רבעון בו כל משקיע קיבל את מבוקשו

מיכה צ'רניאק, מנכ"ל להבה ניהול תיקי השקעות, מתייחס לרבעון הראשון של שנת 2012 שהסתיים לו זה עתה, כיצד מסכם כל אחד מסוגי המשקיעים בשוק ההון?
|
(181)

שלושה חודשים חלפו מתחילת השנה. זה ממש מדהים אותי כל פעם מחדש כיצד הזמן עף כשנהנים. סופו של רבעון טעון מאוד מבחינת המשקיעים באחד העם, הוא תמיד עיתוי טוב לסיכומי ביניים. על מנת שיהיה ניתן לבחון בקלות את כברת הדרך שעברנו עד כה, החלטתי לרכז בטבלה את שהתרחש כאן בשלושת החודשים האחרונים. ריכזתי את הביצועים של המדדים השונים בסדר יורד, מבחינת , זאת כדי שכל אחד ואחת מכם יוכל לדרג את הישגי ההשקעות שלו (התשואות הן במונחי שקל כלומר מהשקעות בחו"ל נוכתה ירידת שער הדולר)."המנצחים" הגדולים ברבעון הנוכחי מבחינת הביצועים הם מדדי המניות בארה"ב וישראל. המפסידים הגדולים הינן הארוכות בארה"ב ובעצם כמעט כל השקעה בשוק האג"ח האמריקני בדירוג גבוה שהניבה הפסדים למשקיע הישראלי במונחי שקל.

כל קבוצת ההשקעות הסולידיות מאוד - כלומר אג"ח ממשלתיות, הניבו תשואה שאינה שונה מהותית מתשואת בימים אלו - תשואה של כ-0.5% לרבעון בהתחשב נתוני ברוטו לפני עמלות קניה / מכירה, דמי משמרת ושאר תשלומים והעובדה שמדד המחירים לצרכן ברבעון הראשון היה אפסי (כלומר חבות מס של 25% על התשואה גם על השקעה בקרנות כספיות). המשמעות ברורה, כל אותם אפיקי ההשקעה שיועצי ההשקעות בבנקים דוחפים במרץ ללקוחות המפוחדים בחודשים האחרונים, קרי קרנות כספיות, קרנות המשקיעות במק"מ ואג"ח ממשלתיות לא הניבו הרבה ללקוח. ליתר דיוק בניכוי העמלות עושה רושם שהלקוח המפוחד קיבל את מה ש"חיפש" - תשואה נחותה מתשואת פיקדון.

מכיוון שהכותרת מכריזה על כך שכל אחד קיבל את שחיפש, זה המקום לציין כי גם יועצי ההשקעות בבנקים כנראה קיבלו את מה שהבנק חיפש. כוונתי לרווח נאה מעמלות ההפצה שמקבל הבנק בגין ההחזקה של לקוחותיו בכל אותן קרנות שהזכרתי. מה עם הלקוח? אתם באמת מאמינים שזהו השיקול המרכזי של הבנק?

בחינה של הטבלה הנ"ל מסבירה את הכותרת שהענקתי לטור השבוע. ברבעון הזה כל משקיע קיבל את מה שהוא חפץ בו. המשקיעים הנועזים קיבלו החזר נאה על הסיכון בדמות תשואה של 5%-10% ברבעון על השקעה בשוק המניות ו/או אג"ח קונצרניות בדירוג A ומטה שנסחרו בתחילת שנה בתשואות דו ספרתיות ותיקנו חדות ביחד עם השוק. המשקיעים הסולידיים, הסולדים מתנודתיות, קיבלו תנודה נמוכה ותשואה הדומה לפק"מ שמספקת אותם בשלב הזה. משקיעים שבחרו להעביר את כספם להשקעות בחו"ל הצליחו מאוד באפיק המניות.

לגבי תחום האג"ח בחו"ל לא ניתן להגדיר אותו אחרת מלבד כישלון. הסיבה המרכזית לכך היא ירידת שער הדולר ברבעון הראשון (כמובן) והירידות במחירי האג"ח הממשלתיות בארה"ב. טוב, כאשר של ארה"ב נסחרת בתשואה הנמוכה מרמת האינפלציה בארה"ב (תשואה ריאלית שלילית) כנראה שאפשר רק לרדת במונחי תשואה למשקיע.

אני כבר רואה בעיני רוחי מספר קוראים מפהקים לעצמם בשעמום וחושבים "נכנסתי לקרוא כתבה על שוק האג"ח וקיבלתי סקירה של היסטוריון". ובכן על מנת להוסיף מעט עניין (אבל רק קצת עניין), נוסיף לסיפור התייחסות של קוראת בקפה. בהסתכלות על המשך השנה, נראה שביצועי הרבעון הראשון יגרמו לכל אחת מקבוצות המשקיעים להמשיך ולהתבצר באותה האסטרטגיה.

המשקיעים שבחרו להשקיע בחו"ל עקב הצורך בפיזור סיכונים והחשש מהאיומים הביטחוניים, ימשיכו באותה המגמה (מעודדים מביצועי שוק המניות בחו"ל ומתעלמים מההפסדים בשוק האג"ח שם) וינסו לבחון את ההשקעה בהמשך השנה. לרוב המשקיעים זו התנסות חדשה, להזכירכם רוב הישראלים נמנעו מהשקעה בחו"ל עד לפני חצי שנה עקב החשש מהחלשות הדולר. הסיבות העיקריות שדחפו אותם לחו"ל בסוף 2011 הינה עליית שער החליפין ב-2011 והחששות הביטחוניים.

המשקיעים שבחרו להשקיע באג"ח ממשלתיות ימשיכו להעדיף את יציבות אג"ח הממשלתיות או אג"ח הקונצרניות בדירוג A+ ומעלה (בעיקר אג"ח שהונפקו ע"י הבנקים המקומיים ), ולהשיג תשואה נמוכה בתנודה נמוכה (להזכירכם זה האפיק המועדף על יועצי ההשקעות בבנק מבחינת סיכון / סיכוי כוונתי כמובן סיכוי / סיכון לרווחיות של הבנק).

המשקיעים ה"נועזים" שבחרו להשקיע דווקא בשוק המניות בארץ או בחו"ל ואפילו בשוק האג"ח הקונצרניות בדירוג בינוני ומטה, ימשיכו להיחשף להשקעות אלו שעד כה לא אכזבו אותם לפחות מתחילת 2012, מתוך הנחה שההחזר הצפוי בהשקעות אלו בהמשך השנה יצדיק את הסיכון שנלקח. אני מאמין כי איש מהקוראים אינו מתלבט איפה אני נמצא ברשימה הנ"ל מבחינת הגישות.

לסיכום, אני מעוניין לתת מספר דגשים לאלו האוחזים בדעה דומה לשלי:

- אפיק השקעה המניב תשואות ריאליות שליליות אינו מקום טוב להיות בו לאורך זמן. זהו מקום מפלט חמים אולי לתקופות קצרות, אבל לאורך זמן זהו מתכון לקבלת תשואות ריאליות שליליות.
- בניגוד לקו המנחה את המשקיעים שחוששים כעת, רוב החברות יכולות לשרת את חובן. מספר אירועי האשראי בחברות הינו חד ספרתי מבחינת ההסתברות לאירוע כזה, גם בתקופות קשות מאוד. לכן פיזור השקעות ובחירת השקעות מושכלת הוא מתכון מצוין לקבלת תשואות נאות, במיוחד בתקופה בה רוב המשקיעים חוששים, מופחדים או סתם בלי מצב רוח.
- כנראה שמצבו של המשק אינו כה גרוע כפי שמעריכים ה"חזאים" השונים.

- בשורה התחתונה, אם רוב המשקיעים ברחו מאפיק השקעה או מעריכים שאינו טוב, רווחי או מסוכן מאוד, כנראה שהם כבר פעלו על מנת למנוע את החשיפה לאפיק (ראו הפדיונות העצומים בקרנות האג"ח הקונצרניות בשנה שעברה). אם כולם ברחו מאפיק כלשהו ועברו לאפיק אחר, מה זה אומר לדעתכם על הסיכוי / סיכון כעת של כל אחד מהאפיקים? מה זה אומר על המחירים בכל אחד משני האפיקים - זה שננטש וזה שכולם רצו אליו?

חג שמח לכולם.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל

תגובות לכתבה(181):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 76.
  אפריקה כו
  דני 09/04/2012 13:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה מה דעתך על אפריקה
  סגור
 • 75.
  מיכה אתה גאון , בזכותך קניתי נאנט ג' ב52
  מתן 07/04/2012 16:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואני עדיין מחזיק ....
  סגור
 • 74.
  שירן HY ומניות בכורה
  משקיע בארה" ב 06/04/2012 15:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מאוד מענין!!!אנא.....מה דעתך על ETF של מניות בכורה(בשם הפיזור)דוגמת PSK?
  סגור
 • 73.
  למיכה-למה קרנות להבה בטווך הארוך התשואה נמוכה
  משה 06/04/2012 09:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מקרנות אחרות מקבילות?כמו אי בי איי למשל
  סגור
 • " להבה"
  משקיע קטן. 07/04/2012 17:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הטור של מיכה הוא ה י ח י ד י המספק תשובות מעשיות למשקיע הקטן , ומדרך הטבע לא מפסיד מכך . באשר ל ,להבה" יש מספר קרנות בהרכב דומה י ו ת ר ריווחיות בטווח הארוך .
  סגור
 • טען עוד
 • למה אתה מקשקש? איביאי נוגה מול להבה משולבת
  נועם 06/04/2012 10:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איביאי עשתה כמעט 14 אחוז מאז 2007 ולעומתה להבה משולבת עשתה כמעט 19 אחוז. הגרפים אחד על השני מול העיניים שלי.
  סגור
 • 72.
  שירו-ראה בבקשה 67 (ל"ת)
  משקיע בארה" ב 06/04/2012 05:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 71.
  שורט אג" ח אפריקה ולונג על אפי פיתוח!
  אנליסט 06/04/2012 00:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כדאי לקנות אפי פיתוח שנסחרת 30% מהון עצמי וצפויה שם רכישה עצמית של מניות. מנגד את האג" ח של אפריקה אכן הייתי מוכר היום. יש אג" חים כמו אידיבי שהם באותה רמת סיכון ואפילו דירוג גבוה יותר ונסחרים הרבה יותר בזול.
  סגור
 • 70.
  אג" ח אפריקה כ" ו-למכור! שאלה למיכה התותח!
  רונן 05/04/2012 20:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום, אג" ח אפריקה הגיע ל- 10% תשואה ולמחיר יפה. דיברתי עם גורם בחברה והבנתי שהחלפת האג" ח למזומן ואג" ח לא תהיה ללא תמורה אלא כנגד זה החברה תפחית את הריבית הנקובה על הסידרה החדשה. כמו כן אם אפי פיתוח לא תתרומם ברוסיה אז האג" ח לא יהיה שווה כלום בהמשך כיון שכל ההון של החברה נשען על אפי פיתוח שנסחרת רק שליש מהון עצמי. לכן אני ממליץ לקנות אפי פיתוח ולמכור אג" ח אפריקה כי בתרחיש חיובי אפי פיתוח תעשה פי 3 ואג" ח אפריקה תעשה מקסמום 5% לטווח קצר ואילו אם יהיה תרחיש שלילי אז אפי פיתוח לא תרד כי היא כבר משקפת תרחיש שלילי מאוד ואילו אג" ח אפריקה תרד לפחות 30% בתרחיש כזה. תוחלת סיכוי-סיכון טובה משמעותי באפי ולא טובה באג" ח אפריקה. כמו כן מה דעתך תוחלת סיכוי -סיכון באג" ח אידיבי אחזקות ד' שנסחרת 67.5 אג' שזה 55% מהפארי? אני מתכוון למכור כל אג" ח אפריקה שברשותי ולקנות אג" ח אידיבי ד' מניית אפי פיתוח. האם לדעתך זה צעד חכם? תשובתך חשובה לי.
  סגור
 • 69.
  פלסטו שק
  חיים 05/04/2012 20:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי מיכה.ידוע לך אם יחולק דיוידנד ופרטים על כך?
  סגור
 • פלסטו שק - דיבדינדים
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 20:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קשה לדעת . ניר דור ישמח לחלק דיבידנדים לעצמו. החברה הודיעה כי היא מתכוונת לחלק לפחות 30% מהרווח כל שנה. החברה הרוויחה כ 11 מיליון ₪ ב 2011 אם כי 4 מיליון מתוכם הם הכנסות מס לכן פוטנציאל חלוקת רווחים הוא סביב 3-4 מיליון ₪.
  סגור
 • 68.
  אמפל ב, איזה שער משקף ההסדר שהוצע
  אבי 05/04/2012 19:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ותודה רבה על הסבלנות וההתמדה חג שמח
  סגור
 • אמפל אג" ח
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 20:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חג שמח.מבחינתי לא ניתן לדבר על שווי לאג" ח מלבד השווי שנגזר מתשלומי הריבית השוטפים בשנתיים הקרובות כיוון שלשווי של EMG ואו האפשרות לקבל פיצויים בתביעה עתידית לא ניתן להעריך אותם כנ" ל גם פרויקט האתנול. ההתנהלות של מימן מרמזת שאין בידיו מקורות נזילים משמעותיים כך שאם העסק לא יתפתח בעתיד כמצופה צפויה בעיה גדולה מאוד לבעלי האג" ח בעוד שנתיים.
  סגור
 • 67.
  מיכה שירן HY
  משקיע בארה" ב 05/04/2012 18:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם יש באמתחתכם אג" ח HY אמריקאי מענין להשקעה?
  סגור
 • זו שאלה לשירן
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 20:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני מקווה שהוא יבחין בה. קח בחשבון שהוא יכתוב על סדרות אג" ח או מניות בכורה בתשואות סביב 8%-10% של חברות טובות אבל לטווח מאוד ארוך.
  סגור
 • תשובה
  שירן 06/04/2012 13:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנחנו משקיעים במספר לא רב של אג" ח שאינן בדירוג השקעה, ומנגד במניות בכורה רבות. לאחרונה יצאו מספר סדרות מעניינות מאוד של מניות בכורה וגם מספר אגחים HY הנראים טוב. אם יהיה עניין מצד הקוראים ייתכן ונכתוב עליהם. בכל מקרה לשאלות מהנוסח הזה קשה לענות בתקשורת. ניתן לראות בכתבות ישנות דוגמאות שהבאנו, חלקן עדיין רלוונטיות.
  סגור
 • HY
  מתעניין 06/04/2012 17:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש ענין יש
  סגור
 • 66.
  גלובל פייננס 5
  אורן 05/04/2012 18:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום. לפני כחודש הופיע טור בביזפורטל על גלובל פיננס 5 ובו נכתב שהמועד הקובע (שאחריו לא תהיה פגיעה בקרן,אם עדיין תהיה כרית ביטחון) הוא חודש יוני. לי היה נדמה שמדובר בחודש ספטמבר. מה נכון? והאם מה שנותר מכרית הביטחון הוא 0.3 ? תודה רבה , וחג שמח וכשר
  סגור
 • גלובל פיננס 5
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 18:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חג שמח.המועד הקובע הוא כמובן תחילת ספטמבר. כרית ההגנה הרשמית כרגע היא 0.3% אבל שים לב להודעת החברה מיום ה 18/3 בדבר אירוע אשראי בחברת Residential Capital שהיא חלק מתיק הנכסים המגבה.אירוע אשראי כאן עלול למחוק את כל שכבת ההגנה ולהתחיל לנגוס בקרן האג" ח לכן צריך להיות ערים לכך.
  סגור
 • גלובל 5
  תמיר 05/04/2012 23:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מועד קובע לאירוע אשראי הוא שונה ממועד קובע לתשלום אג" ח(שניכם צודקים). ממליץ לקרוא את התשקיף במאיה.
  סגור
 • 65.
  גאון אחזקות וסטאר נייט
  יובל 05/04/2012 17:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום, מה דעתך על האג" ח של גאון אחזקות לאחר הבאלאגן עם אייס דיפו? האם הם יוכלו לשרת את החוב לדעתך? מה דעתך על סטאר נייט? תשואה נטו של 4.5% במח" מ קצר מאד. שווה? תודה וחג שמח!
  סגור
 • גאון א, סטאר נייט א
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 17:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חג שמח.סדרת מימוש הנכסים שביצעה לאחרונה גאון אמורה לאפשר לה לעמוד בתשלומים לבעלי האג" ח במאי. האפשרות שגאון ימכרו חלק מהמניות שלהם במיטב עשויה לעזור בשנה הבאה מעבר לכך בחברות שעברו תהפוכות בעלי האג" ח חיים משנה לשנה. סטאר נייט א- מדובר בסדרה קטנה שאינה סחירה במיוחד. לא אמורות להיות בעיות בתשלום לפחות השנה למרות שכרגע אין לחברה במאזן סולו מזומנים. עדיין הסחירות האפסית עושה את ההשקעה באג" ח זה מבחינתי לפחות מעניינת לפחות במחירים הנוכחיים סביב 115 אגורות (אי אפשר לרכוש במחיר מתחת למחיר זה כרגע).
  סגור
 • 64.
  מועדון 365 א
  חג שמח 05/04/2012 17:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כדאי למכור או להחזיק עד הפדיון הקרוב?
  סגור
 • מועדון 365
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 17:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חג שמח.יתרת האג" ח קטנה אין לחברה בעיה לעמוד בתשלומים השנה והשלמת עסקת סיבוס בעצם תבטיח את התשלום הבא. העניין שהאג" ח נסחר כיום סביב הפארי שלו כך שמדובר בתשואה שאינה גבוהה במיוחד למחזיקים עד הפדיון. כעת ההחלטה שלך. הסיכון ספציפית לאג" ח א ,לדעתי, נמוך ממה שנדמה לך
  סגור
 • 63.
  משקיעים עצמאיים נהנים יותר
  ron 05/04/2012 17:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כדי להגיע למצב שבו כל אחד שהשקיע קיבל את מבוקשו חשוב לדאוג להיות במקום הנכון. יש די הרבה דירוגים ברשת לגבי בתי ההשקעות, איזה מהם עדיפים יותר או פחות. אבל אני דווקא מעדיף לעשות דברים כאלה עצמאית.. מעדיף לקרוא את התחזיות של האנליסטים ולקחת על עצמי את ההחלטה, דמי הניהול גבוהים ומבזים ופשוט לא שווים את זה, כשיש אלטרנטיבה אחרת ופשוטה ביותר. אתרים כמו inbest למשל מציעים את השירות הזה.. אבל אני בטוח שיש עוד אם רק תחפשו.. שיהיה חג שמח.
  סגור
 • חג שמח (ל"ת)
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 17:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 62.
  ליברטי אגח ג
  חיים 05/04/2012 16:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חג שמח, מה את חושב על ליברטי אגח ג ?
  סגור
 • ליברטי ג
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 17:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1- חג שמח.2-ליברטי ג- אנחנו אחד המחזיקים הגדולים בשוק באג" ח זה. הבעיה של האג" ח נובעת מההשלכות של הפעולות של בצלאל איגר מלבד זאת לדעתי לחברה מספיק נכסים טובים (כגון קניון בת ים או נכסים בבאר שבע ונתניה ועוד) על מנת שיהיו לה נכסים אותם היא תוכל לממש או לקחת אשראי מבנקים במקרה של חוסר במזומנים לצורך תשלום האג" ח.
  סגור
 • 61.
  מיכה היקר - תודה על טורים מעניינים...
  dork 05/04/2012 16:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ועל הסבלנות לענות לכולם - חג שמח!!!
  סגור
 • תודה וחג שמח גם לך (ל"ת)
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 17:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 60.
  בסר אירופה אגח ח
  אילון 05/04/2012 16:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על האג" ח הזה? יהיה להם כסף לשלם? לפי המאזן הראה שיש שם בעיה, לא? האם לדעתך יש מספיק נכסים למימוש?
  סגור
 • בסר אירופה ח
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 17:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רמת המזומנים בחברה נמוכה גם ההון נשחק משמעותית השנה. מחזיק באג" ח צריך לקוות שבעלי השליטה במקרה שלחברה לא יהיו די מזומנים יבאו לעזרת החברה במקרה הצורך. עד כה הם עשו זאת.
  סגור
 • 59.
  תודה על המאמרים המצויינים, חג שמח! (ל"ת)
  קוראת קבועה 05/04/2012 16:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • תודה וחג שמח גם לך (ל"ת)
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 17:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 58.
  אסטרטגיה באפריקה
  רם 05/04/2012 16:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על מכירת אגח כו' שהגיע לתשואה של 10% וקניית חברות בנות של אפריקה שאמורות לשלם דיבדנד בכדי לשרת את אפריקה כו' ?
  סגור
 • אפריקה
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 17:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מבחינתי 10% צמוד זו עדיין תשואה טובה. אפריקה אינה זקוקה לדיבידנדים מחברות בנות . לפחות לא בשנים הקרובות לכן לא הייתי בונה על תשלומי דיבידנד מצידן. אבל מדובר על מניות זולות הנסחרות משמעותית מתחת להון החשבונאי והכלכלי שלהן לכן יש הגיון בהשקעה בהן. רק צריך לקחת בחשבון שהאג" ח מניב 10% צמוד בשנה שזה הרבה. המניות יכולות לעשות יותר אבל כך גם הסיכון בהם גבוה משמעותית יותר מאשר באג" ח.
  סגור
 • אפריקה
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 17:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מבחינתי 10% צמוד זו עדיין תשואה טובה. אפריקה אינה זקוקה לדיבידנדים מחברות בנות . לפחות לא בשנים הקרובות לכן לא הייתי בונה על תשלומי דיבידנד מצידן. אבל מדובר על מניות זולות הנסחרות משמעותית מתחת להון החשבונאי והכלכלי שלהן לכן יש הגיון בהשקעה בהן. רק צריך לקחת בחשבון שהאג" ח מניב 10% צמוד בשנה שזה הרבה. המניות יכולות לעשות יותר אבל כך גם הסיכון בהם גבוה משמעותית יותר מאשר באג" ח.
  סגור
 • 57.
  סקיליקס ז' ח' או ט' ?
  רם 05/04/2012 16:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה אגח ז' יותר יקר מח' וט' אבל עם תשואה גבוהה יותר ? מה אחוז המס שמשלמים על אגח בריבית משתנה (אגח ט' ) ? האם % המס שמשולם נכנס לשיקולים איזה אגח כדאי לקנות ?
  סגור
 • סקיילקס הסדרות הארוכות
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 16:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סקיילקס- אג" ח ז,ט הם שקלים ולכן המס הוא 15% . שיעור המס הוא שיקול חשוב למשקיע פרטי (ונגזר גם מהציפיות לאינפלציה שלו כי על אג" ח צמוד משלמים 25% מס אבל רק על הריבית הריאלית.) הקופון שלאג" ח ז הוא 7.7% בשנה. הקופון של אג" ח ט כרגע הוא כ 5.3% (הקופון משתנה בהתאם לשינוי בתשואות הגילון שמושפעים מהריבית במשק). אג" ח ט חילק קופון לאחרונה אג" ח ז מחלק רק פעמיים בשנה (כמו אג" ח ח ואילו אג" ח ט 4 פעמים) ולכן יש לו ריבית צבורה נוספת מעבר לזו של אג" ח ט. בגדול אין שוני משמעותי בתשואות למשקיע של שלוש הסדרות.
  סגור
 • 56.
  מה עם מניית אפריקה לאור הנפקה מתקרבת ושורטים (ל"ת)
  מיכה שלום. נא 05/04/2012 15:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אפריקה מניה
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 16:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כפי שכתבתי במספר הזדמנויות במסגרת שאלות אני מאמין כי מחיר המניה זול ואנחנו מחזיקים במניה. נכון שההתחייבות להזרמת הון על ידי לבייב מביאה להנפקת זכויות ומדדלת את בעלי המניות כך שזה שלילי. גם ההתרחקות של המוסדיים מהמניה שלילית. עדיין מבחינתי זו מניה זולה (כולל מניית אפי ואפריקה נכסים).
  סגור
 • 55.
  טאו
  מוני 05/04/2012 14:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום וחג שמח שלום וחג שמח בהנחה שבסופו של ענין יתקבל ההסדר בטאו מה שווי ההסדר לכל 1 ע" נ
  סגור
 • מוני- חשוב שתגיע לאסיפה ב 24 לחודש ותצביע נגד
  גיא 05/04/2012 18:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נגד פירוק ונגד דרישה לפירעון מיידי של החוב.
  סגור
 • טאו
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 15:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1-חג שמח. 2- בזמנו כתבתי טור בנושא (אני מציע לחפש את הטור) שווי משמעותי משווי התמורה לאג" ח טאו זה שווי סאני שמוזרם לתוך טאו. כיום השווי נפגע מאוד. עסקה אפשרית בפרטנר תשפר את התמורה לכן מסוכן מאוד לבצע הערכות כרגע.
  סגור
 • 54.
  חג' ג
  מושיק 05/04/2012 14:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום, תודה על טור איכותי, מה דעתך על אג" ח ג' של חג' ג? תודה וחג שמח מה דעתך על חג' גק
  סגור
 • חג' ג אג" ח
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 15:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1-חג שמח. 2- האג" ח לאחר עליות חדות ומוצדקות. כעת לדעתי האג" ח נסחר סביב המחיר הראוי לו. כלומר לא צפויים כאן רווחי הון משמעותיים אבל מדובר באג" ח שמניב סביב 9% צמוד לשנה ברוטו כשחלק גדול מהפרויקט המשועבד לבעלי האג" ח (עודפים משועבדים) כבר נמכר.
  סגור
 • 53.
  פלרם
  אלון 05/04/2012 14:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי מיכה, מה ניתן להגיד על הדוחות? האם יהיה דיבידנד? תודה, אלון
  סגור
 • פלרם
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 15:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רבעון רביעי חלש מאוד ומאכזב שמסביר מדוע מחיר המניה ירד. לא צופה דיבידנד אבל מחיר זול כך שבטווח הארוך זה יבוא לידי ביטוי.
  סגור
 • 52.
  טאו
  שלמה 05/04/2012 14:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כיצד אנו, מחזיקי האג" ח של טאו, יכולים להשפיע על ההחלטה ההזויה של הנציגות? האם בית המשפט יוכל בכלל לאשר מקרה של פירוק החברה לפי בקשת הנציגות על אף שהפירוק יפגע אנושות במחזיקי האג" ח ולאחר שהוסכמו עקרונות להסדר (פירוק רק על סמך גחמה לא הגיונית של הנציגות)?
  סגור
 • טאו
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 15:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל החלטה מחייבת אישור מחזיקי אג" ח. לכן אפשר להשפיע על ידי השתתפות באסיפה והצבעה מכוח האחזקות שלך.
  סגור
 • 51.
  גלובל כנפיים א
  גיא 05/04/2012 13:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על האג" ח הנ" ל?
  סגור
 • גלובל כנפיים א
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 15:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גלובל כנפיים- כתבתי בעבר על האג" ח (אפשר למצוא את הטור באתר להבה). אנחנו ממשיכים להגדיל את האחזקות שלנו באג" ח.
  סגור
 • 50.
  האסטרטגיה של אלרואי בקמן
  גל 05/04/2012 13:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כבר כתבתי לך בעבר שלדעתי הוא מנסה למשוך זמן כדי לראות מה יקרה עם אביו הרוחני תשובה ואם יכול שיפור בתוצאות החברות הבנות, בכלל לא ברור לי מה עתיד החברה אם כל האחזקות שלו מפסידות כסף? לא יודע אם אתה זוכר אבל לפני שנה באסיפה הראשונה המנכלית שלו אמרה שהם הגיעו להבנות עם כל הבנקים והבעיה היחידה זה אפשרות הפירעון המידי שעומדת בידי בעלי האגח ולכן צריך להגיע להסדר ולשנות את התנאים, בפועל אין שום הסדר עם הבנקים.. לדעתי תמורת נזיד עדשים (אלרואי כמעט ולא מזרים כסף מכיסו) אנחנו מותרים על האפשרות לתביעה על מצגישווא שהחברה מפרסמת מאז הנפקת האגח
  סגור
 • קמן ג
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 14:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  החברה הודיעה ב 2/4 על הגעה להסכמות עם בנק לאומי. אני חייב לציין שהיו הסכמות עם הבנקים בעבר פשוט הבנקים חזרו בהם (כוונתי לבנק לאומי) מההסכמות. תמיד יש למחזיקי האג" ח זכות תביעה אם הם מאמינים כי בוצעו פעולות בלתי חוקיות. במסגרת הסדר אם בעל שליטה מזרים כסף לטובת ההסדר מקובל לתת לבעל השליטה שקט תעשייתי ולא לתבוע אותו על נושאים אחרים שאינם פליליים.
  סגור
 • 49.
  אפריקה כו -
  אבי 05/04/2012 13:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לאחר עליות-הגיע לכ-10% תשואה (ל5 שנים)-האם לא ראוי למכרו?
  סגור
 • אפריקה כו
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 14:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אומנם לאחר עלויות משמעותיות. מבחינתי עדיין השקעה ראויה. אנחנו לא מוכרים.
  סגור
 • 48.
  אידיבי
  איגור 05/04/2012 13:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי מיכה, כתבה מעולה כרגיל. אשמח לשמוע את דעתך על: אידיבי אחזקות אגח ד,ה. כמו כן מה דעתך על המניה. חג שמח.
  סגור
 • אידיבי אחזקות
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 14:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1- ראה תגובה למגיב 4 בנושא. 2- המניה לדעתי מסוכנת מדי במחירים הנוכחיים אם כבר אז רק האג" ח.
  סגור
 • 47.
  סאני
  תמיר 05/04/2012 12:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בדוח הדרוג של מעלות נרשם " על פי הפרסומים שלה, סקיילקס לא צופה תשלום דיבידנד לסאני בשנתיים הבאות" , מה המקור התשלום לאג" ח בינואר 2014.
  סגור
 • סאני
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 14:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סקיילקס לא צפויה לשלם דיבידנדים במהלך השנתיים הקרובות (אלא אם תהיה עסקה להכנסת משקיע בסקיילקס). לאחר התשלום השנה יתרת החוב של סאני תהיה כ 170 מיליון ₪ מול זה יהיו לחברה נכסים ששווים כ 20-30 מיליון (תפוז אג" ח סקיילקס שנפרע ב 2014) והשליטה בסקיילקס .מה שנשאר לך להחליט אם השליטה בסקיילקס שווה כ 150 חוב נטו. יותר נכון אם ה 150 מיליון חוב שווה לבן דוב את 80% בסקיילקס.
  סגור
 • מיכה, למה אתה מתכוון במשפט האחרון?
  יוסי 05/04/2012 16:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לכך שבן דב יזרים לחברה 150 מיליון(או חלק נמוך יותר רק עבור 2014) במסגרת הנפקת מניות/זכויות ע" מ לא להפסיד את השליטה בסקיילקס ובפרטנר?
  סגור
 • הסבר למשפט על כך שבן דוב לא יוותר על סאני
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 17:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בין היתר או שפשוט הוא יוכל מכור חלק מהשליטה בסקיילקס לצורך תשלום האג" ח. אציג זאת כך פרטנר כרגע מייצרת תזרים של כ 1 מיליארד ₪ בשנה לפי התוצאות של הרבעון האחרון ( בעבר היא ייצרה כ 1.6 מיליארד ₪ בשנה ויותר). חלקה של סקיילקס כ 44.5% מזה שזה כ 400-450 מיליון ₪ בשנה. פעילות סמסונג מייצרת כ 180 מיליון ₪ בשנה לסקיילקס נניח 150 מיליון. סה" כ התזרים הפנוי לסקיילקס הוא כ 400 150 סה" כ 550 מיליון ₪. לסקיילקס חוב נטו של כ 2.4 מיליארד ₪ בשנה (חלק ממנו בריבית מאוד נמוכה של 2% בשנה להאצ' יסון וחלק לאג" ח בריבית יותר גבוהה) נניח העלות כ 5%-6% בשנה שזה 150 מיליון ₪ יוצא שלסקיילקס תזרים נטו פנוי סביב 400 מיליון ₪ לצורך החזר הקרן. כלומר תחת הנחה זו החברה צריכה לדעת לשרת את החוב כולו אם הוא היה פרוש על פני 6-8 שנים בלי למכור אף נכס. הבעיה שהחוב פרוס בעיקר על פני השנתיים הבאות ולכן נוצר לחץ שהוא טכני מבחינתי. אם התזרים הפנוי של סקיילקס הוא 400 מיליון ₪ לצורך שירות קרן החוב חלקה של סאני בתזרים השנתי הוא 80% כלומר כ 300 מיליון ₪. כעת האם זה ברור שאני אומר שמבחינתי זה לא הגיוני שבן דוב יוותר על חלק בתזרים השווה 300 מיליון בשנה אם סך החוב נטו שישאר לו לתוך 2014 בסאני הוא רק 150 מיליון ₪ ? המשמעות שבן דוב יעשה את מה שצריך על מנת לשמור על השליטה שלו בסאני וזה כולל הזרמת כסף ואו מכירה של חלק מהמניות שסאני מחזיקה בסקיילקס.
  סגור
 • 46.
  דלק ישראל אגח ד
  אבי 05/04/2012 12:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  8.48% שקלי ל 2.53 ש-האם לא מוצו העליות לדעתך?
  סגור
 • דלק ישראל ד
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 14:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני מעדיף את אג" ח ג בגלל המחיר הנמוך יותר. אבל 8.5% לשנתיים וחצי נראה לי טוב. לכן זו תחושה סובייקטיבית. זה דוגמה לאג" ח שנראה לי בסיכון בינוני-גבוה מעט אבל מעניין לישיבה עד לפדיון.
  סגור
 • 45.
  אנגל משאבים
  משקיע 05/04/2012 12:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום, מה דעתך על אגרות החוב של אנגל משאבים ?
  סגור
 • אנגל משאבים- לצערי אני איני מכיר את החברה ,לא
  מיכה צרניאק 05/04/2012 14:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אוכל לעזור
  סגור
 • 44.
  אם חשמל22 יש לו בטחות מהמדינה
  שרון 05/04/2012 12:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואם לא איזה בטחות יש לו
  סגור
 • חשמל 22
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 14:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין ביטחונות או ערבויות לאג" ח חשמל 22. פשוט המשקיעים מניחים שהמדינה לא תיתן לחברת החשמל להיכנס לצרות בדמות אי עמידה בתשלומים לבעלי האג" ח.
  סגור
 • 43.
  אם כדי לקנות את לאומי 301 (ל"ת)
  שי 05/04/2012 12:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לאומי 301
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 14:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה אג" ח בריבית שקלית משתנה. התשואה שלו כיום כ 4.5% לכן הוא מעניין רק אם אתה מאמין שהריבית הולכת לעלות. אישית לדעתי הריבית אמורה לעלות אם כי לא ברור אם זה יהיה השנה לאור החשש מהמצב הכלכלי. לכן בטווח הקרוב לא צפויים כאן רווחי הון לדעתי.
  סגור
 • 42.
  כנפיים
  ליעד 05/04/2012 12:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מהדעתך על האגח לאחר התוצאות בדוח?
  סגור
 • כנפיים ד
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 14:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כנפיים- הדו" ח לא שינה הרבה. לחברה יש מקורות לתשלום החובות ב 2012. לגבי 2013 יש לה חלק מהמזומנים ולכן היא תלויה בתשלומי דיבידנדים מגלובל כנפיים. על פניו נראה שגם ב 2013 היא תוכל לעמוד בהתחייבויות שלה הקושי יתחיל להיות משמעותי החל מ 2014.
  סגור
 • 41.
  טאואר
  גיא 05/04/2012 12:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איזה מסלול מתאים בעיינך להשקעה בחברה? מניה? אופציה או אג" ח ו?
  סגור
 • טאואר ו
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 14:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לדעתי לא המניה. אג" ח ו עדיף (זה יהיה מובהק בעוד 5 חודשים) כיוון שבעוד 5 חודשים כבר אפשר יהיה לחשב את פרמיית ההמרה כי מסלול ההמרה יהיה זמין. אז תוכל לראות שזו השקעה עדיפה על המניה.
  סגור
 • את פרמיה ההמרה ניתן לחשב כבר עכשיו!!!!
  אבי ש 05/04/2012 15:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בשער 90 היא 90/83.33 שזה כ-8 אחוז.
  סגור
 • טאואר ו
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 15:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האג" ח ניתן להמרה החל מ 27/9/2012 . שער ההמרה יקבע ב 15 הימים שקדמו ליום תחילת ההמרה לפי ממוצע מחיר מניית טאואר בימים אלו. כך שעדיין אין מחיר המרה ולא ניתן לבצע המרה. אפשר לחשב מה תהיה פרמיית ההמרה אם במחירים יישארו כמו שהם היום. דרך אגב קח בחשבון תשלום ריבית בעוד כחודשיים באג" ח שיוריד את מחיר האג" ח ב 4 אגורות !!!
  סגור
 • אם המניה תעלה עד ה 27/09 ?
  רם 05/04/2012 16:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בעלי האגח יפסידו בעצם ?
  סגור
 • טאואר ו
  מיכה צרניאק 05/04/2012 17:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה לא בדיוק הפסד פשוט יחס ההמרה יהיה יותר גבוה. יש חסם למחר מקסימאלי של המניה לצורך חישוב יחס ההמרה הוא פשוט לא רלוונטי כרגע. כעיקרון לבעלי האג" ח עדיף כרגע שמחיר המניה יישאר נמוך. שים לב שהאג" ח משלם כ 8 אגורות בגין תשלומי ריבית כל שנה . תשלום הריבית מוריד טכנית את שער האג" ח ובעצם מפחית את פרמיית ההמרה.אם זו נמוכה יוצא שאחרי תשלום ריבית פרמיית ההמרה הנמוכה פועלת לכיוון עלייה חזרה של מחיר האג" ח לכיוון המחיר שלפני תשלום הריבית.
  סגור
 • טעות מיכה
  אבי ש 08/04/2012 13:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יחס ההמרה לא ידוע, אבל פרמיית ההמרה ידועה!!!!! יחס ההמרה יהיה 120% מהשער הממוצע בתאריכים שכתבת. בשער 83.3 או 5/6 פרמיית ההמרה היא 0. 6/5 או 120% מוכפל ב5/6 שהוא שער 83.333 מקבלים מניה עבור כל אג" ח. אבי
  סגור
 • אם המניה תעלה עד ה 27/09 ?
  רם 05/04/2012 16:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בעלי האגח יפסידו בעצם ?
  סגור
 • 40.
  אחים נאוי
  r, קורא קבוע 05/04/2012 11:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ערך חברה שני שליש מההון העצמי, רווח לשנה שני שליש מערך החברה והמניה רק יורדת. יש לך הסבר? האם בגלל שתחום עיסוקם מסוכן? החברה לא מחלקת דיבידנדים, הצהירו שהעדפתם שהרוח ישמש להרחבת העסקים.האם שווה קניה?תודה.
  סגור
 • שים לב לכמות האופציות שם
  יוסי 06/04/2012 11:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הן במחיר מימוש 0 . וזה מביא את החברה לשווי גבוה בהרבה ממה שנראה .
  סגור
 • אחים נאוי
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 14:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני איני מכיר את החברה היטב ולכן לא יכול לענות על השאלה. נראה לי שחוסר ההיכרות עם החברה מאפיין את רוב השוק וכנראה מסביר את חוסר העניין בחברה.
  סגור
 • 39.
  דוראה אגח ג' להמרה
  שאריות של מסיבה 05/04/2012 11:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום. תמיד תענוג לקרוא את הטור שלך. וגם את התגובות. יש לי אגח ג' של דוראה. לצערי. האם כדאי לי להמיר למניות ? יש לי סיכוי לראות כסף דרך האגח ? או שעדיף להמיר למניות ? תודה מראש.
  סגור
 • דוראה ג (תשובה שהיא טכנית ולא מעשית)
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 13:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1-תודה. 2- בשום פנים ואופן אין מה להמיר למניה (מה גם שזה בלתי אפשרי כי כבר אין אג" ח להמרה לכן התשובה שלי היא רק טכנית). גם אם ניתן היה להמיר את האג" ח למניה במצב הנוכחי בעלי המניות נשארים עם אפס ובעלי האג" ח בתנאים הגרועים שנוצרו אמורים להישאר עם משהוא סביב 20 אגורות.
  סגור
 • 38.
  (HRP 7.5 15/11/19 PR)
  אבי 05/04/2012 11:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנא דעתך לנ" ל(הומלץ בזמנו)לאחר העליות האחרונות. האם עלית ריבית תפגע באגח? מהי התשואה כיום?
  סגור
 • תשובה
  שירן 05/04/2012 14:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האג" ח נסחר מעל 10% מהפארי והפדיון המוקדם עוד כשנתיים וחצי לערך. יוצא מכך שהתשואה לפדיון נמוכה מידי למשקיע ישראלי שמנוכה לו מס במקור אך על הפסד ההון לא מקבל זיכוי, התשואה נטו בסיטואצייה הנוכחית נמוכה מ1% מכאן שאין כדאיות להמשיך ולהחזיקו ולדעתי כדאי למכור במחירים הנוכחיים. עליית הריבית לא תפגע משמעותית באג" ח כיוון שהוא קצר, כמו כן עד הפדיון המוקדם לא צפויה עליית ריבית משמעותית.
  סגור
 • 37.
  מצבה של סאני
  יוסי 05/04/2012 11:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קראתי די בעיון את הדו" ח השנתי של סאני ובייחוד את דוח מקורות ושימושים הצופה לעתיד. לא הבנתי שם מס' דברים. דבר ראשון מניות פרטנר משועבדות במלואן לבנקים , אז איך סאני תוכל למכור אותן ע" מ לשלם לבעלי האגח בינואר 2013? דבר שני היו שם שערוכים של פעילות סקיילקס.כיצד זה בדיוק יתורגם למזומנים לסאני? בנוסף היתה הערה על גרעון בהון החוזר. האם מצבה של החברה עד כדי כך קשה?
  סגור
 • סאני
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 13:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סאני- מניות פרטנר משועבדות לבנק אבל זה היה כנגד הלוואות שרובן נפרעו (כיום יתרת החוב היא כ 26 מיליון ₪). שווי המניות במסגרת מכירה (בהנחה של מחיר סביב 35 ₪ ) כ 75 מיליון ₪. כך שבמקרה של מכירת המניות יחזירו את החוב לבנקים ויישאר כ 50 מיליון ₪ בקופה. המחיקות הן חשבונאיות ואינן משפיעות על המזומנים בדיוק כמו רווחי הון לצד השני הנובעים משערוכים אלו פעולות על הנייר. ההון החוזר שלילי כיוון שליברה התחייבויות שוטפות לבעלי האג" ח ולבנקים של כ 90 מיליון ₪ ואילו המזומנים הם כ 10-20 מיליון ₪. מניות פרטנר מופיעות במסגרת סעיפים לזמן ארוך ולכן חוב של 90 מול מזומנים לא מספיקים נותן הון חוזר שלילי.
  סגור
 • תודה וחג שמח (ל"ת)
  יוסי 05/04/2012 16:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 36.
  ישאל ה
  אבי 05/04/2012 11:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנא דעתך (לאור ההתקדמות בגזרת קמן-בנק לאומי)ולאחר הדוחות
  סגור
 • ישאל- ראה תגובה למגיב 26 (ל"ת)
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 13:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • במחירים היום ישאל או קמן ?
  רם 05/04/2012 11:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמובן אגח ג של קמן אל מול ישאל אגח ה' מה עדיף לדעתך במחירים היום?
  סגור
 • קמן ג
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 13:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בטווח של השנה הקרובה עיקר ההתפתחויות צפויה בגזרה של קמן כלומר ביצוע ההסדר והתשלומים לכן זה יתרון לסדרה ג. בטווח הארוך יותר ישאל היא השקעה בטוחה יותר כיוון שמצבה של ישאל יציב יותר מזה של קמן. אנחנו מחזיקים בעיקר בקמן ג.
  סגור
 • 35.
  מיכה, מה דעתך על אגח ב ג של אינטרנט זהב (ל"ת)
  רפאלו 05/04/2012 11:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אינטרנט זהב ב,ג
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 13:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נקודת המפתח בסדרות אג" ח אלו היא תשלומי הדיבידנדים מבזק לחברות למעלה. כל עוד תשלומי הדיבידנד נמשכים במתכונת הנוכחית זה בסדר. פגיעה בתשלומים אלו ויתחילו צרות. לכן חייבים לעקוב אחרי ההתפתחויות בתחום התקשורת. אנחנו לא מחזיקים בסדרות אלו.
  סגור
 • 34.
  אורד אגחים
  רם 05/04/2012 11:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על האגחים ? התשלום הקרוב כנראה ישולם לפי ההודעות במאיה
  סגור
 • אורד אג" ח
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 13:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כפי שציינתי במסגרת מספר שאלות בנושא בעבר לחברה אין יכולת אמיתית לביצוע התשלומים ולכן היא תלויה בבעלי השליטה וברצון שלהם. יתרת האג" ח שנשארה במחזור היא קטנה כך שזה אמור לסייע להם לעמוד בחובות לבעלי האג" ח. ההודעה האחרונה בעצם מגדילה את הוודאות בתשלום הקרוב (בחודש הבא) . לגבי השנה הבאה נשארים עם חוב קטן יותר ושוב " הרצון הטוב " של בעלי השליטה.
  סגור
 • 33.
  לאחר גל העליה הנוכחי
  ורד 05/04/2012 11:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה היקר, לאחר העליה האחרונה בשווקים האם תוכל לציין 2-3 אגח בסיכון בינוני שלהבה צשקיעה בהם והם עדיין אטרקטיביים לרכישה? חג שמח!
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 13:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל הסדרות שהקדשתי להם טור בסוף שנה שעברה ותחילת השנה ( במיוחד אלו עם השעבודים או אלו עם רווחיות ונכסים טובים) עדיין לדעתי מהוות השקעה טובה למרות העליות המשמעותיות מתחילת השנה. אני מציע שתעברי על הכתבות בחצי השנה האחרונה שהוקדשו לאג" ח . ניתן למצוא את כל הכתבות באתר של להבה בכתובת lpm.co.il תחת הלשונית של עולם האג" ח של להבה.
  סגור
 • 32.
  שלאג, עלבד, גן שמואל
  ארז 05/04/2012 11:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה, האם שלאג עלבד וגן שמואל זולות לדעתך? בהתעלם מהסנטימנט של השוק (טווח ארוך), כדאי להגדיל? מניות אחרות שהשוק " שכח" ששווה להכנס אליהן לטווח ארוך?
  סגור
 • שלאג,על בד, גן שמואל
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 13:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלוש המניות שציינת הן זולות לדעתי ומעניינות להשקעה לטווח ארוך. על בד בתקופה האחרונה מאכזבת אבל אני מאמין כי בטווח הבינוני נראה שם שיפור. ברוב המניות האלו אנחנו מחזיקים בקרן להבה משולבת.
  סגור
 • 31.
  נדלן מניב
  נדלניסט 05/04/2012 10:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה לאור המצב המסוכן בנדלן מגורים אני מעונין להסיט השקעותי בתחום זה לענף הנדלן המניב. שאלתי היא האם זה נראה כיוון נכון, ושנית האם עדיף להשקיע ב*מניות* או לחליפין ב*אגח* של חברות נדלן מניב. על הכוונת שלי נמצאות אלוני חץ, אמות , מליסרון וריט אחד. מי מהם נראה לך מעניין.. תודה
  סגור
 • נדל" ן מניב
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 13:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1- ישנו חשש ששוק הנדל" ן המניב בעיקר המשרדים יגיעו לרוויה בשנתיים הקרובות זה סיכון לשוק.2- התשואות באג" ח של החברות שציינת נמוכות ולכן הן מהוות חלופה לא מספיק טובה להשקעה ישירה בנדל" ן המניב ( האג" ח של חברות אלו שהן חברות יציבות וחזקות הרבה יותר בטוח מאשר השקעה ישירה בנדל" ן אבל זה מתבטא בתשואות). לכן אם אתה מעוניין בחלופה אמתית לנדל" ן מניב נכון יותר להשקיע במניות עם דגש על מניות שמחלקות דיבידנדים. ריט 1- מהווה חלופה נוחה לנדל" ן מניב בארץ וכך גם אמות. כשלאלוני חץ יש חשיפה גדולה לנדל" ן מניב בחו" ל.
  סגור
 • 30.
  האם היית מעדיף את אגח דלק אנרגיה ג או אקויטל? (ל"ת)
  שי 05/04/2012 10:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • דלק אנרגיה ג, אקוויטל אג" ח
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 13:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מבחינת ביטחונות הם דומים , המח" מ של דלק אנרגיה קצר יותר והתשואה נמוכה יותר לכן בעיקר בגלל התשואה הגבוהה יותר לדעתי במחירים הנוכחיים אקוויטל עדיפה במקצת על דלק אנרגיה.
  סגור
 • 29.
  עוד שאלה לשירן
  חובב 05/04/2012 10:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אשמח לעדכון ההערכה בנוגע ל CDR חטפה חזק בשנה האחרונה ורק עכשיו מתחילה לגלות סימני התאוששות תודה
  סגור
 • תשובה
  שירן 05/04/2012 12:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  החברה עוברת תהליך ארוך של התפרקות ממינוף ועושה רושם שהיא מתחילה להתייצב. בסיטואציות כאלו בדרך כלל עדיף להחזיק בשכבות הון בכירות יותר מהמניות הרגילות הסופגות את רוב הזעזועים. ההעדפה שלי כאן היא למניות הבכורה של החברה כהשקעה יותר דפנסיבית. השקעה במניות הרגילות של החברה מתאימה למי שמחפש חשיפה אגרסיבית לסקטור הנדלן המניב, לדעתי יש מניות טובות יותר.
  סגור
 • 28.
  תעודת סל בנקים ארהב
  חובב 05/04/2012 10:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם יש סיכוי שתעודת הסל האמריקאית של בנקים XLF תמשיך להתקדם למרות שעשתה מהלך יפה לאחרונה?
  סגור
 • תשובה
  שירן 05/04/2012 11:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לאחר העליות האחרונות כמובן שהדיסקאונט בסקטור ירד, אך קשה לומר שהוא יקר כאשר עדיין ישנם בנקים גדולים הנסחרים מתחת להון העצמי המוחשי שלהם. אם אתה מעוניין בחשיפה יותר אגרסיבית ניתן לקנות את הבנקים הגדולים עצמם שכן התעודה מכילה חברות נוספות שאינן בנקים.
  סגור
 • 27.
  דלק
  יוסי 05/04/2012 10:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפני כשנה רכשתי את דלק קבוצה יט בכוונה להחזיק לפירעון כמובן שהיום אני חווה הפסד על הנייר האם, ככל שניתן לראות למרחוק, הסיכון הוא סביר , בהנחה שאחזיק לפירעון כפי שתכננתי?
  סגור
 • דלק יט
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 13:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבעיה באג" ח יט שאין בו מחזיקים מוסדיים גדולים (יצא לאחר ועדת חודק) יחד עם המח" מ הארוך זה היווה בעיה. החל ממאי משיקים מדד אג" ח יתר ואג" ח יט יהיה בו שזה חיובי. גם ריבוי ההנפקות של דלק ( יש עוד אחת בדרך ) מעיב על המחירים של כל סדרות האג" ח של החברה. אבל כהשקעה לטווח ארוך היא נראית לי טובה ( אנחנו מחזיקים באג" ח זה) .
  סגור
 • 26.
  ישאל וקווינקו
  השואל 05/04/2012 10:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה אשמח לשמוע הערכה על ישאל ה ועל קווינקו חג שמח
  סגור
 • ישאל אג" ח ,קווינקו
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 12:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קווינקו- קשה לי לענות כי מצב החברה כרגע לא ברור לי מספיק. ישאל- בקרן להבה משולבת יש לנו החזקה קטנה שנרכשה בשנה שעברה את החלק שנפרע לנו רכשנו חזרה בימים האחרונים במחיר 29 אגורות. זה אמור לענות על שאלתך.
  סגור
 • 25.
  חברות נדלן מגורים
  נדלניסט 05/04/2012 10:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה, מה דעתך על אלמוגים א (אמורה לשלם רבע קרן בעוד 11 חודשים), פאנאגאיה ג (אמורה לשלם שישית באוקטובר) ונתנאל ג, סדרה ג (שאמורה לשלם רבע קרן בעוד 11 חודשים) . האם יש להן סיכוי סביר להגיע בשלום לדעתך לנקודת תשלום הקרן הבאה? תודה
  סגור
 • אלמוגים א, פאנאגיה ג
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 12:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלמוגים א- בעוד 10 חודשים תשלום 25% מהקרן. לאור סיום הפרויקט ביוקנעם שהעודפים ממנו משועבדים לטובת האג" ח החברה אמורה לעמוד בתשלום זה. נתנאל- ראה תגובה למגיב 22. פאנאגיה ג- יש שעבוד אבל על קרקע חקלאית. לפני התשלום הזה לחברה מכשול בדמות תשלומי קרן וריבית בחודשים מאי-יוני בהיקף גבוה יותר (מהתשלום לאג" ח ג)לבעלי אג" ח א-ב . אם הם יעמדו בתשלומים אלו החברה אמורה לעמוד גם בתשלום הקטן לאג" ח ג השנה לדעתי.
  סגור
 • 24.
  22 אחוז (חיובי) ברבעון שהסתיים
  נדי 05/04/2012 10:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל התיק מניות בארה" ב. (משקל גדול למניית אפל). 10 אחוז ממוצע תשואה רב שנתי - בניהול עצמי (רק מניות בארה" ב) חג שמח.
  סגור
 • חג שמח (ל"ת)
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 12:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 23.
  רוזבאד אגח ב
  רם 05/04/2012 10:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על האגח והחברה בכלל ? התשלום הקרוב מובטח מה הלאה ?
  סגור
 • רוזבאד ב
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 12:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רוזבאד ב- בעלי השליטה הודיעו כי יעמידו את המקורות לצורך התשלום החודש. לגבי שנה הבאה נשאר לקוות שהם יעשו זאת שוב כפי שעשו בשנה שעברה והשנה כי זה התשלום האחרון.
  סגור
 • 22.
  נתנאל
  ליעד 05/04/2012 10:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על הדוחות ? תודה רבה
  סגור
 • נתנאל
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 12:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השיפור בשוק הדיור למגורים מתחילת 2012 טוב לחברה. המשך השיפור בתחום זה אמור לעזור לחברה לעמוד גם בתשלומים לאג" ח ב 2013. כאמור בחברה כזו בוחנים כל שנה בנפרד.
  סגור
 • 21.
  גינדי אגח ג
  ליעד 05/04/2012 10:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על הדוחות?
  סגור
 • גינדי ג
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 12:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין שינוי. רמת הנזילות גבוהה מאוד ומספיקה לכיסוי החובות הנוכחיים של החברה. ההון העצמי נמוך מדי אבל זה בעיקר חשבונאי ולא כלכלי. צריך רק לקוות שהחברה לא תיכנס לפרויקטים נוספים ותשלים את אלו בהם היא נמצאת כיום.
  סגור
 • 20.
  ישראלום אגח ה'
  רם 05/04/2012 10:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על האגח והחברה בכלל ? אגח ו' שילם לפני חודש
  סגור
 • ישראלום ה
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 12:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במספר הזדמנויות כאשר נשאלתי לגבי החברה ציינתי כי למרות שבעלי השליטה נחשבים לאנשים אמידים אני איני חש בנוח איתם ועם הפעולות שלהם עד כה. רמות המינוף בחברה עצומות וזה אינו בריא לחברה. עד כמה בעלי החברה יהיו מוכנים לעמוד מאחוריה זה סימן שאלה מבחינתי למרות שהם אלו שהכניסו אותה לקושי שהיא נמצאת בו היום. לאור זה אנחנו נמנעים מלהשקיע באג" ח של החברה.
  סגור
 • ישראלום ה
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 12:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במספר הזדמנויות כאשר נשאלתי לגבי החברה ציינתי כי למרות שבעלי השליטה נחשבים לאנשים אמידים אני איני חש בנוח איתם ועם הפעולות שלהם עד כה. רמות המינוף בחברה עצומות וזה אינו בריא לחברה. עד כמה בעלי החברה יהיו מוכנים לעמוד מאחוריה זה סימן שאלה מבחינתי למרות שהם אלו שהכניסו אותה לקושי שהיא נמצאת בו היום. לאור זה אנחנו נמנעים מלהשקיע באג" ח של החברה.
  סגור
 • 19.
  כנפיים
  ליעד 05/04/2012 10:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על האגח לאחר תוצאות הדוח?
  סגור
 • כנפיים ד
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 14:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כנפיים- הדו" ח לא שינה הרבה. לחברה יש מקורות לתשלום החובות ב 2012. לגבי 2013 יש לה חלק מהמזומנים ולכן היא תלויה בתשלומי דיבידנדים מגלובל כנפיים. על פניו נראה שגם ב 2013 היא תוכל לעמוד בהתחייבויות שלה הקושי יתחיל להיות משמעותי החל מ 2014.
  סגור
 • 18.
  אקסטרא אגח
  רם 05/04/2012 10:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על האגח והחברה בכלל ? חוב קטן יחסית, האם בגלל זה ילכו לפירוק ?
  סגור
 • אקסטרא א
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 12:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קשה לדעת המצב נראה לא טוב ובעצם כולם תלויים בבנקים. כי שציינת בעלי האג" ח אינם משמעותיים מבחינת הנשייה כאן. קשה לי לראות את בעלי האג" ח הולכים לפירוק מצד שני אין לבעלי האג" ח מנוף על הבנקים שהם המהותיים. היתרון היחיד הוא שזה חוב מספיק קטן על מנת שהבנקים לא יעשקו לחלוטין את בעלי האג" ח.
  סגור
 • 17.
  פרשקובסקי אגח ג
  ליעד 05/04/2012 10:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי מיכה, חג שמח. מה מצב הביטחונות של האגח ועד כמה הוא בטוח?
  סגור
 • פרשקובסקי ג
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 12:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בתחילת השנה ייחדתי טור לאג" ח. לדעתי הביטחונות טובים אומנם מאז הטור ובהתחשב בתשלום הריבית האג" ח עלה הרבה אבל אנחנו לא מכרנו ואף הגדלנו (אם כי המחירים נמוכים משמעותית). בכוונתי לשבת כאן לפדיון.
  סגור
 • 16.
  אי.אם אס אגח א'
  רם 05/04/2012 10:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על האגח והחברה בכלל ?
  סגור
 • אי.אם.אס א
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 12:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סדרה קטנה ( כ 16 מיליון אג" ח). הבעיה – לחברה תוצאות כספיות גרועות, ובקופה מעט מזומנים. לכן עושה רושם כי השנה החברה תוכל לעמוד בתשלומים אבל החל משנה הבאה לא ברור לי איך היא תעשה זאת. קצת מזכירה לי את אקסטרא שזה אולי יכול להדאיג.
  סגור
 • 15.
  סאני
  למוד נסיון 05/04/2012 10:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חג שמח מיכאל. כמי שעוקב ומעריך את דעותיך אני מחזיק באגחים של סאני (ומופסד יפה). אז חוץ מלהבה יש עוד משקיע אחד לפחות בנייר. האם הביטחון שהפגנת באגחים אלו עדיין בתוקף? לא איכפת לי לחכות לפדיון ואני מתייחס לאגחים א, ב, וג,
  סגור
 • סאני
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 12:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1-חג שמח. 2- אני מקווה שאיש אינו חושב שאני מטורף (למרות שמי שפעיל בשוק המקומי אולי יש לו בעיה או שתיים) אבל האחזקות הגדולות שלנו באג" ח אלו אמורות לספר את דעתי. בדרך כלל לא הסתבכנו עד עכשיו בהרפתקאות בהשקעות שהסתבכו. דוראה זו החזקה ישנה שרכשנו ב 2008 ונשארנו עם השאריות שלה. אולימפיה- הייתה הפתעה רעה אבל האחזקה היא בשיעורים הנמוכים משמעותית מ 1% מהתיק. לכן אם אנחנו מחזיקים בסאני כ 4%-5% בקרנות שלנו זה מעיד יותר מכול על דעתי.
  סגור
 • 14.
  טאו קמן
  גיא 05/04/2012 10:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום, איך אתה מסביר את הצעד התמוה של נציגות מחזיקי האג" ח של טאו, אשר במקום לחתור לניסוח הסכם סופי לאחר קבלת האישור המיוחל מבנק לאומי, דווקא החליטה למשוך עוד זמן עד סוף החודש ולנסות להעמיד את החוב לפירעון מיידי? אני לא רואה שום הגיון בפעולה הזו, זה עלול לגרום רק נזק למחזיקי האג" ח. אם תיבחר האופציה של פירוק, האם בית המשפט יכול לאשר פירוק ללא שום הגיון, אחרי שכבר הושגו הסכמות להסדר? מה הסיכויים שאכן הנציגות תממש את האיום? בקשר לקמן: סוף סוף עושה רושם שהתקבלו האישורים מהבנקים. מה הלאה? כמה אגורות לטעמך שווה אג" ח ג' בהנחה שההסדר ייצא לפועל? תודה רבה !
  סגור
 • טאו, קמן
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 11:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  טאו- לא ברור לי המהלך . החברה לאחר זמן רב מגיע להסכמות עם בנק לאומי על מנת להתקדם במתווה ההסדר שגיבשה נציגות האג" ח ודווקא שיש התקדמות מחליטה הנציגות להפוך את השולחן. התירוץ של הרעה במצב סאני שהיא הנכס העיקרי שאמור להיות בטאו אינה תירוץ לדעתי. אלו חלק מסיכוני השוק. אם היה שיפור או מכירה של סאני גם אז הייתה הנציגות טוענת שהם קיבלו יותר מדי ? כל מה שהם משיגים זה עיכוב נוסף בייצוב טאו. קמן- אכן לאחר הסכמות ונסיגות מהסכמות נראה שדווקא המצב מתייצב (אם כי מצב החברות בקמן עדיין מאוד קשה ומאכזב ). יישום מלא של עקרנות ההסדר אלו חדשות מצוינות למחזיקים באג" ח ג . כיוון שלאחר התשלום לבנקים ,המרת חלק מחוב הבנקים למניות ודחייה של היתרה המשעות היא שלאחר פירעון המלא של הסדרות הקצרות השנה ( כ- 13 מיליון ₪ בסה" כ). בעלי אג" ח ג אמורים לקבל השנה תשלום ריבית , הצעת רכש ל 5 מיליון אג" ח בפארי ביחד זה שווה כ 14-15 אגורות. ופיקדון לטובתם של שני תשלומי ריבית בשווי של עוד 8 אגורות.והכי חשוב החוב היחיד שאתו החברה צריכה להתמודד ב 2013 הוא רק לאג" ח ג. שווי האג" ח ? זה תלוי ברצון הטוב של אלרואי. לאור ההתנהלות שלו עד כה אני קצת אופטימי. אני מעדיף לא לנקוב בשום מספר אבל אני בטח יהיה גבוה בהערכה שלי מכל אחד אחר.
  סגור
 • טאו
  גיא 05/04/2012 11:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כיצד אנו, מחזיקי האג" ח של טאו, יכולים להשפיע על ההחלטה ההזויה של הנציגות? האם בית המשפט יוכל בכלל לאשר מקרה של פירוק החברה לפי בקשת הנציגות על אף שהפירוק יפגע אנושות במחזיקי האג" ח ולאחר שהוסכמו עקרונות להסדר (פירוק רק על סמך גחמה לא הגיונית של הנציגות)?
  סגור
 • טאו
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 14:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל החלטה מחייבת אישור מחזיקי אג" ח. לכן אפשר להשפיע על ידי השתתפות באסיפה והצבעה מכוח האחזקות שלך.
  סגור
 • 13.
  אמפל
  אבי 05/04/2012 10:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על האג" ח לאור המיתווה האחרון? תודה ויג שמח אבי
  סגור
 • אמפל הסדר
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 11:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אמפל- מבחנתי ההסדר אינו עוזר יותר מדי לבעלי האג" ח כי מימן כמעט ואינו מזרים כסף לחברה. העניין שאם זה מה שהשיגו בעלי האג" ח אחרי כל האיומים והמלחמות אולי מימן באמת אינו יכול להזרים כסף לחברה. האלטרנטיבה של פירוק באמפל אינה טובה לבעלי האג" ח כך שכנראה זה הכי טוב שניתן היה להשיג. בגלל אי הוודאות (בעיקר בנושא EMG) ההשקעה באג" ח היא בסיכון מאוד גבוה ואינה מתאימה לרוב המשקיעים.
  סגור
 • 12.
  אג" ח נאנט
  למיכה 05/04/2012 10:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה נאמר באסיפת בעלי האג" ח של חברת נאנט? האם לדעתך החברה תוכל לשלם השנה לבעלי האג" ח והם היא תעשה זאת? חג שמח
  סגור
 • אסיפת נאנט
  רם 05/04/2012 10:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כנראה שתשלום השנה יהיה מה לגבי שנה הבאה ? האם מתוך האסיפה יצאת אופטימי גם לגבי שנה הבאה ויכולת החברה לשרוד ולעמוד בהתחיביותיה גם לאחר התשלום הקרוב ?
  סגור
 • נאנט אג" ח
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 11:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא הגענו לאסיפה כי התעדכנו לגבי מה יאמר באסיפה והבנו שלא יהיה צורך בהצבעות. לאחר קבלת הדיבידנדים מרוביג עושה רושם שלנאנט מספיק מזומנים לעמוד בתשלומים לשנת 2012. לגבי שנה הבאה – לדעתי יש לבחון כל שנה בפני עצמה אבל היתרון כאן שאין לחברה חובות לבנקים ולכן היא תלויה בקצב מכירת הדירות בפולין והונגריה ובקצב מכירת הקרקעות על ידה. בינתיים קצב מכירת הדירות הוא טוב שזה מעודד מבחינתי לגבי 2013. אנחנו ממשיכים להחזיק באג" ח .
  סגור
 • איך אתם ממשכים לנהל עסקים עם הנוכל מאולמפיה
  גל 05/04/2012 13:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש משפט באנגלית שאומר First time shame on you, second time shame on me צריך להעיף אותו מהר משם אחרת גם לחבר' ה מנאנט זה יעלה ביוקר כי הוא ימשיך לעשוק אותם ולעשות קומבינות על חשבונם
  סגור
 • נאנט-הלוואי שהייתי יכול אין לנו השפעה כאן
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 14:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנחנו יכולים למזער סיכונים ולהמתין להזדמנות ... זה בדיוק תקף גם לבצלאל איגר וליברטי.
  סגור
 • 11.
  קציר וקמן
  משה 05/04/2012 10:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מיכה, קציר - יש לה מקורות תשלום ? קמן - מתי תגמר הסאגה ?
  סגור
 • קציר,קמן
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 11:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קציר- אני לא עוקב אחרי (לפחות לא בשנים האחרונות). לאור ההסתבכות באקסטרא המצב נראה לא פשוט. העניים שאין לחברה תשלומי קרן בשנים הקרובות ועם הריבית בלבד יותר קל להסתדר כך שמבחינת התשלומים לברה יש כרגע פחות בעיות אבל מבחינת הביטחון של בעלי האג" ח בדבר החזר הקרן ב 2016 בהחלט יש בעיה כרגע. בסוף החודש שעבר התקיימה אסיפת בעלי אג" ח אני מציע לך להתעדכן אצל הנאמן. קמן- דווקא החברה הגיעה להסכמה עם בנק לאומי כך שעושה רושם שהסאגה דווקא מתחילה להתקדם לכיוונים יותר חיוביים שה בהחלט עשוי להפתיע כמעט את כל שוק ההון.
  סגור
 • 10.
  אלביט הדמיה
  גיא 05/04/2012 10:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה, השבוע פרסמה אלביט כי מכרה את חלקה בכמה מלונות, ביוני אמורה להסגר עסקת הקניונים בארה" ב, האם לדעתך החברה חוזרת לדרך המלך או שכדאי להמתין עוד קצת?
  סגור
 • אלביט הדמייה
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 10:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מכירת המניות בנוסף לסגירת העסקה (לאור ההתאוששות בשוק הנדל" ן בארה" ב לדעתי הסבירות לסגירה עלתה) יחד עם חלוקת דיבידנד גם השנה בפלאזה לאלביט בעצם יסגרו את התשלומים של אלביט לשנת 2012. לגבי 2013 החברה צריכה להמשיך במדיניות מימוש הנכסים כי אין לה את המקורות לצורך עמידה בתשלומי החוב ב 2013. היתרון הוא שהחברה " קנתה" רבה זמן והיא יכולה לממש נכסים בפחות לחץ. מבחינת האג" ח אלו חדשות טובות. ההשקעה באג" ח עדיין בסיכון גבוה היתרון כעת שהמחזיקים חשים יותר בנוח עם התשלומים שהם צריכים לקבל השנה זה מפחית את הסיכון באג" ח במחירים הנוכחיים לדעתי.
  סגור
 • האם אתם מחזיקים? איזה סדרות? (ל"ת)
  אבי 05/04/2012 13:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אלביט הדמיה
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 14:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנחנו רכשנו בשנה האחרונה באג" ח פלאזה . האחזקה העיקרית שלנו באלביט זה באג" ח להמרה ובדולרי.
  סגור
 • 9.
  מניות בזק,ביקום ואינטרנט זהב
  אבי 05/04/2012 10:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנא דעתך (לאור ההמלצות האחרונות מאתמול ולאור הדוחות )לאחר הצניחות. האם לא ראויים להשקעות?
  סגור
 • מניית בזק והחברות השולטות בה
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 10:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בזק הודיעה על חלוקת דיבידנד של כ 1 מיליארד ₪ ( כ- 40 אגורות למניה). בגלל התנגדויות של מחזיקי אג" ח יש עיכוב בתשלום הדיבידנד. כלומר החברה ממשיכה להרוויח יפה וממשיכה בחלוקת הרווחים לחברות למעלה. מבחינה זו מחיר המניה הוא בהחלט נמוך (במיוחד בהתחשב בתשואת הדיבידנד הצפויה למחזיקים ב 2012). הבעיה של המניה הם האיומים החזקים על כל תחומי הפעילות של החברה בשנת 2012 (הן בתחום הסלולר והן בתחום התקשורת הקווית). אי הוודאות השנה יוצרת לחץ ומביאה אתה את כל הורדות הדירוג. לכו המחזיקים במניות צריכים להבין כי כנראה ב 2012 עיקר התשואה תגיע מתשלומי הדיבידנד. שוק ההון הפנה כתף קרה לתחום התקשורת ויהיה לו קשה להשתנות השנה. לדעתי זו השקעה שמתאימה למשקיעים לטווח ארוך בלבד (לצערי אין הרבה כאלו בשוק שלנו).
  סגור
 • 8.
  ליאור
  מועדון 365 ב 05/04/2012 09:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום, לאור הדו" חות והאקזיט של מכירת סיבוס, האם לא נוצרה כאן הזדמנות? החברה קונה את האג" חים שלה מדי פעם ויש הרבה כסף בקופה.
  סגור
 • מועדון 365 אג" ח ב
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 10:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התשלום בגין העסקה עדיין לא התקבל (השלמת העסקה צפויה תוך חודשיים) לכן חשוב להמתין על מנת לראות שהעסקה אכן נסגרת. קבלת תמורה כוללת של כ 110 מיליון ₪ בגין עסקת סיבוס היא מהותית מאוד לחברה כיוון שהחברה עוברת תקופה לא טובה. שים לב שסך החובות במאזן סולו הם כ 100 מיליון ₪ לכן במידה והעסקה תושלם זה אומר שבעצם החברה קיבלה מזומנים השווים לסך החוב שלה לבעלי האג" ח. מבחינת סיכון מדובר על הקטנת סיכון מאוד משמעותית.
  סגור
 • 7.
  בזק
  אורן 05/04/2012 09:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום.אתה חוף מבטחים בימים אלו.... שאלה לגבי מניית בזק-צפוי דיב' של 39 אג' המשקף תשואה של 6.5% למחיר הנוכחי. האם יהיה בנוסף גם דיב' מיוחד? והאם היית ממליץ לקנות את המניה בשער נמוך מ-6 משקף תשואת דיב' שנתית של מעל 10%עוד לפני הדיב' המיוחד? תודה רבה
  סגור
 • בזק
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 10:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בזק הודיעה על חלוקת דיבידנד של כ 1 מיליארד ₪ ( כ- 40 אגורות למניה). בגלל התנגדויות של מחזיקי אג" ח יש עיכוב בתשלום הדיבידנד. כלומר החברה ממשיכה להרוויח יפה וממשיכה בחלוקת הרווחים לחברות למעלה. מבחינה זו מחיר המניה הוא בהחלט נמוך (במיוחד בהתחשב בתשואת הדיבידנד הצפויה למחזיקים ב 2012). הבעיה של המניה הם האיומים החזקים על כל תחומי הפעילות של החברה בשנת 2012 (הן בתחום הסלולר והן בתחום התקשורת הקווית). אי הוודאות השנה יוצרת לחץ ומביאה אתה את כל הורדות הדירוג. לכו המחזיקים במניות צריכים להבין כי כנראה ב 2012 עיקר התשואה תגיע מתשלומי הדיבידנד. שוק ההון הפנה כתף קרה לתחום התקשורת ויהיה לו קשה להשתנות השנה. לדעתי זו השקעה שמתאימה למשקיעים לטווח ארוך בלבד (לצערי אין הרבה כאלו בשוק שלנו).
  סגור
 • 6.
  למיכה חג שמח (וגם נאנט)
  r, קורא קבוע 05/04/2012 09:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מיכה, חג שמח לך ולמשפחתך. נאנט פירסמה תזרים (אתמול היתה אסיפת בעלי אג" ח), נראה שלתשלום הקרוב ביוני מסודרים. המכירות בפולין ובהונגריה לא רעות. כך שלדעתי יש מקום לעליות נוספות לקצרות (סדרות ב' /ג' ). יו" ר הדירקטוריון הנוכחי הודיע שהחברה שינתה גישה והדגש כעת על שירות החוב ולא על עיסקאות חדשות. מה דעתך? תודה.
  סגור
 • נאנט איחולי חג שמח
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 10:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1-תודה, וחג שמח . 2-לא הגענו לאסיפה כי התעדכנו לגבי מה יאמר באסיפה והבנו שלא יהיה צורך בהצבעות. אם אני זוכר כתבתי לפני מספר כחודשיים שאני מאמין שהתשלום השנה יבוצע ( למרות ההיסטריה וההשתוללות של חלק מהמשקיעים או יותר נכון חלק מהמשקיעים לשעבר). לאחר קבלת הדיבידנדים מרוביג עושה רושם שלנאנט מספיק מזומנים לעמוד בתשלומים לשנת 2012. לגבי שנה הבאה – לדעתי יש לבחון כל שנה בפני עצמה אבל היתרון כאן שאין לחברה חובות לבנקים ולכן היא תלויה בקצב מכירת הדירות בפולין והונגריה ובקצב מכירת הקרקעות על ידה. בינתיים קצב מגירת הדירות הוא טוב שזה מעודד מבחינתי. אנחנו ממשיכים להחזיק באג" ח .
  סגור
 • נאנט אג" ח ג' שיעבוד מלא של מניות חברת Robyg
  סיון 07/04/2012 11:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום, על פי הבנתי האג" ח הנ" ל מגובה במניות של חברה הולנדית באופן מלא. האם מכיר את החברה ההולנדית? במידה והחברה בעלת חוסן פיננסי השקעה בנאנט אג" ח ג עם תשואה של 16 אחוז נראה כהשקעה עם יחס סיכון סיכוי לטובת המשקיע. אודה להתייחסותך.
  סגור
 • תשובה לסיון
  r, קורא קבוע 07/04/2012 22:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השיעבוד שלרוביג לסידרה ד ולא לסידרה ג' , שימי לב שהמח" מ של ד ארוך יותר (משמעותי משום שתשלום קרוב ומשמעותי לסדרות ב' ג' ).רוביג זו חברת בת של נאנט שהיא החברה המבצעת את הפרוייקטים בפולין והיא זו שצריכה להזרים דיב' לנאנט.
  סגור
 • תודה לקורא קבוע שאלה
  סיון 08/04/2012 09:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אכן מדובר על אג" ח ד ותודה על התיקון. השאלה הגדולה מה החסינות הפיננסית של רוביג. במקרה של הסדר או פירוק בנאנט המשקיעים של אג" ח ד יקבלו את מניות של רוביג. במידה והחברה חלשה לא ניתן יהיה לעשות דבר עם המניות שיקבלו.
  סגור
 • תשובה לסיון
  r, קורא קבוע 08/04/2012 10:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רוביג חברה חזקה,המכירות בפולין טובות, ממליץ לקרוא את המצגת של נאנט משבוע שעבר שהוצגה באסיפת האג" ח. בכל מקרה סדרה ד' בטוחה יותר שכן רק לה יש בטחונות, מאידך, הסיכוי לרווח הון טמון בסדרות ב' ג' משום שהפירעון החלקי הקרוב נראה די בטוח לפי התזרים כמופיע במצגת.
  סגור
 • התיחסות ליחס סיכון סיכוי באג" ח ד
  סיון 08/04/2012 18:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בהנחה שרוביג חברה איתנה ומכסה לפחות 110 אחוז מההשקעה באג" ח ד' . אני לא רואה היכן הסיכון. מדובר בתשואה שנתית של 16 אחוז. האם אני מבין נכון או שהכלה יפה מידי?
  סגור
 • 5.
  מלרג /פטרו גרופ / דוראה/אולימפיה/קמן א/.בזק
  כבש 05/04/2012 09:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי מיכה בהחלט טור שמאיר עיניים אשמח לישמוע ממך על דעתך/עידכונים על חברות אלו. תודה.
  סגור
 • הסדרים פירוקים
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 10:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דוראה/ אולימפיה- נמצאות בפירוק זה תהליך ארוך. באולימפיה יש חשיבות לתמורה שתתקבל ממכירת המניות בנאנט כי זה עיקר השווי לאג" ח. החדשות הטובות שעושה רושם שמצב נאנט פחות גרוע ממה שציפו בשוק ההון. דוראה – המצב בקרשים כי כל אחד מנצל את בעלי האג" ח ומנסה לרכוש את נכסי דוראה מתחת לשווי הכלכלי שלהם. כפי שזה מצטייר כרגע השווי שישאר לבעלי האג" ח (זה ייקח עוד זמן) סביב 20 אגורות בלבד. פטרו- אני לא מכיר את המצב בחברה מציע שתעדכן אצל הנאמן. מלרג- לפני כשבוע הייתה אסיפה של בעלי האג" ח בה עדכנו לגבי מצב ההסדר. נציגי להבה לא נכחו באסיפה אני מציע שתבקש עדכון מהנאמן לגבי מה עלה באסיפה. קמן- הגיעו להסכמות עם בנק לאומי. זה חדשות טובות לאג" ח א בינתיים התשלום הסופי לאג" ח נדחה לסוף מאי.
  סגור
 • 4.
  אידיבי
  גיא 05/04/2012 09:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי מיכה, האם לאור הדו" חות ותזרים המזמונים החזוי אתה מעריך כי קבוצת אידיבי תעמוד בהחזר החוב?
  סגור
 • אידיבי
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 10:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  על מנת לעמוד בתשלומי החוב (מעבר לשנת 2012) הקבוצה חייבת לממש נכסים נוספים ובמחירים טובים. לא מספיק למכור נכסים בכל תעשיות ודסק" ש צריך למצוא גם דרך להעלות את הכסף למעלה וזה אינו פשוט. לכן הסיכון נשאר גבוה (כפי שבא לידי ביטוי בתשואות האג" ח) כשהסיכון הגדול ביותר הוא כמובן באחזקות אחרי זה בפיתוח וכך הלאה. שים לב למימושים נוספים שאמורים להוריד את הלחץ מהחברה.
  סגור
 • האם אתם מחזיקים -? איזה סדרות? (ל"ת)
  אבי 05/04/2012 13:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אידיבי אחזקות- אנחנו לא מחזיקים (ל"ת)
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 14:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אי די בי פיתוח אתם מחזיקים? (ל"ת)
  אבי 05/04/2012 14:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אין לנו החזקות באג" ח של אידיבי ,
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 15:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מעולם לא היו לנו. יש לנו החזקה נמוכה מאוד בפיתוח שנרכשה בשנה האחרונה אבל זה באמת סכום זניח.
  סגור
 • 3.
  פטרוכימיים
  גיא 05/04/2012 09:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי מיכה, באיזו רמת סיכון אתה מעריך את פטרוכימיים אג" ח ג, מצד אחד ארוך מאוד, מצד שני מגובה במניות בז" ן
  סגור
 • פטרוכימיים ג
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 10:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לטובת האג" ח שעבוד על מניות בזן. שווי השעבוד במונחי השוק הנוכחיים הוא כ 70 אגורות לאג" ח , מלבד זאת במקרה של צרות כנראה ששווי המניות של בזן ירד אבל מצד שני יש לחברה נכסים שאינם משועבדים והחלק שלא יפרע במסגרת המניות המשועבדות יצטרף לשאר הנושים שאינם מובטחים. האג" ח בסיכון גבוה כיוון שמצב הנזילות בפטרוכימיים אינו מספק והם תלויים במימושים ומחכים לדיבידנדים מבזן.
  סגור
 • 2.
  סאניסקיילקס
  גיא 05/04/2012 09:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי מיכה, לאור הדו" חות של שתי החברה כיצד אתה מעריך את יכולת שירות החוב?
  סגור
 • סקיילקס- סאני
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 10:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הדוחות לא שינו הרבה !!! מחיקה היא אקט חשבונאי שאינו משפיע על יכולת שירות החוב. אם תשים לב לאישור הדירוג של מעלות לסקיילקס הם כבר מדברים על כך שהם צופים יכולת סבירה לשרת את החוב עד לסוף 2013.
  סגור
 • 1.
  סיכון
  משקיע בלהבה 05/04/2012 09:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי מיכה, תודה על הטור, למרות האמונה בהמשך ההשקעה בקונצרני, ולאור העליות המרשימות של להבה מתחילת השנה, האם אתה לא מתכנן קצת להוריד סיכון למקרה של פאניקה כמו ב 2011? תודה מראש
  סגור
 • להבה
  מיכה צ' רניאק 05/04/2012 10:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנחנו עושים שינויים כל הזמן בקרנות הנאמנות. להזכירך שלא כל סדרות האג" ח עלו. יש סדרות שטרם " נכנס למשחק" ואני מאמין כי בהמשך השנה נראה עדנה מאותן סדרות. אבל היתרון בקרנות נאמנות שאין עמלות קניה ומכירה בהן ( מתחילת השנה העמלות חלות על מנהל הקרן שזה אומר שלהבה נושאת בעלויות אלו ולא המחזיקים) לכן זה זול מאוד למחזיקים אם עושים שינויים באחזקות. לדעתי מימוש הוא בריא מאוד ויאפשר המשך עלויות.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות