ים רובינשטיין: "הנהירה לחו"ל לא מוגזמת - זה כורח המציאות, אי אפשר להסתפק בתשואה נמוכה"

סמנכ"ל הברוקראז' בבית ההשקעות מגדל שוקי הון השתתף היום בכנס "ועידת השקעות - מפת דרכים" של Bizportal
|
(2)
ים רובינשטיין, צילום: Bizportal
ים רובינשטיין, סמנכ"ל ברוקראז' בבית ההשקעות מגדל שוקי הון, השתתף היום בכנס "ועידת השקעות - מפת דרכים" של Bizportal. הרצאתו הייתה בנושא - "פיזור השקעות – האם הנהירה לחו"ל מוגזמת". בפתח דבריו אמר "התשובה – לא".

ים רובינשטיין, עוסק בתחום ההשקעות שנים רבות, אך מעולם לא נחשף בתקשורת. היום הסכים לראשונה לדבר - בכנס של Bizportal. הנושא החשוב שעל הפרק - העברת השקעות לחו"ל.

ים רובינשטיין נתן מספר דוגמאות משנת 2002 אז מטבע האירו הושק, פורסם עדכון לדפדפן 7 ונוקיה השיקה את הדגם 8520 בישראל. בשוק האג"ח - השחר הגיע לתשואה של 12% והיום השחר בתשואה של 2.99%.

ים רובינשטיין: "העולם השתנה - למנהלים לא היה אז תמריץ אמיתי לפזר השקעות ואילו היום המצב שונה. אף מנהל השקעות לא יכול להסתפק בתשואה נמוכה כזאת. זה לא נעים שמסתכלים על הפנסיה שלנו מול תשואות כאלה הרי הליבה של תיק פנסיוני זה ממשלתי ולבד לא נוכל לגרד את התשואה המתבקשת לפנסיה (צמוד + 4%)".

אז מה עושים?

"אולי - השקעה באג"ח קונצרנות? שם התשואה 1.05% אז משם הבשורה הגדולה לא תגיע. אולי - השקעה בשוק המניות המקומי? ללא ספק שוק המניות המקומי הניב בשנים האחרונות פנטסטית אבל אפשרויות ההשקעה בשוק המקומי הולכות ומצטמצמות מטעמים שונים בהן רגולציה. מספר החברות הנסחרות הולך וקטן וזה לא מספיק לשרת את התיק המוסדי – 1.5 טריליון שקל, תיק שהולך וגדל. המוסדיים לא יכולים לצאת ולהיכנס בקלות וזה מסביר את היציאה לחו"ל".

שוק המניות הקטן הביא את המוסדיים הישראלים בשנים האחרונות להגדיל את ההשקעה בנדל"ן בארץ ובחו"ל, נותנים הלוואות ומממנים פרויקטים של תשתיות.

16.4% מהפורטפוליו של המשקיעים המוסדיים מופנה לחו"ל

ים רובינשטיין: "רואים גידול משנת 2001 בהיקף ההשקעות בחו"ל והיום זה כבר יותר מ-200 מיליארד שקל. האם זה הרבה? אם נשווה לארגון ה-OECD אנו בתחתית הרשימה. כאן ההשקעה בחו"ל 16.4% לעומת 39.5% בארגון ה-OECD. אנו מוכרחים לגוון ולפזר את תיק ההשקעות שלנו".

לדברי ים רובינשטיין הדרך הנכונה היא להמשיך ולצאת לחו"ל עם עדיפות למדינות שקל להשקיע בהן וכדאי לפתח התמחות ללא צורך בשימוש במנהלי השקעות זרים.

בשורה התחתונה הסביר ים רובינשטיין כי "אנחנו בעיצומה של יציאת השקעות לחו"ל לא בהתחלה ולא בסוף". לדבריו הנהירה לחו"ל תימשך כי זה כורח המציאות. ולכן חשוב לעבות ולשדרג את מחלקות האלה בבית ההשקעות.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ים מדבר מפוזיציה. חו"ל זו איוולת. למשל סיכון הפקעה!
  רגולציה = שחיתות! 28/05/2014 13:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קצת BDS - והופס כל כספי הפנסיה הישראליים בחו"ל מוקפאים או מחולטים. וכמובן שאם ממשלת ישראל בצרות - היא תלאים את הפנסיה ותיקח את הנכסים לכיס. עודף הרגולציה דוחק את המוסדיים לחו"ל - הם צריכים להתכסת"ח שם פחות. יש להשוות את תנאי הרגולציה בין השניים. אין סיבה לאפליית הרגולציה לטובת חו"ל.
  סגור
 • 1.
  במילים אחרות כאן הכל מושחת, אז חו"ל יותר טוב. מסכים (ל"ת)
  מאיר 28/05/2014 13:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות