נשיא הפד' של פילדלפיה: "עליית ריבית עשויה להגיע מוקדם יותר מהצפוי"

צ'ארלס פלוזנר נשא דברים בוושינגטון והזהיר מפני עליית ריבית מוקדמת. מנגד, נשיא הפד' של ניו יורק טוען שקצב עליית הריבית יהיה איטי יחסית
|
(3)
פדרל ריזרב
התחזקות הכלכלה האמריקנית עשויה להוביל את הפדרל ריזרב להעלות את הריבית בארה"ב מוקדם יותר לאור החשש מעליית האינפלציה, כך אמר היום צ'ארלס פלוזנר, נשיא הבנק המרכזי של פילדלפיה במסגרת נאום שנשא בוושינגטון. לדבריו, אם הכלכלה האמריקנית תמשיך לצמוח ושוק העבודה ימשיך להשתפר, תגובת הפד' עשויה להיות מאוחרת מדי אם ימשיך במדיניות המתירנית שלו.

למרות נתון הצמיחה החלש מאוד שנרשם ברבעון הראשון של השנה, פלוזנר מצפה לשיעור צמיחה שנתי של 3%. כמו בכירים אחרים בפדרל ריזרב, פלוזנר מאמין שנתון הצמיחה החלש ברבעון החולף מקושר למזג האוויר הקשה שפקד את ארה"ב בתחילת השנה.

"בסה"כ, הכלכלה האמריקנית נמצאת בעמדה החזקה ביותר שהייתה בה מאז שהחלה ההתאוששות", אמר פלוזנר. בנאומו כאמור, התייחס לנתון הצמיחה החלש של הרבעון הראשון כ"סטייה" ואמר שהפרטים הבסיסיים הם מעודדים.

"ככל שאנחנו מתקדמים לעבר יעד האינפלציה שלנו שעומד על 2% וככל ששוק העבודה משתפר, עלינו להיות מוכנים לביצוע התאמות נדרשות במדיניות המוניטרית שלנו. הדבר עשוי להכריח אותנו להעלות את הריבית בשלב מוקדם יותר", כך פלוזנר. נזכיר כי פלוזנר משרת כרגע כאחד מבכירי הפד' המחוזיים אשר רשאים להצביע בוועידות המדיניות המרכזיות של הפד' (וועידות השוק הפתוח).

פלוזנר נחשב לאחד מבכירי הפד' היותר מודאגים מעליית האינפלציה כתוצאה מהמדיניות המרחיבה של הבנק המרכזי. נזכיר כי שיעור הריבית בארה"ב הינו אפסי כבר חמש שנים וכי הפדרל רזרב הפעיל תכניות לרכישת נכסים בהיקף של כ-1.4 טריליון דולר בשנה. התכנית להקלה כמותית של הפדרל ריזרב מצטמצמת בהדרגה וצפוייה להסתיים בסתיו הקרוב.

לטעמו של פלוזנר, הקצב בו מצמצם הפדרל ריזרב את רכישות האג"ח הוא "בכיוון הנכון" , אולם ציין כי הוא מודאג שהפד' ובנקים מרכזיים אחרים בעולם התרגלו לתפקיד המאוד אקטיבי שאימצו מאז המשבר ב-2008. לדבריו, ככל שהתנאים בשוק חוזרים למצבם הנורמלי, הפד' צריך לקחת צעד אחורה ולפעול מאחורי הקלעים. אמירה קצת מוזרה בהתחשב בעובדה שיו"ר הפד', ג'נט יילן, אמרה רק לא מזמן ששוק העבודה והדיור עדיין מגלים סימני חולשה ולטעמה נדרשת תמיכה נוספת.

נשיא הפד' של ניו יורק: "קצב עליית הריבית צפוי להיות איטי יחסית"

בניגוד לפלוזנר, נשיא הבנק המרכזי של ניו יורק, וויליאם דאדלי, רואה את הדברים אחרת. בנאום שנשא בכנס של האגודה לכלכלה ועסקים, אמר דאדלי: "קצב עליית הריבית צפוי להיות איטי יחסית והוא תלוי בהתקדמות הכלכלה ובתגובה של השווקים הפיננסיים". דאדלי הוסיף: "תגובה מתונה עשויה לעודד קצב מהיר יותר. אם תשואות האג"ח יטפסו בחדות כלפי מעלה, לעומת זאת, אני מאמין שננקוט בגישה זהירה יותר".

מעבר לכך, הציג דאדלי תחזית מפורטת באשר למצבה של הכלכלה, המדיניות המוניטרית ואסטרטגיית היציאה, אותם הוא עשוי להציג בוועידת השוק הפתוח הבאה של הפדרל ריזרב שתתקיים ב-17-18 ביוני.

דאדלי התייחס גם לנתון הצמיחה ואמר שהוא מצפה שקצב הצמיחה ישתפר לאורך השנה, דבר שיוביל את רמת האינפלציה לעבר היעד של הפד'. בהינתן תרחיש כזה, אמר דאדלי, הוא ימשיך לתמוך בצמצום הדרגתי של רכישות האג"ח וחזר על המנטרה של הפד' כשאמר: "בין מועד הצמצום הסופי של התכנית להקלה כמותית ובין המועד שבו יחליטו להעלות את הריבית, תהיה תקופת זמן ממושכת".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  בהבל פה נמחקים טרליונים -שוק תנודתי ורגיש
  ליצן 21/05/2014 08:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רמות השיא גורמות לתנודתיות בשווקים .
  סגור
 • 1.
  הדיבורים על עליית ריבית מקלקלים את המומנטום. לכן עדיף
  אבי 20/05/2014 21:10
  הגב לתגובה זו
  5 0
  שיהיו בשקט שם וישחקו אותה כאילו העלאת ריבית לא עומדת על הפרק. כשהם יראו לנכון להרים ריבית, שפשוט יעשו את זה בלי אזהרה.
  סגור
 • ואז השוק יפול בלי אזהרה . (ל"ת)
  בא 23/05/2014 11:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות