100 אלף ש"ח כדי להיקבר? "המצב הקיים בעדה בלתי נסבל" אמר דנון

יו"ר וועדת העליה, הקליטה והתפוצות של הכנסת, ח"כ דני דנון (הליכוד) "המצב הקיים בו בני העדה נאלצים לשלם סכומי עתק עבור קבורה רגילה הוא בלתי-נסבל"
|
(7)
(קרדיט: Getty images Israel)
רק 20% מהנפטרים בשנה החולפת נקברו בקבורה בקומות, וזאת למרות המחסור המחריף בארץ בשטחי-קרקע לקבורה. כך התגלה היום (שלישי) בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת, שדנה במצוקת הקבורה של יוצאי אתיופיה, הנרתעים מנטלית מקבורה בקומות.

יו"ר הוועדה, ח"כ דני דנון (הליכוד) הדגיש כי "המצב הקיים בו בני העדה נאלצים לשלם סכומי-עתק, המגיעים לעיתים למאה אלף שקל עבור קבורה רגילה הוא בלתי-נסבל ואסור שימשך".

דנון פנה לשר לשירותי דת, הרב שלמה עמאר, לרבנות הראשית ולחברות קדישא על מנת לבקש להגביל את גובה הסכום שנגבה ע"י גופי הקבורה המקומיים. הוא גם קרא להגביר את המודעות וההסברה בנושא הקבורה הרוויה בקרב יוצאי אתיופיה וכלל האזרחים.

יאיר עוז, עוזרו של שר הדתות יעקב מרגי ציין כי חוק שירותי דת קובע מחירים אחידים לחלקות קבר הנקנות בחיים, לעומת חלקה לאחר פטירה הניתנת חינם. לדבריו, "בכסף שגובות חברות-הקדישא מתוחזקים בתי העלמין, ומפתחים בתי עלמין חדשים, אך אנו מציעים בחוק ההסדרים להגביל את הסכומים. הבעיה הכספית איננה רק לעולי אתיופיה אלא לכלל הציבור".

לדברי הקייס (איש דת) עזריה אביהו מאשקלון, "הקייסים ממליצים על קבורת שדה ולא על קומות. הרבנות הראשית לא שיתפה את הקייסים בהחלטות על אישור הקבורה בקומות, ואי אפשר לקרוא להתייעצות עם ההחלטה כבר סגורה".מנכ"ל הרבנות הראשית עודד וינר ציין כי "לכולם יש קושי נפשי ורגשי גדול לקבורה בקומות. הרב הראשי יכנס בקרוב את הקייסיים ויתייעץ איתם בעניין".
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  כבוד הרב שלמה עמאר אינו שר לשירותי דת אלא הרב הראשי ! (ל"ת)
  בעד קבורת שדה 22/07/2012 21:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  מבנה מבטון לכל המשפחה !
  ברוך יוסף 04/07/2012 08:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לדעתי,הגיע הזמן לבנות קובית בטון לכל המשפחה,שבה יקברו יקברו במספר קומות משני הצדדים,הנפטרים מאותה משפחה ואז גם יהיה קל להגיע לאזכרה לכולם. הקוביה תהיה ברוחב שני קברים בלבד!
  סגור
 • 4.
  עד המוות גובים מאיתנו
  המנהיג 03/07/2012 21:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למרות שלפי חוק הביטוח הלאומי הביטוח נושא בנטל אבל יש חוק ויש את הביטוח הלאומי שהוא מעל כולם גם מעל לחוק כידוע ודרך אגב לכל מי שקורא כל חברות הביטוח וקופת החולים השונות לא שונות מהנל אולי מי שהוא יקום כבר במדינה וירים את הדגל אולי המחאה החברתית ועד אז יסבלו כל בעלי המתים
  סגור
 • 3.
  הרבנות פשוט מעכרים
  ראש דשא 03/07/2012 18:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מנסים לעשות כסף על חשבון כל מי שהם יכולים
  סגור
 • 2.
  אין מה לעשות, המצב מחייב קבורה ברומות
  אלברט הקברן 03/07/2012 18:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני מבין את חוסר הנעימות אבל אין מה לעשות.
  סגור
 • 1.
  אנחנו פשוט עם של גזענים (ל"ת)
  לא יאומן 03/07/2012 18:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • די עם ההכאה העצמית
  אדם הגיוני 03/07/2012 19:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש מצבים שבהם אנו גזענים אבל פה מדובר באנשים שלא מוכנים להקבר בקבורת קומות
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות