הגזמה פראית: האם מנהליהקרנות מאוהבים מדי במניית חברת אפל?

מנהלי הקרנות בארה"ב הפסיקו למכור את מניית אפל כאשר הם אופטימיים מאי פעם, מה המצב בישראל?
 | 
עולם הקרנות
עם כ-12% תשואה מתחילת השנה, נראה כי היום כמות ה"מעריצים" של מניית אפל  APPLE +2.67% APPLE 212.01 +2.67% APPLE סגירה:0 פתיחה:210.76 גבוה:212.72 נמוך:210.02 מחזור:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: גדולה מאי פעם. למרבית ההפתעה, ההערצה למניית החברה בארה"ב אינה נחלת המשקיעים הפשוטים בלבד, כאשר ניתן למצוא סימנים לה גם אצל משקיעים מקצועיים יותר כמו מנהלי קרנות נאמנות.
ג'ון בורהם (John Burnham) הינו מנהל הקרן אשר מחזיק את מניית אפל בכמות הגדולה ביותר בשוק הקרנות האמריקני. אחזקתו במניה מגיעה לכדי 136  מיליון דולרים שמהווים כ-15% מסך ההון המנוהל בקרן. נציין כי בניגוד לישראל בה הכמות המקסימאלית באחזקה של חברה בודדת מגיעה לכדי 10%, בארה"ב ההגבלה עומדת על 25%. 
בורהם התראיין לרויטרס מוקדם יותר היום (ב') והסביר את עמדתו, "אני חושב שהם עושים הכל נכון. בהתבסס על הכנסות ורווחים, המניה עדיין זולה".
ככלל, למרות שמנהלי קרנות בארה"ב יכולים להשקיע עד לכדי 25% מהון הקרן בחברה בודדת, חוק אצבע ישן שיושם במשך עשרות שנים על ידי הראשונים קובע שאין להחזיק יותר מ-5% בהשקעה בודדת. בתוך כך בשוק הקרנות האמריקני ניתן למצוא מנהלי השקעות שכל כך שוריים על מניית אפל שהם מחפשים דרכים לעקוף את אותו חוק אצבע. 
אל בורהם יש להוסיף 174 מנהלים כמותו שמחזיקים ביותר מ-5% באפל ונקרעים בין שתי האפשרויות, הגדלת הסיכון על ידי השקעה במניה בודדת לבין הרצון להניב תשואת יתר בשוק על פני קרנות אחרות. לבינתיים הזינוק בחודשים האחרונים במניה נראה שמושך אותם לכיוון של הגדלת אחזקות. הוכחה לכך יכולה להינתן בכך ששוק הקרנות החזיק באחזקת חסר את מניית אפל בשנת 2014 לעומת המדדים הפאסייבים של מניות הנאסד"ק לעומת היום שהיחס התהפך. 
חוקר הקרנות האמריקני טוד רוזבלאט (Todd Rosenbluth) מחברת S&P ניסה להסביר את התופעה. לדבריו "לרוב מנהלי קרנות שרואים את עצמם כמנהלי קרנות עם מעט מניות כדרך ניהול, מבצעים מימוש רווחים כאשר שווי המניה צומח ומתוך כך הופך לכדי 7% מסך ההון בקרן. זאת בכדי למתן את הסיכוי שבהשקעה בקרן על ידי הגדלת הפיזור. אם כי ניתן לראות בבירור כי בחודשים האחרונים, בגלל העלייה החדה במניית אפל, המנהלים פשוט חורגים ממנהגם ואינם מוכרים את המניה. במובן מסוים, המשקיעים מגדילים כך את הסיכון בקרן מבלי ליידע את המשקיעים".
המצב בישראל
בבדיקת שוק הקרנות המקומי, נראה כי ההתאהבות באפל לא נדבקה במנהלים הישראליים. נכון לתחילת השנה הנוכחית, 65 מניות החזיקו בסך של 57 מיליון שקלים. שתי הקרנות היחידות שמחזיקות את המנייה בצורה יוצאת דופן הן הקרנות הראל פיא נבחרת נאסד"ק והראל פיא נאסד"ק מגודר מט"ח. הקרנות הללו מחזיקיות את המניה במעל ל-7.5%. אפל כמנייה נמצאת במקום האחד עשרה בלבד מבין מניות החו"ל שמוחזקות על ידי הקרנות המקומיות. המנייה הפופולארית ביותר היא פיזר עם אחזקות בסך של 120 מיליון. 

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה