תעשיית הרכב מתחילה את המהפכה השנייה שלה; מה המשמעות הכלכלית?

לאן הולך שוק הרכב החשמלי, מה מתכוונת גרמניה לעשות בנדון, מדוע האנליסטים ממליצים לפתע על טסלה, ומה גרם לסגירת פוזיציות השורט במניה? 

|
(61)

תעשיית הרכב היא מהסקטורים המובילים בתוצר הגלובלי, ב-2019 תרמה לתוצר כ-2.5% או 2.2 טריליון דולרים. הגדרת התעשייה לצורך חישובי התוצר אינה כוללת את השירותים שלאחר יציאת הרכב מסוכנות המכירה כך שגרז'ים, תחנות דלק וטיפול בצמיגים ובטריות אינם כלולים. כלומר, אם מצרפים את התעשיות הנ"ל מגיע הסכום ל-3 טריליון ויותר.

המעבר בפועל מהרכב שמונע במנוע הבעירה לרכב החשמלי החל להתפתח בצורה רצינית ב-2008 ובאותה שנה התחיל גם הרכב האוטונומי לנוע מחלום למציאות. מדובר במהלך אדיר ממדים ובהשפעה חיובית ארוכת טווח על הכלכלה והחברה. זה לא אומר כמובן שהרכב הקונבנציונלי עומד להעלם בקרוב.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

הרכב החשמלי יגיע לנתח של 50% מהשוק תוך 20 שנה
אליבא התחזיות יעקפו מכירות הרכב החשמלי את הקונבנציונלי רק ב-2040, אבל כדאי לקחת את התחזיות לגבי המהפך עם גרגר של מלח וזאת בגלל העובדה שקשה מאוד לחזות בדייקנות עד כמה תגדל השפעתם של שני הגורמים המשבשים הענקיים שדוחפים את המהפך, האקולוגיה ומהפכות הטכנולוגיה והאינפורמציה. דבר אחד ברור היום מעבר לכול ספק, עוד חלום, שהיה ממייצרי הבועה הטכנולוגית של 2000 בוול סטריט מתגשם בדיוק כפי שצפו המשקיעים כשיצרו את הבועה.

כדאי לקרוא תחילה את המאמר המעודכן "Automotive industry" מתוך האנציקלופדיה בריטניקה שנותן סקירה מקיפה על התעשייה מתחילתה ועד למצבה ב-2019. 

סקטור תעשייתי של כ-3 טריליון דולרים משתנה לחלוטין וזאת כעשור לאחר שסקטור ענק אחר, התקשורת, החל להשתנות עם הופעת הטלפון החכם. גם כל יתר תשעת הסקטורים הגדולים שמובילים את הכלכלה האמריקאית נמצאים במהפך והעולם נצמד מאחור, כאשר המשמעות לגבי מדיניות ההשקעות אדירה.

המוצרים שמוכרים את עצמם
לצד הנחיצות הכלכלית והחברתית כמוצרי צריכה יש לאוטומוביל ולטלפון האלחוטי החכם עוד "תכונה" שעוזרת לסקטורים הללו לצמוח לממדי הענק כפי שצמחו קודמיהם. מוצרים אלו, בלשונם של מומחי שיווק, הם "מוצרים שמוכרים את עצמם", מוצרים שהצורך בהם קיים אצל כול אדם, גבר כאישה, מוצרים שברגע שהאדם יכול להרשות לעצמו לרכוש אותם הוא יעשה זאת ולכן הביקוש להם קשור גם בגידול האוכלוסייה וגם בעליית רמת ההכנסה ולכן הם מאוד אטרקטיביים למשקיעים לטווח הארוך.

שנת 2019 קיבלה את תואר "שנת הפתיחה הרשמית של תעשיית הרכב החשמלי" בגלל שתי סיבות. ראשית הבחירה של שבועון הרכב המוביל Motor Trend במודל 3 של טסלה כ-"Ultimate car of the year". אבל הסיבה היותר חשובה היתה הכרזתה של ענקית הרכב הגרמנית, דיימלר בנץ (סימול:DMLRY) שבספטמבר הודיעה שהיא לא תייצר יותר מנועי בעירה פנימית.

האסטרטגיה הבלתי מובנת של מאסק וג'ובס
טסלה הפליאה אמנם בהצלחותיה אבל מבחינת התעשייה ולבטח מבחינת וול סטריט היא עדיין Out sider ואם תצרפו לכך את "הבעיות" עם אישיותו והאסטרטגיות של מאסק (בדיוק כפי שלא הבינו האסטרטגיה של ג'ובס ב-2008) תבינו שההודעה צריכה הייתה להגיע ממישהו "מכובד יותר" בתעשייה ואין מישהו "מכובד יותר" מדיימלר.

בכתבה מסוף דצמבר 2019 (לאחר הודעת דיימלר), מנתח הניו יורק טיימס את השפעת ההודעה על כלכלת גרמניה. תחת הכותרת, "המכונית החשמלית מסכנת את לב הכלכלה הגרמנית". 

האיום הגרמני על טסלה
תעשיית הרכב הגרמנית היא המנוע שמוביל את הכלכלה הגרמנית יותר מ-100 שנה וגרמניה, כמו גרמניה, מודאגת מאוד אבל מתכננת, ביעילות הגרמנית, את המעבר למכונית החשמלית ולאוטונומית וממנה תצא תחרות גדולה לטסלה לא פחות מאשר ממתחרות יפניות, סיניות והאמריקאיות. מאסק מבין היטב את חשיבותה של גרמניה בתעשיית הרכב ולא בכדי הוא בונה את מפעל המכוניות הענק השני שלה שמחוץ לארה"ב, ליד ברלין שייצר למעלה מ-500,000 מכוניות (הראשון פועל בסין).

לא רק את המפעל מקימה החברה בגרמניה אלא גם את מרכזי העיצוב וההנדסה שלה. שימו נא לב שלא רק המכונית הקונבנציונלית עצמה נמצאת בתהליך "התחלפות" אלא כל התעשיות הנלוות שעוברות זעזועים.

קחו לדוגמה את תחום מכירות הרכב. כ-98 מיליון מכוניות חדשות נמכרו בעולם ב-2019 וזאת לצד כ-40 מיליון מכוניות משומשות. ההכנסות של 140,239 הסוכנויות למכירות רכב משומש בארה"ב לבדה הגיעו ב-2019, ליותר מ-120 מיליארד דולרים והחלק הארי נעשה עדיין דרך מגרשי מכירה.

האפשרויות החדשות של תעשיית המוליכים למחצה
מה שראינו בקמעונות המקוונת מתפתח גם כאן. תראו מי המשתתפים בהקמה של תעשייה חלופית לסוכנויות? חברות ענק מתחומים שעד כה הקשר שלהם לרכב היה עקיף במקרה הטוב, אינטל (סימול:INTC), שופיפיי (Shopify - סימול:SHOP), אפלייד מטיריאלס (סימול:AMAT) ועוד.

"כשתעשיית ענק כזו מתחלפת", אמר השבוע מנהל פיתוח ב-AMAT לכתב הרכב באתר prnewswire.com, "נפתחות לתעשיית המוליכים למחצה אפשרויות חדשות למכביר". למי שרוצה דוגמית של טכנולוגיה חדשה "שתשתתף" בשינוי סוכנויות מכירת הרכב הבאנו הכתבה על חברת PowerBand הקנדית, שסימולה PBX.V בבורסה בטורונטו. חברה זו, שנוסדה ב-2009 והונפקה בתחילת 2018, שמנייתה החלה לעורר עניין רק לאחרונה והיא אינה היחידה.

מדוע ממליצים לפתע על TSLA וברמת המחיר הנוכחי שלה?
המלצת הקונצנזוס הנוכחית, של 35 האנליסטים שעוקבים אחרי החברה היא "החזק" כאשר מחיר המניה כרגע, גבוה ב-62% ממחיר היעד הנוכחי של הקונצנזוס - 330.2 דולר. מאז פרסמה החברה, בשבוע האחרון של אוקטובר, את תוצאות הרבעון השלישי שלה ל-2019 עלתה המניה ב-110% והמחיר נותן לחברה הערכה של כ-95 מיליארד דולר.

ההערכה הזו מייצגת חברה שאת 2018 סיימה עם מכירות של 21.46 מיליארד דולר, הפסד תפעולי ונקי של 252.8 מיליון ושל 976.1 מיליון בהתאמה או הפסד של 5.72 דולר למניה ושתסיים את 2019 עם מכירות של כ-24.5 מיליארד, רווח תפעולי של 152.2 מיליון והפסד נקי של 827 מיליון או הפסד של 4.59 דולר למניה.

יש בקופתה 5.34 מיליארד דולרים ועל גבה חוב ארוך טווח של 11.3 מיליארד וחוב קצר של 3.6 מיליארד. מבחינת הדוחות יש אמנם שני שינויים חיוביים משמעותיים. התזרים הפך חיובי והיא עוברת לרווחיות תפעולית וגם בשורת הרווח הנקי אבל, במונחי האקדמיה וגישות המאה ה-20, המחיר מטורף לחלוטין.

מה, אם כך גרם לעליות החדות לאחרונה?
ישנם המשייכים זאת לסגירת פוזיציות השורט הגדולות שלחצו את המניה מטה במחצית הראשונה של 2019. טענה זו אינה עומדת במבחן המציאות. כמות השורטים הגיעה לשיא של 43.7 מיליון מניות, 24.2 אחוזים מההון הנפרע במאי 2019 וזאת לאחר שעלתה ברציפות מרמה של 26.3 מיליון מניות, 14.6% מההון הנפרע בינואר 2019.

בין מאי 2019 לדצמבר 2019 ושוב ברציפות, ירדה כמות הפוזיציות לרמה של 26.3 מיליון מניות, בחזרה ל-14.6% מההון הנפרע. פוזיציות השורט החלו להסגר כבר בתחילת השנה כאשר למעלה מ-90% מפוזיציות השורט נסגרו בין ינואר לנובמבר 2019. החלק הגדול, 69%, 12 מיליון מניות, נסגר בין יוני לאוקטובר 2019.

כל זה קרה לפני שהתפרסמו נתוני הרבעון השלישי "המלהיבים" והרבה לפני ששלושת האנליסטים של אופנהיימר, ג'פריס ופייפר-סנדלר הוציאו המלצות קניה חמות. במהלך כל התקופה בין ינואר לנובמבר 2019 עידכנו 17 אנליסטים את המלצותיהם על המניה. 12 המליצו למכור, 3 המליצו ב"החזק" ורק 2 אנליסטים, אופנהיימר ו-Berenberg המליצו בקניה.

מבצע איסוף מניות? או שורט סקוויז?
כלומר, האווירה לאורך כל תקופת סגירת הפוזיציות היתה נגטיבית ולמעשה אלמלא החליטו השורטיסטים לסגור הפוזיציות בין ינואר לספטמבר 2019 הייתה המניה יורדת הרבה יותר משירדה בפועל (תציצו בגרף).

סגירת פוזיציית השורט הגדולה לא רק שלא גרמה ל-Short squeeze הפעולה עצרה את המניה מלרדת, בין מאי לאוקטובר 2019, בצורה חדה יותר משירדה כאמור. תהליך כזה, של כיסוי שורטים לאורך תקופה במניה "חמה", כנגד המלצות הקונצנזוס ואווירת נכאים וללא השפעה מסיבית על מחירי המניה לאורך הזמן הוא תהליך ידוע בוול סטריט וברוב המקרים מצביע על "מבצע איסוף מסיבי" של מניות ע"י משקיעים חכמים שמנצלים אווירה נגטיבית.

כיוון שתמהנו מאוד על תהליך כיסוי השורטים מאז תחילת השנה למרות "הסביבה הנגטיבית" פנינו לכמה חברים שעדיין יש לנו בכמה מהבנקים, ומסתבר שמאז תחילת השנה החלה מגמה שבה דרשו כמה ממנהלי ההשקעות הגדולים שיושבים על פוזיציות גדולות ב-TSLA לחברות הברוקרים ודרשו לבטל את השאלת המניות לצורך פעולת השורט.

זו סוג פעילות שאינה יוצאת דופן ונעשיית במקצוענות וכמעט ללא השפעה על המחיר. שימו נא לב שעליית המניה החדה התחילה מאז פרסום הדוחות בסוף ספטמבר, 130%. בין אוקטובר לדצמבר 2019 נסגרו פוזיציות שורט בהיקף כ-5 מיליון מניות מתוך מחזור של כ-720 מיליון מניות בשלושת החודשים, זה רבותיי לא Short squeeze!!

העליות מאז אוקטובר מייצגות אופוריה שהתפתחה משילוב בין הדוחות הכספיים המפתיעים להמלצות החמות המפתיעות שמקובלת במניות "מגניבות" (כמו קבוצת ה-FAANG כדוגמה). האופוריה נשענת על בסיס חלש, קצר טווח. מחיר המניה מטורף!!

אבל מה באמת מריץ את TSLA? 
כדי להבין את הטירוף הזה צריך להבין מה עשתה טסלה עד כה ולאן מכוון מאסק. לדעתנו מאסק מנסה לבנות חברה שתהיה בתחום התחבורה העתידית (לא רק המכונית החשמלית) כמו אמזון בקמעונות או פייסבוק ברשתות החברתיות, מובילה אוליגפולית. תקראו בעיון את ה-F20 האחרון תחילה.

בשלב הנוכחי ולאחר שהוכיח, בניגוד לכל הדעות, יכולת הישרדות ואמידות הוא מקים מערכת פיתוח, ייצור ושיווק של רכב חשמלי שתהיה הבסיס לתשלובת תחבורתית של הסעה פרטית (המכונית-טנדר-משאית), ציבורית (ההייפרלוק וה-Boring Company) ותעופה (SpaceX) והכול תוך ניצול אנרגיה חילופית (סולאר-סיטי ומפעלי הבטריות) ותמיכה טכנולוגית (בינה טכנולוגית באמצעות Neuralink ו-OpenAI) וכל אלו יעזרו לטסלה לעבור להובלה גם במכונית האוטונומית שהוא מפתח.

הבעיה הגדולה הייתה הספקנות
לשם כך הוא מקים מפעלים, מרכזי מו"פ ושימור אנרגיה ענקיים בארה"ב, אירופה (בגרמניה) ובסין. הבעיה הגדולה שלו, מלבד אישיותו, הייתה הספק שהטילו מומחים ביכולותיו הניהוליות להובלת אוניית הדגל - טסלה, להצלחה מסחרית ואכן כמעט שאולץ בעבר להתפטר.

הרבעון השלישי והערכות לשכפול התוצאות גם ברבעון הרביעי של 2019 עם ההצלחה במכירות ובהתייעלות מתחילות (שוב) לעורר את המחשבה שהאיש עשוי להצליח (מחשבות דומות היו בעבר לגבי ג'ובס, גייטס ולבטח צוקרברג אם כי "הפרויקט" של מאסק גדול ומסובך בהרבה).

הסכנה ל"הצלחה" שלו ושל טסלה עדיין אדירה, מהתחרות מול ענקיות הרכב ועד היכולת להמשיך ולממן הכול, אבל אם יצליח אפילו במחצית ממה שתיארנו הרי שמחיר המניה המטורף דהיום יהיה נמוך מאוד בהשוואה.

בארה"ב, כמו רק בארה"ב, יש מספיק משקיעים שיאמינו במהלך ויש כסף-סיכון גדול ולכן לא אתפלא אם התיקון הבא ב-TSLA יאכזב את הממתינים לו. אבל מחיר המניה, בשלב הנוכחי, זה פחד מוות, משחק לספקולנטים עם לב של אבן.


* אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(61):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 27.
  גולדמן זאקס אומרת שתהיה ירידת ערך במניות חברות הנפט
  מה עם הנפט? 26/01/2020 01:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם הניגנטון ווקשייר אומרת שהיא תמנע מנתינת הלוואות לתחום הפקת נפט, ואם הווירוס ימשיך להתפשט...גם הביקוש לנפט עלול להיחלש. מה דעתך שלמה?
  סגור
 • 26.
  העצים יגדלו ויצמחו עד מעל לשמיים שמעתי. (ל"ת)
  ענק ענקי. 23/01/2020 16:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 25.
  איך אתה מסכם את הדו"ח האחרון (=החיובי) של IBM...מפנה?
  יוסי 23/01/2020 00:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  והאם בואינג תצליח להיחלץ בזמן סביר מהצרות של בואינג מקס, כי את המקום הראשון בשוק היא כבר איבדה לאיירבוס
  סגור
 • המפנה התחיל בסוף 2018
  שלמה גרינברג 23/01/2020 12:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אבל יקח זמן עד שהשוק יקנה זאת, בדיוק כמו GE או NOK
  סגור
 • 24.
  אם כבר מהפכות אז מהפכה בתחום הרפואה לטיפול במחלות כלי
  ציון 22/01/2020 14:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  דם. חברת אמרן עם תרופת הדגל שלה שנקראת ואסיפה .קיבלה אישור מה FDA לפני חודש למכור יותר אוכלוסיית אנשים. אין לה תחרות בשוק כרגע , חברת אסטראזניקה נכשלה בניסוי קובע שלה ועוד חברה קטנה גם נכשלה בניסוי שלה. עתיד וורד מחכה בשנים הקרובות לחברת אמרן
  סגור
 • טען עוד
 • 23.
  אכן בתגובה 19 שלמה מיתמם ולמה כוונתי...רצים בעולם
  סיגל 21/01/2020 22:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סרטים רבים בנושאי קרינה וזה מה שישמיד את הפלטות מתכת עוד לא הרבה זמן כמו שחדלו בבהלה לייצר את החימום החשמלי התתריצפתי..אז ססרטים גם רואים איך סלולאר מדליק בלי בעיה כל מיני מוצרים ולמשל צמר פלדה מ20 סנטימטר הדליק אותו בלהבה קשה
  סגור
 • מיתמם?
  שלמה גרינברג 22/01/2020 08:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  איך עונים על שאלה 19? "הטכנולוגיה ניצחה הרצון להיות בריאים???
  סגור
 • 22.
  כתבה נכונה וכל הכבוד על הניתוח הנכון
  ש.ח. 21/01/2020 00:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כאזרח קליפורניה אני מתכוון להחליף את רכב השטח שלי לטסלה בקרוב
  סגור
 • 21.
  לשלמה גרינברג יצא לך לבדוק את מחירי שבבי הזיכרון במזרח
  בני 20/01/2020 11:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הם כבר חודשיים עולים חזק וכנראה שימשיכו לעלות עוד יותר הביקוש לשבבים חוזר ובגדול לאחר שנה של הפסקה התאמה של מלאים לחברות ענק. העלה הזו תתדלק בסוף את מייקרון. בארקליס כבר העלו המלצה ל 70 דולר והיד עוד נטויה ל 100 דולר.
  סגור
 • הביקוש לשבבים אכן ימשיך לעלות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/01/2020 12:34
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • שלמה ראית את הראיון שנתן מנכל מייקרון לCNBC היום ?
  בני 23/01/2020 03:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דיבר שמה על הביקושים בעתיד הקרוב לשבבי זיכרון.
  סגור
 • 20.
  האם זה נראה לך הגיוני שמניות נסחרות במכפיל 100..?
  יוסי 20/01/2020 00:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ואני לא מדבר על מניות חלום, שלך תדע...
  סגור
 • לא הגיוני, אבל
  שלמה גרינברג 20/01/2020 08:56
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כפי שאני מנסה להסביר מאז תחילת המאה מערכות היחסים הולכות ומשתנות "בלחץ" השינויים שמביאה מהפכת הטכנולוגיה שינויים מהסוג של התייעלות בעיקר אבל לא רק. אין כיום "מכפיל נורמלי" כשם שהיה מקובל לאורך המאה שעברה. יחד עם זאת מכפילים גבוהים וחריגים היו לאורך כול ההיסטוריה של הבורסות וזאת כאשר מדובר בחברות צמיחה מהירה.
  סגור
 • 19.
  מה עם קרינה? זהו הטכנולוגיה ניצחה את הרצון להיות בריאים (ל"ת)
  גאוס 19/01/2020 21:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • תוכל להבהיר בבקשה? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 20/01/2020 08:57
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • הפסק להיתמם,למשל
  אנא 21/01/2020 18:10
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סלולר דור 5 עם קרינה +++
  סגור
 • 18.
  מאסק הוכיח יכולת עמידות
  שלמה 19/01/2020 18:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ולא יכולת אמידות למרות שהוא אדם אמיד
  סגור
 • 17.
  לא מספיק הטור של שלמה ארוך כאורך הגלות
  אנונימי 19/01/2020 17:17
  הגב לתגובה זו
  0 5
  עכשיו גם הוא מצרף לינקים לערכים של אנציקלופדיה בריטניקה ? ייקח כל השבוע עד הטור הבא לסיים לקרוא את טהור הנוכחי
  סגור
 • כדאי למי שמשקיע ברצינות להתאמץ ידידי
  שלמה גרינברג 20/01/2020 08:58
  הגב לתגובה זו
  7 0
  ומלבד זאת תמיד אפשר להתרכז בטורים אחרים ולסמוך על הכותרות
  סגור
 • על מי שמשקיע
  לא, 21/01/2020 18:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צריך לאהוב זאת!מאמץ בעירבון מוגבל!
  סגור
 • הוא חייב תמיד לא להישאר חייב אבל מסתבך בהבלים ושטויות. (ל"ת)
  ואלרי 20/01/2020 14:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 16.
  לשלמה ועורכי האתר
  גיא M 19/01/2020 13:59
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בבקשה תממשו מנוע חיפש לכתבות של שלמה אחרת קשה מאוד לעקוב ולבדוק אילו תכנים כבר נכתבו בעבר. תודה
  סגור
 • 15.
  הבעיה המרכזית נותרה הטעינה .
  שחר 19/01/2020 13:59
  הגב לתגובה זו
  0 1
  1. תשתית טעינה יקרה ואיטית ( גם הטעינה המהירה איטית מאוד ) 2. כיצד מתמודדת רשת החשמל עם נושא הטעינה כרגע זה בלתי אפשרי . זאת הסיבה ששאלתי על אלקטריאון אשמח לשמוע את דעתך .
  סגור
 • EROAD
  שלמה גרינברג 20/01/2020 09:13
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אכן, אופציה עתידית שנמצאת בבדיקה במקומות רבים ובמיוחד שבדיה, קוריאה הדרומית, גרמניה וגם אצלנו כמובן. רעיון שהתחילו לפתחו לפני 100 שנה (כמו המכונית החשמלית) אבל רק בעשור האחרון התחילו ליישם ברצינות והדרך בתחילתה. הנושא נבדק ברצינות בשבדיה, דרום קוריאה, גרמניה וגם בתל אביב אבל הדרך ךיישום מסחרי ארוכה מאוד, גם בגלל התקציב ומעורבות הרשויות. אלקטריאון אחת החברות שמנסות ליישם (כמובן שלא תוכל לבדה אלא כחלק מתכנית כוללת). סימנס כנראה המובילה.
  סגור
 • 14.
  קודם כל צריך מעבר לרכב ההיברידי כרגע הבעיה היא המצבר!! (ל"ת)
  משה ראשל"צ 19/01/2020 07:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 13.
  מהפכת הרכב החשמלי כבר הגיעה.
  הנביא 18/01/2020 19:26
  הגב לתגובה זו
  1 2
  עוד שנתיים-שלוש יהיו רק רכבים חשמליים חדשחם.לא 20 שנה - הרבה פחות, כשייפטרו ממכוניות על דלק.
  סגור
 • 12.
  נהנה מהכתבות שלך אך יש לי בקשה
  דניאל 18/01/2020 12:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אודה לכתבה על אנרגיה ירוקה
  סגור
 • 11.
  המהפכה תתרחש מהר יותר
  גיל 18/01/2020 10:45
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בתווך הארוך יהיה זול יותר לייצר רכב חשמלי, אין שום סיבה שמנוע גיר מערכת קירור מים מערכת שימון, יהיה זול יותר ממנוע חשמלי וסוללות. הסיבה למחיר הגבוה קשורה לעלות הסוללות ועלות האלומיניום הקל (לעומת השימוש בפלדה כבדה). ברגע שלשכן יהיה רכב חשמלי במחיר סביר שאינו מצריך טיפולים יקרים ועלות לקילומטר נמוכה במיוחד, לא תהיה סיבה לרכוש רכב בעירה פנימית. זה לפני ששוחחנו על איכות הסביבה
  סגור
 • 10.
  המכונית החשמלית הומצאה לפני 100 שנה
  לילי 18/01/2020 09:12
  הגב לתגובה זו
  4 3
  במוקדם או במאוחר יקומו המתחרים עם השקעות אדירות . וכל בועת המחיר תתפוצץ . שורט על טסלה
  סגור
 • 9.
  כל מהפכה טכנלוגית שתגיע בשנים הקרובות תצטרך המון שבבי
  בני 18/01/2020 00:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זיכרון ופה יש יתרון אדיר למייקרון MU היא תדרש לספק המון שבבים לדור 5 לבינה מלכותית למכוניות אוטונמיות מחשבים נייחים ניידים פלפונים חדשים כרטיסי מסך חדשים שוק הקריפטו.
  סגור
 • אתה לא יודע כלום על מה שצפוי למיקרון והתכנון העסקי.
  דגן 19/01/2020 15:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מה שאתה כן צריך לדעת זה שהשקעה בגרביים עדיפה פי חמש. SOXX.
  סגור
 • במקום להיות טרול תתחיל לבדוק מה קורה למחירי השבבים (ל"ת)
  בני 20/01/2020 11:22
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 8.
  מניית סי.אס.אקס (=רכבות) במחיר שיא, אבל יש ירידה חדה בפ
  משהו לא מובן 17/01/2020 18:16
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בפעילות. מה אומרים הפערים האלה לדעתך המלומדת שלמה?...והבנתי שזה מקרה שמייצג את סקטור הייצור כולו
  סגור
 • CSX
  שלמה גרינברג 19/01/2020 12:23
  הגב לתגובה זו
  4 0
  בגדול מה שהשפיע על התחום במהלך 2019 ובמיוחד במחצית השניה הם דברים כמו מלחמות הסחר, הציפיות שלובו למיתון מתקרב ושינויים בבביקוש והיצע שנגרמים בשל התקדמות מהפכת הטכנולוגיה עליהם אני כותב כול הזמן. CSX בסה"כ ולמרות הירידה הכתה הציפיות. לדעתי אם המצב יימשך (מה שהמשקיעים לא חושבים כרגע) המניה תרד. בינתיים תקרא המאמר https://www.investopedia.com/investing/railroad-stocks/ ואולי זה יעזור
  סגור
 • מעניין, תודה שלמה (ל"ת)
  גיא M 19/01/2020 13:58
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • אבדוק ואחזור עם תשובה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 18/01/2020 09:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 7.
  עברית בלאי
  שורט סקוויז 17/01/2020 17:01
  הגב לתגובה זו
  0 9
  גרז'ים? בטריות? איזה מן עברית זו ואיזה מן עיתונאי קלוקל...
  סגור
 • 6.
  לא מוצא את F20 בקובץ שצרפתה
  שלמה תודה 17/01/2020 12:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה התכוונתה ב "תקראו בעיון את ה-F20 האחרון תחילה." אין סעיף שנקרא F20 בקישור. תודה רבה
  סגור
 • אכן, צריך להיות 10K ומדובר
  שלמה גרינברג 18/01/2020 09:54
  הגב לתגובה זו
  4 0
  בדו"ח השנתי המקיף של כול חברה ציבורית שמופיע בדיווחים ל SEC, הרשות לנ"ע. לך לסעיף INVESTORS ושם תמצא
  סגור
 • שבוע טוב (ל"ת)
  תודה שלמה 19/01/2020 14:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  שלמה- לא היה רצוי שבכתבה שכזו תציין חברות נוספות
  משקיע נבון 17/01/2020 12:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שאתה רואה כמתמודדות חזקות בקטגוריית הרכב החשמלי, וסיכויי הצלחתן?
  סגור
 • פורד, פיז'ו-סיטרואן, רנו-ניסאן-פיאט, פולקסווגן, טויוטה (ל"ת)
  משקיע נבון 18/01/2020 13:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • דווקא כתבתי (ל"ת)
  שלמה גרינברג 18/01/2020 09:54
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • נו, אם אתה אומר....
  משקיע נבון 18/01/2020 21:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל בכתבה אין התייחסות למה עושים מובילי תעשיית הרכב הנוכחית בנושא רכב חשמלי מול טסלה.... קראתי בעיון....
  סגור
 • ומתלוננים שהכתבה "ארוכה מידי" (ל"ת)
  שלמה גרינברג 20/01/2020 09:15
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • ממתי תלונה שכזו עושה עליך רושם? ולעצם העניין
  משקיע נבון 21/01/2020 12:43
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מאוד חסרה בכתבה התייחסות לחברות הרכב המשמעותיות ופעילותן בתחום הרכב החשמלי אל מול טסלה. תמיד ידעת לתת תמונה כוללת !!
  סגור
 • מילא ארוכה.. אבל התוכן?? נו שיהיה. (ל"ת)
  רמון 21/01/2020 10:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  הרבה זמן לא שמעתי את המונח גראג׳ים ובטריות (ל"ת)
  רון 17/01/2020 10:01
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • Garages & Batteries
  Mandy 18/01/2020 12:58
  הגב לתגובה זו
  3 0
  what's your problem??
  סגור
 • 3.
  פסימיות שמבוטאת על ידי מבשר לא מתאים. (ל"ת)
  + 17/01/2020 07:36
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 2.
  רק 2% מהרכבים הנמכרים בארה"ב הם חשמליים
  המשחק רק החל 16/01/2020 18:51
  הגב לתגובה זו
  2 3
  וייתכן שהיו נרכשים עוד פחות, לולא התמריצים בקליפורניה. טויוטה הענקית היפנית, מחוץ למשחק (=היא עם ההיברידיות שלה, וצריך לזכור שהיא גם יצאה מהשותפות עם טסלה במפעל הבטריות). האם זאת שמרנות או ראיית שוק?
  סגור
 • הערות
  שלמה גרינברג 17/01/2020 09:18
  הגב לתגובה זו
  6 0
  ראשית טויוטה לא מחוץ למשחק, ההפך , היא מהמובילות. היא לא יצאה ממפעל הבטריות אלא מכרה אחזקותיה בטסלה שלתוכם נכנסה בהנפקה ב 2012. וברווח עצום (השקיעה 40 מיליון ומכרה החלק ב 528 מיליון. טויוטה מכרה כי קבלה החלטה ללכת לבד. המכוניות של טסלה נמכרות בעיקר בסין כרגע. לגבי קליפורניה, איני חושב שהתמריצים הם שמשפיעים. עוזרים, כן אבל לא הגורם שקובע. בכול מקרה ב 2019 מכרה טסלה % 1.3 מכול המכוניות החדשות שנמכרו בארה"ב. אבל ההתפשטות הגלובלית היא המרשימה, בנורבגיה היא המכונית המובילה ובסין המכירות עולות במהירות. לא ראיתי אפילו מחקר אחד שאינו מאמין בהצלחת המכונית החשמלית
  סגור
 • טויוטה ממשיכה חזק עם ההיברידיות, ולא משיקה חשמלית נטו
  יוסי 17/01/2020 18:20
  הגב לתגובה זו
  4 1
  כך הבנתי. אולי בעתיד, אולי היא מאמינה במימן...תא דלק...
  סגור
 • רכב החשמלי
  אריק 18/01/2020 12:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  העתיד רכב חשמלי ללא ספק וההתפתחות של רכב חשמלי הוא כמה יחסוך בעל הרכב מהשינוי המדינה לא תוותר על הבלו שהיא גובה היום ועם המס על שימוש בחשמל גבוהה זה המוקש שיעצור
  סגור
 • כבר השיקה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 18/01/2020 09:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • בטריות עם מזגן או עם שלג
  פיקציה חשמלית 16/01/2020 22:40
  הגב לתגובה זו
  0 2
  הבלוווף הנפוח
  סגור
 • 1.
  WOW
  DDD 16/01/2020 18:04
  הגב לתגובה זו
  2 2
  מסתבר שמאז תחילת השנה החלה מגמה שבה דרשו כמה ממנהלי ההשקעות הגדולים שיושבים על פוזיציות גדולות ב-TSLA לחברות הברוקרים ודרשו לבטל את השאלת המניות לצורך פעולת השורט.
  סגור
 • ומה מטרת התגובה הזו? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 17/01/2020 09:18
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • המתן בסבלנות (ל"ת)
  GGG 17/01/2020 17:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אז חזרת? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 18/01/2020 09:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • מי זה שחזר ולאן ומה נוכל להרוויח מהמידע? (ל"ת)
  לשלמה 18/01/2020 20:05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות