הסתערות: האג"חים של IDB מזנקים אחרי ההסכם - עליות של עד 14.5%

הבוקר בבית המשפט: השופט שלח את מחזיקי אג"ח אידיבי פיתוח ונציגי החברה להגיע להסכמות - עד מחר. צפו בטבלת האג"חים...
 | 
(1)
נוחי דנקנר רם כספי, צילום: בוצ'צ'ו
אחרי סופ"ש בו דנקנר הצליח לסגור את ההסכם עם איש העסקים הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין, איגרות החוב של אידיבי פתחו בעליות שערים חדות. לפי ההסכם, בנוסף להשקעה בסך 25 מיליון דולר שכבר השקיע אלשטיין בגנדן, ישקיע המשקיע סכום כולל נוסף של 75 מיליון דולר, מתוכם 57 מיליון דולר יושקעו בחברה וסכום של 18 מיליון דולר נוספים יושקע בגנדן, אולם יישומו של הסכם השקעה זה תלוי עוד באישור בית המשפט, בהסדר עם מחזיקי אידיבי אחזקות ועם הבנקים.

היום התכנסו בבית המשפט המחוזי בת"א בפני השופט איתן אורנשטיין נציגי אידיבי פיתוח (ובראשם קרן יורק ופסגות) שביקשו מבית המשפט כי יפעיל סעדים זמניים וימנע מחברת אידיבי לשלם לנושיה (במקרה זה, חברת הראל) חוב בסך של 24 מיליון שקל כבר ביום רביעי הקרוב, בטענה כי החברה נמצאת בכשל פירעון.

מנגד, התייצבו נציגי החברה (ובראשם המנכ"ל, חיים גבריאלי, נוחי דנקנר עצמו לא נכח בדיון) ערכי הדין של החברה (ובראשם עו"ד רם כספי) ונציגות מחזיקי האג"ח של אידיבי אחזקות, שטוענים כי החברה אינה חדלת פירעון.

גם נציג הכנ"ר הציג בפני השופט את האופן בו הוא רואה את מצב החברה ואמר כי אינו יכול להגיע להחלטה חד משמעית מאחר ולכל אחד מהצדדים יש טיעונים שצריך לשקול אותם היטב.

בתום דיון שנמשך כשעתים והתקיים בדוחק רב, החליט השופט לשלוח את הצדדים הנוגעים בעניין החוב של אידיבי פיתוח לגבש הסדר עד מחר, שלא ימוטט את הקבוצה, או שיחליט בעצמו על מתווה, שעלולות להיות לו השלכות מרחיקות לכת על הצדדים.

השופט שהבהיר כי בית המשפט חרד לגורלם של 4 מיליארד שקל של מחזיקי האג"ח, ביקר באופן חריף את התנהלותם של הבנקים (ובראשם לאומי, שלדבריו אפילו לא הגיש לו סיכומים בגלל שלא הצליח לפתוח דיסק) ואת הגופים המוסדיים שהזרימו לחברה שבשליטת דנקנר מאות מיליוני שקלים מבלי לדרוש ביטחונות. "ציפיתי לתגובה מלאומי שנתן אשראי במאות מיליונים. איפה הדין וחשבון של הבנקים? איפה ועדות האשראי? שאל השופט והבהיר כי אינו סומך על הבנקים.

בראשית דבריו הבהיר השופט אורנשטיין כי המצב של החברה בעייתי אבל הסעד שמבקשים ממנו להפעיל הוא דרסטי. המאזן והתזרים של החברה הוא טוב בסה"כ ובשלב הזה אנחנו לא נמצאים בשלב שמחייב את הסעד הזמני. אולם לדבריו, "בימ"ש צריך לשקול שיקולים שמעבר. המתווה המסתמן בהחזקות הוא לטובה. אם אלשטיין החליט להשקיע כסף למעלה, באידיבי אחזקות ובגנדן, סימן שהוא מאמין בנכס למטה. מנגד אני מודע גם לבעיות העולות מחוות הדעת שהוגשה על ידי נציגות אידיבי פיתוח". (חוות הדעת של חברת TASC).

השופט גם אמר לבא כוחה של החברה "אתם כתבם שהטענות שהציגו כנגדכם הנציגות של מחזיקי האג"ח באידיבי פיתוח הן הזויות - אבל הטענות לא כל כך הזויות. מהדוחות עולה כי הגירעון של החברה עלה ברבעון האחרון וכרגע החברה מודיעה כי היא לא יכולה לגייס אשראי".

בין הטענות של בא כוח נציגות מחזיקי האג"ח של אידיבי פיתוח נאמר כי עד יולי החברה צריכה לשלם כ-850 מיליון שקל לנושים וכי החוב הזה הולך ותופח ומחייב אותה לממש נתח ניכר מנכסיה על מנת שתצליח לעמוד ביתרת התשלומים שלה עד 2015.

מנגד, טענו באי כוחה של החברה כי "אין לחץ זמן לביצוע המימוש וכי החברה נזילה בודאות עד סוף השנה וכי היא הציגה תרחישים למימוש נכסים שנבחנו על ידי גיזה לפיהם היא תהיה נזילה עד סוף 2014. החברה שינתה את הקובננטים שלה מול הבנקים, כדי שיהיה לה מרווח זמן לממש נכסים ללא לחץ זמן. העובדה שהבנקים הסכימו לשנות את הקובננטים, מעידה שהם סבורים כי מצבה של החברה יציב. חוות הדעת של טאסק לוקה בחוסר מקצועיות, ואני לא רוצה להשתמש במילה שרלטנות. יש שם שגיאות של מיליארדים בהערכות השווי של חברות קבוצת אידיבי״.

במתקפה חריפה על דו"ח הערכת השווי עליו מתבססת הבקשה של נציגות האג"ח אמר בא כוחה של החברה ״עבודת טאסק מבוססת על שווי מניות קרדיט סוויס של 91 שקלים, ששוות היום 102, כלומר התרחיש של טאסק כבר לא קיים. האנליסט של פסגות יצא בהערכת שווי של כלל לפי 4.364 מיליארד שקל. אצל טאסק הערכת השווי בתרחיש הקיצון הגבוה, היא 3.696 מיליארד שקל. אז מה פסגות צריכים לעשות עכשיו? להחליף את האנליסט שלהם?

"מכתשים אגן, שלקבוצת אידיבי יש 40% ממניותיה כיום, נמכרה לכמציינה לפי שווי של 2.4 מיליארד דולר. ה-ebitda שלה צמחה מ-250 מיליון דולר בשנת 2010 ל-496 מיליון דולר בשנת 2012, וזה עוד לפני שהחברה נכנסה בעוצמה לשוק הסיני לאחר שנרכשה על עדי חברה בבעלות מלאה של ממשלת סין. ומה כותב טאסק? בתרחיש הכי גבוה שלו מכתשים שווה 2.675 מיליארד דולר. מישהו מאמין שזה יהיה הערך של חברה שצומחת וממראה לשמיים? הסינים יחלמו למכור בכזה מחיר? ומה יגיד אדון טאסק אם מכתשים תונפק בעוד שנתיים לפי שווי של ארבעה מיליארד דולר? אני מוכן לחקור אותו על דוכן העדים, אציג אותו ערום וערייה״.

לדברי בא כוח הכנ"ר "יש מספר הסדרים שיכולים לעמוד על הפרק והכנ"ר מציע מודל של שיטה משלבת, שידחוף את הצדדים למתווה שיתייחס לכל רמות הפירמידה".

לדברי השופט לאחר שהתייעץ עם הכנ"ר "עלול להיווצר מצב שהחברה תראה את תכלית קיומה כמשרתת החוב של אידיבי אחזקות ומזה צריך להיזהר. אבל אם לא נצא היום עם החלטות, גם לכך יהיו השלכות. במצב הנוכחי אין מקום לדחוף את השליטה בחברה, אבל הסוגיית השליטה היא מאוד רלוונטית לעניינינו".

שני הצדדים הסכימו לנסות ולהגיע למתווה מוסכם בינהם בדרך של הידברות. נציגות האג"ח אמרה עוד כי היא מציעה שבית המשפט ימנה מומחה להערכת שווי מטעמו.

ביציאה מהדיון אמר עו"ד רם כספי, בא כוחה של אידיבי פיתוח "קל מאוד להרוס וקשה מאוד לבנות. החברה חייבת עדיין הרבה מאוד כספים וצריך להגיע למתווה הסכם משותף ולעשות הכל על מנת לתת לחברה לממש את הנכסים שלה או להכנסי משקיעים תוך זמן סביר. אני התרשמתי בצורה מעולה מהשופט שהכיר כל אות, לא רק כל מילה, אני חושב שצודק השופט שחושב שצריך במקרה זה להיע להסדר מוסכם ולא לעשות צעדיים קיצוניים שיהיו בלתי הפיכים"

האג"ח מזנקות

{אידיבי אחז אגח ד} מזנקת 13% ונסחרת תוך דות ספורות במחזור של כמעט מיליון שקלים. {אידיבי פת אגח ז} עולה 2.7% במחזור של 600 אלף שקלים. גם המניות מגיבות חזק, דסקונט השקעות עולה 3% ו{אידיבי אחזקות} עולה 13.9%.נציין כי ההשקעה של אלשטיין עדיין כפופה להשלמת ההסדר עם נושי אידיבי. בנוסף, ההשקעה תלויה בקבלת אישורים רגולטורים, היעדר שינוי מהותי לרעה במצב החברה והסכמות הבנקים המלווים של גנדן. כך או כך, נראה כי כעת יש לנושי החברה אינטרס חלש יותר להפיל את הקונצרן. לאחר ביצוע העסקה אלשטיין יחזיק בכ-30.77% בהונה של גנדן.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  כותרת לא נכונה, דרמתית מדיי
  רונן 28/04/2013 11:19
  הגב לתגובה זו
  1 1
  המחזורים זה לא הסתערות. הקניות מווסתות, ומוכרים אין הרבה, כך שלא יכולה להיות הסתערות.
  סגור