התוצר האמריקני מאכזב: אילו סעיפים מיתנו את הצמיחה ברבעון הרביעי?

סעיפי הייצוא וההוצאות הפרטיות (בעיקר על בריאות) שונו כלפי מעלה מאז הדיווח הקודם. הירידה בשווי המלאי של חברות הנפט פגעה בתוצר
|
רחובות ניו יורק, צילום: Bizportal
כלכלת ארה"ב צמחה ב-2.2% בשלושת החודשים האחרונים של שנת 2014. כך דווח היום (ו') לפני פתיחת המסחר בניו יורק. תוצאת הצמיחה המדווחת, נותרה ללא שינוי מההערכות של הממשלה לצמיחה הכלכלית מסוף חודש פברואר. נציין כי הצמיחה בתוצר לרבעון הרביעי הינה נמוכה ביותר מחצי מהצמיחה ברבעון השלישי במדינה.  הצפי של השוק היה כי הצמיחה תשודרג אל 2.4%.
החוזים על המדדים בוול סטריט מגיבים בירידות לבשורה: החוזים על הדאו ג'ונס יורדים 0.13%, החוזים על ה-s&p 500 יורדים 0.1% והחוזים על הנאסד"ק יורדים 0.1%. 
סעיפי הייצוא וההוצאות הפרטיות (בעיקר על בריאות) שונו כלפי מעלה מאז הדיווח הקודם. הסעיף ש"מחק" את העליות מהסעיפים הקודמים הוא הירידה בסעיף ההוצאות של חברות לשם מילוא המלאים. כך על פי דיווח של משרד המסחר האמריקני.
הצרכן האמריקני מבצע קאמבק
בחודשים האחרונים המדדים המציינים בטחון צרכני מצד האזרחים האמריקניים מראים כי הבטחון עלה לאותה רמה בה נמצא טרם המשבר הפיננסי של העשור הקודם. בתוך כך הוצאות הצרכן האמריקני הועלו בדיווח אל 4.4%, אל מול הדיווח הקודם בסך של 4.2%. זוהי העלייה המשמעותית בנתוני התוצר מאז שנת 2006. בד בבד הייצוא עלה אל 4.5% מול הדיווח הקודם של 3.2% בלבד. 
ערך המלאי ירד בהערכות התוצר האחרונות מ-88.4 מיליארד דולרים אל סך של 80 מיליארד דולר בלבד. הירידה בערך המלאי הורגשה בעיקר בתחום האנרגיה לנוכח הירידה בשווי המלאים של חברות הנפט והגז. 
שאר הסעיפים בתוצר נותרו ללא שינוי או שינוי קל בלבד. בכך הגיעה הצמיחה בתוצר האמריקני לשנת 2014 לסך של 2.4%. עלייה נאה מהצמיחה בתוצר שנרשמה בשנת 2013 בסך של 2.2% ומהצמיחה בשנת 2012 בסך של 2.3%.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות