שופרסל: "השוק צפוף, החברות הגדולות נגררות למהלך"

בימים של מחאה חברתית שהציתה את דעתו הזועמת של הציבור באשר לגובה המחייה בישראל, מתקיים ויכוח על מהי הכדאיות הקנייה בסקטור הקמעונאות. האם ידה של שופרסל תצא על העליונה? ארז קופטש מדיסקונט ממליץ
 | 
סקטור הקמעונאות
אנו מעריכים כי למניה צפויה תקופת דשדוש (איסוף) לא מבוטלת (שנת מעבר) סביב רמות המחיר הנוכחיות והיא קרובה לנקודת שפל. האם עבודת התייעלות סזיפית תפצה על החסר בכריזמה של ההנהלה החדשה? האם התחרות החריפה בענף תפחת? ומה יקרה עם המחירים והמחאה החברתית? התרחיש המרכזי הינו צפי למספר לא מבוטל של רבעונים נוספים עד להתייצבות על תוצאות גבוהות יותר ומייצגות כיאה למובילת שוק. למשקיעים סבלניים המחיר נוח לאיסוף.

בעדכון הקודם כתבנו: "דוחות לא טובים ומתדרדרים מרבעון לרבעון במהלך השנה. אם תמונת המצב מלמדת על הצפוי לבאות (לאור השלכות פוטנציאליות של האטה כלכלית / מחאה חברתית) המניה לא זולה. הודעת עזיבתם של המנכ"לים המשותפים בחברה, עשויה להתפרש או להתברר (או גם וגם) כ-"פרישה בשיא". עדיין, מדובר במובילת השוק ולהערכתנו, 15 ש' למניה הינו מחיר הוגן, אך לא מספק עדיין תנאים נוחים לביצוע עסקה"... מאז, חלף לו עוד רבעון וביצועי המניה והחברה בנסיגה.

בכנס המשקיעים הנוכחי אמר המנכ"ל הטרי מספר דברים מעניינים: (1) שופרסל -2.15% שופרסל 2,407 -2.15% שופרסל בסיס:2,460 פתיחה:2,415 גבוה:2,424 נמוך:2,407 תמורה:576,779 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: תמשיך להיות מובילת השוק בישראל, בין היתר באמצעות הרחבת שטחי המסחר די מאסיבית. בהקשר ההתרחבות, רמז כי הוא מחכה לראות כיצד יתמודדו שחקנים חלשים ממנו עם מחירי השכירות הגבוהים וכי לדעתו, אין מקום לכל השחקניות באווירה תחרותית שכזו. (2) אין סיבה כי שופרסל לא תתיישר לכיוון ה-4% רווחיות תפעולית, אולם עד להתייצבות צפויים לחלוף מספר רבעונים. (3) תחרות חריפה ביותר הובילה להוזלת מחירי מכירה, לירידה במכירות בחנויות זהות ולפגיעה בתוצאות הכספיות. למעשה, רק הרווח הנקי הפתיע לטובה וזאת רק משום שהחברה הכירה בנכס מס שהיה רשום במאזניה, עוד מתקופת רכישת קלאבמרקט. יצוין, כי השנה נלחצה הרווחיות כלפי מטה הן בשל הורדת מחירים (פירות המחאה החברתית והגידול היחסי במספר חנויות הדיסקאונט של שופרסל) והן בשל התייקרות התשומות (בעיקר העלאת שכר המינימום). כשנשאל המנכ"ל האם השיפור שהוא צופה יגיע מהעלאת מחירים ומה דעתו לגבי התחדשות המחאה החברתית בקיץ, אמר כי לא יוביל בשלב זה מהלכי העלאת מחירים. בהמשך ציין כי הוא רואה מקום נוסף להתייעלות בהוצאות המכר והתפעול, בין היתר אודות להתחלתה של סדרנות עצמאית לכל המוצרים בחנויות.

האם מחיר המניה אטרקטיבי? עם פרסום הדוחות לרבעון הרביעי ולשנת 2011 הוסיפה לרדת המניה עד לכ-12.7 ש' למניה. במחיר זה אנו מעריכים המניה מצויה קרוב מאוד לשפל אותו אנו מעריכים בכ-12 ש' למניה. יחד עם זאת, אנו מעריכים כי השוק מגיב באופן רציונאלי לפגיעה בתוצאות ובייחוד לאווירה התחרותית הבעייתית, שמובילה גם את השחקניות הגדולות לפתוח סניפים חדשים בקצב מואץ, לעיתים קרובות בשכירויות גבוהות ובאזורי תחרות שאינם מאפשרים תוספת שולית חיובית לחברה. אנו מסכימים עם המנכ"ל בכך שעל הנייר "אין סיבה כי שופרסל לא תייצר 4% רווחיות תפעולית לאורך זמן" וגם עם קביעתו כי תהליך ההתאוששות יימשך עוד מספר רבעונים ובתנאי שמידת התחרות תהיה "הגיונית" יותר עבור שופרסל. המסקנה עם כך כי המניה צפויה לתקופת איסוף ואין כרגע סיבה לנסיקה מהירה מהשפל היחסי אליו הגיעה, אלא לדשדוש. ברמת רווחיות תפעולית מייצגת של כ-4% שווייה של מניית שופרסל מוערך על ידינו באזור ה-15-17 ש' למניה. ירידה (שאינה זמנית ביותר) מתחת ל-12 ש' למניה תאותת על צפי להמשך התדרדרות בתוצאות - תרחיש אפשרי, אך כזה שלהערכתנו יוביל בסבירות גבוהה להזדמנות השקעה מצוינת עבור משקיעים סבלניים.

שורה תחתונה - השוק צפוף. בעיקר מבחינת הגידול המצרפי המתוכנן במספר החנויות, אל מול קצב הגידול של הצריכה בישראל, שפשוט אינו מדביק את הפער. ההבנה העסקית היא שבעוד שלשחקניות קטנות יש לאן להתרחב מבלי שייצרו קניבליזציה וחלקן אף מביאות בשורה אמיתית של מחיר זול, השחקניות הגדולות פשוט "נגררות" למהלך, על מנת שלא לאבד נתחי שוק. הצפיפות מורגשת גם על מדף המניות בסקטור, שלאור ההנפקות האחרונות, ניתן למצוא כיום כבר 5 חברות קמעונאות מזון , שהשקעה בכל אחת מהן מהווה אלטרנטיבה לאחרת.

מסקנה

מותירים המלצה על "" במחיר יעד 14.5 ש' למניה ברמת סיכון נמוכה.תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה