על דנקנר, אוגוסט, היסטריה וצרות אחרות

מיכה צ'רניאק, מנכ"ל להנה ייעוץ ניהול השקעות, מתייחס לאירועים האחרונים בקבוצת אי.די.בי ולהשפעתם על כלל ציבור המשקיעים
|
(35)

מקור המילה היסטריה מגיע מיוונית ומשמעותה "רחם" - איך אני יודע זאת? פשוט חיפשתי את הערך באינטרנט. היוונים האמינו כי היסטריה מיוחסת לנשים ונובעת מנדידת הרחם לאזור החזה, לכן השימוש במילה. כיום, היסטריה מיוחסת לגברים ונשים כאחד. היא מתייחסת למכלול סימפטומים של חרדה, עצבנות, חוסר שקט ותגובות בלתי רציונליות נוספות כמו אובדן שינה ותיאבון ותסמינים פיסיים נוספים.

היסטריה המונית מוגדרת בפסיכולוגיה כהופעת תסמינים היסטריים בקרב יותר מאדם אחד. לרוב מתחילה התופעה כאשר אדם אחד מגלה סימני היסטריה לעיניהם של אחרים, אשר "נדבקים מהתנהגותו" ומתחילים גם הם לגלות את אותם סימפטומים.

לאחר שהבנו את ההגדרות של היסטריה והיסטריה להמונים, אנא שחזרו בעיני רוחכם, קוראים יקרים, את התנהגות המשקיעים באג"ח הקונצרניות בארץ בחודשים האחרונים, ותחליטו מה מצבם של המשקיעים באפיק השקעה זה. האם הם עונים על ההגדרות? לדעתי התשובה במקרה שלפנינו ברורה לחלוטין.

השבוע האחרון מוקדש כולו לנוחי דנקנר. דנקנר וקבוצת {אידיבי אחזקות} אינם עוזבים את הכותרות. המשקיעים מתלבטים האם לתת לחברה ולעומד בראשה תקופה של חסד או לפעול מידית? את דעתי אביע בשאלה. תחשבו למי יש את האינטרס הגדול ביותר לפעול למען הצלת הקבוצה, מי יהיה מוכן לעבוד ימים כלילות על מנת להוציא את העגלה מהבוץ? מי זה שיש לו את הסיכוי הגבוה ביותר להביא משקיע לחברה שנמצאת בצרה גדולה? כעת תשוו את הנזק שעלול להיגרם למשקיעים במקרה של מתן ארכה לחברה לעומת מה שיקבלו המשקיעים במקרה של פירוק מיידי. בסוף נותר לכם להחליט האם כדאי או לא כדאי לתת שקט לחברה? , להבה לא מחזיקים בני"ע של החברה.

חודש אוגוסט מאופיין באנשים רבים אשר יוצאים לחופשות קיץ. הבורסות בעולם בדרך כלל מתנהלות בעצלתיים. בישראל חודש אוגוסט ידוע כחודש בו מתפרסמים הדוחות הכספיים של החברות לרבעון השני, רבעון שהסתיים כבר בסוף יוני - כך אני ופעילים אחרים בשוק ההון (הבודדים שעדיין נשארו או כאלה שלא יצאו לחופשה), מוצאים את עצמנו נוברים בדוחות הכספיים של החברות, מתוך כוונה לקושש מידע נוסף על החברות ומצבן העיסקי.

אין ספק שגולת הכותרת הגיעה ממש בדקה התשעים של סוף החודש ביום שישי בשעה 18:00, קצת לפני כניסת השבת עם פרסום דוחות אי.די.בי. הדו"ח הכספי גלגל כדור שלג גדול, שכרגע לא ניתן לקבוע היכן בדיוק ייעצר.

העיסוק במצבה של אידיבי מתווסף כשמן למדורה בשוק האג"ח הקונצרני. שוק זה סובל בשנה וחצי האחרונות, מבעיות אוביקטיביות הנובעות ממצוקת אשראי של מרבית החברות במשק, שנכון לעכשיו רק הולכת ומחמירה כתוצאה מתנועת מלקחיים של התכווצות המימון הבנקאי וחסימת אפשרויות המימון בשוק האג"ח הקונצרני.

מצב זה אותו לא ניתן להגדיר אחרת מלבד מצוקת נזילות חמורה אצל החברות במשק, מתווסף לאמון שנשבר בין חברות רבות לבין המשקיעים בשוק האג"ח הקונצרני. משבר אמון זה מוביל ליציאת כספים מאסיבית משוק האג"ח הקונצרני לטובת השקעות שמרניות יותר כגון ודירות. אמון כפי שכולנו יודעים בחיי היום יום בכלל ובשוק ההון בפרט, נוצר לאורך זמן - הוא דבר שקשה לבנות וקל להרוס. כיום האמון בשוק ההון נפגם, יציאת המשקיעים לשוקי חול והשקעות אלטרנטיביות ממחישות זאת ללא צל של ספק.

אני כשלעצמי עקבתי אחר הדוחות שמצאתי כמעניינים, בכל הקשור להשקעה בשוק ההון בישראל בכלל, ובתחום החוב בפרט. למרות שציינתי שלא נפלתי לבור של אי.די.בי, לא חסרים לי בורות אחרים שאני צריך לצאת מהם. בכל זאת אני מציג טבלה, אקראית, של מספר סדרות אשר ירדו חדות במהלך החודש האחרון, כאשר בתקופה זו לא התווסף מידע או נתון חדש שהיה בו להביא לנפילה כזו. מבחינתי, הירידות מיוחסות בעיקר לאווירת ההיסטריה בשוק. כאמור אלו דוגמאות מעטות מתוך מבול הדוגמאות הקיימות בשוק. כעת נותר לכל אחד ואחד להחליט האם הוא חלק מההיסטריה, או שהוא חלק מאלו המעוניינים לנצל את ההיסטריה לתועלתם.לדאבוני, תקנות הייעוץ הכללי החדשות של אוסרות עלי להתייחס לתגובות שלכם בעמוד זה

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל

תגובות לכתבה(35):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 20.
  נה מספר נייר אספן גרופ ד
  שלומי 08/09/2012 16:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה מספר נייר אספן גרופ ד?
  סגור
 • 3130119 (ל"ת)
  r קורא קבוע 09/09/2012 09:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 19.
  אג"ח לוי ו
  דוד 07/09/2012 14:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חוו דעתכם על האג"ח , לפי המצגת האחרונה יש מספיק כסף לתשלום של 3 הסדרות , כמו כן משלמים עכשיו ריבית של כמעט 4% והאג"ח נסחרת סביב 40 אג' - אולי פספסתי משהו ?
  סגור
 • אין מספיק כסף לתשלום הקרוב
  אבי 08/09/2012 21:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בתקווה שיהיה בעוד 3 חודשים.(ככה זה מתחיל).
  סגור
 • הם מבקשים דחיה לתשלום סדרה ד' ה', לגבי אג"ח ו':
  r קורא קבוע 07/09/2012 16:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוא אמור לקבל קרן החל משנת 2014, לך תדע מה יהיה עד אז...
  סגור
 • טען עוד
 • 18.
  לא למדת כלום מדוראה ואולימפיה ?
  יעקב 07/09/2012 10:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אתה מצפה מדנקנר שידאג לאי די בי יום ולילה ? רמז (זה שהעביר גנדן תיירות לאי די בי), עוד רמז (זה שקנה את מעריב לאי די בי)
  סגור
 • 17.
  נזק שניגרם
  ניפגע צ'רניאק 07/09/2012 09:24
  הגב לתגובה זו
  1 5
  אני ניפגעתי קשות ממה שהבנתי כהמלצות של צ'רניאק. חברות כגון דוראה, אולימפיה, דלק נדלן, קמן סאני סקילקס ועוד שהבנתי שצרניאק המליץ להשקיע בהן הגיעו לחדלות פרעון - ולאבדן אמיתי של רוב ההשקעה. אינני מאשים את צ'רניאק בכוונה שלילית - כל אדם חף מפשע עד שלא הוכחה אשמתו. הבעייה שנוצר מצב שאדם שאינו מבין בשוק ההון - כמוני - עשה טעות והלך אחרי הביטחון במה שניראה לי כחוות דעת מה כדאי לעשות של צ'רניאק הכריזמטי. ניראה לי שגם הממשלה אשמה בכך שדוחפת את הציבור - מחוסר אפשרות אחרת לשמור על ערך כספם, להכנס לשוק ההון. כמו כן צריך לפי דעתי להגן על הציבור בחקיקה מפני טיקונים שהובילו חברות לחדלות פרעון, גרמו להפסדים לכלל הציבור, ולאסור על כל מי שעשה תיספורת להנפיק. אני מציע שרק בעל שליטה ששילם את מלוא חובו לבעלי האגח יוכל להנפיק בעתיד
  סגור
 • האם יש דרך להוכיח
  הוקי 08/09/2012 21:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שההמלצות שלו היו כדי לשכנע אחרים שיקנו את מה שלהבה מוכרת? אני הייתי בין אלו שצרניאק שכנע ונפגע, אני מאשים את עצמי בכך!! אבל אם עשה זאת לא בתום לב ,אז הוא צריך לשלם על כך!!
  סגור
 • 16.
  מיכה, תודה על הטורים המחכימים ושנה טובה
  עמי 06/09/2012 22:59
  הגב לתגובה זו
  6 0
  כל הכבוד לך על נכונותך הרבה וההשקעה במתן התשובות במהלך השנים האחרונות. אני מקווה שהמצב בשוק, רשות ני"ע והיועצים המשפטיים לא ירפו את רוחך. זאת, למרות מצב לא פשוט בשוק ההון הישראלי ובכלל זה בתחום אג"ח החברות, בדגש על הסדרות בדרוגים נמוכים והלא מדורגים. נקווה כי לא תשתרש המציאות הקשה אשר תחריף את המצוקה ותגרום לקושי למחזור החובות (חוץ ממספר לא גדול של חברות ובראשן הבנקים).
  סגור
 • 15.
  מיכה נכשל בגדול
  בני גור 06/09/2012 22:38
  הגב לתגובה זו
  5 4
  צריך להיות הוגנים ולא לחלק סתם מחמאות, זה שהוא לא השקיע באי די בי, זה עדיין לא אומר שהצליח. תסתכלו באג"ח שהשקיע כולם חטפו מכות של 2 שנות ריבית, והוא לא מגדיל החזקות, מה שמלמד שהוא בהיסטריה רצינית, ולא הבין בדיוק במה השקיע.
  סגור
 • 14.
  חג שמח ותודה רבה
  איגור 06/09/2012 22:24
  הגב לתגובה זו
  4 0
  חג שמח ותודה רבה
  סגור
 • 13.
  תגובה כללית - ב
  מיכה צ'רניאק 06/09/2012 18:34
  הגב לתגובה זו
  5 0
  לגבי החברות אשר ייחדתי להם טורים כמו סאני-סקיילקס ודומיהן רק אוכל לומר שאני משקיע מאמצים רבים בנושא . בסאני יש ללהבה השפעה גדולה ,בסקיילקס היא פחות משמעותית בגלל היקף הסדרות. הבעיה שמולי פועלים גופים מוסדיים בעלי השקפה שונה. הצד הכלכלי כנראה פחות רלוונטי והצד ה"פוליטי" של איך נתפסים בתקשורת חשוב להם יותר. בגלל האמונה שלי שבניהול נכון של החוב של סקיילקס ובפריסה נכונה שלו (ראו טור שכתבתי בעבר בנושא) ניתן לעמוד בכול התשלומים לבעלי האג"ח אמשיך לפעול למרות התסכול שיש לי לפעמים מאותם גופי ענק מוסדיים. אני רוצה לקוות שאגיע לתוצאות. בכול מקרה כנראה בהמשך אכתוב טור בנושא. להתראות אחרי החגים.
  סגור
 • 12.
  תגובה כללית -א + תודה ואיחולי חג שמח לכול הקוראים
  מיכה צ'רניאק 06/09/2012 18:32
  הגב לתגובה זו
  8 2
  כפי שכבר הבנתם ישנן מגבלות במתן תשובות לכן לא אוכל לענות. חוק הייעוץ אוסר על ייעוץ ללא התקשרות בהסכם. התפיסה שלי ושל היועצים המשפטיים של להבה הינה שתגובות במסגרת טוק בק באתר אינטרנט פתוח לכול ופומבי אינה מהווה ייעוץ כי אם דעה אישית שלי . תפיסת הרשות היא שאנשים עשויים לראות בכך ייעוץ. לאור העובדה שחלק מהקוראים ראו בתשובות שכתבתי סוג של המלצה דחפה את היועצים המשפטיים של להבה להמליץ לי לא להגיב. הסיבה- עצם העובדה שיש אנשים המתייחסים לתשובה שכתבתי כאילו זו מהווה המלצה בעצם תומכת בפועל בגישת הרשות וחושפת אותי. מתן התשובות היווה השקעה עצומה מבחינתי ולכן היועצים שלי טענו כי גם להשקיע כמו חמור וגם להיחשף לאפשרות של טענות מצד הרשות זו טיפשות ממדרגה ראשונה. העדפתי לא להיות טיפש.
  סגור
 • נמרודי המוהל
  ilansh 07/09/2012 09:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אם כך, אז גם נמרודי בהתבטאות המוהל שלו זה צריך להחשב יעוץ ומכאן הרצה והטעית הציבור !
  סגור
 • 11.
  אני בניתי תיק של 50 אגחים לפני מעל שנה- מופסד 20 אחוז
  דן 06/09/2012 16:17
  הגב לתגובה זו
  3 0
  על התיק. פיזרתי ובכל זאת יש לי 10 אגחים שחטפו מכת מוות ומי יודע מה יהיה אתם אפריקה אגח אלביט הדמיה פטרוכימיים משביר לצרכן אידבי אח 4 קרדן 4 אלקטרה נדלן 3 אינטרנט זהב 2 דסקש 4 סקיילקס 6 הכשרת היישב 4 בקיצור קטסטרופה ! מדובר פה בהשמדת ערך גדולה ביותר...וזה בזמן שבכל העולם האגחים הקונצרניים עולים.
  סגור
 • סביר שאם תמתין חצי שנה-שנה תתקן חזק למעלה (ל"ת)
  אנונימי 07/09/2012 12:10
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • אתה צריך להבין למה השקעת, ומתי למכור
  אבי 07/09/2012 00:14
  הגב לתגובה זו
  0 2
  עשית טעויות ותלמד לשלם את המחיר- בלי לבכות.
  סגור
 • ההפסד על הנייר ! כל עוד החברות משלמות אין מה לדאוג.
  חזי 06/09/2012 19:20
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אני מחזיק אגח ו בקרוב יפרעו לי רבע מהאגחים והירידות האחרונות מאפשרות כניסה מחדש ובזול.אז לפעמים ירידות באג"ח זה טוב....
  סגור
 • 10.
  באיזה עמוד כן תוכל להתייחס לתגובות?
  אא 06/09/2012 14:56
  הגב לתגובה זו
  4 0
  "לדאבוני, תקנות הייעוץ הכללי החדשות של הרשות לניירות ערך אוסרות עלי להתייחס לתגובות שלכם בעמוד זה"....באיזה עמוד כן תוכל, וננדוד אליו? אוסרות עלי להתייחס לתגובות שלכם בעמוד זה אוסרות עלי להתייחס לתגובות שלכם בעמוד זה
  סגור
 • 9.
  מישהו יודע מה קורה עם אדמה אגח א?
  דב 06/09/2012 14:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הון עצמי למאזן=25%. תזרים שלילי נכון ל-30.6.12 עם סיכוי סביר לתשלום האגח בנובמבר. על פניו-נראה סביר. מדוע האגח יורדת חזק?
  סגור
 • לא יהיה תשלום בנובמבר
  אבי 06/09/2012 17:10
  הגב לתגובה זו
  0 1
  קבל LINK http://maya.tase.co.il/bursa/report.asp?report_cd=761155
  סגור
 • 8.
  בבקשה סקירה על סאני\סקיילקס
  אורן 06/09/2012 14:22
  הגב לתגובה זו
  3 1
  מיכה שלום.אם נכחת בישיבות בעלי הג"ח (וגם אם לא) - האם תוכל לתת סקירה\תרחישים צפויים לטובת דגי הרקק (כמוני) שמחזיקים באג"ח של סאני וסקיילקס. תודה רבה
  סגור
 • תיכנס לדוחות כל האינפורמציה שם.
  לאורן 06/09/2012 19:14
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אני מחזיק שקיילקס ד . החברה בסך הכל תלויה בפרטנר שמרוויחה ומחלקת דיווידנדים.מניותיה משועבדים למחדיקי האגח הקצרות וזה נותן הגנה יפה.
  סגור
 • 7.
  כמו בכביש גם בשוק ההון עדיף להיות חכם ולא צודק
  אוי 06/09/2012 14:00
  הגב לתגובה זו
  2 1
  ומי שמנסה בכח להיות צודק סופו להשיג תשואה שלילית אחרי 3 שנים בקרן האגח של להבה. כשכל השוק יורד תן לו לרדת ושב בצד.
  סגור
 • 6.
  Cwh
  אביב 06/09/2012 13:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בכמה לדעתך יקטן הדיבידנד ומתי זה יקרה? הירידה כבר מתומחרת בקריסה קטנה
  סגור
 • 5.
  האם להבה מחזיקים אגחים של אידיבי פיתוח? (ל"ת)
  ישראלי 06/09/2012 13:08
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • תקרא שוב... נראה לי שפיספסת.... (ל"ת)
  אא 06/09/2012 14:47
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 4.
  יופי שחזרת לכתוב כל שבוע!
  קוראת קבועה 06/09/2012 13:07
  הגב לתגובה זו
  4 1
  גם אם אסור לך לענות על השאלות - אשמח ואני בטוחה שעוד הרבה ישמחו - אם תוכל לעדכן אותנו במאמרים הבאים במה שקורה בחברות שאנחנו שקועים בהן:קמן , סאני, סקיילקס , דלק"ן, אי.די.בי., דסק"ש וכו' תודה על ההשקעה העצומה שלך והרצון הטוב. שנה טובה
  סגור
 • 3.
  למיכה
  גיא 06/09/2012 11:41
  הגב לתגובה זו
  3 0
  תודה רבה על הטורים הנפלאים. אבל למען האמת אפילו אני מתחיל לפקפק בשוק האג"ח בישראל, כל האג"חים בירידיה וזה כואב בעיניים... . אך בכל מקרה המשך לכתוב ולחזק את המאמינים
  סגור
 • העיקר שהאגחים ישולמו -ההפסד על הנייר לא נורא (ל"ת)
  חזי 06/09/2012 19:10
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 2.
  ומה עם השאר ...
  שולה 06/09/2012 11:14
  הגב לתגובה זו
  0 7
  בעבר תמיד קראתי את הכתבות שלך ולמען גילוי נאות אף ביצעתי מס' השקעות לפי חוות דעתך, היום בדיעווד אני תוהה האם לא עזרנו לך להיחלץ מנפילות
  סגור
 • לשולה ולדומים לה, תגובתי:
  r קורא קבוע 06/09/2012 14:10
  הגב לתגובה זו
  18 0
  קניית מניה /אג"ח היא באחריותך הבלעדית, התייחסות /אי התייחסות לחוות דעתו של מיכה או של כל אחד אחר היא עניינך. להאשים את מיכה בהפסדיך זו חוצפה. האם היללת את מיכה כשהרווחת? מאחל לך (וגם לי) להרפא מההפסדים, אך בניגוד אלייך אני מאשים רק את עצמי.
  סגור
 • כדאי לך לבדוק את עצמך....
  יחיאל 06/09/2012 12:05
  הגב לתגובה זו
  6 1
  אני מעריך מאוד את מיכה גם בזכות ידיעותיו וגם בזכות רצונו לשתף המידע עם אחרים. אם הוא גרם לך לעזור לו להיחלץ מנפילותיו אז כנראה שמיכה מצטיין גם בשיווק...
  סגור
 • 1.
  גם ללא תשובות לשאלות תמשיך לכתוב !! (ל"ת)
  אנונימי 06/09/2012 10:37
  הגב לתגובה זו
  12 0
  סגור
 • תודה רבה על הטור
  גיל 09/09/2012 13:33
  הגב לתגובה זו
  2 0
  רציתי לציין שקריאת הטור והתגובות עזרו לי להתעניין וללמוד על שוק ההון. ואני אפילו שוקל בעקבות הנסיון של השנים האחרונות לפתח קריירה שנייה בתחום.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות