האם אובדן העשתונות חוזר לשוק?

מיכה צ'רניאק, מנכ"ל להבה ניהול תיקי השקעות, מתייחס ליציבות העדינה בשווקים, והעצבנות ההולכת וחוזרת בעקבות אי הוודאות ביוון
|
(45)

עושה רושם ששוקי ההון בארץ ובעולם נכשלים שוב ושוב בניסיונות, הכמעט נואשים, לחזור לרגיעה. בכל פעם בה נדמה כי השווקים הגיעו ליציבות מסוימת, צץ ועולה נושא חדש (או נכון יותר צץ אותו נושא קבוע, מחדש) אשר טורף את הקלפים ומוציא את השווקים מאותה נקודת איזון עדינה אליה הגיעו בעמל רב.

למרבה האירוניה נדמה כי בשנתיים האחרונות הנושא היווני, או יותר נכון השאלה, האם יוון תצא או תישאר באיחוד האירופי? מהווה את התירוץ הכמעט קבוע לשווקים לחזור לעצבנות המאפיינת אותם. חשבתי לתומי ששימוש חוזר ונשנה באותו תירוץ יחליש את עוצמתו והשפעתו על המשקיעים. נדמה היה כי רמת הרגישות של המשקיעים למצבה של יוון אמורה להתקהות עם הזמן, אבל בפועל אין זה המצב.

משנת 2010 יוון מסרבת לרדת מהכותרות ומונעת מהשווקים לחזור לשפיות, לפחות לשפיות זמנית. לא זכור לי מקרה דומה בו במשך שנתיים מדינה אחת מחזיקה את שוקי ההון בכל העולם כבני ערובה. מעניין עוד כמה זמן הנושא היווני יישאר בכותרת ובעצם יקבע את סדר היום הכלכלי בעולם.

החששות של המשקיעים מפני שוק האג"ח הקונצרני שבו ל"עבודה" במלוא הקיטור. מי שתרם הפעם לחששות המשקיעים הן חברות התקשורת והתחרות הפרועה בשוק התקשורת, בעקבות כניסת שני מפעילים חדשים. בנוסף, החשש מפני יכולת חברות התקשורת לפרוע את מלוא חובן הגיע בצורה חלקית אומנם, אבל עדיין ישנו.

חשוב לי להדגיש כי קיום חמישה מפעילים סלולריים במקביל (במדינה אחת) בעולם הינו נדיר ובטח במדינה קטנה ורוויה במשתמשים כמו ישראל. הניסיון בעולם מלמד כי כניסת מתחרים חדשים לתחום התקשורת מעודדת בשלב הראשוני תחרות עזה, אבל כעבור כשנה-שנתיים התחום עובר תהליכי קונסולידציה ובסופו של התהליך מספר החברות מתכנס חזרה לכשלוש חברות. במדינה קטנה כמו ישראל אין מקום ליותר מפעילים מהממוצע העולמי, במיוחד לאור העלויות הכבדות שהתחום דורש לצורך בניית תשתיות תקשורת מצד השחקנים בתחום.

הנפגעות העיקריות מהתחרות העזה בתחום הסלולר הן קבוצת החברות שבשליטת אילן בן דב - {סאני} - סאני תקשורת +0.45% סאני תקשורת 155.2 +0.45% סאני תקשורת בסיס:154.5 פתיחה:154.5 גבוה:162.5 נמוך:153.8 תמורה:528,761 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: . ההתנהלות התמוהה מצד בעל השליטה יצרה בשוק את התחושה כי הוא בדרכו לאבד את השליטה בקבוצה. ההודעות של סאני על הפרות שטר הנאמנות לאג"ח והיעדר יכולת / מקורות לתקן את ההפרות, הדיווחים על אי עמידה ביחסים הפיננסים לטובת בנק מזרחי טפחות -1.05% מזרחי טפחות 9,232 -1.05% מזרחי טפחות בסיס:9,330 פתיחה:9,305 גבוה:9,330 נמוך:9,205 תמורה:21,905,276 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: לו חייבת החברה כ-28 מיליון ש', יצרה ספק אמיתי בדבר יכולותיו הכספיות של בעל השליטה ורמת הנזילות האישית שלו כיום.

למעשה, היא עוררה חשש כי אין בידיו מקורות כספיים שיאפשרו לו לשמור על השליטה בסאני ובסקיילקס. הנפילה באגרות החוב של הקבוצה למחירים הנוכחיים סביב 30 אגורות, משקפת חוסר אמון בעתיד הקבוצה, חוסר אמון בבעל השליטה ואף חוסר אמון ביכולתה של החברה לשרת חלקים נכבדים מהחוב, מצב זה משך גופים שונים בשוק שהריחו דם.

דוגמא לכך ניתן למצוא בהודעה לבורסה שהוציאה חברת לפידות קפיטל +0.64% לפידות קפיטל 2,532 +0.64% לפידות קפיטל בסיס:2,516 פתיחה:2,516 גבוה:2,549 נמוך:2,512 תמורה:212,773 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: הנמצאת בשליטתו של יעקב לוקסנבורג (לוקסי) בדבר רכישה של אגרות חוב של סאני וסקיילקס בשוק. האסיפה ביום רביעי צפויה להיות טעונה. מצד אחד תעמוד הדרישה הצודקת של בעלי האג"ח על קיום שטר הנאמנות כלשונו, מצד שני יעלו נציגיו של אילן בן דב טענות שונות אודות כמה קשה המצב היום בשוק הסלולר, וכמה קשה לגייס את המקורות החסרים על מנת לעמוד ביחס הביטחונות הנדרש (דרך אגב הביטחונות הדרושים היום על מנת לעמוד בתנאי שטר הנאמנות הינם כמעט בגובה החוב כולו).

לדעתי שני הצדדים צריכים לזכור גם את הסיכונים, פעולות פזיזות מדי מצד בעלי האג"ח עלולות לפגוע בחלק מהנכסים העיקריים של סקיילקס. לדוגמה להאצ'יסון זכות לדרוש פירעון מוקדם של החוב אליה במקרה של החלפת שליטה בסאני. מצד שני הימנעות מפעולות הכרחיות מצדו של בן דוב לא תשאיר בידי בעלי האג"ח שום אפשרות מלבד השתלטות על סאני. הדרישה העיקרית מצדם של בעלי האג"ח של סאני צריכה להתמקד בדרישה מאילן בן דב להזרים מקורות כספיים שיבטיחו את התשלום הקרוב לבעלי האג"ח (קרן+ריבית) בינואר 2013.

בשורה התחתונה, בעל שליטה שמעוניין לשמור על שליטתו בחברה הנמצאת בקשיים תזרימיים חייב להכניס יד לכיס. עיקרון ההדדיות מחייב את מי שמעוניין בוויתורים כלשהוא מצד הנושים שלו, להביא לשולחן נדוניה נכבדה מצדו אשר תפצה על הויתור.

שחרית ה - חשיפה אגרסיבית לדולר

התחזקות הדולר ביחס למרבית המטבעות בעולם, כשהשקל הישראלי אינו יוצא דופן במקרה הזה, הפכה לעובדה מוגמרת. במיוחד לאור החששות העצומים לגבי מצבו השביר של גוש האירו. הבעיה העיקרית של המשקיעים המעוניינים להצמיד חלק מהשקעותיהם לדולר האמריקני, היא היעדר אלטרנטיבות סבירות. הסיבה לכך - תשואות אפסיות על פיקדונות או אגרות חוב צמודות דולר בדירוגים גבוהים - בינוניים ולמח"מ שאינו ארוך מאוד.

אפשרות השקעה מעניינת שאני מוצא בשוק הנוכחי (שהיא בסיכון נמוך לקרן האג"ח), הינה האג"ח שחרית ה'. היא מאפשרת מצד אחד ליהנות מהצמדה לדולר (במיוחד למי שמצפה להמשך התחזקותו של הדולר מעבר ל-4 ש'), ומצד שני במידה והציפיות האלו אכן יתממשו ליהנות מתשואה חריגה ורווחי הון גבוהים.

לשחרית ה' ריבית חריגה אבל רק בהתקיים שני תנאים. הראשון, ריבית הליבור על פיקדונות דולאריים לחצי שנה צריכה לנוע בטווח של 0%-7% כלומר גבוהה מאפס אבל נמוכה מ-7%. עושה רושם כי תנאי זה אינו צפוי ליצור בעיות. התנאי השני, שער הדולר ביחס לשקל צריך לעמוד מעל 4 ש'. במידה ושני התנאים מתקיימים, בעלי האג"ח זכאים לקבל ריבית שנתית בשיעור של 10% (כאשר הריבית משולמת כל רבעון עבור התקופה בה התקיימו שני התנאים). מכיוון שבשנים האחרונות שער הדולר היה נמוך מהרמה המבוקשת, בפועל מחזיקי האג"ח אינם מקבלים ריבית כבר תקופה ארוכה. מבחינת סיכון - הדירוג של שחרית ה' הינו הדירוג מקסימלי (AAA). הסיבה לדירוג הגבוה - קרן האג"ח הופקדה בפיקדונות בבנק אוסטרלי בשם Commonwealth Bank of Australia ( הבנק האוסטרלי מדורג ע"י S&P בדירוג AA מינוס). מדובר בדירוג גבוה מאוד במיוחד בסביבה הכלכלית בה אנחנו נמצאים כיום.

שחרית ה' נסחרת כיום סביב 79 אגורות כאשר הפארי של האג"ח עומד על כ-93 אגורות. הסיבה לכך שהאג"ח נסחרת כ-15% מתחת לפארי נעוצה בעובדה, שכרגע, האג"ח אינה משלמת ריבית.

מה חשוב למשקיעי האג"ח להבין?
1. הסיכון לאי תשלום הקרן נמוך בגלל אופיו של המכשיר.
2. בגלל ששער הדולר נמוך כרגע מ-4 ש', האג"ח אינה משלמת ריבית, כל עוד המצב הזה מתקיים. מצד אחד זו בעיה. מצד שני זו הסיבה שהאג"ח נסחרת כ-15% מתחת לשווי החוב המתואם.
3. קרן האג"ח נפרעת בעוד כ-6 שנים ו-10 חודשים. לכן גם אם שער השקל /דולר לא יעלה מעל 4 ש' ויישאר ברמתו הנוכחית בגלל שהאג"ח נסחרת מתחת לפארי (המהווה את שווי האג"ח בפירעון נכון לרגע זה), הרי שמחירה של האג"ח כיום והדיסקאונט בו היא נסחרת כבר מגלם בתוכו תשואה לפדיון של כ-2.25% בשנה. זהו התסריט הרע מבחינת המחזיקים באג"ח.
4. במקרה ושער הדולר יעלה מעל 4 ש' ויישאר מעל רף זה, צפויה להתקבל תשואה שוטפת נוספת של 10% על שווי הפארי המהווה נכון להיום כ-12% נוספים.
5. במקרה ושער הדולר צפוי לעלות ל-4 ש' ולהישאר ברמה זו, הצפי הוא שהבנק האוסטרלי יממש את האופציה שיש בידו לפירעון מוקדם של החוב. במקרה כזה ייהנו מחזיקי האג"ח מהריבית בשיעור 10% על הפארי בכל אותם ימים בהם שער הדולר עלה מעל 4 ש', ובנוסף כמובן ייהנו מעליית הדולר ביחס לרמתו כיום והחשוב ביותר פירעון מוקדם, שאם אכן ייעשה, יתבצע בפארי, לכן צפוי רווח הון בגובה הפער בין מחיר האג"ח ביום הרכישה לבין מחיר הפארי שלה (כאמור, מחיר הפארי עומד כ-93 אגורות).

***עקב הערות לאחרונה מצד רשות ניירות ערך לגבי מתן תשובות לשואלים במסגרת טוקבק, לצערי לא אוכל לענות על שאלות הקוראים עד לבירור ממצה של הנושא.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל

תגובות לכתבה(45):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 31.
  בבנק כתבו שיש יום אקס לרבית 24.6.12 , מה זה? (ל"ת)
  גרשון 25/06/2012 11:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 30.
  פרושבקי אג'ח ג
  רון 05/06/2012 08:39
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מה דעתך על האג'ח ?
  סגור
 • 29.
  ומה דעתך עכשיו על הצעד של לפידות? (ל"ת)
  הוא ידע מתי לקנות.. 04/06/2012 17:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 28.
  סאני
  אריק 03/06/2012 18:50
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מיכה אנחנו חייבים ניתוח חדש לסאני עקב התרחיש החדש
  סגור
 • 27.
  זה לא יוון חביבי זה לא יוון קרא בבקשה ותפנים את המצב
  MANO1963 03/06/2012 02:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה פשוט בריחת הון ממדינות המערב למדינות המזרח היותר עניות אין ולא תהיה תקומה לבעיה הזו מעמד הבניים מחוסל באופן שיטתי כסף רב מידיי בידי מעט מדיי אנשים חובות ממשלתיים יוון היא רק הנפץ לצורך העיניין הפצצה היא איטליה ספרד יפן ואחרי האולימפיאדה ממליץ בחום לשרטט את האמא של הפאונד האנגלי המטבע הזה הולך ליפול עשרות אחוזים ביחס לדולר אין לי כוח לכתוב את הסיבות (ספר שאני כותב כרגע ) אבל הכאוס רק מתחיל תקרא לזה האיתחול מחדש של אלוהים
  סגור
 • טען עוד
 • 26.
  תיקון אי דיוק מר צ'רניאק -קרא בעיון את התשקיף ותגיע
  אנונימי 02/06/2012 19:26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  למסקנה ש-10% היא ריבית ברוטו והיא עבור 5 ימי מסחר בלבד מתוך 7 ימי השבוע כלומר במונחים שנתיים מדובר על כ- 7% בלבד ויש להוריד מיסים כמובן.
  סגור
 • 25.
  בן דב איבד את פרטנר הוא צריך להתעשת להציל חלק מעסקיו
  c60590 02/06/2012 14:57
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לשלוח יד לכיס? לא נראה שבן דב יעשה זאת בינתיים הוא מתחכם וחבל אך כנראה שזה האיש היה עליו למכור מהר את פרטנר וסקילקס היתה עומדת בחובותיה נוחי הבין זאת , גם באיחור אבל הבין ולכן מוכר גם במחיר נמוך משמכותית מלפני מספר חודשים אך לפי הפרסומים נראה שבן דב מתחכם ובמקום פשוט למכור מניות פרטנר חיפש מישהו שיחליף אותו בחוזה הרכישה [מכאן דרישות התספורת שהרי מי שרונה מנית פרטנר חובות בן דב אינם מענינו] ככל שבעלי האגי יבהירו לבן דב שאיננו בעל הבית יותר כך יטב לבהם ולא פחות חשוב ! הגיע הזמן ללמוד שבהסדר בו מוחקים חוק המחיקה היא זמנית! החוב נשאר אך נדחה לימים בהם מצב החברה יהיה טוב יותר ותוכל להחזירו! בדיוק כפי שעשו בטאואר
  סגור
 • 24.
  הפסקת תגובות לטוקבק
  מיכה צ'רניאק 01/06/2012 11:04
  הגב לתגובה זו
  10 2
  הייתי רוצה להדגיש כי הפסקת התשובות היא כרגע זמנית עד לבירור הנושא מול יועצים משפטיים שלנו . בימים האחרונים יש סימנים שהכנסת ובעקבותיה כנראה הרשות חוזרים בהם מהכוונה לראות סוג של ייעוץ בכתיבה באמצעי תקשורת כולל הטוקבק . לכן יש אפשרות כי תוך זמן לא רב אוכל לחזור למסגרת הטורים והתשובות הרגילים. שבת שלום.
  סגור
 • בכל מקרה תודה רבה!!! (ל"ת)
  ליעד 01/06/2012 16:17
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • יישר כח מיכה (ל"ת)
  ניב 01/06/2012 13:05
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 23.
  הצמדה לדולר
  אלביט מערכות 01/06/2012 10:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מחלקת כל רבעון 30-36 סנט על 33 דולר
  סגור
 • 22.
  אפריקה אגח
  moti 01/06/2012 06:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם להחליף את הסדרה לחדשה ?או להשאר בישנה בתודה מראש
  סגור
 • אפריקה אג"ח
  מיכה 01/06/2012 11:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זו החלטה אישית אנחנו מתכוונים להחליף את האג"ח בחדש מכיוון שמדובר באותו אג"ח רק עם הקדמת התשלומים של 2013,2014 וחלק מ 2015 לחודש יולי כך שמבחינתנו זה מצויין.
  סגור
 • שאלה
  שמשון 01/06/2012 20:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ברשותי אג"ח כו' ואני מעוניין להחליף ל כז'. מה עליי לבצע בכדי שיחליפו לי את האג"ח והאם זה כרוך התשלום כלשהו (עמלה לבנק?) ?
  סגור
 • 21.
  מיכה אתה האמיתי והישר מכולם שא ברכה (ל"ת)
  הפרסי 31/05/2012 22:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 20.
  האם המדינה עדיין תתקיים בעוד 7 שנים בזמן הפידיון ? (ל"ת)
  ספקן 31/05/2012 19:42
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • לא. עכשיו סע מפה, נודניק. (ל"ת)
  ז'וז'ו הגבר 01/06/2012 08:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 19.
  אנא המשך לכתוב!
  קוראת קבועה 31/05/2012 15:07
  הגב לתגובה זו
  6 0
  נקווה שיאשרו לך גם לענות על שאלות. אבל גם אם לא - אז אנא המשך לכתוב ותודה על כל הידע שהעברת לי עד היום במשך מספר שנים ומספר אתרי אינטרנט.
  סגור
 • 18.
  האם לוקסי עובד בשביל בן דב ???
  מור 31/05/2012 14:45
  הגב לתגובה זו
  4 0
  האחד מקטין החוב הסחיר והשני קונה
  סגור
 • 17.
  טאואר אג"ח ו
  משקיע 31/05/2012 13:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מיכה, מה ההשפעה של ירידות במניה על מחיר האג"ח?
  סגור
 • תקרא את הכוכביות מתחת לכתבה (ל"ת)
  רועי 31/05/2012 18:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 16.
  נהניתי לקרוא (ל"ת)
  גיל 31/05/2012 12:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 15.
  שלום מיכה כתמיד טוב לקרוא אותך,מה דעתך על
  einatcn 31/05/2012 11:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  טאואר ו \קרדן ד, אלמוגים א?תודה
  סגור
 • 14.
  אולי בלי שאלות אבל לפחות יש טור מעניין! (ל"ת)
  הרשות לסתימת פיות 31/05/2012 11:24
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 13.
  שלום- מועדון365 והמשביר- תשואות זינקו גם בגלל
  אייל 31/05/2012 11:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלא אפשרו מכירת חברת בת . מה דעתך? כן שאמח דעה על פטרוכימים 6 שנפל חזק ותשואה נונינלית של 30% לא צמוד.תודה איש יקר
  סגור
 • 12.
  מן הראוי שרשות ני"ע לא תמנע מאנשים נגישות לעצות ממקצוען (ל"ת)
  שיילחמו בתספורות 31/05/2012 11:19
  הגב לתגובה זו
  7 2
  סגור
 • 11.
  פלרם
  טל 31/05/2012 11:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה על עוד טור משכיל ושפוי.אני יודע שאתם מחזיקים בלהבה מניות פלרם.החברה לא חילקה דיבידנד מאז ינואר 2011 למרות מאזן חזק. הקיבוץ מנסה לאשר הסכם דמי ניהול חדש במקום הישן שפקע שנה שעברה,בנוסף למשכורות שכירויות ושאר ירקות. אני מתכוון להתנגד.מה אתה יודע על הסיכוי שלהם להמשיך במדיניות המקפחת את בעלי המניות
  סגור
 • פלרם
  מיכה צ'רניאק 01/06/2012 11:20
  הגב לתגובה זו
  4 1
  חברה שנסחרת כ 0.4 על ההון העצמי שלה ובמיוחד כשמדובר בחברה רווחית בעלת מכפיל רווח חד ספרתי זה אומר שהשוק אינו מאמין לבעלי השליטה. אני ממתין רק להזדמנות בה אוכל להשפיע בהצבעה על שכר/הטבות לקיבוץ. כידוע לך יש מחזיקים גדולים מלהבה משמעותית.
  סגור
 • 10.
  רשות לני"ע הפכה לסותמת פיות?
  אלי 31/05/2012 10:56
  הגב לתגובה זו
  7 0
  כתוב בפירוש שהאמור אינו כל המלצה לפעולה, אז מה רוצה רשות לני"ע בדיוק??
  סגור
 • 9.
  אג"ח סאני
  תמיר 31/05/2012 09:59
  הגב לתגובה זו
  4 2
  האם אתה ממשיך להגדיל החזקות או לחלופין מקטין חשיפה?
  סגור
 • 8.
  קמן
  אנונימי 31/05/2012 09:59
  הגב לתגובה זו
  2 0
  עדיין אופטימי ?
  סגור
 • 7.
  קמן-ישאל
  תמיר 31/05/2012 09:57
  הגב לתגובה זו
  2 0
  האם יש חדש? ראיתי שאפילו את תשלום הריבית של אג"ח ב לא ישלמו(70 K ש"ח).
  סגור
 • 6.
  אולימפיה
  מוני 31/05/2012 09:36
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אג"ח אולימפיה? יש חדש תחת השמש
  סגור
 • החברה בפירוק, חכה לגרושים שישארו מעו"ד (ל"ת)
  אלון 31/05/2012 17:02
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 5.
  הרשות לני"ע ממש חצופים
  רם 31/05/2012 09:19
  הגב לתגובה זו
  8 2
  איפה חופש הביטוי? מה איכפת להם בכלל? איך זה נכנס למסגרת אחריותם? אבל מענין לדעת שגם הם קראו את הטוקבקים שלך :-)
  סגור
 • 4.
  למה לוקסי קונה את אגח סאני
  רם 31/05/2012 09:12
  הגב לתגובה זו
  3 0
  למה יעקב לוקסנבורג (לוקסי) קונה את אגח סאני אם הוא רוצה את השליטה בפרטנר או בסקילקס? הרי בעלי אגח סקיילקס קודמים ויכולים להשתלט על פרטנר לפני בעלי אגח סאני
  סגור
 • סאני+לוקסי+ הסבר קצר למצב הבעלי האג"ח
  מיכה צ'רניאק 01/06/2012 11:17
  הגב לתגובה זו
  4 0
  למיטב ידעתי לוקסי התחיל לקנות אג"ח סאני לפני הנפילות בחודש האחרון כך שגם הוא תקוע במצב לא צפוי כמו רוב המחזיקים. הוא המשיך לקנות כנראה על מנת להוריד את עלות הרכישה הממוצעת למחיר טוב יותר ומכיוון שב 30 אגורות הוא כנראה מעריך שההפסד הנוסף הפוטנציאלי נמוך ביחס לפוטנציאל הרווח אם בן דוב יתעשת. בשבוע הבא צפויה לקום נציגות שכול מטרתה הוא לנהל מו"מ מקוצר עם החברה ובעיקר בעל השליטה- אילן בן דוב על מנת לקבל תשובה מהירה מה בעל השליטה רוצה/יכול/מעוניין להביא לטובת בעלי האג"ח שיבטיח את התשלום בתחילת ינואר 2013 על מנת שבעלי האג"ח יסכימו לתת לחברה את השקט לשנה ומשהוא הקרובים שהם קריטיים לענף הסלולר ולחברה בפרט. סאני היא חברה פשוטה אין הרבה בעלי חוב (בנק מזרחי הוא נושה קטן שאמור לצאת מהתמונה) וגם אין הרבה מחזיקים גדולים שיריבו אחד עם השני כך שאם בעל השליטה יסכים להכניס יד לכיסו (לא מדובר בסכומים בשמיים ביחס לגודל החברות) הנושא יכול להיפתר בזמן קצר. אם בעל השליטה יסרב אז בעלי האג"ח יצטרכו לקבל החלטות קשות בהרבה מבחינתם.
  סגור
 • לצפות שבן דב "יתעשת" יביא לטובת בעלי האג"ח זו נאיביות
  c60590 02/06/2012 15:13
  הגב לתגובה זו
  2 0
  במקרה הטוב לשוק יש ניסיון ארוך עם בן דב מי שמתעלם מכך הוא במקרה הטוב נאיבי! בן דב לא יחשוב על בעלי האגח! הוא חושה על עצמו! ואיננו מבין שלפעמים צריך לדעת לחתוך ולצאת עם מינימום נזק במצב היום הוא כבר איבד את פרטנר השאלה היחידה היא אם גם אבד את כל עסקיו כולל סמסונג לפני מספר חודשים אם היה מוכר פרטנר היה משאיר לעצמו שאר עסקיו היום? אבד הכל ככל הנראה החוכמה שלו תהיה לצאת עם כמה שפחות נזק אישי עם כמה שפחות פגיעה בשמו - ונראה שאינו מבין זאת ומכאן סביר שחאבד את עסקיו אך ישאר עם ההון האישי אותו משדך מהחברות ויפנה לדרכים חדשות
  סגור
 • הכי חשוב לא לבחור באדוארד קלר ו/או גיא גיסין לנציגות ! (ל"ת)
  גיא 01/06/2012 19:35
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 3.
  פטרוכימים ה ואלביט הדמיה ו'
  דודו 31/05/2012 09:12
  הגב לתגובה זו
  6 0
  מיכה שלום, מה דעתך על פטרוכימים אגח ה'- לאור קבלת ההלוואה מקרן בראשית והעמדת מניות של לצורך קבלת אשראי על ידי החברה לישראל. תשואה של 33% שיקלי? אלביט הדמיה ו' האם להערכתך לחברה קיימים המקורות לשנה הקרובה האם להערכתך החברה תיכנס להסדר בהמלך השנתיים הקרובות? תודה מראש
  סגור
 • קשקוש
  אי 25/06/2012 10:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש תפיסה שגויה בשוק ההון שאגחים קצרים פחות מסוכנים מהארוכים ולצערי זה שטויות וזה ראיתי בהרבה אגחים כמו דלק נדלן אמריקן אמפל ועוד שבעלי השליטה אמרו שלטווח של השנה שנתיים הקרובות יש מספיק כסף להחזיר אבל הסדרות הארוכות מבינות את המצב שלהם לא יישאר כלום ואז הם לוחצים לפירוק או הסדר ואז בעל השליטה נכנע ונכנס להסדר שבו גם הקצרים אוכלים אותה אז לצערי אין הרבה הבדל אלא רק צריך הרבה מזל וסבלנות
  סגור
 • 2.
  במשך כמה זמן הדולר צריך להיות מעל 4 ש"ח?
  אבי 31/05/2012 09:11
  הגב לתגובה זו
  3 2
  כל הרבעון?יום? תודה אבי
  סגור
 • הסבר לחישוב הריבית של שחרית ה
  מיכה צ'רניאק 01/06/2012 11:08
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בכול רבעון אמורים לקבל ריבית בגין הזמן היחסי ברבעון בו התקיימו שני התנאים. מכיוון שהמגבלה של טווח הריבית כרגע אינה רלוונטית בעצם בכול רבעון אמורים לקבל את הריבית בגין הזמן בו שער הדולר היה מעל 4 ₪ . נניח במשך חודש וחצי ברבעון השלישי זה יקרה אז כיוון שהריבית הרבעונית היא 10% לחלק ל 4= 2.5% ברבעון אז תקבל בגין חודש וחצי ריבית שזה חצי רבעון כלומר 1.25% וכך הלאה.
  סגור
 • 1.
  מיכה שלום. אשמח לדעתך על אג"ח ד' ו- ז ' של הדמיה
  אלי 31/05/2012 09:09
  הגב לתגובה זו
  5 0
  המחזורים שם נסקו פלאים ולא מן הנמנע להערכתי שמוטי חוזר לקנות. תודה מראש
  סגור
 • תגידו.אתם קוראים לפני התגובות
  MM 31/05/2012 10:58
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הברנש מכניס הערה שלא יכול להגיב בגלל מגבלה מהרשות ואתם ממשיכים להזרים שאלות
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות