האם זה הזמן לשורט על מניית הבורסה לניירות ערך?

הנפקת הבורסה הייתה הצלחה גדולה שכמעט אף אחד לא חזה; עם זאת, הבעיות של הבורסה נשארו ותמחור היתר, שנובע בעיקר מהשקעות זרות, עלול להוריד את מחיר המניה - אבל...יש גם דעות אחרות
|
(11)

אחת מההנפקות המוצלחות של השנה היא של  של הבורסה לניירות ערך.  מניית הבורסה רשמה בתוך פרק זמן של שלושה חודשים בלבד תשואה מרשימה של מעל 80% - רווח  אדיר למשקיעים. הזינוק הביא את שווי הבורסה ל-1.3 מיליארד שקל - האם זה שווי ראוי?

אמנם יש כאלו שסבורים ששווי הבורסה צריך להיות תלוי וקשור לכלכלה המקומית וגוזרים מכך פוטנציאל מאוד גדול לבורסה, וזאת ללא קשר לתוצאות העסקיות הנוכחיות ולרווחים של החברה (הרחבה - שווי הבורסה בהנפקה - 700 מיליון שקל, הוא היה צריך להיות 7 מיליארד שקל), אני סבור שבעת הנוכחית ישנן אלטרנטיבות טובות יותר - לדעתי זה הזמן לעשות שורט על מניית הבורסה.
 
האם הבורסה במחיר גבוה?
נתחיל מהסוף. כמעט כל שוק ההון המקומי טעה בתמחור של מניית הבורסה ומעט מאוד גופים (ובהם קרן הגידור ספרה וילין לפידות) חשבו שהשקעה במניית הבורסה הינה השקעה ראויה במחיר של 705 אגורות למניה (המחיר בהנפקה).
 
גם אני טעיתי. נסחפתי עם הרוב כאשר חשבתי שהעסקה אינה אטרקטיבית ואני לא מתבייש להודות שטעיתי בענק. הדינמיקה של העסקה שכללה עודפי ביקוש מצד משקיעים זרים הייתה מצוינת ונוהלה בצורה מושלמת על ידי חברת החיתום של ג'פריס.
 
היום – כאשר מחיר המניה של הבורסה לניירות ערך הוא כמעט כפול מאשר המחיר בהנפקה – אין בשוק ההון המקומי קולות אשר מסוגלים להצדיק השקעה במנייה. מניית הבורסה נסחרת כיום במכפיל רווח של 65 על רווחי השנה האחרונה. גם אם ניקח את מחצית השנה הראשונה כמייצגת, הרי שהבורסה נסחרת במכפיל של 60. 
 
נחזור אחורה. הנפקת הבורסה לניירות ערך בתל אביב הייתה מהלך מבריק שנוהל על-ידי המנכ"ל איתי בן זאב. הבורסה אשר נשלטה עשרות שנים על ידי המערכת הבנקאית הועברה עבר לקרן מאניקיי אשר מחזיקה ב-20% ממניותיה כאשר היתרה נמצאת בידי הציבור. בכך, הצטרפה הבורסה לניירות ערך לרשימה הבורסות בעולם אשר מונפקות ובהן בורסת הונג קונג, בורסת לונדון ועוד.
 
מדינת ישראל תמיד הייתה מוקד עניין מצד העולם בשל חברות הטכנולוגיה, חברות הסייבר, חברות מדעי החיים שכבשו את העולם. לא מעט מהפכות עולמיות החלו פה אצלנו והובילו לאקזיטים מרשימים.
 
למרות זאת, קשה לי לראות כיצד הטכנולוגיה המקומית, שהיא ברמה גבוהה מאוד, מצליחה לתרום לחוזקה של הבורסה המקומית אשר לדעתי דווקא בעת הנוכחית נמצאת בשעה הקשה שלה ביותר.
 
לא ננתח כאן את כל הסיבות שהובילו את הבורסה לניירות ערך למצבה הנוכחי אך נציין את הבולטות שבהן:

1. ירידה במחזורי המסחר – מחזור המסחר במניות וקרנות סל ירד במחצית הראשונה של השנה ב-16% והסתכם ב-1.2 מיליארד שקל. מחזור המסחר באיגרות חוב ירד ב-10% ל-3.5 מיליארד שקל.
 
2. נזילות חלשה – גופים מוסדיים מתקשים לפעול בשוק המקומי בשל היעדר נזילות אשר מאפשרת להם לבנות פוזיציה בהיקף משמעותי, מבלי להשפיע על שער המניה. מהצד השני, יציאה של כספים מהשוק מלווה בירידת מחיר משמעותית. מנהלי ההשקעות מסיטים יותר ויותר השקעות לחו"ל ששם השווקים נזילים.
 
3. ועד הבורסה – הוועד של הבורסה הוא ועד חזק מאוד אשר מחזיק בידיים שלו שאלטר אשר אינו מהסס להשתמש בו. בחודש מאי האחרון הופעלו עיצומים על ידי העובדים אשר הובילו לדחיית המסחר בעקבות עיצומים של מפעילי המחשב. בחודש ספטמבר האחרון איים הוועד להשבית את המסחר בעקבות זימון לשימוע של שתי עובדות ניקיון.  
 
נכון להיום – ישנה בעיה קוהרנטית בהתנהלות של הבורסה אשר אמורה להיות קרש הקפיצה של חברות מקומיות לעולם הגדול. הבורסה אמורה לספק לחברות נזילות על מנת לפתח טכנולוגיות ומוצרים.
 
זה לא קורה. אותן חברות מקומיות מעדיפות לדלג על השוק המקומי ולרוץ להנפקה מעבר לים בלי לעבור בתל אביב בכלל. כך למשל, אף חברת מדעי החיים חדשה לא נרשמה למסחר בשוק המקומי מאז שנת 2011 (!).
 
מהן נקודות האור בבורסה?
ובכל זאת, יש לא מעט נקודות אור בבורסה לניירות ערך, דברים שאם יתרחשו עשויים להציף ערך ולחלחל היישר לשורה התחתונה של שורת הרווח. כך למשל, הבורסה צופה להשלים את הקמת מאגר ההשאלות באופן שיעודד את הסחירות. כמו כן, הבורסה רוצה לעודד שחקנים זרים לפעול בשוק המקומי באמצעות התאמת תשתיות המסחר לסטנדרטים בינלאומיים ועוד שלל תוכניות.
 
כמי שעוקב אחרי הבורסה לניירות ערך ומהלכיה כבר יותר מעשור, הבורסה מתקשה לקדם מהלכים משמעותיים בעצמה. אפילו מהלך פשוט של קיצור שעות המסחר בימי ראשון נתקל בגלגלי הביורוקרטיה אצל רשות ני"ע וחזר בחזרה לארכיון. האם הבורסה במצבה הנוכחי מסוגלת להעביר רפורמות משמעותיות יותר שיחזירו אותה למרכז הבמה? אני מאוד סקפטי בעניין הזה.
 
אחד המהלכים שהיו צריכים להתרחש על מנת להפוך את הבורסה לאטרקטיבית היה הפחתת המס על רווחי הון שעומד על 25%. לא מעט פעמים כאשר היו עודפי תקציבים משרד האוצר בחר להפחית מסים אחרים ולא את המס על רווחי הון.
 
נראה היה שהבורסה לא התאמצה מספיק כדי לשכנע את מדינת ישראל לעודד את הרישום של חברות לבורסה. במצב הנוכחי, ובהיעדר ממשלה וגירעון אשר הולך ומעמיק, הפחתת המס על שוק ההון נראית בלתי אפשרית.
 
עד שמדינת ישראל לא תפנים כי יש לעודד חברות ציבוריות להירשם לבורסה המקומית, הבורסה תמשיך לדעוך לדעתי. למה? כי הכסף המנוהל ופעילות של סוחרי נוסטרו וקרנות גידור תזוז לשווקים אחרים ובכך ייווצר כדור שלג שמקטין עוד יותר את האטרקטיביות של השוק המקומי.
 
לסיכום, מניית הבורסה לניירות ערך נסחרת לדעתי בניתוק כמעט מלא לאווירה הכללית אשר שוררת בשוק ההון ביחס לבורסה, אם כי כאמור יש דעות אחרות (הרחבה - שווי הבורסה בהנפקה - 700 מיליון שקל, הוא היה צריך להיות 7 מיליארד שקל).

אחת הסיבות לכך שהמחיר גבוה היא משקיעים זרים רבים שמחזיקים במניית הבורסה כהשקעה אסטרטגית זאת בשעה שהדעה הרווחת בשוק ההון היא כי אין הצדקה למחיר שבו נסחרת מניית הבורסה.
 
על מנת שמניית הבורסה תמשיך לעלות, הבורסה נדרשת להגדיל את רווחיה וזה יקרה רק אחרי הסכם או מהלך דרמטי שיוביל לזינוק במחזורי המסחר דרך שיתוף פעולה עם בורסת הנאסד"ק או בורסות אחרות. אלה יאפשרו למשקיעים מקומיים לרכוש בתל אביב ניירות ערך זרים ובכך יתרמו לעלייה במחזורי המסחר ולעמלות של הבורסה.
 
בשווי של 1.3 מיליארד שקל, אין לי שום דרך להצדיק את התמחור של מניית הבורסה - זה הזמן לשורט.
 
למשקיעי לונג-שורט – אחת הדרכים לגדר בצורה מסוימת את ההשקעה היא דרך פוזיציית לונג על מנייה מתחום הפיננסים. כנגד פוזיציית שורט על מניית הבורסה לניירות ערך ניתן לרכוש נייר ערך דוגמת אלטשולר שחם גמל, או אטראו שוקי הון (המחזיקה ב-50% ממניות ילין לפידות). הפוזיציה עשויה לספק הגנה מסוימת להשקעה ולגדר את הסיכון.


 
הכותב עורך אתר הוטסטוקס ומפעיל שירות מידע בשוק ההון
הכותב אינו יועץ השקעות. אין בנכתב לעיל המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך. כל הפועל על סמך הסקירה לעיל – לוקח על עצמו את מלוא האחריות להפסדים שעלולים להיגרם לו. נכון למועד פרסום הכתבה – הח"מ אינו מחזיק בניירות המוזכרים בכתבה ואינו מתכוון לפעול בניירות אלו.
 

הכותב עורך אתר הוטסטוקס ומפעיל שירות מידע בשוק ההון

תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  הכותב טעה פעם אחת ושבוי בטעות שלו. הזמן יוכיח שהוא
  טעות לעולם חוזרת 13/11/2019 13:56
  הגב לתגובה זו
  4 1
  טועה ומטעה שוב וזאת משאלת לבו . שורט על המניה. הוא יתבדה ובגדול
  סגור
 • 10.
  מסכים עם הדעה האחרת הבורסה שווה מיליארדים (ל"ת)
  מיכה 13/11/2019 11:06
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 9.
  חכמים מוכרים אגח ממשלתי עוברים לדולר
  כלכלן 13/11/2019 10:42
  הגב לתגובה זו
  3 3
  כבר כמה ימים רק עולה.הדולר אינדקס כמובן. והוא בדרך לשיא של שנה. העדר צמיחה במשק, העלאת מיסים מתחייבת כי הגרעון יותר מפי שניים משנה שעברה וברחב הזה אם לא יינקטו פעולות מיידיות ישראל תגמור בהורדת דרוג האשראי. מודיס עוקבת והזהירה כבר. היתה פה כתבה מאד מפורטת של מומחה אקוויטי, שמראה ומוכיח שאין כל כדאיות לרכוש אגרות חוב צמודות, כי התשואות הריאליות שליליות. תפטרו מהשקלים ותגנו על התיק כי הירידות גם יגיעו לערבב וברור שגם אצלנו.
  סגור
 • 8.
  בוודאי. מחירי שיא שלא מסתדרים
  מיש 13/11/2019 10:34
  הגב לתגובה זו
  0 3
  עם גרעון שיא, צמיחה כמעט אפסית ומצב בטחוני רעוע. בכל מקרה יעלו מיסים בצורה קיצונית אחרת נגמור עם הורדת דרוג. מודיס עוקבת בדאגה
  סגור
 • 7.
  אינטרסנט שלא מבין כלום (ל"ת)
  הכותב 13/11/2019 10:33
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • טען עוד
 • 6.
  ככה לא עושים לונג שורט...
  גידור בע"מ 13/11/2019 10:33
  הגב לתגובה זו
  8 1
  נתחיל בזה שלא עושים שורט על מניה שנמצאת בשיא כל הזמנים ולא משנה אם אתה חושב שהיא יקרה או לא ....ניירות יקרים מסיבה מסויימת ובדרך כלל זו סיבה טובה דבר שני אם אתה מגדר שורט בורסה מול מניה של בית השקעות זה לא גידור זה ששתיהן פועלות בתחום הפיננסים זה דבר אחד אבל אין שום קשר לליבת ההכנסות של כל חברה... אגב יש בכלל השאלות ?
  סגור
 • 5.
  כרגיל בשורט על כל דבר. (ל"ת)
  ביזפורטל 13/11/2019 10:31
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 4.
  אני בשוק שיש בישראל בורסה
  נדי 13/11/2019 10:27
  הגב לתגובה זו
  5 1
  מישהו בכלל משקיע או סוחר בבורסה ישראלית? למה? יש גישה לנאסדק, ניו יורק, שיקגו, אירופה. למה צריך בורסה בישראל? כי מס רווחי הון פה אטרקטיבי יותר? לא.
  סגור
 • 3.
  מי שמודה ש״טעה בענק״, שיפסיק לקשקש!
  אחד העם 13/11/2019 10:22
  הגב לתגובה זו
  6 1
  יאללה. אז גם אתה מסכים שנבואה וכלכלה זה לא הקטע שלך. אז תפרוש. אולי אתה סנדלר מחונן? אופה? לך תנסה...
  סגור
 • 2.
  מה מכפיל הרווח העתידי האמיתי של המניה? (ל"ת)
  שאלה למבינים 13/11/2019 10:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  כתבה רדודה
  רפי 13/11/2019 10:02
  הגב לתגובה זו
  7 0
  נראה כמו כתבה של תלמיד באיזה קורס שוק ההון.ללא שום הסבר מנומק-מקצועי
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות