשונה מאז שנת 2014 שבהם המחירים עמדו ביעדי הפד'. בשנת 2011 האינפלציה עלתה בשיעור של 3%. על פי הנתונים, האמריקניים משלמים היום יותר על שכירות ותשלומי רפואה. נציין כי דווקא המצרכים הבסיסיים ירדו השנה בקצב החד ביותר מזה עשור במדינה. 
כמו כן, התייצבות מחירי הדלק שגרמו לאינפלציה לרדת בצורה חדה בשנים 2014 ו-2015 תרמו להתחזקות המדד בשנה האחרונה. כך שהאמריקניים משלמים היום יותר על דלק. 
לטענת רונן מנחם מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות, "הקצב הכללי של האינפלציה גבוה מהיעד המסורתי של הפד (2%), שהיה נראה זמן ארוך קשה להשגה. בתוספת שיעור הבלתי מועסקים הנמוך, נראה כי הדרך סלולה לעלייה נוספת של הריבית כבר ב חודש מרץ.
זה חודשים ארוכים מדבר הפד' על התפוגגות השפעת ירידת מחירי הנפט והדלקים על הקצב האיטי של האינפלציה בארצות הברית עד לאחרונה, והנה החודש התהפכה התמונה וסעיף האנרגיה הוא זה שזינק 1.5%. בשנה החולפת עלו המחירים הללו 5.4%. יצוין, כי גם למדיניות הפיסקאלית שיתחיל הנשיא הנבחר טראמפ להתוות תהייה חשיבות –אם כן מדובר בהרחבה משמעותית, קצב עליית הריבית יצטרך להיות מהיר יותר.
הפד אמנם לא מסתכל על מדד מחירים לצרכן, אלא על מדד המחירים של הצריכה הפרטית ללא מזון ואנרגיה (core-PCE), שעלה רק 1.5% ב-12 החודשים עד נובמבר, פחות מהיעד, אך גם מדד זה נמצא בקו עלייה ונראה כי ילן וחבריה לא ימתינו שיגיע ל-2%.
הנתון כשלעצמו עשוי לאושש מעט את תשואות הפדיון בארה"ב, שמאז הגיעו ל-2.60% ל-10 שנים בעיצומה של תנופת שוק המניות, ירדו לכיוון 2.3%. גם הדולר עשוי לקבל סעד זמני".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות