מדד המחירים לצרכן בארה"ב טיפס 0.4% באפריל - הקריאה הגבוהה מזה 3 שנים

 | 
ישפיע על הריבית?
שינוי כיוון? מדד המחירים לצרכן בארה"ב עלה בשיעור של 0.4% בחודש אפריל. עלייה הגבוהה יותר מצפי השוק שעמד על שיעור של 0.3%. מדובר בעלייה החודשית הגבוהה ביותר מזה שלוש שנים. האינפלציה בטווח שנתי עומדת כרגע על 1.1% ורחוקה עדיין מיעדי הבנק המרכזי בארה"ב (הפד') שעומדים על 2% לשנה.
מדד מחירי הליבה בארה"ב עלה גם הוא אך בשיעור נמוך יותר של 0.2%. בטווח שנתי מדד מחירי הליבה אשר אינו כולל את השינוי במחירי האנרגיה והמזון נאמד בשיעור של 2.1% והוא אכן עומד ביעדי הפד'. 
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
המשך התאוששות מדד המחירים אמור לעודד את הבנק המרכזי בארה"ב ולהעלות את הסיכויים לכך שבקרוב האחרון יחליט על העלאת ריבית נוספת. נזכיר כי האחרון העלה את הריבית לראשונה מזה עשור בדצמבר האחרון ותכנן העלאות ריבית נוספות בהמשך השנה. אם כי התכנון לא יצא לפועל בין היתר בעקבות הירידה בפעילות העסקית, החולשה בצמיחה הכלכלית והתנודתיות בשוק ההון שאפיינו את הכלכלה המקומית בתחילת השנה. 
הבנק המרכזי טוען לאורך כל השנה כי הקפאון בעליית המחירים בארה"ב (תהליך המכונה דיפלציה) נובע משינויים ברי חלוף. הוא נוהג להזכיר בעיקר את הצניחה במחירי המזון והאנרגיה שמחירם אינו תלוי בכלכלת ארה"ב בלבד. מחירי הנפט צנחו בשנתיים האחרונות ביותר מ-50% והשפיעו באופן חד על מחירי האנרגיה במדינה.
העלייה השנתית בשיעור של 2.1% בתוואי שנתי במדד מחירי הליבה בארה"ב מהווה תמיכה בטענותיו של הבנק המרכזי. צפי האינפלציה הכללית של הבנק המרכזי עומדת בהווה על עלייה שנתית בשיעור של 1.6%. 
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה