עובדי צים משביתים שוב את פעילות החברה - "לא לוותר על מניית הזהב"

חברת הספנות של החברה לישראל התבקשה על ידי חלק מנושיה לוותר על מניית הזהב, אך העובדים מתנגדים וחוששים למקום עבודתם
|
עידן עופר, צילום: יח"צ
עובדי צים מחריפים את מאבקם בהנהלת החברה עקב דרישתה לוויתור על מניית הזהב. מאז שהחל מאבק העובדים, החלה הנהלת החברה בתגובה לפגוע בתנאי העבודה של העובדים, והיום החליטו העובדים לנקוט בעיצומים שיימשכו עד ליום ראשון. העיצומים צפויים לפגוע בכניסת ויציאת אוניות צים בארץ ובעולם.

לטענת העובדים הויתור על מניית הזהב בחברת הספנות, צים עלול להוביל לחיסול פעילות החברה בישראל, לסכנה בטחונית של אי כניסת אוניות לישראל בזמן לחימה ולאבטלה של מאות עובדים.

סכסוך העבודה בצים הוכרז לפני כחודש עקב החשש על ויתור על מניית הזהב ולפני כשבועיים הצטרפו אליהם 250 קציני איגוד קציני הים (רבי חובלים, קציני מכונה ראשיים, קציני סיפון ועוד) שבמסגרת תפקידם מפעילים ומשיטים את האוניות הישראליות של צים.

אבי שטרית אמר היום ל-Bizportal כי "אנחנו בעד הסדר החוב ורוצים להציל את החברה - היא חשובה לנו. אנו חוששים שללא מניית זהב ניתן יהיה לסגור את החברה בישראל ולנהל אותה ממקום אחר בעולם, הרי לא מדובר בחברה יצרנית. היום לא היה אוכל בחדר האוכל אלא רק סנדויצ'ים".

מהי מניית הזהב?

מניית הזהב מבטיחה כי חברת צים תוותר חברה ישראלית ותפעיל לפחות 11 אוניות ישראליות לשימוש בשגרה ובזמן חירום שאותם יפעילו קצינים ישראלים וכי חברי הדירקטוריון של החברה יהיו ישראלים בלבד.

הוויתור על מניית הזהב כפוף להחלטת משרדי האוצר, התחבורה והביטחון ועלול להוביל להעברת פעילות החברה לחו"ל ולפגיעה חמורה באינטרסים הביטחוניים של ישראל כאשר כפי שכבר קרה בעבר, כשבזמן לחימה אוניות זרות סירבו להכנס לישראל. כמו כן, קיימת סכנה של השתלטות עויינת של בעלי מניות ממדינות אויב.

אבי שטרית, יו"ר ועד מועצת צים:

היום בשעה 11:30 נתן יו"ר מועצת העובדים, אבי שטרית, הוראה ל-800 עובדי ההסכם הקיבוצי לעזוב את עבודתם עד ליום ראשון בבוקר. בכמה מחלקות ניסו מנהלי החברה לפגוע בשביתה ודרשו מהעובדים להישאר, אך חברי מועצת העובדים עברו בין המחלקות ווידאו כי העובדים יפסיקו את עבודתם. העיצומים צפויים לפגוע בכניסת ויציאת אוניות של צים בארץ ובחו"ל.

אבי שטרית: "הביריונות של ההנהלה לא תרתיע אותנו. נמשיך להלחם נגד הויתור על מניית הזהב ולא משנה אילו צעדים ההנהלה תנקוט נגדנו. מניית הזהב מבטיחה את קיום החברה כחברה ישראלית ושתהיה לעם ישראל אספקה בשעת חירום. זהו עניין לאומי בעל חשיבות עצומה ולא איזה עניין קטן וחסר משמעות ציבורית כפי שמנכ"ל החברה מנסה לצייר".

לטענת העובדים לאחר שהחל מאבק העובדים והוכרז סכסוך עבודה, הנהלת החברה שבה ודרשה ממועצת העובדים להפסיק במאבק והחליטה באופן חד צדדי לפגוע בתנאי העבודה של העובדים: עיכוב דרגות שכר, אי תשלום רכב, קיצוץ בשי לחג, סגירת חדר האוכל ועוד.

החברה לישראל דורשת ממשרד האוצר לוותר על מניית הזהב

חברה לישראל -1.15% חברה לישראל 72,100 -1.15% חברה לישראל בסיס:72,940 פתיחה:72,940 גבוה:73,350 נמוך:72,100 תמורה:959,233 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: וצים, שבבעלות משפחת עופר, מפעילות בחודשים האחרונים מכבש לחצים על משרדי האוצר, הביטחון והתחבורה, כדי שיוותרו על מניית הזהב שיש למדינת ישראל בצים. לפני כחודש פתחו עובדי צים יחד עם איגוד קציני הים ופעילים חברתיים במאבק נגד הויתור על מניית הזהב.

מאז יצאו העובדים למאבק חלה החרפה ביחסי העבודה בצים כאשר הנהלת החברה החליטה באופן חד צדדי שלא לשלם תוספות שונות המגיעות לעובדים על פי הסכם העבודה הקיבוצי וכן מפעילה לחצים על עובדים שלא לקחת חלק במאבק.

מנכ"ל החברה, רפי דניאלי, טען בתקשורת שהעובדים יורקים לבאר ממנה הם שותים והם יובילו לסגירת החברה וטען שלעובדים אין לגיטימציה להחליט מהם האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל. ההחלטה על מניית הזהב עומדת למבחן בג"צ עקב עתירה שהגישו איגוד קציני הים יחד עם הפעילים החברתיים, פרופסור יוסי יונה ופרופסור דני גוטווין.

המדינה מעולם לא ויתרה על מניית הזהב אותה היא מחזיקה בחברות אותן הפריטה כגון אל על.

צים בדרך להסדר חוב שני (הראשון היה בשנת 2009)

חברת הספנות ה-19 בגודלה בעולם עומדת כיום בפני הסדר חוב עצום של כ-3 מיליארד דולר: כ-1.4 מיליארד דולר לבנקים זרים, 875 מיליון דולר למספנות וכ-390 מיליון דולר למחזיקי ישראליים.

במסגרת הסדר החוב המתוכנן יועברו 68% ממניות צים לנושים המרכזיים והחברה לישראל תקנה 32% מהמניות תמורת 200 מיליון דולר. צים והחברה לישראל מעוניינות לבצע את הסדר החוב רק לאחר שהמדינה תוותר על מניית הזהב שברשותה ששומרת על האינטרסים החיוניים של ישראל.
אבי שטרית - יו"ר ועד עובדי צים
אבי שטרית - יו"ר ועד עובדי צים


צים: "הוועד מתעלם ממצבה הקשה של החברה"

מחברת צים נמסר בתגובה כי "ועד העובדים הסכים אמש לקיים לבקשת ההנהלה שלושה ימי דיונים מרתונים מסביב לשעון על מנת להגיע להסכם לשביעות רצון כל הצדדים. זאת לאחר שהועד טירפד כל ניסיון גישור עד כה. להפתעת ההנהלה, החליט הבוקר הועד בצעד בלתי אחראי להורות לעובדים לעזוב את המשרדים.

זוהי עדות נוספת לכך שהוועד מתעלם ממצבה הקשה של החברה, ומנסה לחבל באופן שיטתי מהוצאתו לפועל של ההסדר שיביא להצלת צים ולהצלת מאות ממקומות העבודה של עובדיה בישראל. בהמשך לכך, נאלצת הנהלת צים להודיע עוד היום לממונה הראשי על יחסי העבודה, על הכרזת סכסוך עבודה ועל כוונתה לסגור את המשרד הראשי במועדים הקבועים בחוק במקרה של הפרות נוספות. ההנהלה מצרה על כך שהועד נוקט באמצעים בלתי אחראים ושובה את העובדים כבני ערובה".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות