יאיר לפיד: "ההחלטה של סער היא טעות ואני מקווה שהוא יחזור בו"

שר האוצר התראיין בגל"צ והתייחס להחלטת שר הפנים לסגור את המרכולים בשבת וגם: "האמירה של פירון הייתה אומללה והוא התנצל"
|
(4)
יאיר לפיד
שר האוצר יאיר לפיד התראיין הבוקר בגל"צ והתייחס למספר נושאים שעושים את הכותרות הגדולות של הימים האחרונים. בתחילת הראיון התייחס שר האוצר לעצרת שנערכה אתמול בכיכר רבין לחיזוק ידי משחפות הנעדרים ואמר שמדובר באירוע שמאחד את העם, בלי קשר לאמונתם ולדתם.

מיד לאחר מכן נשאל שר האוצר להחלטתו של עמיתו לקואליציה, גדעון סער, לסגור את המרכולים בת"א ביום שבת ואמר "תאר לך שמחר מתחלף שר פנים ואומר "אני רוצה לפתוח את כל המרכולים בבני ברק בשבתות" - אתה מבין איזה בלאגן ותגובה קשה זה יגרור? יש פה עיר מתפקדת וחיה, חיונית ועירנית שקורים בה המון דברים ויש בה סידור שמקובל על כולם זו החלטה מאוד משונה בעיני."

אתה יודע שסהר נשען על החלטת בג"צ...

"בג"צ אמר תעשו תקנה עירונית מסודרת, תכנסו את מועצת העיר ותעשו תקנות - וזה מה שנעשה. ואז שר הפנים החליט לא לקבל את התקנות. זו טעות של גדעון ואני מקווה שהוא יחזור בו."

כל אחד רשאי לפתוח עסק בשבת?

"העניין הזה של מנוחה בשבת כדרך סוציאלית להטיב עם העובדים הוא חשוב, ועדיין בת"א אתה יכול לעשות את זה וזה חלק מציביון העיר הזו. לאזורים מסויימים יש ציביון מסוים כמו שלבני ברק יש את הציביון שלה - אני וודאי עוד אדבר על זה עם גדעון. אם הוא שומר שבת זו זכותו, יש בזה משהו יפה. אני יודע מה להיות שר ואני לא שומר שבת, ואם מישהו רוצה להיות בחופש ביום הזה וזמן לחשוב זה דבר יפה..."

אני שומע ציניות...

"ממש לא. אני לא ציני ואתה יודע את זה. זה ששי פירון שומר שבת זה מעורר בי ציניות?"

אם כבר הזכרת אותו, מה דעתך על האמירה של פירון?

"זו התבטאות אומללה הוא מצטער והתנצל עליה כבר שלושים פעם. ואני שוב אומר שזו התבטאות אומללה. עמדת יש עתיד היא שמשפחה להט"בית היא משחפה לכל דבר. צריך גם להזכיר ששי הוסיף כסף לארגון הנוער הגאה במסגרת תפקידו כשר החינוך. כאיש יש עתיד אני אומר לך שמשפחה להט"בית היא משפחה ככל המשפחות האחרות."

אתה יודע שיזכרו לו את ההתבטאות הזו ולא את ההתנצלות...

זו בחירה של כל אדם בעיני עצמו אם לראות את הטוב או הרע - אנחנו כמפלגה נמצאים מראש שם (במקום של לקבל את הקהילה), אבל להביא אנשים כמו שי פירון לשם ולקבל אותם זו המשימה שלנו. בסופו של דבר הוא חלוץ כי הוא בא ממקום אחר."

אתמול וועדת השרים לחקיקה לא אישרה את הצעת החוק לתחבורה ציבורית בשבת - העמדה של ציפי ליבני הפילה אותה... האם אתה, יאיר לפיד חושב שצריכה להיות תחבורה ציבורית מידתית בשבת?

"אני חושב שאין שום בעיה שתהיה תחבורה ציבורית באיזורים שבאופן מובהק הם חילוניים. יש פה בעיה סוציאלית. לסבא עשיר אין בעיה לבקר את נכדיו בשבת ולסוע אליהם כי יש לו רכב, לסבא עני אין אפשרות כזו, אז המדינה צריכה לאפשר לו קו אוטובוס שלא עובר בשכונות דתיות. זו לא צריכה להית התגרות, אני לא מחפש מלחמת דת במדינה. צריכה להיות תחבורה ציבורית בשבת."

וועדת השרים טירפדה את זה...

"המסורת הקצרה של יש עתיד אומרת כשאנחנו מחליטים שמשהו נכון אנחנו שחקנים סבלניים ומחכים להזדמנות הבאה שלנו. ציפי ליבני לא צריכה ממני הערות והיא תעשה מה שהיא מבינה."

תגיד, גם אתה מריח בחירות?

"ממש לא. אנחנו עובדים על תקציב 2015, נכון שיש הרבה געשים ורעשים כאלה של בחירות, אבל המדינה לא זקוקה לזה וזה לא נותן לעבוד.

תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  מדינת אין עתיד החופשיה =7 ימי עבודה מתחילים מהמכולות (ל"ת)
  איראן=6 ימי עבודה 30/06/2014 17:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  כורת את הענף
  המפציץ 30/06/2014 10:24
  הגב לתגובה זו
  2 1
  בושה וחרפה לירמוס את היום הקדוש שלנו אתם כורתים את הענף שאתם יושבים עליהם התורה השאירה אותנו כעם יהודי במשך אלפי שנות גלות ועכשיו אתם מזלזלים בה על זה נאמר וישמן ישורון ויבעט
  סגור
 • 2.
  הטעות היא להמשיך לשבת איתן בממשלה
  Jo 30/06/2014 10:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ...
  סגור
 • 1.
  פוזל לחרדים אבל חילוניים רבים מאוד הפסדת
  HRAV PINOKYU 30/06/2014 10:14
  הגב לתגובה זו
  0 2
  למחות בפייסבוק
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות