נציג הפד': "ירידה בצמיחה עלולה לפגוע במתווה העלאת הריבית"

 | 
(2)
נכנעים ללחץ?
האם תהליך העלאת הריבית שהחל בדצמבר האחרון בארה"ב נמצא כבר בסכנת ביטול? מתחילת השנה, השווקים חווים רעידה לאור הירידה בצפי הצמיחה מסביב לעולם שמתבטאת בימים אלו באופן ברור בכלכלת סין. 
על פי נציג הפד' של בוסטון, אריק רוזנגרן, במידה והירידה בצמיחה הכלכלית בסין תחל להתפשט אל עבר מדינות אחרות ובניהן ארה"ב, העלאת הריבית שתוכננה בהמשך כנראה שלא תצא לפועל. לפחות לא על פי צפי השוק שחוזה כרגע שתי פעימות של העלאת ריבית השנה. 
לטענתו בנוסף לירידה בשוק הסיני, גם הצניחה במחיר הנפט מעידה כי הירידה בצמיחה הכלכלית העולמית הפכה להיות משמעותית ממה שצפו עד כה. לדבריו, האינדיקטורים הכלכליים האחרונים, שהתפרסמו מאז העלאת הריבית האחרונה, מצביעים על כך שהירידה בצמיחה הכלכלית הפכה להיות גם נחלתה של ארה"ב. 
כאשר לוקחים בחשבון שגם האינפלציה בארה"ב לא עמדה ביעדי הפד', ניתן להבין את ההסתגויות של חברי הפד' מהמשך העלאת הריבית. על פי רוזנגרן, הסיכונים של ירידה בפעילות הכלכלית נותרו בלטו עד כה במדינות שהינן שותפות של ארה"ב למסחר. העלאת ריבית יכולה לייבא את הבעיות שלהן אל תוך ארה"ב. 
רוזנגרן מדבר מתוך נקודה של כמעט התפקחות כאשר הוא אומר שבהחלטת הריבית הקרובה הנציגים של הפד' יהיו קשוחים יותר. הקשיחות שלהן תתבטא בכך שהם יבקשו נתונים כלכליים ברורים יותר שמעידים שהאינפלציה אכן תעמוד ביעד השנתי של עלייה בת 2%. 
נציין כי ההחלטה על העלאת הריבית שהתקיימה בדצמבר עברה פה אחד במועצת הפד' ברשותה של ג'נט יילן. הישיבה הקרובה ודאי תהיהי סוערת הרבה יותר.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  הסינים קובעים היום ולא הם (ל"ת)
  האמריקאים שקרנים 13/01/2016 18:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  איפה כל מנפצי בועת נדלן? הסתתרו בחורים? (ל"ת)
  דולפין מרושע 13/01/2016 17:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור