זה הקשר הבלתי נסבל בין ניצולי השואה העניים לסרטן בחיפה

ישראל הגיעה להישגים רבים ב-67 שנות קיומה, אך הם לא שווים הרבה עבור אלו שנמצאים בפריפריה התודעתית

 |  (14)
לירן סהר, צילום: Bizportal
מה הקשר בין היעדר תחבורה ציבורית בשבת, הזיהום הקטלני בחיפה והעוני המחפיר של ניצולי השואה? שלושת הנושאים שעלו לסדר היום לאחרונה מטואטאים מתחת לשטיח כשמנסים להציג את ישראל כמדינה מפותחת, ה-Start-Up Nation, נווה המדבר הירוק שצמח לו באמצע שום מקום.
אז נכון, לאחר 67 שנות קיום, ישראל הגיעה להישגים אדירים אליהם הגיעו מעט מאוד מדינות בעולם, אך משום מה ההישגים האלה מתגמדים כשבוחנים מי באמת נהנה מהם – נראה שלקברניטי המדינה, ואין זה משנה אם מימין או משמאל, קל להתעלם מתושבי הפריפריה הפיזית או המחשבתית בישראל - למה להשקיע באוכלוסיות החלשות? באלו ש"הורסים את המסיבה" של ישראל - הנס הכלכלי והאור לגויים.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
מאחר והיום יום השואה, נתחיל עם ניצולי התופת, שמספרם עומד על כ-200 אלף. שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, הגדיל את התקציבים עבורם בכמיליארד שקל, מדובר בצעד מבורך, אבל מדובר במעט מדי ומאוחר מדי, ולא בטוח שיחזיק מים בתקציב הבא שייקבע בהתאם לקווים המנחים של הממשלה החדשה. לאוכלוסייה המבוגרת, המעטה שנותרה (ושתזכה לחיים ארוכים, בריאים ומאושרים), אין את הכוחות הנפשיים והפיזיים לצאת ולהילחם על זכויותיה - היא נדחקה הרחק הרחק לפריפריה התודעתית של מקבלי ההחלטות, כי מה לעשות, לא מדובר בנושא סקסי שניתן להתפאר בו תחת כל עץ רענן כשמציגים את ישראל כמעצמה אזורית.
נעבור להיעדר תחבורה ציבורית בשבתות וחגים - סוגיה שפוגעת באוכלוסייה הענייה ביותר של ישראל, אשר לפי דוחות העוני כוללת כ-20% מתושבי המדינה, ביניהם גם לא מעט ניצולי שואה וזקנים. לא אתייחס להתבטאויותיו המגוחכות של שר התחבורה ישראל כץ, מדובר כאן במחדל של כל ממשלות ישראל, הן מימין והן משמאל, במתן שירות שחובתה של כל מדינה מערבית, דמוקרטית ומתקדמת להעניק. כאן שוב מפקירים את אלו שנמצאים בפריפריה התודעתית תמורת שוחד פוליטי למפלגות החרדיות, כי הישרדות שלטונית חשובה יותר מחופש התנועה, זכות יסוד לפי חוק יסוד כבוד אדם וחירותו (וטענתה המגוחכת של ח"כ שלי יחימוביץ' בדבר פגיעה בזכויות הסוציאליות של אלו שיהיו מחוייבים לעבוד בשבת צבועה ולא מחזיקה מים - מדינות מתוקנות הרבה יותר דוגמת שוודיה, גרמניה, ולמעשה כל מערב אירופה וצפון אמריקה, מנהיגות תחבורה ציבורית 7 ימים בשבוע).
וכעת לנושא החמור החדש שטואטא לאורך שנים מתחת לשטיח, מפאת חוסר עניין של השלטון המרכזי – הדו"ח של משרד הבריאות בנושא זיהום האוויר החמור במחוז חיפה הגורם למספר הגבוה משמעותית של חולי הסרטן בעיר ביחס לאוכלוסייה בהשוואה לכל עיר אחרת בארץ – מעניין, לא צריך להיות גאון גדול כדי לדעת שבתי זיקוק, מיכלי אמוניה ועוד שלל מפגעים מהווים פצצה מתקתקת וקטלנית לבני אדם, כמו לגלות ביום בהיר אחד שסיגריות מסרטנות. גם כאן, למקבלי ההחלטות לא ממש איכפת, הלוא מדובר בצפון, הפריפריה הפיזית הרחוקה ממוקדי ההשפעה של ירושלים ומדינת תל אביב, לכן אין באמת סיבה להשקיע.
מדובר רק בקצה המזלג של הפריפריה התודעתית והפיזית של ישראל – תבואו ותאמרו שישראל מדינה מוקפת אוייבים, קולטת עלייה ומאוימת על ידי הגרעין האירני (נושא הפורט על מיתרי הפחד הקיומי, המוצדק או שלא, של שואה נוספת), ולכן אין כסף לטפל בכל הנושאים, אלו טיעונים מגוחכים כשמגלים שהתוצר לנפש שלנו מתקרב לזה של גרמניה וצרפת. וכפי שנאמר בספר הגאוני 'חוות החיות' – "יש אנשים שווים ויש אנשים שווים יותר", המנהיגים משחקים משחקים כמו ב'משחקי הכס' ולא פעם רואים את הציבור יותר כנתונים סטטיסטיים ולא כבני אדם – ולתפארת מדינת ישראל.
תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  כתבה/ מאמר של עיתונאי מתחיל
  מאיר 16/04/2015 13:00
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בחיפה אין תחבורה בשבת? תושביה הוותיקים של חיפה הם ניצולי השואה.חלקם היו חלשים כלכלית מאז ומעולם וחלקם התנחל בשכונת דניה ובשכונות יוקרתיות אחרות. לך תעשה שיעורים לפני..
  סגור
 • בכלל קראת את המאמר?
  יהודה 16/04/2015 14:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי מדבר על תח"צ בחיפה או ניצולי שואה בחיפה?! כתוב שם על המצב בחיפה בפרט, ועל המצב בשאר הארץ בנוגע לתח"צ בשבת ולניצולי השואה. וכל זה קשור לאיך הממשלה שלך משתינה עליך מלמעלה
  סגור
 • 8.
  איך אתה מעז לערבב את ניצולי השואה עם תחבורה???? (ל"ת)
  לאן הגענו??? 16/04/2015 12:21
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • אני אצא מהנחה שאתה דתי או נגד תח"צ בשבת
  מור 16/04/2015 13:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ולכן קשה לך לראות את הקשר שבין הנושאים. אבל כשזה מגיע לזלזול באזרח, הקשר הזה הוא הדוק! תקרא שוב, ואולי תבין (אם קראת את הטור בכלל)
  סגור
 • 7.
  מי אחראי על הכותרת?
  משה 16/04/2015 11:10
  הגב לתגובה זו
  0 3
  מה שאתה עושה בכתבה הזו זה פשוט זילות של ניצולי השואה לירן מבחינתי כאשר אני קורא מה שכתבת אז אתה נמצא בפריפריה המחשבתית
  סגור
 • 6.
  ערבוב של שטויות שמעידות על הכותב יותר מהנושא
  עדו 16/04/2015 11:08
  הגב לתגובה זו
  0 6
  אני אתייחס רק לנושא הסרטן א. כנראה שיש תחלואה עודפת בחיפה שנגרמת עקב זיהם האוויר (גם חיפה זו הגדרה קצט בעעיתית כי כנראה זה משפיע יותר על המפרץ ופחות על תושבי ההר) ב. עכשיו יסביר לנו הכותב המלומד כמה זמן לוקח לפתח סרטן (כנראה שנים גם אם הזיהום זו הסיבה היחידה) ג. הדוח שפוסם מצייחס לתקופה קודמת שהסתיימה לפני כחמש שנים ד. ועכשיו לנושא האמיתי האם יש טיפול כלשהוא בזיהום במפרץ חיפה - אם לא נעשה כלום הכותב צודק ! - אם מגמות השיפור שמוצגות לנו באיכות האוויר בשנים האחרונות, הן שקר וכזב למה הכותב לא מציף זאת אם היה טיפול חלקי ? והוא שיפר במשהוא את המצב ? נראה את התוצאות רק בעוד עשר שנים (לוקח לשיפור אם היה ? כמה שנים להשפיע כי סרטן לא נולד ברגע [ומקרים של היום סביר שמיוחסים לעשר שנים אחורה] ויקח עוד 10 שנים עד שיהיה דוח רלוונטי מתאים תכלס להבנתי כאזרח שחולף מדי פעם באזור, יש שיפור ניכר לעומת מה שאני זוכר לפני 10 ו 20 שנה בעיקר במפגעי הריחות, זיהום הקישון וכו' כנראה שזה לא מספיק, אבל בין זה ובין הטענה שלא עושים ועשו כלום יש מרחק רב וזה סתם פופליזם זול
  סגור
 • עדו, נשמע שאתה או מעיריית חיפה או המפעלים
  אחד 16/04/2015 13:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם אם היה שיפור באיכות האויר ( ואפשר להתווכח מהו שיפור אמיתי) זה עדיין בטל בשישים מטל הנזקים הבריאותיים שממשיכים להיגרם.
  סגור
 • 5.
  בית זיקוק באירלנד זהה לחיפה ,מזהם עשירית מזה שבחיפה
  בא 16/04/2015 11:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הכול זה כסף , מתקני טיהור לאויר מזוהם עולים כסף ,מתים לא עולים כלום .
  סגור
 • 4.
  אם במדינה "נאורה" יש מקום למפלגה מגזרית כמו ש"ס ועבריין
  אני 16/04/2015 10:59
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שישב בבית סוהר אמור לחזור למקום הפשע - אז מה הפלא?
  סגור
 • 3.
  מאמר מדויק שמראה על קצה המזלג את ערוות ממשלות ישראל
  אחד 16/04/2015 10:54
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יש עוד כל כך הרבה עוולות שהקברניטים בנוחות רבה מטאטאים מתחת לשטיח אבל הדוגמאות פה הן התמצית: שלטון שמעניין אותו רק השרדותו הפוליטית , ולצורך כך משתמש בהסטה ( נגד ערבים ושמאל), הפחדות ( אירן, חמאס) וקפטיליזם דורסני תוך הזנחה פושעת של המצוקות והעוולות שאזרחים רבים סובלים מהם.
  סגור
 • 2.
  חלק מהמוגדרים ניצולי שואה לא היו במחנות, אלא ברוסיה. (ל"ת)
  להיטיב עם כל בני 80+ 16/04/2015 10:43
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • זה נכון שצריך להטיב עם כולם, אבל מה אתה יודע על אלו שהי
  אני 16/04/2015 11:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ו ברוסיה? שאכלו קליפות של תפוחי אדמה? שתינוקות שלהם מתו נפוחים מרעב? שבעלים שלהם נפלו בחזית והם השרידים היחידים שנשארו ממשפחות שלמות?
  סגור
 • 1.
  על נפגעי הסרטן בחיפה לתבוע את המדינה ואת המפעלים המזהמי (ל"ת)
  אבי 16/04/2015 10:36
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • נכון ,מתקנים חדשים ולא מזהמים עולים כסף ,מתים לא עולים
  בא 16/04/2015 11:02
  הגב לתגובה זו
  2 0
  להם כלום , והמדינה פריירית ושותקת שנים על גבי שנים .
  סגור