חוק הריכוזיות אושר בקריאה ראשונה ברוב של 28 ח"כ; "התנענו מהלך נועז"

מליאת הכנסת אישרה לפני זמן קצר בקריאה ראשונה את הצעת החוק לקידום התחרות וצמצום הריכוזיות שהציג שר האוצר. שטייניץ: "המהלך מכוון להקטנת הריכוזיות ולהגברת התחרותיות במשק הישראלי"
 |  (7)
הסוף לריכוזיות?
מליאת הכנסת אישרה לפני זמן קצר בקריאה ראשונה ברוב של 28 חברי כנסת את הצעת החוק לקידום התחרות וצמצום הריכוזיות שהציג שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ. הצעת החוק נוצרה בעקבות החלטת הממשלה לאמץ את מסקנות הוועדה להגברת התחרותיות במשק שבראשה עמד מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, חיים שני.

הצעת החוק מציעה איסור שליטה בתאגיד ריאלי במקביל לגוף פיננסי משמעותי. כלומר, החזקה של תאגיד בעל מכירות או אשראי של מעל 6 מיליארד ₪ וגוף פיננסי המנהל נכסים בשווי של 40 מיליארד ₪ ומעלה. כמו כן, תיאסר כהונת דירקטור בתאגיד ריאלי משמעותי במקביל לכהונה בגוף פיננסי משמעותי.

יתר על כן, יוטלו מגבלות על קיומן של קבוצות עסקיות הבנויות במבנה פירמידה ותיאסר שליטה ברמת שכבה שלישית ומעלה. על קבוצות עסקיות קיימות תיאסר שליטה ברמת שכבה רביעית ומעלה. נקבעו גם הוראות ממשל תאגידי המתייחסות לחברות בשכבה שנייה ומעלה. משך התהליך להפרדה בין תאגידים ריאליים לפיננסיים משמעותיים והתאמת מבנה הפירמידה הקיים להגבלות החדשות, יהיה 6 שנים ולא 4.

החוק החדש יקבע כי על המדינה לשקול שיקולי תחרותיות ענפית בהתייעצות עם הממונה על ההגבלים העסקיים. שיקולי ריכוזיות משקית ייקבעו בהתייעצות עם הממונה על הריכוזיות במשרד האוצר.

במהלך הצגת החוק אמר שר האוצר: "אנו מתניעים היום מהלך נועז וחסר תקדים בקנה מידה עולמי, מהלך שטרם נוסה, ולכן גם החששות המסויימים הנלווים בצידו. מהלך המכוון להקטנת הריכוזיות ולהגברת התחרותיות במשק הישראלי. לחקיקה בנושא הריכוזיות השפעה דרמטית על המבנה הכלכלי של המשק. ועל יצירתה של כלכלה בריאה יותר הבנויה על יסודות יציבים ואיתנים יותר"
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  מה זה הרף הגבוהה הזה ?? מי בכלל נכנס בו ??
  רון 17/07/2012 08:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איזה שטויות מהלך נועז ???? את מי בדיוק הוא יפיל ??? אסור להחזיק חברה ואת כל שרשרת המזון שלה - קדימה ואחורה - זה חוק ! ולא שטיוית למכור לציבור טיפש !
  סגור
 • 6.
  יפה
  פוגו 16/07/2012 22:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עכשיו צריך חוק שיגביל כהונת חברי כנסת לשתי קדנציות,להחליף את הדם בכנסת כל 8 שנים .לא צריך שיהיה חבר כנסת שישרת את המדינה מעבר לזה,לא יכול להיות שיש חברי כנסת 20 ו30 שנה במשכן.
  סגור
 • 5.
  ריכוזיות במשק
  אלי בוכריס 16/07/2012 21:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בשורה האחרונה אך להוציא מהאזרח שעובד עוד כסף, ןלעביר לחרדים, שימו לב כל חוק שעובר , שמדברים שיטיב עם העם הולך בסוף לרווחה ומשם כמובן חרדים, מספיק לעבוד על העם , תתחילו לתת לחרדים לעבוד ומספיק עם רפורמות שבסוף נהנים מזה קבוצה שתקבל שם את הפטורים וכמובן מי שעובד ישלם, כמו שאמרתי בהתחלה, זו רגטולציה של החרדים ולא יותר
  סגור
 • 4.
  ובאותו זמן מוכרים את נמל אילת למשפחת עופר ! (ל"ת)
  revavot 16/07/2012 21:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  לא מאמין לאף מילה של הממשלה הזאת
  סקפטי 16/07/2012 21:41
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מנסים לעבוד עלינו בעיניים. הטיקונים ימשיכו לחגוג
  סגור
 • 2.
  החוק המסוגל ביותר לתרום לכלכלה הישראלית הוא:
  ב 16/07/2012 21:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חוק צמצום מספר העובדים הציבוריים, ממשלה, עיריות, וכל המסתעף מגופים אלו. החוק יאמר, מספר העובדים הציבוריים לא יעלה יותר מעל 5% מכלל האוכלוסיה.
  סגור
 • 1.
  מוכרים לנו לוקש
  מנסים לעבוד עלינו 16/07/2012 21:24
  הגב לתגובה זו
  0 1
  החוק לא יפתור כלום. ההארכה מ-4 ל-6 שנים מגוחכת
  סגור