מסתכלים על האג"חים: בזמן ששוק המניות סוער - לאן הולך הכסף?

בסופ"ש נרשמו ירידות חדות בארה"ב ובאירופה. גם באחד העם המסכים היום אדומים - והכסף מנותב לאפיקים אחרים.
|
ירידות
הבורסה בת"א התממשה היום בארגסיביות לאחר גל עליות של מספר חודשים, וכך גם שאר הבורסות ברחבי העולם. אנליסטים רבים דיברו על התיקון שצפוי להגיע וכעת נראה שהוא כאן. הטריגר לירידות היו משבר הפזו בארגנטינה, שנפל כמעט 16%(!) בשבוע, ונתוני המאקרו בסין שהראו על התכווצות בייצור. לאור המימושים המאסיביים נשאלת השאלה: איפה הכסף?

בחמשת הימים האחרונים נרשמה נפילה של 5% בתשואה על האג"ח האמריקני ל-10 שנים לשפל של 2.71% וכעת האג"ח נסחרת בתשואה של 2.72%. באג"ח הגרמני ל-10 שנים נרשמה ירידה גדולה יותר של 7.5% מתשואה של 1.774% לתשואה של 1.639% בשפל.

גם בשוק המקומי ניכר כי הכסף זורם החוצה מהמניות. האם הכסף הגיע לאג"ח הסולידיות? מדד האג"ח הכללי בבורסה בת"א רשם היום עלייה קלה של 0.03% כאשר מדד האג"ח הממשלתי עלה 0.1% ומנגד מדד האג"ח הקונצרני ירד 0.09%. עם זאת, לאור המימושים הכבדים ניתן היה לצפות לזרימת כספים חזקה יותר לעבר האפיק האג"חי.

בשיחה עם Bizportal אומר היום מיכה צ'רניאק, מנכ"ל להבה בית השקעות , כי "בארה"ב רואים בעצמה רבה את מעבר הכסף ממניות לאג"ח ולהיפך. כאשר יש מימושים במניות הריבית על האג"ח יורדת. אצלנו זה פחות עובד. היום יש מימושים במניות אבל גם באג"ח הקונצרני למשל, בעיקר בטווח הבינוני. בשוק הממשלתי היו ציפיות לירידות לאור הירידות בארה"ב, וזה התחיל בירידות של 0.4% באמת אבל הלך ונשחק. רואים , אבל בהיקף קטן, שמבצעות קרנות הנאמנות בקונצרני, אבל בגדול - נותנים לשוק להתממש".

במבט קדימה אומר צ'רניאק כי "אני חושב שביום רביעי בבוקר נשמע שהפד' חתך עוד 10 מיליארד מתכנית הרכישות שלו. בעקבות הודעה שכזו אמורה להיות עלייה של תשואות באג"ח אבל אם המימושים במניות יימשכו אז הם ימשכו את התשואות למטה דווקא. כלומר, יש פה וקטורים מנוגדים כאשר בטווח הקצר המימושים במניות ייגברו על החלטת הפד'. בטווח הארוך, חצי שנה קדימה, נראה כי המגמה הולכת לכיוון של 3%".

באותו נושא אומר היום ל-Bizportal חיים נתן, הכלכלן הראשי של מנורה מבטחים , כי "שוב רואים את המתאם השלילי בין שוק המניות לאג"ח. בגלל זה אנחנו רואים את איגרות החוב הממשלתיות עולות, האג"ח הקונצרניות הבטוחות כמעט ללא שינוי ואת המסוכנות יותר יורדות. בטווח הארוך יותר, נראה שרמת התשואות שהאפיק הממשלתי הגיע אליה מזמין קיצור לאזור הבינוני-קצר".

ההערכה היא כי המשקיעים אוגרים מזומן באפיקים אחרים לקראת כניסה מחדש בתקופה מאוחרת יותר. אם יש מימושים גם בשוק המניות, גם באג"ח קונצרניות וגם באג"ח ממשלתיות (או לפחות אין עלייה משמעותית באג"ח זו) אזי המשמעות היא כי הכסף יצא לעת עתה מהשוק.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות