יורם גבאי: "ההתערבות בשער הדולר לא אפקטיבית - מלבד טיפול בהשפעות הגז"

הכלכלן הראשי של פעילים: "כדי לטפל בגירעון צריך לעשות צעד אמיץ של ביטול הפטור ממע"מ באילת ועל פירות וירקות"
|
(18)
יורם גבאי, צילום: יח"צ

" לא צריך להתערב בשוק המט"ח מעבר לתוכנית הרכישות לקיזוז השפעת הגז, זה לא אפקטיבי", כך אומר בראיון ל-Bizportal יורם גבאי, הכלכלן הראשי והיועץ של חברת פעילים ניהול תיקים מקבוצת בנק הפועלים שהיה בעבר גם הממונה על הכנסות המדינה באוצר.

לדברי גבאי, "נקודת המוצא של המשקיעים לשנה הנכנסת ממשיכה להיות נוחה. התחזיות לגבי שוק ההון בישראל נגזרות בעיקרן מההערכות לגבי שווקי העולם. אנחנו פחות או יותר נעקוב אחרי מה שיתרחש בעולם. אני לא רואה סיבות שיהיו השנה קשיים ביציבות הפיננסית ב-2014. בסה"כ אני צופה שנראה עליות בבורסה גם השנה אך העליות יהיו יותר מתונות מאלה שראינו בשנה האחרונה".

היצוא צפוי להתאושש

בעולם אנחנו רואים שמעלים את תחזיות הצמיחה, בעוד שאצלנו מנמיכים אותן, מה הסיבה לכך? "הסיבה לכך שתחזיות הצמיחה של ישראל הן קצת יותר נמוכות לשנה הקרובה נובעת בעיקר מכך שההערכות לצמיחה בתחום הגז הן קצת יותר נמוכות. אבל ארבעת מרכיבי הצמיחה העיקריים - צריכה פרטית, צריכה ציבורית, השקעות ויצוא - כולם נעים בתחזיות בין 3%-4.2%. ההבדל בין השנה שחלפה לשנה הבאה הוא שאם בשנה שעברה ראינו את הצריכה הפרטית חזקה ואת היצוא חלש, אז בשנה הבאה יש דווקא עלייה בתחזיות היצוא לאחר שכבר ברבעון האחרון ראינו שיפור, לעומת זאת הצריכה הפרטית שהיתה חזקה מאוד צפויה להתמתן".

איך אתה מצפה שהיצוא יגדל אם השקל לא מפסיק להתחזק ופוגע בכושר התחרות של היצואניות? "בואי נאמר ביושר, תהליך הייסוף של השקל הוא די ארוך בישראל בשנים האחרונות, הוא לא תוצאה של שנה זו או אחרת. בסטארט-אפים אנחנו רואים שיש עודף בחשבון השוטף של כ-10 מיליארד שקל ואני לא רואה שום מגמת האטה בשנה הבאה. גם הרגישות של הסטארט-אפים לייסוף היא לא גדולה. בוודאי שתחום יצוא הנשק ע"י החברות הביטוחניות הגדולות אינו מושפע משמעותית מהייסוף, כך שבסה"כ אני מצפה שהיקף היצוא ייגזר מהיקף הפעילות הבינלאומית שנמצא בתהליך של עלייה".

ועדיין, גם אם הרגישות של היצוא הבטחוני והיצוא של הסטארט-אפים היא לא גבוהה, אתה לא חושב שהרווחיות נפגעת כתוצאה מהתחזקות השקל? "השאלה של רווחיות היצוא היא באמת בעיה לאחר שבשנה החולפת היה השקל המטבע החזק בעולם. אבל ברמה הטכנית ממשיך עודף בחשבון השוטף במאזן התשלומים בסך של כ-7 מיליארד דולר, בעיקר בזכות העודף בהכנסות מיצוא של הסטארט-אפים והחברות הביטחוניות וזה מה שחשוב".

"אין תנועות הון ספקולטיביות בכלל"

הרבה מדברים על הצורך בבלימת הפעילות של הספקולנטים בשוק המט"ח והאג"ח המקומי, מה דעתך? "מבדיקותיי עולה שאין פה HOT MONEY, כלומר אין תנועות הון ספקולטיביות בכלל. את זה רואים בנתונים החודשיים, כשאני בודק רכישות אג"חים על ידי זרים לעומת רכישות של ישראלים. זה אומר שהעודף בחשבון השוטף שלנו הוא אובייקטיבי וריאלי ולא כסף של ספקולנטים".

"אם בנק ישראל התחייב לרכוש דולרים בהיקף של כ-3 מיליארד דולר בשנה לצורך קיזוז השפעת הגז והשער של הדולר ממשיך לרדת - זה אומר שעדיין יש לחצים לייסוף של השקל ביחס לסל המטבעות. השאלה היא אם בנק ישראל יגדיל את הרכישות של המט"ח - את זה אני לא יכול להעריך".

אתה חושב שהתערבות נוספת תעזור? "לא. כעיקרון הדבר היחיד שאני תומך בו זה תוכנית הרכישות בסך של 3 מיליארד של בנק ישראל לצורך קיזוז השפעת הגז לשם למניעת 'המחלה ההולנדית'. מעבר לזה צריך לדעתי לתת לשער החליפין לנוע לפי השוק. מעבר לזה התערבות לא תהיה יעילה. מה יקרה אם בשנה הבאה שוב יהיה עודף בחשבון השוטף? אז יתערבו שוב? ההשפעה של זה היא כבר די בניוטרל. ההתערבות היא פשוט לא כל כך אפקטיבית כי היא משפיעה לחודש ואז שוב נוצר עודף".

אז אתה לא נבהל מהמשך הירידה בשער הדולר-שקל? "תזכרי שלייסוף יש גם השפעות חיוביות - הוא מוזיל את מחירי חומרי הגלם, ואת המחירים של ציודים, מכונות, מכוניות ומוצרים בני קיימא שמיובאים לישראל. יסוף גם מוזיל את מחירי הדלק. לציבור בישראל זה לא רע".

מה דעתך על גובה הריבית במשק? "שער הריבית של 1% הוא כרגע מתאים. אם היינו רואים פה תנועות ספקולטיביות כמו שראינו לפני שנתיים, כשהזרים פעלו באופן מאסיבי בשוק המק"מ - אז הורדת הריבית היתה די הכרחית. אבל כיום, כשאני לא רואה כסף ספקולטיבי חם אני גם לא רואה איך הורדת יכולה להועיל במונחי שער החליפין. כאמור, אני לא בעד שום מהלך של התערבות מעבר להתערבות עליה הכריז בנק ישראל בנוגע לגז".

מציע לבטל את הפטור ממע"מ על ירקות ופירות

לאחרונה האוצר שינה את כלל ההוצאה, מה שאיפשר את ביטול העלאות מס ההכנסה ומס החברות, הבעיה שזה בא על חשבון צמצום התקציבים, בעיקר לרווחה. מה לדעתך צריך לעשות לשם צימצום הגירעון? מה שראוי היה שהממשלה תעשה, אבל אין לה אומץ לעשות את זה אלו שני דברים: הדבר הראשון הוא ביטול הקלות מס שלכל הדעות הן לא נדרשות, למשל כמו הפטור ממע"מ על ירקות ופירות, ששווה כ-3 מיליארד שקל - זה פטור סקטוריאלי שניתן בלי סיבה. גם את הפטור ממע"מ באילת ששווה כ-700-800 מיליון שקל צריך היה לבטל. ביחס לביטול הפטור ממס על קרנות ההשתלמות אני לא מציין את זה כי זה חסר סיכוי. זה פשוט לא יקרה".

"הדבר השני שלדעתי הממשלה היתה צריכה לעשות זה לקבוע כלל מסגרת לפיו מס החברות בשום מקרה לא יפחת מ-10% על הרווח. זה היה מכניס בסביבות 3 מיליארד שקל. כיום באופן פורמלי המס המינימלי הוא 6% אבל יש חברות רב לאומיות וחברות ההייטק שמשלמות בפועל מס אפקטיבי של אפס. כך ניתן היה לסגור בין 2-3 מיליארד שקלים נוספים מהגירעון".

"בסה"כ מהלכים אלה היו נותנים את רוב הקיצוץ הנדרש והתוצאה היתה שניתן היה להגדיל את הוצאות הרווחה, שהיו גדלות מ-2.5% ל-4% וזה היה יכול להיות פיתרון טוב".

המעבידים מתחזקים - העובדים נחלשים

בשנה האחרונה בצורה בולטת ראינו מעבר של המשקיעים משוק האג"ח לשוק המניות, אתה חושב שזה ימשך? "אני מצפה שהמעבר בבורסה מאג"ח למניות יימשך גם בשנה הבאה. מה שאנחנו רואים בשנים האחרונות זה שני תהליכים: הדבר הראשון הוא שהריביות מאוד נמוכות ולכן גם הוצאות המימון של החברות מאוד נמוכות. הדבר השני שהוא גם חיובי אבל גם שלילי זה שעלויות השכר הן מאוד מתונות. אנחנו רואים את זה גם בארה"ב ואירופה וגם בישראל, והתוצאה היא שהרווח עולה הרבה יותר מעליית השכר".

"אם לפני דור השכר היה עולה בשיעור דומה לעליית הפיריון ובדומה לעלייה בתוצר לנפש, הרי שבשנים האחרונות אנחנו רואים התהפכות, כלומר הרווחים עולים הרבה והכוח של השכירים מאוד נחלש. זאת תופעה עולמית. זה מגדיל את רווחיות של החברות ומגדיל את הכוח של המעבידים ביחס לעובדים שנותרים עם רמות שכר נמוכות ביחס לרווח".

אתה לא חושב שההצטרפות של ועדי עובדים להסתדרות יכולה לבלום את התופעה ולהתחיל לשפר את מצבם של העובדים? "אני מקווה שההתאגדויות שראינו לאחרונה של העובדים במסגרת ועדים יעזרו לשנות את המצב הזה. אם פעם שיעור ההתאגדות של העובדים בישראל היה כ-80%, בשנים האחרונות זה נפל לכ-24%. בחודשים האחרונים באמת רואים התעוררות בהתאגדויות של העובדים וזו תופעה שאני רואה אותה מאוד בחיוב, אבל זה תהליך".

"בינתיים, הרווחיות הגבוהה של החברות מחזקת את שוק המניות גם בתקופה בה הצמיחה אינה חזקה. ולראיה ראינו שרוב החברות, כ-70% מהן, הצליחו להציג רווחיות שעלתה על הציפיות בשוק ועל התוצאות הקודמות שלהן. לכן עדיין שוק המניות ממשיך להנות משני העולמות - ריביות נמוכות ורווחיות גבוהה. זה דבר שצפוי להתחיל להשתנות אבל זה משתנה לאט. עד סוף השנה אני מניח שהתשואות בארה"ב ילחצו כלפי מעלה לרמה של כ-3.5%, מה שבסופו של דבר גם ילחץ על התשואות והריבית פה ויפגע בהדרגה ברווחיות החברות".

תגובות לכתבה(18):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 18.
  כוננות בצה"ל \י נסראללה פועל במרץ לקראת תקיפה
  אסתי ,הרבג 05/01/2014 18:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יוצאת לטיול למזרח, הדיווח שקיבלנו קצת מדאיג, טוב שדודה קונה דולרים.
  סגור
 • 17.
  1$= 4.26 ש"ח בקרוב נראה מלחמה
  טל .ויסקו 04/01/2014 22:29
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שבוע טוב!
  סגור
 • 16.
  מחירי המכוניות,מחירי המזון הוזלו?באיזה סרט הוא חי? (ל"ת)
  שמואל 04/01/2014 00:10
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 15.
  הוא בפוזציית שורט על הדולר
  לונג 03/01/2014 19:45
  הגב לתגובה זו
  4 1
  הכל אינטרסים זה דיי ברור. כשיהיה שינוי כיוון הוא יהיה חד ומהיר
  סגור
 • 14.
  איך בדיוק דולר נמוך הוזיל את מחירי המכוניות והדלק?
  בדבכט 03/01/2014 17:42
  הגב לתגובה זו
  4 1
  עם כל הזמן הכל רק עולה
  סגור
 • טען עוד
 • 13.
  מס לבעלי 2 עד 100 דירות
  קליפ 03/01/2014 16:53
  הגב לתגובה זו
  3 1
  מאות אלפים מהמגזר היהודי בעלי עשרות דירות(בחצרות,במשקים)המגזר הישראלי הערבי בונה לא חוקי...מאחר ושוטר יהודי מפחד להילחם בבדואים ובערבים
  סגור
 • 12.
  דולר ארצות הברית יהיה גם 2 שקל יתתכן עוד השנה (ל"ת)
  יופיטר שוקי הון 03/01/2014 13:57
  הגב לתגובה זו
  1 8
  סגור
 • 11.
  חנטריש
  אהרון 03/01/2014 13:19
  הגב לתגובה זו
  6 2
  לבטל פטור ממעמ ירקות פירות ובאילת אבל לא לגעת בפטור בקרנות ההשתלמות כך דברי המומחה . אבל המומחה לא מבין כנראה שירקות ופירות זה המזון היחיד הבריא שעוד נשאר לנו ועל מי זה ישפיע ? על החלשים שבקושי קונים ירקות ופירות אבל לא לבטל את הפטור על קרנות ההשתלמות כי למר גבאי יש אינטרס מובהק . מה שגבאי המומחה של בית הכנסת אומר למעשה להמשיך ולהכביד את הנטל על החלשים ירקו ופירות ולהמשיך לתת לחזקים קרנות ההשתלמות . על זה נאמר כמה טוב שאתה שם ולאמ פה . מר גבאי תפסיק לגבב מילים שער הדולר לא יישאר נמוך כרצונך מתוך הפוזיצה השער יעלה לכיוון 4 שקלים ומהר .
  סגור
 • 10.
  גבאי מדבר מתוך פוזיציה! "פעילים" בשורט על הדולר
  קותי 03/01/2014 12:49
  הגב לתגובה זו
  11 1
  אם לכלכלן באמת לא איכפת משער דולר נמוך שיפגע בייצוא ובתעשייה ויעמיק את האבטלה, אז אין שום ספק שהוא מדבר מתוך פוזיציה. יש לנו מספיק אינטרסנטים באתרים ובעיתונות הכלכלית שמדברים מתוך פוזיציה ומטעים את ציבור הקוראים, עכשיו גם יורם גבאי מצטרף אליהם. מר גבאי, זה לא נאה ולא מכובד!
  סגור
 • 9.
  לא חושב מחוץ לקופסא
  יורם כמו יורם 03/01/2014 12:39
  הגב לתגובה זו
  8 1
  רואים שהוא לא מבין דבר וחצי דבר מהמסחר במטבע חוץ בישראל. אם היה עוקב קצת מקרוב היה רואה אם יש ספקולנטים שמפילים את השער בימי שישי אחר הצהריים והשעות מאוחרות כשבנק ישראל לא במשחק. אם זה לא ספקולנטים אז מי אלה מר גבאי?
  סגור
 • 8.
  יורם גבאי לא מודאג שיפוטרו אלפי עובדים בתעשיה
  מטאור 03/01/2014 12:32
  הגב לתגובה זו
  7 1
  אמירתך מסכנת את פרנסתם של אלפי עובדי תעשיה שיפוטרו אם לא יעלה שער הדולר.
  סגור
 • 7.
  מר גבאי הכלכלן לידיעתך הגירעון נובע מחלוקת הטבות כמו
  ציון 03/01/2014 12:30
  הגב לתגובה זו
  3 2
  קרן הישתלמות שלא לדבר על שלא ממסים אותן על ביטוח לאומי קיצבת זיקנה שמשולמת ללא הבחנה מצב כלכלי על הטבות מפליגות בחברות ממשלתית ובביטחון אים לא יחלקו לא יחסר ואתה בחוצפתך מבקש מעמ על ירקות אתה לא חושב שהיחידים להיפגע הם מיעוטי היכולת אתה לא כלכלן אתה ברברן ופחדן
  סגור
 • 6.
  לבטל פטור על ירקות שגורם לקומבינות במכולת, ולתת לחלשים
  אזרח 03/01/2014 11:56
  הגב לתגובה זו
  3 1
  פיצוי בדמות "קצבת פירות וירקות" של 30 שקל בחודש כדי לפצות את מי שבאמת צריך, על ההתייקרות. הפטור על ירקות ופירות גורם לבעלי עסקים למכור מוצרים אחרים ולרשום אותם בקופה כירקות כדי לא לשלם עליהם מע"מ
  סגור
 • 5.
  מר גבאי אתה רוצה את הדולר נמוך שהיצוא יפגע..מה האינטרס
  חיים 03/01/2014 11:55
  הגב לתגובה זו
  7 1
  שלך תגלה לנו..מה שיך המעמ לשער הדולר..לפי דעתך הפירות והירקות יכולים לקנות רק אנשים במעמד שלך..זו הצעה טיפשיט ומחרידה...
  סגור
 • 4.
  צריך לעשות צד אמיץ: לצמצם עמלות של הבנקים, להשתמש ברוחי
  אני 03/01/2014 11:46
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ם מהגז. לפרק את הפירמידות. לבדוק רווחים בלתי סבירים של חברות מזון גדולות. הדג מסריח מהראש. אנחנו עבדים של העשירים כולל חכים וראש הממשלה. הם צריכים לחיות מאיתנו ולא אנחנו צריכים לבקש מהם נדבות.
  סגור
 • 3.
  יורם גבאי - כמה טוב שאתה כבר לא קובע כלום (ל"ת)
  שתוק ותן לנו שקט ממך 03/01/2014 11:22
  הגב לתגובה זו
  14 2
  סגור
 • 2.
  הוא מבלבל את המוח (ל"ת)
  דודי 03/01/2014 11:22
  הגב לתגובה זו
  8 2
  סגור
 • 1.
  אבל העודף בחשבון השוטף משקר
  לקרוא בין השורות 03/01/2014 11:22
  הגב לתגובה זו
  6 1
  בלי ההעברות (בעיקר מארה"ב) היינו בגרעון בחשבון השוטף כל שנה בעשור האחרון - תבדוק את זה בלמ"ס. זה אומר שמצב הכלכלה "החזקה" שלנו לא משהו בלי העזרה שאנחנו מקבלים כל שנה. ברגע שאובמה יחליט לסגור את הברז פתאום נראה גרעון, אולי אז השקל יעלה...
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות