"תשואות האג"ח יזנקו ל-4% ואפילו ברננקי לא יוכל לעצור את הטלטלה"

ג'ים או'ניל, לשעבר הכלכלן הראשי של גולדמן זאקס: "חזרה של האג"ח ל-10 שנים בארה"ב לרמה של 4% היא חזרה למצב הנורמלי. כיום, כשהתשואות הן בקושי 2%.2, יש עוד הרבה מקום לתזוזה"
 |  (1)
ג'ים אוניל, צילום: יח"צ
"התשואות על האג"ח צפויות לזנק ולהתקרב ל-4% ואפילו ליו"ר הפד', ברננקי לא יהיה איך לעצור את ה'טלטלה הבלתי נמנעת' שתתרחש בשווקים בעקבות זאת", כך כתב היום (ד') בטור שפורסם בבלומברג ג'ים אוניל, לשעבר הכלכלן הראשי ויו"ר פעילות ניהול ההשקעות של גולדמן זאקס.

"השבועות האחרונים נתנו לנו רמז ביחס למה שעלול לקרות כאשר הפדרל ריזרב יתחיל לסגת מהמדיניות הסופר מקלה שלו. צפו למערבולת בשווקים הפיננסים, במיוחד בנכסים שמחירם עלה הרבה מעבר לשווי הנורמלי וההגיוני".

"חזרה למצב נורמלי משמעותי חזרה של התשואות על האג"ח ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב לרמה של 4% או יותר. זה לא יקרה בבת אחת, אבל לכיוון הזה אנחנו מתקדמים. עם תשואות של בקושי 2%.2, יש עוד הרבה מקום לתזוזה. השינוי הזה יסמן שיפור בתרבות המסחר באקוויטי ויצנן את סיפור האהבה המתמשך של המשקיעים עם שוק האג"ח".

"בגלל התחזית הזו, השווקים רגישים לכל שינוי קל שבקלים בגישתו של יו"ר הפד', ברננקי, שחבריו לוועדת השוק הפתוח עשויים להכריח אותו להקטין את היקף ההקלות הכמותיות, (או'ניל מתכוון לנסיגה מתוכנית ה-QE השלישית במסגרתה רוכש הפד' מדי חודש בתמורה ל-85 מיליארד דולר, י.ג.). העצבנות משפיעה על מחירי הנכסים לכל אורך תקופות הפדיון (עקום התשואות), לא רק על הטווח הקצר של שוק הכספים כפי שהייתם יכולים לצפות", כותב או'ניל בטורו.

"בשנים האחרונות החיפוש אחר הפך לרחב ועמוק יותר. המעבר משווי נורמלי לשווי מופרז התגברה מאוד בשל המעבר של קרנות הפנסיה וחברות הביטוח אל מחוץ לשוק המניות והעברת השקעותיהם אל שוק האג"ח האופנתי. על רקע האפקט המתמשך של המשבר הפיננסי של שנת 2008-2009 , זה נראה בלתי נמנע שנראה שוב גירסה כזו או אחרת של משבר בשוק האג"ח כפי שראינו בשנת 1994".

או'ניל סיפר על ביקורו בשנת 1994 באוסטרליה, בימים בהם יו"ר הפד', גרינספן החליט להתחיל להעלות את הריבית והצית גל של מכירות אג"ח באוסטרליה, בה השקיעו רבים את כספים במטרה לנצל את פער הריביות מול ארה"ב, ארוע שהשפיע באופן דומה גם באירופה ובשווקים מפותחים אחרים.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אז מה התשואות אצלנו 4 אחוז (ל"ת)
  משקיע 12/06/2013 15:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור