פנאקסיה מציגה את הדור הבא של מוצרי הקנאביס הרפואי

החברה פיתחה טכנולוגיה ייחודית המאפשרת ייצור תכשירים המתאימים לחולים במגוון רחב של מחלות - ראיון מיוחד עם ד"ר דדי סגל מנכ"ל החברה
|
(3)

חברת הפארמה פנאקסיה ישראל מציגה את הדור הבא של מוצרי הקנאביס הרפואי עם מבחר פיתוחים מהפכניים המנצלים את המאפיינים הייחודיים של הצמח. החברה פיתחה טכנולוגיה ייחודית האפשרת את פירוק צמח הקנאביס למרכיביו השונים והרכבתם מחדש, לצורך ייצור תכשירים המתאימים לחולים במגוון רחב של מחלות ספציפיות.
ראיון עם ד"ר דדי סגל, מנכ"ל החברה:
 
פנאקסיה תעשיות פרמצבטיות ישראל היא יצרנית תרופות הקנאביס הגדולה ביותר בישראל כיום, המייצרת מדי חודש כ-50,000 מוצרים בשוק הישראלי. החברה פועלת בשוק העולמי, הנמצא בצמיחה מואצת, מגלגל כיום 13 מיליארד דולר בשנה, וצומח ב-30% מדי שנה. פנאקסיה ישראל היא חלק מקבוצת הפארמה של משפחת סגל, הפועלת זה למעלה מארבעה עשורים, מייצרת למעלה מ- 600 מוצרים פרמצבטיים שונים, ומשווקת אותם ביותר מ-40 מדינות, כאשר פנאקסיה מהווה את חטיבת הקנאביס של הקבוצה, והוקמה על ידי מנכ"ל פנאקסיה ד"ר דדי סגל, סמנכ"ל הטכנולוגיות ד"ר ערן גולדברג, ועו"ד אסי רוטברט - שותף ודירקטור בחברה.
"לפני כתשע שנים זיהינו בשוק צורך של אוכלוסיות שונות, בעיקר בני הגיל השלישי וחולים כרוניים, שקנאביס רפואי יכול להוות עבורם טיפול במצבים רפואיים מסוימים, אך מאחר והקנאביס רפואי ניתן אז וגם היום בעיקר בעישון, הוא למעשה לא נגיש עבורם", מסביר ד"ר דדי סגל. "בנוסף, רופאים מהססים מאוד להמליץ על שימוש בקנאביס מכיוון שמדובר במוצר שאינו הדיר ולא ממונן ולכן קשה להם לעקוב אחר המטופלים שלהם. תארו לעצמכם, לדוגמה, אישה בת 80, הסובלת מפרקינסון או מחלה ניוונית אחרת של מערכת העצבים, שתצטרך להתחיל לגלגל את התרופה שלה בתור ג'וינט. זה לא ממש מעשי. עם ההבנה הזאת, התחלנו לפתח שיטות ותהליכים שיביאו את החומרים הפעילים בצמח הקנאביס לרמת תרופה לכל דבר ועניין, ומכאן התחיל העניין שלנו בפיתוחים השונים שלו".
מהו פוטנציאל השוק?
"עיקר המטופלים כיום בקנאביס רפואי נמצאים תחת ההתוויה של כאב. התוויות למחלות כרוניות כמו מחלות מעי דלקתיות, מחלות ניוון של מערכת העצבים, איידס ועוד מודרות כמעט לחלוטין מעולמות הקנאביס הרפואי. בחנו את הנושא וגילינו, כי אותם חלקים נרחבים באוכלוסייה, שהיום לא פונים לקנאביס רפואי, יבחרו בו כאשר הוא יינתן כמו כל תרופה אחרת בשוק. כידוע, הטיפולים הקונבנציונליים הקיימים בשוק לאותן התוויות כרוניות יקרים מאוד ולכן גם פיתוחים תרופתיים מבוססי קנאביס רפואי יעלו בהתאם, בעיקר בגלל הטכנולוגיה עליה הם יהיו מבוססים. בנוסף, תדירות הטיפול בהתוויות אלו הוא קבוע ועל בסיס יום יומי בהתאם למרשם ולהנחיית הרופא. זאת בניגוד לשימוש הרווח כיום בקנאביס רפואי לכאב, המבוסס בעיקר על שיקול דעתו של המטופל. לכן, אנו מאמינים שהמוצרים הקיימים כיום בשוק הם רק קצה הקרחון ופוטנציאל השוק האדיר של מוצרים תרופתיים, הדירים וממוננים, עדיין לא בא לידי ביטוי. אנו מצפים ליותר מטופלים ולתדירות צריכה גבוהה יותר למוצרים תחת הקטגוריה הזו".
הערך המוסף של פנאקסיה
במבט על שרשרת הערך של תחום הקנאביס בישראל, ניתן לראות כי נכון להיום פנאקסיה היא אחת משלוש יצרניות תרופות הקנאביס היחידות המאושרות ע"י משרד הבריאות הישראלי, עם תקן IMC-GMP. לפיכך, פנאקסיה מהווה גורם מוביל בשני הצמתים הקריטיים של שרשרת הערך – ייצור והפצה, מה שממצב אותה בנקודת חוזקה בשרשרת הערך. נקודה זו נכונה ביתר בנסיבות בהן יינתן היתר ייצוא מוצרי קנאביס רפואי ממדינת ישראל.
מדוע החלטתם להפוך לחברה ציבורית ומה מייחד את פנאקסיה בענף?
ד"ר דדי סגל: "הפיכת הפעילות שלנו בישראל לציבורית מאפשרת לנו לשכפל את הדומיננטיות שלנו בשוק הישראלי לשוק האירופאי והגלובלי ומאפשרת לפנאקסיה להיות ערוכה רגולטורית, קלינית ותפעולית לייצא, מיד עם קבלת היתר הייצוא. בנוסף, אנו מאפשרים לציבור לקחת חלק בהצלחתה של שחקנית אחרת וייחודית בתחום שמגיע מתחום הפארמה אל הקנאביס ולא להיפך, כמו רוב החברות שהגיעו לתעשיית הקנאביס מתחום הגידול. כחברת תרופות ותיקה אנו מחויבים לסטנדרטים הגבוהים ביותר בעולם הפארמה אשר מאפשרים להביא לקהל המטופלים בארץ ובעולם מוצרי קנאביס תרופתי, ככל תרופה אחרת, עם גיבוי קליני, מינונים מדויקים והדירים וייצור בתנאים העומדים בתקני הייצור המחמירים ביותר.
איך ניתן לפעול בשוק האמריקאי?
"בארה"ב קיים כיום שוק רגולטורי ייחודי: ברמת המדינה קנאביס מותר, אך מבחינה פדרלית קנאביס עדיין נחשב לסם מסוכן ולחומר לא חוקי. כתוצאה מכך, לא ניתן להעביר דרך הגבול קנאביס ומוצריו. לפיכך, יש צורך בהקמת מפעל מקומי בכל מדינה בה קנאביס מותר. המבנה הזה של השוק האמריקאי טומן בחובו מצד אחד יתרון גדול לחברות ישראליות קטנות ומצד שני מדיר את חברות הפארמה הגדולות מלקחת חלק בתעשייה. פנאקסיה פיתחה שיטה ייחודית המאפשרת לה לבנות מפעלים קטנים במונחי פארמה, ועדיין לייצר מגוון רחב ביותר של מוצרים. כיצד עושים זאת? מאחר ש-95% של החומר היבש במוצרים הם חומרים לא פעילים, הכל מיוצר בישראל, כולל חומרי השיווק, האריזה וכל החומר התומך, שלא מכיל קנאביס. את כל אלה מייצאים למפעלים השונים שהוקמו כבר במדינות שונות בארה"ב, בהן קליפורניה, ניו מקסיקו ואריזונה. במפעלים אלו אנו אחראים על הפקת החומרים הפעילים מהקנאביס אותו אנו קונים ממגדלים מקומיים, ומערבבים אותם עם החומרים הלא פעילים לשם קבלת הפורמולציה הספציפית. המטרה היא כמובן להרחיב את הפעילות ולהקים מפעלים נוספים עוד במהלך 2019".
מה מפתחת פנאקסיה כיום?
בקבוצת פנאקסיה מועסקים כיום בישראל כ-100 עובדים, שכ- 25% מהם מעורבים במחקר ופיתוח. קבוצת פנאקסיה מקדמת מחקרים קליניים שונים שכולם מנוהלים על ידיה. החברה פועלת לפיתוח וייצור של כ-30 מוצרים תרופתיים מבוססי קנאביס רפואי, בהן טבליות רגילות ותת-לשוניות, לכסניות, שמנים, משאפים ועוד. בישראל נכון להיום מותר לשווק רק תפרחות ושמנים. ביחס למוצרי קנאביס רפואי במגוון רחב של דרכי מתן, כגון טבליות, פתילות, וכן דור שני של מוצרים המותאמים למחלות פרקינסון, אלצהיימר, פסוריאזיס ומחלות מעי דלקתיות - פנאקסיה נמצאת בהליכי רישום של המוצרים הנ״ל בישראל, ומצפה כי תתחיל לשווק אותם בישראל, עם תום הרישום, במהלך שנת 2019.
החברה מעריכה כי שיווק מוצרים בסטנדרט תרופתי בארץ ובעולם, צפוי לאפשר הרחבת קהל הלקוחות המטופלים הפוטנציאלי, כך שיכלול מטופלים אשר אינם משתמשי קנאביס רפואי היום, דוגמת חולים במחלות אשר אינן מקבלות מענה במסגרת המוצרים הקיימים וכמובן לקוחות מבוגרים וקשישים.
"צורות המתן הייחודיות של פנאקסיה צפויות לאפשר להעלות את הזמינות הביולוגית של החומרים הפעילים, מה שמתבטא בהעלאת מהירות ההשפעה של התרופה על הגוף" אומר ד"ר סגל. "פורמולציות אחרות שמפתחת הקבוצה הן של מוצרים במתן טופיקלי (קרמים, משחות, פצ'ים, פלסטרים טרנס-דרמליים). בעתיד יהיו לנו פורמולציות ייחודיות למחלות ספציפיות, המבוססות על ריכוזים שונים של הקנאבינואידים, הן אלו הנפוצים וגם הנדירים יותר, והכל בהתבסס על מחקרים קליניים".

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  קנביט וטוגדר
  נ.רעננה 08/07/2019 07:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קנביט טסה מעל 50% ויש לה עוד המון לאיפה להגיע טוגדר מחממת מנועים הזדמנות קניה
  סגור
 • 2.
  אני בחברה הזאת לא אשקיע יותר שקל
  מומי 04/07/2019 12:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ברגע שחברה עושה כתבות פרסומת באופן רשמי, זה הזמן לברוח. זה אומר שזו לא חברה אלא בדיחה גרועה שמעוניינת לנפח את מחיר המניה.
  סגור
 • 1.
  פנקסיה-
  מורן שר 02/07/2019 13:18
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סחרת לפי 200 מיליון ש"ח זה פשוט בדיחה. פתיחת הייצוא צפוי לשלש את שווייה בזמן קצר יחסית בשל המוכנות המושלמת שלה לשיווק מסיבי בארופה.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות