//

אבנר ישר: "נוצר פה נרטיב לפיו גורדי השחקים הם התגלמות הרוע, אם לא יבנו לגובה - עוד נשלם מיליון דולר על חדר"

האדריכל שתכנן בין היתר את רוטשילד1 ומגדל W, בראיון ל-Bizportal על סוגיות הנדל"ן הכאובות. "חולדאי מונע באופן שרירותי בנייה לגובה"
 | 
(19)
אבנר ישר, צילום: סיון פרג'; יח"צ
אוכלוסיית ישראל חצתה לאחרונה את רף השמונה מיליון תושבים וביחס לשטחה המצומצם נחשבת לאחת המדינות בעלות צפיפות האוכלוסין הגדולה ביותר בעולם המערבי. את הצפיפות הגוברת הישראלי מרגיש היטב כל בוקר כשהוא נכנס למכוניתו ונתקע בפקקים האינסופיים בדרכו לעבודה. גידול האוכלוסייה, יחד עם מלאי הקרקעות ההולך ומצטמצם בלב אזור הביקוש של חדרה-גדרה והריבית הנמוכה במשק, הובילו לנסיקה במחירי הדירות ב-41% משנת 2008 (לפי נתוני משרד השיכון).

גופי התכנון בישראל מגיבים באיחור לשינויים הדמוגרפיים והאורבניים בישראל – אומנם הגורמים המקצועיים באוצר, מינהל מקרקעי ישראל ובמינהל התכנון הכריזו לאחרונה על תוכנית להקמת 17 אלף דירות בפריפריה ועיריית בת ים אישרה את תוכנית הפינוי בינוי הגדולה ביותר בישראל , אך צעדים אלו ככל הנראה לא יספיקו כדי להפחית את התשלום עבור דירת 4 חדרים ל-90 תלושי שכר, כפי שהבטיח יאיר לפיד, שר האוצר, במצע מפלגת 'יש עתיד'.

ומה עם בנייה לגובה? בתחום זה ללא ספק אנו רואים תמורות נרחבות בעשור האחרון - קו הרקיע של תל אביב, אך גם של רמת גן, אשדוד ואפילו באר שבע, מתחיל להתמלא במגדלים בגובה של למעלה מ-30 קומות, פתרון שללא ספק עשוי להועיל בפתרון מצוקת הדיור בלב הערים. בראיון מיוחד לחג הפסח, Bizportal שוחח עם האדריכל אבנר ישר על סוגיות אקוטיות בתכנון העירוני בישראל.

נציין כי האדריכל אבנר ישר תכנן בשנים האחרונות מספר פרויקטים מרכזיים דוגמת מגדל רוטשילד 1, מגדל W בפארק צמרת, מגדל ONE ומגדל רוטשילד 17. כיום עובד ישר על פרוייקט השוק הסיטונאי המשתרע על שטח של כ - 55 דונם ושיהיה לרובע מגורים חדש בלב תל אביב.

"אוכלוסיית ישראל תכפיל את עצמה ב-30 השנים הקרובות ותגיע ל-16 מיליון ואם לא ייבנו מגדלים במרכזי הערים אז יאלצו להרוס עוד ועוד שטחים ירוקים ולסתום את הנגב בכבישים ובטון", טוען ישר בפתח דבריו. "מדוע שתל אביב לא תהיה עיר של מיליון איש, במקום לפזר 600 אלף איש בנגב ולבזבז משאבים אדירים ניתן לצופף משמעותית את העיר ובכך לתרום משמעותית להצלחתה."

אבל יוזמות ההתחדשות העירונית נתקעות שנים בוועדות התכנון
"יש הרבה מאוד פרויקטים של פינוי בינוי בקנה אך מדובר בעסק מאוד מורכב. חבל שאין עדיין תובנה בקרב רשויות התכנון לקדם את הנושא באופן הרבה יותר יעיל. הבעיה היא שאין ראייה לטווח רחוק, אם האוכלוסייה תכפיל את עצמה, דבר שסביר להניח שייקרה בהתחשב בכך שאוכלוסיית המדינה גדלה ב-2% בשנה, אז ישלמו בתל אביב מיליון דולר לחדר ולא מיליון שקל. התפישה הציונית המיושנת הדוגלת בבנייה בכל הארץ ובהלבשתה ב'שלמת בטון' צריכה להשתנות בדחיפות, אחרת נראה 800 אלף איש שיגורו בכרמיאל, זה יהיה הרסני ו-3 מיליון תושבים בבאר שבע."
מגדל יהלומי גבעתיים
מגדל יהלומי גבעתיים

מה רע בהקמת עיר מרכזית נוספת כאלטרנטיבה לתל אביב?
"תל אביב תמשיך להיות מרכז העניינים, אנחנו לא מספיק גדולים לעוד עיר מרכזית, ערי הענק שיוקמו יהפכו לערי שינה והכבישים יהיו גדושים ברמה בלתי נסבלת כל הדרך גוש דן. בסופו של דבר כל גוש דן יעבור פעולה של איחוד ויהפוך לגוש עירוני אחד גדול. ללונדון יש ראש עיר אחד והרבה רבעים בעלי ניהול עצמי, גם כאן כדאי שיהיה ראש עיר לגוש דן שייצור ראייה כוללת יותר טובה לאזור, ייצור שיתופי פעולה עירוניים, דוגמת מרכזים תרבותיים משותפים לחולון, בת ים וראשון לציון."

עיריית תל אביב נוקטת בגישה ההפוכה באיסורה על בנייה לגובה בלב העיר
"התיאוריה הרווחת בעולם היא צפיפות גבוהה כמו בניו יורק ולא ערים פרוסות ובזבזניות כמו לוס אנג'לס. הבעיה היא שבתל אביב ניתנות החלטות באופן שרירותי המונעות שימוש מקסימאלי בקרקע – ההחלטה של העירייה לשמור על הקיים ולא לבנות לגבוה ברבעים 3 ו-4 במרכז העיר היא נכונה, אך להחליט באופן גורף ללא שסתומי ויסות זה מצב לא תקין. במקומות אחרים בעיר, דוגמת מתחם המע"ר, אושרה בנייה לגובה, אך זה לא מספיק, אני לא מבין מדוע צריך להגביל את הגובה באופן גורף, צריך לבחון כל מקרה לגופו. עיר כמו פריז שלא בונים כלום במרכזה הופכת לדיסני לעשירים בלבד, בניגוד לגמרי למצב במרכז לונדון היכן שיש התרחשות, בנייה חדשה לצד ישנה, גבוהה לצד נמוכה, אלו חיים של עיר, לא ניתן לעצור בנייה בליבה של עיר."

"על עיריית תל אביב לאפשר להקים מגדלים של 40 קומות בשטח הצפוני של העיר ליד שדה דב ולא 15 קומות כפי שנקבע, העירייה סתם זורקת מספרים לאוויר ובסופו של דבר מי שישלם את המחיר זה אנחנו שנצטרך לשלם הרבה יותר עבור הדירות מאחר ולא צופפו את השטחים כפי שצריך. בלונדון עושים ניתוח רציני לכל פרויקט העומד להיבנות ולא מחליטים באופן גורף ובלתי מתפשר."

אבל העירייה חוששת מעומס ניכר על התשתיות, לא ניתן יהיה לזוז אם ייבנו רק מגדלים בני 40 קומות ומעלה
מגדל W
"בסופו של דבר תהיה רכבת קלה בתל אביב, ברחוב אבן גבירול תהיה רכבת תחתית, לא יקרה שום דבר רע אם יאפשרו בנייה לגובה לאורך כל הגדה המזרחית של הרחוב. נוצר נרטיב פופוליסטי בתל אביב שמגדלים הם דבר גרוע הנבנה עבור עשירים המנוכרים לסביבתם, התגלמות הרוע. זה שהראשונים היו עשירים זה נכון, אך ניתן להקים מגדלים גם ללא מכוני כושר ומועדוני דיירים מפוארים עבור מעמד הביניים, כמו שאראה לך מרצדס שעולה 800 אלף אירו ואומר לך שמכונית היא דבר לעשירים בלבד. מקימים כיום מגדלים של 30 קומות בבאר שבע, באשדוד ובאם המושבות בפתח תקווה, הדירות במקומות אלו אינן יקרות משמעותית וניתן יהיה לבנות כך גם בתל אביב."

תחזוקת המגדלים לא יקרה משמעותית ותגיע ללמעלה מ-1000 שקל לדירה?
"זה נכון שהתחזוקה יותר יקרה, אך מצד שני בניית מגדלים חוסכת משמעותית בבנייתן של תשתיות בעיר. צריך לדאוג שהעירייה תאשר תוספת של 12 דירות בכל מגדל או חנויות שיהיו בבעלות כלל בעלי הדירות ויושכרו לטובת תשלום תחזוקת תחזוקתו, לחילופין העירייה יכולה להעניק הנחה בארנונה. יש פתרונות יצירתיים, אך בסופו של דבר בנייתם של מגדלים חסכונית ביותר עבור העירייה ומאפשרת הותרת שטחים ירוקים במרכז העיר."
השוק הסיטונאי בת"א
השוק הסיטונאי בת"א


כתבות מעניינות נוספות:
מוטי ששון: "2.4 מיליון שקלים לדירות של 5 חדרים זה לגמרי טירוף, אבל כראש עיר - אני לא אחראי למחירי הדירות"
"מי שרכש דירה ב-5 השנים האחרונות יהיה בבעיה אדירה אם המחיר ירד 20%"
תגובות לכתבה(19):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 13.
  גורדי השחקים אם כל חטאת!!! (ל"ת)
  ליישב את הנגב!! 19/11/2013 10:43
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 12.
  גורדי שחקים =התגלמות כל הרוע! (ל"ת)
  לפתח את הנגב !! 18/11/2013 11:34
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 11.
  ערבי בונה וילות 3 מפלסים על 2 דונם ואותנו מצפופפים?? (ל"ת)
  קודם נראה מגדל ערבי 04/04/2013 20:33
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 10.
  חצי אמת-המגדלים לא מצופפים את העיר
  א 27/03/2013 23:20
  הגב לתגובה זו
  0 1
  בברלין בונים 30 דירות לדונם והבניה היא 6 קומות בתל אביב בונים בפארק צמרת 30-46 קומות והצפיפות היא רק 18 דירות לדונם, משמע הבניה בתל אביב גבוהה אך לא צפופה המקרים של ציפוף הם מעטים , למשל מגדלי הצעירים שבהם 120 דירות לדונם, אבל באופן כללי , אפילו בשוק הסיטונאי אין צפיפות מטורפת למרות המגדלים צריך לבנות מגדלים של 500-2000 דירות כל אחד, עם דירות קטנות ולהגביל את השכירות זה הפתרון היחיד
  סגור
 • אתה מדבר על בלוקים עירוניים ענקיים בלי רווח ביניהם
  חולדאי ראש עיר ענק 04/04/2013 20:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם זה מתאים לתל אביב? אולי לדרום העיר לא למרכזה. בתל אביב יש רווחים בין בניינים כי אנחנו רוצים רוח ואויר זאת עיר חמה לא ברלין אל תשווה לנו. שם רוצים למנוע רוחות פה רוצים אותן. אז בלוקים שימנעו רוח יהפכו לגהנום פה עבור התושבים. דווקא מגדלים שביניהם עוברת רוח זה דבר טוב
  סגור
 • 9.
  מחירי דירות
  אנונימי 26/03/2013 15:09
  הגב לתגובה זו
  5 0
  יחזירו במחיר של 2008 דירה 5 חדרים 1,2 מקסימום ובמרכז , עניין של זמן ... שנה שנתתים , לא לקנות בזמנים מטורפים אילו !! סבלנות .
  סגור
 • 8.
  גורדי שחקים הם באת הרוע
  יואב 26/03/2013 13:56
  הגב לתגובה זו
  2 1
  זה לא נרטיב. מי בדיוק זוכה לחיות שם? הדור הצעיר כולל משפחות בני 40 לא יכולים לגור במרכז. הבולשיט הזה שרק מי שיש לו כסף זכאי לחיות במרכז הארץ הוא הבולישט של מי שרוצה לבנות רבי קומות. אתם בסוף היום הרוע.
  סגור
 • 7.
  תוכנית רובע 3 ו4 של חולדאי מפלה ציבור שלם
  אנונימי המקורי 26/03/2013 12:30
  הגב לתגובה זו
  1 1
  גם שם צריך לאשר אולי לא מגדלים אבל בניינ של 8 קומות זה לא מגדל.
  סגור
 • 6.
  מצחיק
  אנונימי שפוי . 26/03/2013 10:24
  הגב לתגובה זו
  6 1
  לחזור למחיר שפוי . דירה 5 חדרים במרכז לא יותר מ 1.2 זה עוד יחזור ובקרוב . אין ברירה , להפסיק להפריד הבועה כבר כאן וזה כמובן רק ההתחלה . אז להמתין , וכמובן לא לקנות שום נכם , לתת לקבלנים ליפול ,יש להם מספיק שומן להחזיק , לנו ? לא .....
  סגור
 • 5.
  צריך להעיף את חולדאי - האיש נהיה זקן ואטום ומקובע
  מיליונים 26/03/2013 10:06
  הגב לתגובה זו
  3 2
  צריך להרוס בת"א בנינים בני 50 שנה ולבנות 8 קומות זה לא מגדל זה מתבקש וזה משתלם לכולם. אבל הרשע הזה וחבורת האהבלים בעירייה לא רוצים יש להם כוח והם פשוט לא רוצים אין להם שום סיבה אז ברור שיקרה משהו פה או שראש העיר וחבורתו יעופו מפה. או שתהיה רעידת אדמה ואז הם יאשרו לא 8 קומות אלא מגדל . או שאיזה טיל חיזבאלה יכסח פה את העיר ואז נראה מה יעשה חולדאי. בטוחני שגם את עיריית ת"א הוא יעביר למגדל גבוהה יותר מרידינג . לא תהיה לו ברירה
  סגור
 • מה שחולדאי תרם לתל אביב לא עשו כל ראשי העיר הקודמים יחד
  חולדאי ראש עיר ענק 04/04/2013 20:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חולדאי כמה שישאר יותר כך ת"א תרויח מי שרוצה "להעיף" אותו זה השמאל הקיצוני האנטי ציוני בדמות דב חנין ושות
  סגור
 • 4.
  שטויות מגמגתיות
  יצאק 26/03/2013 09:56
  הגב לתגובה זו
  3 1
  מי אמר שחיבים לגור בתל אביב תשפרו את התחבורה הציבורית מהגליל והנגב מי אמר שרק בתל אביב עם קצת רצון אפשר לחלק את העוגה אחרת
  סגור
 • יש המון קרקעות במרכז !! (ל"ת)
  אנונימי 26/03/2013 10:29
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • ומה יעשה מי שעובד בהרצליה יגור בגליל העליון? די שטויות (ל"ת)
  אנונימי 26/03/2013 10:03
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • 3.
  במקרה הסתכלתי במפת ישראל ונתברר לי כי היא לא רק
  חי במינוס 26/03/2013 09:48
  הגב לתגובה זו
  4 2
  ראש'ל-הרצליה ויש גם נגב וגליל ואפילו רכבת שנוסעת מב'ש לת'א בשעה וכך לחיפה. יש אפילו שטח שנקרא גליל וגם נגב. גדול ורחב ידיים. רק שהטייקונים מחד והפוליטיקאים מאידך מאדיפים את גוש דן. לא צריך להתאמץ.
  סגור
 • מזל שיש במדינה הרבה כמוך בלי שכל בגלל זה אתה חי במינוס
  מיליונים 26/03/2013 10:10
  הגב לתגובה זו
  0 2
  ומצביע ביבי. חכמולוג
  סגור
 • איזה גאון אתה אם מישהו גר בפתח תקווה עובד בכפר סבא או
  מיליונים 26/03/2013 10:08
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הרצליה או לוד הוא צריך לעבור דירה לבאר שבע ולסוע ברכבת? זה רק שעה? אתה חי בסרט האנשים עובדים שעות רבות פה אם מורה בבית ספר מסיימת ב 3 וחצי והמעון נסגר ב 4 היא תקח מטפלת? אתה סתם אדיוט
  סגור
 • 2.
  האיש חותר תחת כל מערכת גניבה! (ל"ת)
  ממורמר 26/03/2013 09:45
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 1.
  מיליון דולר על חדר? הצחקת אותי
  רואה קדימה 26/03/2013 09:27
  הגב לתגובה זו
  7 5
  כשאיראן תתגרען (וזה בקרוב מאוד) אנשים לא ישלמו אפילו 10 ש"ח עבור חדר.
  סגור