בכייה לדורות: כך חוסכת המדינה על גבם של המורים

מאז הסכם אופק חדש שנחתם ב-2008 ועד היום, מאות רבות של מורים עובדי מדינה אינם מקבלים את הפנסיה כראוי. האם ההסתדרות תודה בטעות?
 | 
(16)
מאז שנת 2008, כאשר חתמה הנהלת הסתדרות המורים על הסכם אופק חדש, ועד היום - מאות רבות של מורים עובדי מדינה אינם מקבלים את הפנסיה כראוי מכוח חוק הגמלאות ולפיו השכר הקובע לחישוב הפנסיה הוא השכר האחרון של העובד.
מזכ"ל הסתדרות המורים דאז חתם, בגיבוי הנהלתו, על הסכם ובו ויתרה הסתדרות המורים בשם המורים על חוק הגמלאות וכתוצאה מכך השכר הקובע לפנסיה אינו מחושב עוד על פי השכר האחרון אלא על פי ממוצעים. כך גרמה הסתדרות המורים להפחתת תשלומי הפנסיה למורים המועסקים ברפורמת אופק חדש. כל זאת לפי דרישת משרד האוצר שביקש להשתמש בהסתדרות המורים כדי לחסוך מאות מיליוני שקלים. מדובר כאן בבכייה לדורות ואין מילים אחרות להגדיר זאת.
בשיחות שניהלתי בזמנו עם מזכ"ל הסתדרות המורים נאמר לי מפיו שרצונו היה להשוות בין החינוך היסודי לחינוך העל יסודי ובמקום להעלות את שכר המורים בבתיה"ס היסודיים ואת שכר הגננות, החליט לפגוע בשכר מורי חטיבות הביניים. כדי להיענות לרצונו זה, משרד האוצר דאז, שרת החינוך ובמיוחד ראש הממשלה דאז הבטיחו לו "בלעדיות" על חטיבות הביניים, תמורת חתימה על הסכם אופק חדש ובו סעיף הוויתור בנושא הפנסיה שחוסך לקופת האוצר מיליוני שקלים כאמור, על חשבון המורים.
במהלך כל התקופה הזאת, מאז 2009 ועד היום, מורים עובדי מדינה שפורשים במסגרת הפנסיה התקציבית אינם זוכים לקבל את הפנסיה המגיעה להם על פי החוק וחלק מהם זוכים רק במקדמות. מצב מורי חטיבות הביניים גרוע אף יותר - אם בשנות עבודתם האחרונות עבדו גם לפי עוז לתמורה וגם לפי אופק חדש או לפי אופק חדש ו"עולם ישן".
פניותינו לביה"ד הארצי לעבודה, עוד מ-2012, לא הניבו תוצאות – בין היתר לאור עמדתה הנוגדת של הסתדרות המורים. והפגיעה מתמשכת. מדובר לא רק בפנסיה, אלא גם בפגיעה בשכר ובתנאי עבודה, בפיצול ביה"ס השש שנתי - על חטיבת ביניים וחטיבה עליונה באילוץ מורים לעבוד תחת שתי רפורמות שונות ועוד.
במקרים אלו, וכל זמן שהתביעה מתמשכת והמחלוקת המשפטית תלויה ועומדת בביה"ד הארצי לעבודה, משרד האוצר חוסך תקציבים גדולים מאוד על גב המורים, פוגע בשכרם, בפנסיות שלהם ובמהלך התקין של הלימודים בביה"ס השש שנתי.
הנהלת הסתדרות המורים תודה בטעות?
לעיתים העקשנות משתלמת. נשיא ביה"ד האזורי לעבודה בבאר שבע, כבוד השופט טננבאום, פסק בפס"ד הצהרתי שלמשרד החינוך ולמשרד האוצר אין סמכות לפצל את העבודה של המורים הפורשים לשתי תקופות: "על פי דברים אלה, חישוב המקדמה על ידי המדינה נובעת מ'תפיסה' של המדינה לפיה יש להחיל עקרון שנקבע בהסכם שנחתם בין המדינה להסתדרות המורים, על הסכם עוז לתמורה. אין בידינו לקבל זאת".
כמו כן, בפסה"ד נכתב כי "המדינה לא הראתה כי החלטה דומה לזו התקבלה גם בנוגע למורים העובדים בבתי ספר על יסודיים. סקטור זה של עובדים לא נמנה על רשימת העובדים המוזכרים בהחלטת הממשלה מה-25 בספטמבר 2008 ועל כן לא ניתן להחיל החלטה זו על עובדים אלה גם אם אלה עומדים בשלושת הקריטריונים המצטברים שנמנו בהחלטת הממשלה כאמור".
"שנית, הלכה למעשה, החלטת המדינה לשלם מקדמות במקום גמלה כפי שנקבע בהסכם עוז לתמורה, וחישוב סכומי המקדמה, אינם מבוססים על מקור משפטי כלשהו. עובדה זו מביאה אותנו לעניין שלישי, לפיו, החישוב שמבצעת המדינה ותשלום המקדמות מנוגד לדין, בהיותו נוגד את הוראות סעיף 8 לחוק הגמלאות".
עוד אומר כבוד השופט: "מבלי להיכנס לשאלת היציגות (אליה גם לא נדרשנו במסגרת הליך זה) המדינה, כמעסיקת חלק מעובדי ההוראה עליהם חל הסכם עוז לתמורה, אינה יכולה לעשות כראות עיניה ולהחליט על אופן תשלום גמלת הפנסיה באופן הנוגד את הוראות החקיקה ומבלי שקיים מקור סמכות המבסס החלטה מעין זו. המדינה כפופה כמובן להוראת הדין, ובכלל זה להוראות חוק הגמלאות וקיום מו"מ קיבוצי מול ארגון עובדים כזה או אחר, אינה יכול להצדיק חריגה מהוראת החוק. בנסיבות אלה, אין לקבל את עמדת המדינה".
לאור האמור, האם תתעלה הנהלת הסתדרות המורים, תודה בטעות ותאבק לתקן אותה - או שתקיים את מה שנאמר: "היהפוך כושי עורו, ונמר חברבורותיו?!" ימים יגידו.
 
הכותב הוא יו"ר ארגון המורים העל יסודיים 
תגובות לכתבה(16):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 14.
  החינוך בישראל ירוד בגלל הקביעות שמשמרת מורים לא ראויים
  בתמצית 30/03/2019 14:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ופקידות אדירה שנוטלת יותר ממחצית מתקציב החינוך.
  סגור
 • החלק השני של דבריך מדוייק
  עמי 01/04/2019 09:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תעשו את המערכת רזה ושהמורים יקבלו יותר
  סגור
 • 13.
  רן ארז, אתה מתכוון לפרוש פעם? (ל"ת)
  יש ר א אלי 26/03/2019 08:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 12.
  המורים העשקנים
  מורה למורים 25/03/2019 19:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  המורים עושקים את הקופה הציבורית בשביתות, חופשים מטורפים וחוסר יעלות ויצירת ערך, יש לא רק להשוות את הפנסיה להם למינימום שבמינימום אלא גם את משכורתם.
  סגור
 • 11.
  עושק המורים
  יפה קרוואני סייג 25/03/2019 06:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צר לנו המורים שעבדנו באופק יש קבלנו על כל שעת עבודה נוספת תשלום זעום ובנוסף יצאנו לגמלאות עם פנסיה שקרובה לשכר המינימום פחותה בכארבעים אחוזים מהשכר האם זה התגמול שמגיע למורים שמסרו את כל מירצם וכוחם כדי לחנך את דור העתיד בושה למדינה ולהסתדרות שמכרו אותנו תמורת נזיד עדשים
  סגור
 • 10.
  ידענו אבל המפקחת איימה בפיטורין
  דבורה 24/03/2019 05:31
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אימו עלינו אז הצטרפנו . ולא רק השכר הוא הבעיה . הריפורמה היא טיוח . יש בעיות רבות בבניית מערכת השעות . אין אפשרות לרכז את כל המורים כל שבוע עקב שעות שהייה שונות .כדי לנהל שינוי זקוקים לפחות ל60 שעות השתלמות מוסדית , והיום אפשר רק 30 שעות . ( למרות הגמישות הפדגוגית ) השעות הפרטניות לא איכותיות , וכדאי לבדוק אם עושים אותם בכלל כולל שעות השהייה . רוב המורים צמצמו משרות להיקף שהיה בעבר ובנוסף אין מורים כך שאין ממש עם מי לעבוד והיריעה קצרה מלהכיל ...
  סגור
 • 9.
  מפלגת רוח גבית לחינוך
  ברכנ 23/03/2019 20:34
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מפלגת רוח גבית לחינןך המפלגה היחידה שמטרתה חינוך בלבד. ףך מפלגת רוח גבית לחינוך.
  סגור
 • 8.
  הגיע הזמן שארגון המורים ידאג באמת למורי החטיבה! (ל"ת)
  מורה 22/03/2019 13:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 7.
  הסתדרות המורים
  אבי 21/03/2019 17:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הארגון הגדול במדינה, היחיד שהולך נגד אלה שמיצג אותם. הלוואי כמו ברכבת , נמלים וחברת חשמל
  סגור
 • 6.
  למה שישלמו לפי משכורת אחרונה ומנופחת? כדי לעשוק האזרחים (ל"ת)
  משלמים לפי ממוצע 21/03/2019 15:12
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 5.
  כעת, בפתיחת ההסכם הקיבוצי, יש הזדמנות לתקן העוול הנוראי
  ורד 21/03/2019 13:53
  הגב לתגובה זו
  18 2
  כעת בשיחות על הסכם קיבוצי חדש יש הזדמנות פז להסתדרות המורים לדאוג למורים ולא למדינה. לא לוותר על המורים ולדאוג שהמשכורת הקובעת לפנסיה תהיה לפי המשכורת האחרונה שהיא גבוהה יותר. תזכרו שגם כשעבדנו בעולם הישן עשינו את כל העבודה הנדרשת רק בהתנדבות וללא שכר. זה הזמן לתקן את כל העוולות כולל מה שוסרמן עשה בהסכם ספטמבר 2016 כשהסכים להוריד את שכר היסוד ובקושי תוקן בהסכם מרץ 2017. לא נשמע בעולם שאיגוד עובדים הולך עם המעסיק נגד העובדים. כעת יש הזדמנות נהדרת לתקן את העוולות. הרימו את הכפפה הסתדרות המורים ועשו זאת. יש לכם הרבה מה ללמוד מרן ארז, יו"ר הנהלת ארגון המורים.
  סגור
 • 4.
  שביתה ארוכה מאד!!!!!!!!
  אוחנה 21/03/2019 13:51
  הגב לתגובה זו
  3 0
  באותה שנה חתמו גם, על שכר הגימלאים, התוצאה שמעל 11שנה השכר של הגימלאים לא השתנה!! רק שביתה ארוכה מאד הכוללת חיפוש עבודה זמנית של מורים .....עד שמורה מתחיל יקבל שכר של 15200 ש"ח לפחות. מורים יקרים בואו ונפסיק להיות נחמדים
  סגור
 • 3.
  פגיעה במורים
  שורק אילנה 21/03/2019 12:11
  הגב לתגובה זו
  2 1
  רן ארז- יישר כוח !!! המאבק הזה צודק !!! השכר הקובע הוא השכר האחרון , לפי חוק הגמלאות !!! דמי הניהול נלקחו גם הם מהשכר האחרון !! אז איפה הצדק ?
  סגור
 • 2.
  פגיעה במורים
  עופר 21/03/2019 10:48
  הגב לתגובה זו
  8 0
  הסתדרות המורים פגעה באופן אנוש במורים. ועד עובדים מטרתו לשפר את תנאי עבודתם ואת שכרם של העובדים והסתדרות המורים מועלת בתפקידה. הם חתמו על הסכם הזוי בו הגדלו באופן ניכר את שעות העבודה והקטינו את ערך שעת העבודה. בנוסף לכך הם חתמו על חישוב הפנסייה לפי שתי תקופות במקום לפי השכר האחרון. אין לכך תקדים במשק. פגיעה בגמולים שונים. יצירת דרגות שכר ותקופות פז"ם לעלייה בדרגה. המורים בשטח מיואשים .
  סגור
 • 1.
  השביתה בדרך.... (ל"ת)
  יובל 21/03/2019 10:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • הגיע הזמן לשינוי משמעותי בחינוך
  פרח 21/03/2019 11:15
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אנו ציבור, המחנכות והמחנכים בישראל, זכאים לתנאי עבודה ככל עובד במגזר הציבורי. לצערנו,ל לא כך הדבר. אני מזמינה את שר החינוך המוכחי ואת פמליית יועציו המקצועיים לבדוק את לעומק.
  סגור