חשבון נפש על תיק ההשקעות - ככה תשפרו את קבלת ההחלטות שלכם

מה אנחנו יכולים ללמוד מהתהליך הרוחני של יום כיפור לטובת ניהול תיק ההשקעות שלנו, איזה תרגילים מחשבתיים משפרים את התשואה בתיק, ומה מעניין במניית לוקין קופי הסינית?
|
(13)
אם ניקח את התמצית של יום כיפור, שהיא תמצית רוחנית אוניברסלית, מדובר ביום של ניקוי ושינוי. מה אנחנו "מנקים" ואיזה החלטות, מחויבויות ומיומנויות לשינו אנחנו מאמצים. היום הזה רלבנטי גם לעולם ההשקעות
אז מה אנחנו יכולים לעשות בעניין תיק ההשקעות שלנו?
ראשית, להזכיר לעצמנו שתיק ההשקעות שלנו הוא בבואה של התודעה שלנו, של ראיית המציאות שלנו ושל הבחירות שלנו. הוא לא איזה יצור נפרד ששוכן אי שם במרחב הווירטואלי, לפעמים מיטיב איתנו ולפעמים מכה בנו. תיק ההשקעות הוא סוג של מראה ולראיה אנשים שונים מנהלים תיקים שונים עם תוצאות שונות. בשביל לשפר תוצאות, אנחנו צריכים לשפר את עצמנו.
שנית, עצמנו זה לא ממש עצמנו. חלק נרחב מהתנהלות בתיק שלנו הוא תוצר של גורמי שליטה בתודעה שלנו (פנימיים כמו התנסויות עבר וחיצוניים כמו מדיה, פרסום, מידע, התנהגות העדר וכו'). כשאנחנו חושבים מחשבה, שהשוק יעלה או ירד למשל, מעניין לחקור כמה מתוך המחשבה הזו היא באמת שלנו ומה המרכיבים של אותה המחשבה.
אחד היתרונות של מסחר ממוחשב הוא שהמחשב פועל רק על פי תיכנות האלגו שהוזן לתוכו ואינו מגבש אישיות ותפיסות שלא ברור מה מקורן. עם הזמן אנחנו מזדהים עם המחשבות והפעולות שלנו, ואם שיתפנו בהן, אנחנו מגינים על האגו שלנו גם אם טעינו. קוראים לזה דיסוננס קוגניטיבי. אז מצד אחד התיק שלנו הוא אנחנו ומצד שני נשאלת שאלה כמה בדיוק אנחנו יש שם.
מה זה "צום רעיונות" ואיך הוא עוזר?
בתור התחלה, בואו נתחייב לזכור את שתי העובדות הנ"ל. עכשיו נראה איזה צום יכול לעזור לנו. הצום נקרא "צום רעיונות" ואפשר לשלב אותו עם מנהג ה"תשליך". ניקח פרק זמן ונתחיל לעבור על כל התפישות, המחשבות והאחזקות הנובעות מהן שיש לנו ביחס לשוק ומניות ונשאל:
1. מה מקורן של התפישות האלו? איך הגעתי אליהן? מה הם היסודות בבסיסן והאם הם עוד רלבנטיים?
2. האם התפישות האלו הוכיחו את עצמן במבחן המציאות? בסופו של דבר, בהשקעות אנחנו לא יכולים לקבוע את המציאות. אנחנו מנסים להבין ואולי להקדים אותה קצת ולחכות שהמציאות תהפוך את השקעתנו לרווחיות. אם השקעות שלנו לא עובדות, הטעות היא לא של המציאות אלא שלנו.
3. על סמך 1 ו-2: איזה רעיונות, תפיסות ומחשבות אני "מנקה" או "משליך" מתודעתי? כידוע קשה לשלוט ו/או למחוק מחשבות ולכן אחרי שהחלטנו צריך להיות מודעים, לשים לב כשהן עולות ומובילות אותנו ופשוט לתת להם לחלוף ללא השפעה. זהו צום הרעיונות שלנו. מתנקים מתפישות, אמונות, מחשבות, רעיונות ופעולות שאינם מניבים תוצאה טובה במציאות או שאין בסיס / תרומה להמשיך להחזיק בהם. כמו ניקוי ארונות, ודילול חפצים בבית.
4. אחרי שניקינו ופינינו מקום, נגלה פתיחות לרעיונות ואפשרויות חדשים. אם אנחנו מזהים שאנחנו פוסלים רעיון, נבחן מה הסיבות לכך והאם הן מוצדקות.
באמצעות תהליך כזה יש סיכוי שהתיק שלנו יתאים טוב יותר למה שקורה ולא להטיות התודעה שלנו.
אחד התרגילים הטובים ביותר שעוזרים לעניין "צום הרעיונות" הוא למכור את כל התיק ואז לשאול לגבי כל החזקה האם אני קונה אותה מחדש. אתם תגלו שאחרי שמכרתם משהו, הטיעונים בעד רכישתו נחלשים ותפיסות אחרות עולות. מטעמי מיסוי ועמלות יש שיעדיפו לעשות "מכירה רעיונית" , כלומר לדמיין שהם מוכרים את כל התיק. זה עדיף מכלום אבל לעיתים כוח הדמיון אינו מספיק.
עדכון מחשבותיי ב"בלוגסטריט"
ומה לגבי והמחשבות שהועלו כאן במהלך היכרותנו ב"בלוגסטריט"? אם נתמצת את שני קווי היסוד של ניהול התיק שלי בעת הנוכחית הרי הם:
1. יש להשקיע במגמות עולמיות. לזהות מהלכים גלובליים בתחומים שונים: אנרגיה, דמוגרפיה, צרכנות וכו' וכו' ולמצוא מניות שירוויחו מכך. כמובן שלשם כך נדרשת פתיחות וחשיפה למקורות מידע עדכניים וצעירים. הנחת יסוד זו היא הנחת "ברזל" אצלי והיא מקור החדשנות וההתחדשות שלי. לעיתים אני לא מזהה נכון, לעיתים אני מזהה מוקדם מדי או מאוחר מדי או לא מתזמן טוב הלך רוח והשקעה ואלו המקומות שאני יכול להשתפר.
2. ההנחה הבאה היא לא הנחה קבועה אצלי אבל מלווה אותנו מאז תחילת "בלוגסטריט" והיא שיש להתייחס למשברים עולמיים עתידיים ברצינות. מדובר במשברים מוניטריים – פיננסיים, אקולוגיים, פוליטיים – צבאיים וכו'. מי שמכיר אותי מימי "קניון המניות" שפורסם ב"גלובס" יודע שבעוד שטענה מספר 1 עבדה גם אז, הרי שבאותה תקופה האמנתי ביכולת של העולם לרפא את עצמו ובכוח החיים שיגבר על מחיקות הכספים של וול סטריט. אמונה זו אפשרה לי להציע תיק שירוויח יפה מאוד מההתאוששות מהמשבר. עכשיו אני כאמור נערך לברבורים שחורים.
האם מדובר בחשיבה נכונה או אולי זה סתם עניין של גיל ושינויים בחיים? אין מי שיוכל לאבחן זאת וכמובן הדיסוננס הקוגניטיבי גורם לי להתייחס לחדשות שליליות יותר מאשר לחדשות חיוביות. אבל, אני נאחז בידיעה, ובדוגמאות כמו אלו שצפינו בהם בסרט "השורט הגדול", שלוקח זמן עד שהתודעה הקולקטיבית מעכלת את הסיבות לפחד והמפולת מגיעה. להבנתי, לא נתקלתי ביסודות מציאות שישכנעו אותי שהעולם האנושי פועל, בהכללה, למנוע את האסונות הקרבים אלא להיפך, מאיץ אותם. אתם מוזמנים לדון בזה כאן בתגובות.
התוצר של שני קווי היסוד הנ"ל הוא ניסיון לבנות תיק שיהיה בנוי על מהלכים גלובליים מצד אחד, כגון טכנולוגיית דור 5, אקולוגיה, מריחואנה רפואית, התחזקותה של סין על חשבון המערב (אני חושב שבסופו של דבר, סין הנחושה, על מליארד וחצי תושביה ועל הרכישות של חברות ונכסים בכל העולם שהיא מבצעת, תנצח את ארצות הברית שמתבססת על צרכנות יתר, אשראי גדל והולך ותשתיות מתיישנות), מטבעות דיגיטאליים ופינטק, תזונה בריאה ואיכות חיים, עליה בצרכי הגנה בשל מתיחות צבאית ועוד ועוד. ומצד שני על הערכות לברבור השחור.
כל הנ"ל בהתבסס על ניתוח טכני לגבי תזמון השקעות וניהול פוזיציות. עכשיו בואו נבחן דוגמאות.
זהב וכסף (Silver) 
למרות התיקון שהיה כלפי מטה, כשאני בוחן את השילוב בין גרף לתרחישים, מניות התחומים הנ"ל נראות לי חשובות ואטרקטיביות לכל תיק, לדעתי במינון גבוה. אפשר לתבל גם באמצעות מתכות נדירות, תחום שעדיין לא התעורר, בו אפשר להשקיע באמצעות התעודה REMX. סין שולטת בכ – 25% מהחברות שם.
קנאביס רפואי
המניות האלו חטפו הרבה כתוצאה מתמחור גבוה, מידע לא מהימן, אופטימיות יתרה, אבדן עניין ופאניקה. אני מבין, על בשרי, שאי אפשר להתמקד כרגע בתעודות הסל וצריך להעמיק להכיר את החברות הפועלות בענף. יחד עם זאת, מכירת החיסול מיצרת הזדמנות השקעה במניות ספציפיות שיכולות לעלות מהר כאשר הסנטימנט יחזור לענף. שמתי עין על ACB עם תמיכה ב-4.1, ו-APHA. מוזמנים להציע כאן הצעות מנומקות בתגובות (הגם שאני לא עונה לתגובות, אני עובר עליהן ולוקח בחשבון את אלו שנכתבות מתוך רצון להבין או לתרום).
פיננסים
התלהבתי מפרויקט הליברה של פייסבוק ואולי הייתי נאיבי באמונה שחברות יכולות לנצח ממשלות. קבלנו שעור על מידת הנחישות של ממשלות להגן על שליטתן במטבעות. במקביל גם הביטקווין ירד ובכלל ההתלהבות מהענף. אני אישית עדיין חושב שמהפכת הפינטק (שמשמעותה שתעשיית הפיננסים תהיה דיגיטאלית), שהיא המהפכה ה"רכה", ומהפכת המטבעות העצמאיים הן כאן בשביל להישאר כי הן משלבות בין חדשנות, אקטיביזם, רצונות וצרכים של אוכלוסיות גדולות בעולם (שימו לב למהפכת המסחר ללא עמלות שמתקיימת עכשיו אצל הברוקרים בחו"ל...). התצורה – ליברה או אחרת עוד לא ברורה.
בכל מקרה, כחלק מפתיחות רעיונית, הבחנתי בשילוב טוב בין גרף להשקעת ערך במניית וולס פרגו WFC, אחת האחזקות המסורתיות של באפט. המניה ירדה ולאחרונה פרצה למעלה את קו המגמה היורד. עם CEO חדש ומכפיל 11 יש כאן עניין לציבור. אז נכון שאני לא מחזיק מניות בנקים מסורתיים אבל אם יש הזדמנות שהיא דווקא לא מתוך מודל הרעיונות שלי אני מקדם אותה בברכה כי היא עוזרת לי להגן על עצמי מעצמי.
איכות חיים ותזונה
אתם יודעים שסטארבאקס היא חברה ומניה, SBUX, אהודות עלי. אבל, לא מזמן הונפקה LK - לוקין קופי הסינית שעל פניו נראית כמי שתיתן פייט לתוכנית ההתרחבות של סטארבאקס בסין. זו מניה אחרי הנפקה כך שאין לגביה עדיין מספיק מידע טכני אבל לי נראה שאפשר להקצות חלק מההשקעה בסטארבאקס לטובת LK ולהתחשב בכך באלמנטים של ניהול סיכונים ומגמות עולמיות. 
אז דברנו היום על ניקוי ראש ופתיחות לרעיונות ומגמות עדכניים ורעננים. כך נוכל לאפשר לתיק שלנו לשקף את מה שקורה ולא להיות שבוי של האגו והתבניות המנטאליות השגויות שלנו. מדובר בעבודה רצופה, עם הצלחות וכישלונות ובשביל זה אנחנו פה... גמר חתימה טובה.
כותב המאמר הינו זיו סגל, העוסק בתחום השווקים הפיננסיים, ניתוח טכני, מימון התנהגותי ואימון מנטאלי, בעל עיסוקים מגוונים בתחום באקדמיה ובפרקטיקה.
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  יפה כתבת – רק דרך האמת היא נכונה
  מסתכל מלמעלה 11/10/2019 11:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כדי לעשות זאת – כל הזמן צריכים להיות על ה"קרקע" ולאפשר לדברים לעבור לידיינו ולבדוק אותם לעומק, כאשר נמצאים על הקרקע מרגישים את "הרמיסות", שדורכות עלינו, ובכך אנו נזהרים ושוקלים בתבונה את דרכיינו להבא. אבל כאשר אנו מסתכלים בהתנשאות "מהאגו" אין אנו מרגישים שאנו טועים וגם שדורכים עליינו, אנו לא מרגישים זאת – כי אנו בטוחים שאנו תמיד עושים את הדבר הנכון. תמיד נכון להגיד שאולי אני טועה – ויש מקום של חוסר ודאות "בעתיד". – וכמובן שאייכן שטעיתי יש להודיע זאת ולפרסם – כדי להוכיח לעצמך שבפעם הבאה תשתפר – קוראים לזה מודעות עצמית. יום כיפור נועד על מנת שנקטין את האגו שלנו - ונדע להגיד את כל הטעויות שלנו כדי שלו נחזור על הטעויות שעשינו – כדי לא להפיל את הזולת.
  סגור
 • בתאוריה
  לרון 11/10/2019 20:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הדברים יפים ונכונים ומסתכמים במילה צניעות,ביה"ס הריאלי בחיפה חקק על סימלו את המילים "והצנע לכת",הכל יפה ונכון הדרכתית,אך מעשית אין שינוי גם בעיקבות יום כיפור,עולם כמנהגו נוהג,אמנם חבל שכך הוא ,אך כל אימרה אחרת נוגדת את המציאות!!!
  סגור
 • 8.
  מניות קנביס
  Tsippi 10/10/2019 08:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באופן גורף זה סקטור שרצויי להמנע ממנו בימים אלו . לעניות דעתי, החברות המעניינות בתחום הן : חברת הנדלן לסקטור IIPR. החברות שפועלות בארהב נראות כבעלות פוטנציאל גדול יותר כמו למשל קורליף ומדמן
  סגור
 • 7.
  שינוי מחשבתי?
  לרון 09/10/2019 19:25
  הגב לתגובה זו
  1 1
  תחזרו ל"יבשת הישנה",תעשו סטוק פיקינג ותגלו שם יהלומים של ממש,אני עושה זאת ונהנה!סולידית יותר עם סטיית תקן נמוכה יותר,כוונתי כמובן לאירופה ובמיוחד לצרפת גרמניה והולנד,בקיצור נחמד ביותר!
  סגור
 • 6.
  חשבון הנפש היחיד - איך מיליוני ישראלים בחרו
  בבר הערס 08/10/2019 17:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בפולני מצחין חסר כישורים מיוחדים, מפלג ומסית, בעל לקויי מוסר וערכים והפרעות התנהגותיות קשות ?? קליפטון פוליטי.
  סגור
 • לא מיליונים - בקושי מיליון בחרו בו מתוך 8
  מניונים 10/10/2019 09:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אפילו אתה נפלת בדמגוגיה שלו :) וזו התשובה לדבריך ... הוא פשוט דמגוג מס' 1 בעולם
  סגור
 • 5.
  השלמה לקודם
  לרון 08/10/2019 16:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אכן זהו "ניסיון" לבנות תיק גלובלי כי כל מה שעתידי לא בטוח כלל שיתקיים,מצד שני "ברבורים שחורים" הם גם עתידיים ואינך יודע אם יתקיימו,ויהיו אכן "שחורים" רק בדיעבד!!!!!!!!
  סגור
 • 4.
  נהדר
  לרון 08/10/2019 12:26
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לא פחות ממושלם!!!!,,,גמר חתימה טובה ושנת השקעות שמחה!!!!
  סגור
 • 3.
  המשפט הכי חזק בכתבה
  שווה קריאה חוזרת 08/10/2019 12:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אז מצד אחד התיק שלנו הוא אנחנו ומצד שני נשאלת שאלה כמה בדיוק אנחנו יש שם. לכל מי שחושב שתוכנות מסחר אוטומטיות יעשו אותו עשיר הדבר היחיד שתוכנות המסחר האוטומטיות שמוצעות לציבור עושות זה להעשיר את חברי הבורסה בים עמלות רק הרובוטים הכי מתקדמים שמשקיעים בהם לא מיליוני דולרים אלא עשרות מיליוני דולרים מכניסים כסף
  סגור
 • 2.
  משקיע
  אבי 08/10/2019 12:02
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אוקי האמת שלא הייתי סגור אם אתה פסימי או אופטימי הבלוג ההזה המחיש כמה הערות בתוך אחד שעוקב אחריך ןמעריך את הדעות שלך בשוק גם טכני וגם פונד כמה דברים 1. ברבור שחור זה סתם סיפור בדיעבד אף אחד לא יודע מה הוא עד שהכל מתרסק 2. העולם נכנס לראושנה בהיסטוריה לריביות אפסיות לגמרי וגם שליליות ואין לדעת איך השוק מעכל את זה וגם חבל לתזמן את זה לדעתי באשר לסין הצמיחה שהם מדווחים גבוהה בהרבה ממה שהיא באמת ולדעתי הם זקוקים להסכם הרבה יותר מארצות הברית
  סגור
 • 1.
  שינוי כללי המשחק
  מבין 08/10/2019 11:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כדאי לוודא שמנהלים ההשקעות מקטינים את רכיב אגרות החוב הממשלתיות שהינן כבר בתשואה שלילית ולאחר הצהרת בנק ישראל על ירידה עתידית בריבית, יש הפסד וודאי לכל מי שישקיע בשקלים
  סגור
 • מה גודל האפקט?
  הדיוט 08/10/2019 21:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה מפמפם השקעה מטחי"ת כאן וב"דה מרקר", אבל האמת היא שלריבית אין הרבה לאן לרדת, ולעומת זה יש גורמים משמעותיים שתומכים בייסוף השקל: תיירות נכנסת, תקבולי גז,יצור בטחוני, אקסיטים וכן הלאה. פתאום ה"וודאות" שלך כבר לא וודאית כל כך.== גילוי נאות אני מוגן מטחי"ת בשנים האחרונות, אבל אין לי היומרה לתזמן את השוק...
  סגור
 • המשקיעים ה"סולידיים"
  לרון 08/10/2019 16:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באג"ח מכל סוג אינם מבינים את רמת הסיכון בו הם נמצאים,מדברים כמעט רק על מניות ונדל"ן,בועת אג"ח ,מה זה?????
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות