מהם הענפים המומלצים במשק לאור ההתאוששות בשוק?

משה אוזקרגוז, ממחלקת מחקר של בנק דיסקונט, ממליץ על ענפים במשק הגלובלי בצל ההנחה של ההתאוששות בשווקים תישמר ותמשיך במסלולה
 | 
(קרדיט: Getty images Israel)
הנחת היסוד בבסיס המלצתנו לענפים המומלצים, שהתאוששות הכלכלית בארה"ב ובשווקים המתעוררים תישמר ומגמה זו צפויה להשפיע לחיוב על ענפים מחזוריים המאופיינים ב-"בטא" גבוהה לעומת מדד הייחוס. עם זאת, לאור גורמי אי הוודאות ורמות השיא במדדים, יש צורך לנקוט במשנה זהירות בעת התאמת הענף הנכון למידת "שנאת הסיכון" של המשקיע. רצוי מאד לשלב את המניות או תעודת הסל הענפיים עם מדדי ייחוס מובילים.

סיכון נמוך - מוצרי צריכה דפנסיביים

החברות בענף זה פועלות בתחומי המזון, משקאות, קמעונאות, טבק ומוצרים לבית המוגדרים כבסיסיים. השמות מובילים בתחום הינםProcter & Gamble, Coca Cola ,Altria ,Philip Morris ,PepsiCo ,Kraft ,Colgate ,Costco.

חברות אלו לרב אינן ממונפות ומחלקות בשיעור של כ-3%, הצומח בקצב של 10% לשנה. כמו כן, לענף זה סטיית תקן שנתית ו-"בטא" (0.7) נמוכים מזה של מדד S&P 500 המצביע על דפנסיביות הענף. ענף זה צפוי לשמור על מקומו כאלטרנטיבה מתאימה למשקיעים שונאי סיכון לאור גורמי אי וודאות רבים.

ניתן לשלב פוזיציות לונג במדדים מובילים יחד עם חשיפה ל-ETF בענף בכדי להפחית את התנודתיות בתיק. המלצה זו היא ביחס לאלטרנטיבות הענפיות ברמת סיכון נמוכה כמו ענף הבריאות, התשתיות או התקשורת.

להערכתנו פוטנציאל הרווחים למשקיע בענף בטווח הקצר מתון, בעיקר לאור רמת מחירים גבוהה. עם זאת, הביקוש למניות של חברות הענף צפוי לגדול לאור האופי הדפנסיבי והשקול שלהן ובייחוד לאור גורמי אי וודאות רבים.להלן גרף השוואתי של תעודת הסל הענפית - VDC ומדד ה-S&P 500 בשנתיים האחרונות:סיכון בינוני - חברות תעשייה גלובליות

החברות בענף זה פועלות בתחומי התחבורה, תעופה, מכונות, שירותים ועוד. הן מייצרות מוצרים רבים עבור מגוון רחב של תעשיות שונות וצרכנים פרטיים. הביקוש למוצרים אלו נחשב מחזורי ועל כן תלוי צמיחה. לתעודת הסל EXI העוקבת אחר מדד S&P Global Industrials הכולל חברות תעשייה גלובליות קורלציה עם מדדי המניות S&P 500 וMSCI World, זאת בשל חשיפה גבוהה של מעל ל-50% לחברות אמריקניות, ביניהן השמות מובילים MMM ,Union Pacific ,General Electric ,Siemens ,United Technologies ,.Caterpillarאי

מאז השפל באוקטובר אשתקד והדיווחים על התייצבות בכלכלת ארה"ב השיג הענף על מדדי הייחוס לאור "בטא" גבוהה מהשוק. זאת, לעומת ביצועי חסר בענף בתקופה של האטה ומיתון. מניות ותעודות סל מענף זה צפויות להכות את מדדי הייחוס לאור הפוטנציאל שלהם "להנות יותר" מהתחדשות הצמיחה וסביבת הריבית הנמוכה.

המלצה זו היא ביחס לאלטרנטיבות הענפיות ברמת סיכון בינונית כמו ענף הטכנולוגיה וצריכה מחזורית. להערכתנו פוטנציאל הרווחים בענף בטווח הקצר והבינוני טוב ויגדל ככל שתשתפר תמונת המאקרו העולמית. ירידה נוספת בגורמי אי הודאות הגלובליים צפויה להיטיב עם מגזרים אלו בשל נחיצותם לצמיחה ולמגוון תעשיות.להלן גרף השוואתי של תעודת הסל הענפית הגלובלית - EXI ומדד ה-S&P 500 בשנתיים האחרונות:סיכון גבוה - חברות האנרגיה

החברות בענף פועלות בתחומי חיפוש והפקה של נפט וגז, הובלה, זיקוק וייצור של נפט ומוצרי אנרגיה. עליית מחירי האנרגיה ובפרט עליית מחיר הנפט על סוגיו משפיע באופן מהותי על כדאיות וביצועי הענף.השמות מובילים הינם Exxon Mobil ,Chevron ,Conoco Phillips ,Schluberger ,Apache. גורמי אי וודאות כמו חוסר היציבות במזרח התיכון והאמברגו על אירן והשלכותיו גרמו לעלייה חדה במחיר הנפט מסוג ברנט הנסחר באירופה. עלייה זו הובילה גם להתייקרות במחיר הנפט מסוג WTI הנסחר בארה"ב.

מחירי האנרגיה הגבוהים נראה כי אינם מתומחרים במלואם במחיר מניות חברות האנרגיה המשולבות כמו חברת -Exxon Mobil הנסחרת כיום במכפיל רווח מתון של 10 לעומת 14 במדד S&P 500.

המלצה זו היא ביחס לאלטרנטיבות הענפיות ברמת סיכון גבוהה כמו חומרי הגלם, הפיננסים או הנדל"ן. משקיעים המעוניינים להיחשף לענף יכולים להיעזר בתעודה VDE המאפשרת פיזור סיכונים בענף רגיש. אנו מעריכים כי פוטנציאל הרווח בענף בטווח הבינוני עדיין גבוה לכלל הענף ותעודת הסל מציעה חשיפה נוחה. עם זאת, ככל שמחירי הנפט עולים בקצב מהיר כתוצאה מבעיית ההיצע, רגישות הענף לירידה במחירו גדלה. על כן, משקיעים סולידיים עשויים למצוא את חברת הענק Exxon Mobil כהשקעת ערך טובה גם לטווח ארוך.להלן גרף השוואתי של תעודת הסל הענפית - VDE ומדד ה-S&P 500 בשנתיים האחרונות:תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות