"אלוהים ישמור, זה רע!", למה השווקים הפיננסיים כל כך חוששים מדונלד טראמפ?

ניצחונה של קלינטון בעימות הלילה הצית מהלך עליות בחוזים בוול סטריט, למה זה קרה ומה העמדה כלפי טראמפ
|
(10)
41 יום לבחירות
שוקי המניות הגיבו בעליות נאות לניצחונה של המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון הלילה. אם טרם המסחר החוזים בוול סטריט נסחרו בירידות קלות, כבר במהלכו החלו החוזים לטפס כאשר לאחריו נסחרו החוזים בעליות של עד 0.65%. אם עד כה לא הייתה ברורה באופן חד משמעי ההתייחסות של השווקים למועמדים, כעת זה לחלוטין ברור - קיים חשש מטראמפ.  ואמנם אחרי העימות הראשון נראה שקלינטון על דרך המלך (מלכה), אבל זה המקום להזכיר כי בעימות הראשון לפני 4 שנים היה זה מיט רומני שהביס את אובמה, ואנחנו יודעים איך זה לבסוף נגמר. אז השאלה היא מדוע השווקים חוששים מהמועמד הרפובליקני הססגוני, וכיצד על המשקיעים לפעול כאשר נותרו כעת 41 יום בלבד לבחירות.
אריק נילסן, כלכלן ראשי בענקית הבנקאות האיטלקית יוניקרדיט, טוען בשיחה עם מרקטווצ' כי וול סטריט רחוקה ממצב של קבלת טרמאפ כנשיא ארה"ב. לדבריו של נילסן, ביום שלמחרת אירוע ההתעלפות של קלינטון בגראונד זירו ב-11 בספטמבר השווקים התעוררו לראשונה לאפשרות של טראמפ כנשיא ארה"ב.
"בעוד הסקרים החלו להראות צמצום בפער ואך שוויון, אני נדהם לראות שהשווקים כמעט ולא הבחינו בשינוי" כך אמר נילסן וסיפר כי בשיחות שלו עם משקיעים מאירופה יש 3 תגובות אופייניות לאפשרות שטראמפ יבחר: 1. "אלוהים ישמור, זה רע". 2. זה לא טוב, אבל מנגנון האיזונים והבלמים של הדמוקרטיה האמריקנית ימנע ממנו לעשות דברים מטורפים. 3. אולי הוא יהיה כמו רונלד רייגן. נילסן מסביר שהוא עצמו שייך למחנה מס' 1 (אלוהים ישמור, זה רע!) כאשר הדאגה העיקרית שלו היא "היעדר ידע באופן מוחלט לגבי המדיניות הצפויה של טראמפ. "העובדה שלטראמפ אין בכלל יועץ כלכלי או מדיני בעל שם זה דבר שקורה בפעם הראשונה בהיסטוריה המודרנית", אמר נילסן וסיים בכך שלטענתו אם בשבועות הקרובים הסבירות שטראמפ יהיה הנשיא תטפס - הדבר הנכון הוא למכור מניות בארה"ב. 
במילים אחרות, נילסן בעיקר סבור שבניגוד לקלינטון שנתפסת ככזו שתשמור על המדיניות הקיימת, טראמפ הוא חידה והמשמעות היא גידול במרכיב אי הוודאות. בכל מה שקשור לשווקים הפיננסים, גידול באי הוודאות זה אירוע שלילי.   
יניב חברון מאקסלנס: "במידה שדונאלד טראמפ יזכה בבחירות בארה"ב, תשואות האג"ח יזנקו בחדות. ניתן היה לחשוב כי שוקי המניות אמורים לאהוב את המועמד הרפובליקאי אבל נראה כי חוסר היציבות והקיצוניות שלו מפחידים כל-כך את וול סטריט. בנוסף, ההיסטוריה מלמדת כי החלפת שלטון בארה"ב, ועוד לרפובליקאי, מאופיינת בד"כ בירידות בשוק המניות בשנה הראשונה". 
עוד אומר חברון כי "ניתן היה לחשוב כי שוקי המניות אמורים לאהוב את המועמד הרפובליקאי: הפחתת מסים מרמה של 30% לרמה של 15%, אולי לא משפיענ על החברות הגדולות במשק האמריקאי שגם ככה משלמות פחות או אפס, אבל בהחלט אמורנ לעזור למאות אלפי עסקים בארה"ב, לעודד העסקת עובדים, לתמוך בשכר ולעודד צריכה וצמיחה. בנוסף חלק גדול מהעסקים או החברות שעקרו מארה"ב בגין מדיניות המס הגבוהה אולי ישקלו לחזור וליהנות ממס מופחת, מה שרק יאיץ את שתי המגמות הקודמות. בנוסף הפחתת מס יחידים אמורה להגביר את הצריכה הפרטית ולעזור לעסקים הקטנים, כמו גם הוצאות ספציפיות על ילדים כהוצאה מוכרת. אז למה בכל זאת כולם פוחדים? תעשיות כמו מזון וחקלאות, המבוססות על הגירה, ייפגעו אנושות במידה שטראמפ יממש רק חלק מתוכניותיו לצמצום ההגירה. טראמפ מבטיח לשמר על הייצור המקומי, לפתח אותו ולתמוך בו, כשמילת המפתח היא מכסים – אבל אלו בדיוק אמורים לפגוע בצרכן האמריקאי ולהוביל לפגיעה בקמעונאות ובצריכה. תעשיית הנשק והתעופה האמריקאית, שהתבססו במדינות המפרץ, עשויות לקבל כתף קרה לאור המדיניות של טראמפ. התקררות ביחסים עם העולם הערבי תעביר ביקושים למתחרות האירופאיות שמזמן הפכו זולות יותר בעקבות החולשה באירו ומחזרות אחרי הפוטנציאל במזרח התיכון". לסיום אומר חברון כי "יש להוריד מעט משקל בשוק האמריקאי ואולי להגדיל מעט את החשיפה לשווקים מתעוררים לחודשיים הקרובים". חברון ממשיך להעריך כי "התנודתיות בשוקי המניות תימשך בתקופה הקרובה לצד חוסר הוודאות ותאפשר ניצול הזדמנויות לעשיית רווח מהיר".
במודיס כותבים: "תפיסות העולם המנוגדות של טרמפ וקלינטון צפויות להשפיע באופן רוחבי על דירוגי אשראי ענפיים וכן על מנפיקים רבים. בעוד שטראמפ נכון לבצע שינויים חסרי תקדים במדיניותה הכלכלית של ארה"ב, קלינטון מציגה מדיניות שמרנית ומתונה .זהו מאבק שיקבע אם ארה"ב מאסה בסטאטוס-קוו והכלכלה האמריקאית עומדת בפני סדר יום חדש, או שמא קלינטון, המציגה עצמה כממשיכת דרכו של אובמה, צפויה להמשיך מהמקום בו הוא יפסיק בחודש נובמבר".
דיויד קוסטין, האסטרטג הראשי של גולדמן זאקס, הוציא מתחילת השבוע מכתב ללקוחות בו הוא מדגיש כי יש להצטייד בהגנות בשל אי הוודאות שהולכת וגדלה לקראת הבחירות לנשיאות. בנוסף, יש לדבריו מקום לרכוש מניות של חברות בעלות חשיפה להכנסות מהממשל (לדבריו בכל תרחיש הוצאות הממשלה יגדלו לאחר הבחירות) ומעבר לכך נכון כעת לרכוש מניות דפנסיביות שהראו לאחרונה ביצועי חסר. כדוגמה מביא קוסטין מניות כגון Vulcan Materials או Martin Marietta Materials שעוסקות בתחום חומרי גלם לבניה. מהצד השני, בין היתר סבור קוסטין שמניות בתחום הרפואי עשויות להיות בסיכון ברקע לביקורת החריפה מצד קלינטון בכל הקשור למחירי התרופות 
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  לא בכל סרט יש "טובים" ו"רעים" לפעמים יש שני "טובים"
  אלי 28/09/2016 12:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל הפעם בהחלט יש שני "רעים"
  סגור
 • 7.
  התשובה פשוטה: השמאלנים שם נגד טראמפ והם שולטים בתקשורת
  דני 27/09/2016 18:48
  הגב לתגובה זו
  5 1
  והם עושים רעש והמשקיעים מושפעים.
  סגור
 • 6.
  קלינטון
  צביקה 27/09/2016 17:57
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אז מה עדיף את קלינטון שתמשיך עים הבועה של ריבית 0 שתיתפוצץ לכולם צריך לחתוך 30 אחוז למטה
  סגור
 • 5.
  לפני 3 שעות אשמה של הנפט ואירן (ל"ת)
  קשקשנים 27/09/2016 15:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  בבוקר ניצחון בערב הפסד של קלינטון תחליטו (ל"ת)
  קשקשנים 27/09/2016 15:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  כל יום קישקוש אחר (ל"ת)
  קשקשנים 27/09/2016 15:48
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 2.
  כרגיל המצאות (ל"ת)
  קשקשנים 27/09/2016 15:48
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 1.
  אני זוכר מה אמר השמאל על אריאל שרון
  שלומי 27/09/2016 15:26
  הגב לתגובה זו
  8 1
  שזה אסון למדינת ישראל , ושהוא יביא למלחמה ועוד חירטוטים למינהם. בסוף יצא שהוא היה יותר שמאלני מימני וגירש יהודים מביתם. גם פה אותו הסיפור , הכותרות אוהבות לעשות הרבה רעש ,טראמפ עדיף על הילרי בכל פרמטר , וגם אם הבורסה תגיב בירידות בזמן הקצר , לאחר שיעכלו שזה הנשיא שלהם וזה מה שיש , על יבוא על מקומו בשלום. ככה זה תמיד.
  סגור
 • שרון הביא שלום בגלל שהערבים פחדו ממנו פחד מוות,חיזבלה
  בא 27/09/2016 15:57
  הגב לתגובה זו
  4 1
  לא היה חוטף שום חייל ,גם לא חתול מהגבול עם ישראל בזמן ששרון היה בשילטון , בצדק , שרון היה גנרל מעשי עם מוח . די נדיר אצל גנרלים , בדכ מקבלים אותם בלי מוח .
  סגור
 • השוואה מגוחכת. (ל"ת)
  יש ר א לי 27/09/2016 15:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות