הצעד שעשוי להכניס את האג"חים של אפריקה לסחרור

מיכה צ'רניאק, מנכ"ל להבה ניהול תיקי השקעות, מתייחס לשאלת הסדר החוב של חברת אפריקה 
|
(94)

יש משהו מרגש בתחושה העוברת באדם כשלאחר תקופה ארוכה בה הוא חדל מלעסוק בתחביב אהוב - הוא מגיע להחלטה לחזור "לדרכיו הישנות". כן קשה להיפטר מהרגלים ישנים, תחביב נשאר עדיין תחביב גם אם במשך תקופה ארוכה לא עסקת בו. זו לפחות התחושה שמלווה אותי כאשר אני כותב את השורות הראשונות של הטור לאחר הימנעות ארוכה מאוד מכתיבה.

שנה שלמה עברה ונדמה שלא השתנה הרבה בשוקי ההון. מדדי המניות נמצאים כיום לא רחוק מהמקום בו הם התחילו את השנה, וכך גם מדדי האג"ח. אפשר בטעות לחשוב שלא קרה הרבה בשוק ההון, ובפועל אין רחוק מכך. זו דוגמא מובהקת לשקר הממוצע, כלומר הממוצע שזה המדד לא זז הרבה אבל מרכיבי המדדים נופלים בחלקם ונוסקים בחלקם האחר, כל אחד מסיבותיו הוא, ותוך כדי כך מאזנים אחד את השני.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

בטור הנוכחי אעסוק בדוגמא טובה לכך שמתחת לפני השטח התנודות עשויות להיות דרמטיות מאוד. הכי קל עבורי לכתוב טור שלם בסגנון הסדרה המיתולוגית סיינפלד - טור שלם על כלום. כמה נוח לכתוב טור העוסק באג"ח בטוח של איזה בנק, אג"ח ארוך שנותן תשואה של 2% בשנה ברוטו, ולאחר עמלות ומיסים המשקיע הפרטי נשאר עם כמעט כלום. מה זה משנה לכותב הטור עם מה נשאר ביד המשקיע בקצה, העיקר שיש טור כתוב מצד אחד, ומצד שני הכותב לא נטל על עצמו סיכון כלשהו שבעתיד יתברר שהוא "חס וחלילה" טעה בניתוח. כתבתי בתחילת הטור שקשה להיפטר מתחביב ישן. מה לעשות שאותי לא מעניין לכתוב טור על כלום, לכן החלטתי שאם כבר קופצים ראש למים עדיף לקפוץ ראש ממגדל של 10 מטר. לכן חבל על הזמן, בואו ניגש לעבודה וננסה להבין מה קורה באגרות החוב של אפריקה ישראל?

כפי שניתן לראות כל שלוש אגרות החוב של אפריקה נסחרות עמוק בתוך הגדרה של אג"ח זבל, ומשקפות חשש עמוק מפני הסדר חוב נוסף. הנפילות במחירי אגרות החוב של אפריקה בשנה האחרונה (ירידות של 23%-32%) לא משאירות ספק - המשקיעים מצפים שהחברה לא תוכל לעמוד בתשלומים שלה למחזיקים בשנתיים הקרובות.

כיצד הגיע החברה למצב הנוכחי?
הסיפור של חברת אפריקה "פשוט": מחירי הנפט בעולם נפלו בשנה וחצי האחרונות ממחיר שמעל 100 דולר לחבית, למחיר הנוכחי - כ-37 דולר. נפילת מחירי הנפט פגעה מאוד בכלכלה הרוסית הנשענת בצורה קיצונית על הכנסות ממכירת נפט ומוצריו, וכן ממכירת חומרי גלם נוספים כמו ברזל, מתכות ומחצבים נוספים שנפלו גם הם בחדות בשנה וחצי האחרונות.

כתוצאה מירידה חדה בהכנסות של רוסיה מאוצרות הטבע שיש במדינה, הכלכלה במדינה נכנסה לסחרור ולמיתון, וכתוצאה מכך פוחת הרובל הרוסי מול הדולר. אם לפני כשנתיים ניתן היה לרכוש דולר אחד תמורת כ-35 רובל, כיום ניתן לרכוש דולר תמורת כ-70 רובל. המשבר הכלכלי ברוסיה דחף את הבנק המרכזי להעלות את הריבית בצורה חדה, במטרה למנוע מהמטבע הרוסי מלהיחלש אפילו יותר.

הריבית השנתית ברוסיה עלתה מרמה של כ-5% לפני שנתיים, עד לרמת שיא של כ-17%. כיום הריבית ברוסיה נעה סביב 11% לשנה. המשבר הכלכלי ברוסיה פגע בכוח הקניה של הצרכנים הרוסים, ויחד עם העלייה בשער הריבית והיחלשות הרובל נוצרה פגיעה משמעותית בשווי נכסים, כגון קניונים, ששווים תלוי מאוד בהכנסות שלהם משכירות, עלות הריבית על ההלוואות מהבנקים שמימנו את הקמתם ושערוך שוויים במונחי דולר. מכיוון שלחברת אפריקה השקעות פעילות גדולה ומהותית ברוסיה (אפי פיתוח - בת בבעלות של כ-65%), ומאחר שעיקר הפעילות של אפי היא ייזום והקמה מרכזי קניות, כאשר בבעלותה נכסים בשווי כ-2 מיליארד דולר והמהווים כ-50% מסך נכסיה של חברת אפריקה, קל להבין עד כמה קשה נפגעה אפריקה מהמשבר ברוסיה. רק לשם המחשה מחיר מנית אפי בלונדון ירד ב-70% בשנה האחרונה.

מערכת היחסים הסבוכה בין מחזיקי האג"ח
לאחר שהבנו את שורשי הבעיה של חברת אפריקה, הגיע הזמן להוסיף את הנדבך הנוסף - מחזיקי אגרות החוב של אפריקה. סך החובות של חברת אפריקה מסתכמים בכ-3.5 מיליארד שקלים - כולם למחזקי האג"ח. הטבלה הבאה מתארת את התשלומים הצפויים למחזיקי האג"ח בשנים 2016-2018: 

כפי שניתן לראות, מחזיקי סדרות כ"ו ו-כ"ז, ביחד, אמורים לקבל בתשלומי קרן וריבית סך של 1.352 מיליארדי שקלים בשלוש השנים הבאות. תשלומים אלו מהווים כ-46.5% מסך החוב אליהם, ואילו מחזיקי סדרה כ"ח אמורים לקבל 223 מיליון ש' בתשלומי קרן וריבית. תשלומים אלו מהווים כ-33.8% מהחוב אליהם בלבד. הפער הזה מהווה את שורש הבעיה מבחינת מחזיקי האג"ח. אם ניקח בחשבון כי תשלומי הקרן למחזיקי אג"ח כ"ח מתחילים רק ב-2018, ולכן ב-2016-2017 הם צפויים לתשלומים המהווים רק כ-12% מסך החוב, קל להבין מה הכוח שמניע את מחזיקי סדרה כ"ח.

כלומר, מי שעשוי לנסות ולדחוף להסדר חוב הם מחזיקי סדרה כ"ח, ולא החברה. זהו מקרה חריג בו להערכתי לחברה אין כרגע אינטרס ללכת להסדר חוב. לבייב מחזיק במניות אפריקה המהוות כ-48% מהון המניות של החברה. בכל תסריט של הסדר הוא עלול לאבד את השליטה בחברה במידה ולא יזרים כסף. הסדר חוב עשוי להיות כרוך בדילול בעלי המניות, במצב כזה כל הזרמות הכספים העצומות שביצע לבייב בעבר לחברה עלולות לרדת לטמיון. מה גם שכבר כיום פריסת תשלומי החוב של החברה למחזיקי האג"ח יחסית נוחה - הם פרוסים עד שנת 2025 - לכן קשה לראות מדוע ירצו החברה ו/או בעל השליטה ללכת להסדר חוב נוסף בתנאי השוק הנוכחיים.

לעומת זאת, מחזיקי אג"ח כ"ח הם כאמור סיפור אחר לחלוטין. מבחינת סדר התשלומים, מחזיקי האג"ח הם בעצם "אחרונים בתור" - זה המצב במהלך השנתיים הקרובות, ולכן עושה רושם שצפויה להיות להם מוטיבציה לבצע פעולות על מנת לנסות ולשפר עמדות מול החברה ומול מחזיקי אג"ח כ"ו כ"ז.

הביטחונות לטובת מחזיקי האג"ח והנכסים הפנויים הנמצאים בחברה
לטובת מחזיקי אגרות החוב של אפריקה, שעבודים דרגה ראשונה מכסים את החוב באופן חלקי בלבד. להלן טבלה המפרטת סוג השעבודים ושווי השוק של שעבודים אלו במיליוני ש'.

ניתן לראות כי שווי השוק של השעבודים לסדרות השונות מהווה 24-26 אגורות לאג"ח. השעבודים מהווים כ-43% ממחיר האג"ח בשוק (ביחס לאג"ח כ"ו) ועד 56% מהמחיר כיום של אג"ח אפריקה כ"ח. חשוב להדגיש כי לאור המשבר ברוסיה השעבודים לטובת סדרות כ"ו ו-כ"ז נראים כרגע טובים יותר, כיוון שמשועבדת לטובתם מרבית ההחזקה באפריקה נכסים (אחת החברות החזקות בקבוצה). מספיק לציין כי רק בנובמבר האחרון החברה חילקה 200 מיליון שקלים דיבידנד לבעלי המניות שלה. מדובר בחברה רווחית בעלת הון עצמי של כ-2.7 מיליארד ש', ונסחרת משמעותית מתחת להון העצמי שלה, כנראה בגלל החשש מפני הסדר חוב בקבוצת אפריקה. יש לצפות כי במידת הצורך מכירת השליטה באפריקה נכסים תניב סכום הגובה משמעותית ממחיר השוק של המניה, ובכך תשפר מאוד את מצבם של מחזיקי אג"ח כ"ו ו-כ"ז. מלבד הנכסים המשועבדים לטובת מחזיקי אג"ח אפריקה, יש לחברה שורה של החזקות בחברות, שבמקרה הצורך יכולות לשמש כנכסים מהם יוכלו מחזיקי האג"ח להיפרע.

כפי שניתן לראות, לחברת אפריקה השקעות נכסים רבים שניתן לפרעון במידה והשעבודים לא יספיקו. סך נכסי החברה הפנויים, כפי שעולה מהטבלה, הינם כ-1.67 מיליארד שקלים שמהווים כ-47% מסך החוב למחזיקי האג"ח. אם נחבר את הנכסים המשועבדים והבלתי משועבדים לפי מחירי השוק של נכסים אלו, נקבל נכסים השווים כ-2.5 מיליארד שקלים, וביחס לחוב כולל של כ-3.5 מיליארד ש', נכסים אלו מהווים כ-70% מסך החוב למחזיקי האג"ח.

לסיכום, מצב מחזיקי אגרות החוב של חברת אפריקה השקעות מזכיר במשהו את דילמת האסיר. אם ישכילו מחזיקי האג"ח לשתף פעולה בינם לבין עצמם עושה רושם שמצבם ישתפר פלאים. אם ניקח בחשבון את מחירי אגרות החוב כיום בשוק (40-60 אגורות) הרי ששיתוף פעולה חכם בין המחזיקים עשוי להניב להם רווח נאה ביותר, במיוחד לאור המחירים בהם נסחרות אגרות החוב.

אבל אם מחזיקי אגרות החוב לא ישכילו לפעול בשיתוף פעולה, מאבק בינם ובין עצמם ובינם ובין החברה עשוי לדרדר את החברה למצב של קיפאון ואף להסדר חוב נוסף. במצב כזה אף אחד מהצדדים, כולל החברה ובעל השליטה בה, לא ייהנה מאי הוודאות שתיווצר וכפועל יוצא מכך כולם אף עשויים להיפגע. כעת נותר לנו להמתין ולראות האם המחזיקים באגרות החוב של חברת אפריקה הינם רציונאליים או לא.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(94):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 45.
  לברוח?
  אבנר 07/01/2016 08:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני מחזיק באגח כו =כח האם לברוח ? לברוח משניהם אני מופסד 15%
  סגור
 • 44.
  בסר ארופה
  הענק 07/01/2016 07:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה חדש עם אגח בסר אירופה ט
  סגור
 • 43.
  מיכה שלום מה דעתך ?
  שאול 06/01/2016 20:05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לדעתי כל סכום שיש בקופה מעבר לחוב של שנה קדימה (וצריך גם למכור עוד נכסים ע"מ להגדיל את כמןת המזומנים שעומדים בקטגוריה הזו) צריך להיות מופנה לרכישת אג"ח מ3 הסדרות באופן פרופרציונלי לגודל של כל סדרה כ"כ החברה צריכה למכור פעילות שמתאימה למוסדיים (כגון פעילות דרך ארץ) בדרך של מכרז למוסדיים כאשר התשלום יהיה באג"ח של החברה
  סגור
 • 42.
  מיכה היקר, ברוך השב! שמח לראותך שוב.שאלה
  קורא קבוע 06/01/2016 19:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם תוכל להעריך איך תראה שנת 2016 מבחינת האגח הקונצרני בארץ?תודה רבה מראש.
  סגור
 • 41.
  איך אתה מסביר את ההפסדים בקרנות שאתה מנהל?
  אבי 06/01/2016 15:42
  הגב לתגובה זו
  1 1
  ביצועים גרועים ביחס לשוק,האם בכלל יש קשר בין הבנת שוק ההון לבין ביצועים?
  סגור
 • טען עוד
 • די כבר עם הרשעות נראה אותך חכם גדול מנהל כסף לאחרים
  1 06/01/2016 18:00
  הגב לתגובה זו
  1 1
  ולא אני לא מיכה ולא מישהו מעובדי החברה שלו אבל מכיר אותו באופן אישי ותגיד תודה שהוא חולק איתך בחינם מדעתו וידיעתו. לא מתאים לך אל תקרא ותפסיק לזרוע רעל .
  סגור
 • מה הקשר רשעות? גם אני אוהב את מיכה אבל
  תומר 06/01/2016 19:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מה לעשות שהעובדות מדברות בעד עצמם? במבחן התוצאה הקרנות שלו ביחס לתעשיה גרועות עד עכשיו, מאחל לו רק טוב ושהשנה התשואות יהיו הרבה יותר טובות! שיהיה שנה טובה לכולם
  סגור
 • ומה עם הדמי ניהול הממש גבוהים?פי 2 מהממוצע בתעשיה (ל"ת)
  דמי ניהול ללא תוצאות 07/01/2016 12:42
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 40.
  הורדת דירות צפויה עם אופק שלילי להמשך הורדת דירוג
  הצופה קדימה 06/01/2016 14:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אופק שלילי להמשך הורדת דירוגהכתובת על הקיר.......אל תעצמו עינים
  סגור
 • 39.
  דוגמאות להונאת המשקיעים
  הגולש 06/01/2016 01:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1. שווי הקניון ברוסיה - מחירי השכירות צנחו וצפוים לצנוח עוד , הקניון מתרוקן . תשואת הקניון לפי הספרים 5% . ההלואות שנלקחו לצורך הקמתו גבוהות בהרבה מ 5%... הריבית חסרת הסיכון ברוסיה 11% ולמרות כל אלו הערכת מחיר הקניון לא השתנתה ואפריקה הציגה רווחי שערוך ברבעון3............ 2. העבת תוניות לרכישת אגח בנימוק שהדבר אפשרי ע"י החברה לפחוןת 3 פשנים העבירה החברה תוכנית גרנדיוזית לרכישת אגח ולא עשתה זאת הגם שכך יכלה לעמוד בהתחיבויותיה...... רכישת האגח הינה העסק הטוב ביותר שיכולה החברה לעשת [חצי מערכו ופחות ובנוסף חוסכת ריביות עתק] היא לא עושה וזה לא צעד מתוכנן לעשיה מבחינתה היא תעדיף למכור חברות ונכסים ובמצב דברים אלו המנהלים חילקו לעצמם בונוסים........ של מיליונים בנוסף לעשרות המיליונים השנתיים בנוסף לאלו הם נהנים מעשרות ומאות מיליונים בחברות הבת , הדבר נכון בעיקר לגבי לבייב שמעסיק את המשפחה , נהנה מהנכסים של חברות הבנות ועוד
  סגור
 • 38.
  מיכה , להלן הסבר בקצרה מדוע עדיף לבעלי האגח לקחת החברה
  הגולש 06/01/2016 01:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  את בעלי האגח מענין החזר גבוה ככל האפשר לחוב לחברה הון עצמי שלילי עמוק שיגדל כל שנה במאות מיליונים [ריביות ] מבחינה זו המצב דומה לאידבי בעבר [הון עצמי בספרים , בפועל ההון העצמי שלילי , היות והכל סחיר אזי יש תג מחיר ברור] על פארי אין בכלל מה לדבר, זה חלום באפסמיה, אפריקה השקעות לא עושה דבר מעבר לאחזקה של מניות בעצם היא עושה משהו אחד: לשלוח יד עמוק לכיסי האגח לשלם עשרות מיליונים לתחזוקת אפריקה השקעות לכן קל לפרק את אפריקה , המחזיקים יקבלו מניות של החברות הבנות בדרך הזו למחזיקים יש רק סיכוי והם מנטרלים לחלוטין את הסיכון הסיכוי - מי שירצה להנות מהתאוששות החברות הבנות - יהנה הרבה יותר כאשר יחזיק אותן ישירות הוא יהנה ממלוא עלית ערך החברה ניטרול הסיכון - מי שירצה ימכור את החברות הבנות ולא יהיה חשוף לשינוי בהן כל הסיכוי/סיכון נמצא בחברות הבנות כאשר אפריקה השקעות עצמה היא רק נטל ונטל כבד מאות! [לא מסתכם רק בעשרות מיליונים של אחזקתה באויר] אם אתה מחזיק בקרנות שלך אגח אפריקה השקעות מין הסתם הפסדת הרבה עבור הלקוחות שלך - המינימום הוא לדעת לא להפסיד עוד ולת סיכוי
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 06/01/2016 15:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באופן תיאורטי במקרים רבים כדאי למחזיקי האג"ח "לקחת" את החברה אליהם זה נכון במיוחד בחברות שרק מחזיקות בחברות ציבוריות/בורסאיות אחרות. במקרה של אפריקה אני חושב שיש ערך מוסף ללבייב בפעילות ברוסיה , אם כי גם השוק וגם אני במסגרת הטור וכך גם מדרוג בהורדת הדירוג שלהם מאתמול כולנו מעניקים לפעילות זו כרגע שווי נמוך מאוד . העניין שזה לא פשוט , מחזיקי האג"ח צריכים עילה שתאפשר להם לפעול ועילה כזו צומחת במקרה של הפרת שטר הנאמנות . זה עדיין לא קרה כך שלא ברור תחת איזו סיבה יכולים מחזיקי האג"ח לפעול. הם יכולים לטעון קיים חשש להפליית נושים כיוון שהחברה לא תוכל לעמוד בהתחייבויות העתידיות שלה למחזיקי האג"ח. אני לא חושב שזו טענה שתעבור את בית המשפט כרגע.
  סגור
 • 37.
  לכל בעלי האגח יש אינטרס לקחת אתהחברה כמה שיותר מהר
  הגולש 05/01/2016 16:40
  הגב לתגובה זו
  2 1
  החברה עצמה לא מיצרת דבר , היא רק אמצעי למשיכת מאות מיליונים......[מהחברה והבנות] כל שנה החברה מחזיקה מניות בלבד , ממש לא מצדיק עשרות מייליונים בשנה ו.....מענקים....וחשבון הוצאות פתוח......רק בשביל להחזיק מניות החברות נסחרות מתחת להון עצמי כי ההון העצמי בדוחות הוא פיברוק...והשוק לא טיפש כך הקניון במוסקבה מהוון לפי 5% כאשר הריבית חסרת הסיכון היא יותר מכפליים ......... כל יום שעובר זו חגיגה על חשבון בעלי האגח...,אין להם למה לחכות... נכון להיות הנכסים נותנים כ 90 אגורות לאגח , במקום לקסוס צי]פורנים עליהם לקחת את החברה ולקבע שווי לאגח לפני שהמצב יתדרדר עוד מי שירצה להמר על ישתפרות יחזיק ישירות בחברה וכך יהנה הרבה יותר
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 05/01/2016 17:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מחזיקי אג"ח לא אינם יכולים לקחת חברה כך סתם. היא צריכה להפר את שטרי הנאמנות על מנת שלמחזיקי האג"ח תהיה עילה לפעול וגם אז מה שמחזיקי האג"ח יכולים לקחת ( לאחר עבודה קשה וכסף רב בשביל הכונסים) זה את גובה החוב פארי אליהם. השאר בכל מקרה שייך לבעלי המניות.
  סגור
 • התרסקות האגחים הדבר היחידי שיציל
  הגולש 06/01/2016 14:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוא לקיחת החברה וחלוקת מניות חברות הבת למחזיקים מצחיק שיש מנצפים ההתעוררות -אך גם במקרה כזה עדיף להחזיק ישירות בחברות הבנותכך יש למחזיק תמורה מלאה בכל רגעלעומת אחזקה באגח שנותן דאוןסייד של עשרות אחוזים
  סגור
 • 36.
  אינפלציה
  shukia 05/01/2016 15:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה הערכה שלך לגבי האינפלציה בטווח קצר (עד שנה)? יש הבדל גדול בין הערכות שהתפרסמו לבין התשואה של האגחים הקצרים בדירוג גבוה. לדוגמא, מזרחי 27 או לאומי 176. איך אתה מסביר את הפער?
  סגור
 • אינפלציה בחודשים הקרובים
  מיכה צ'רניאק 05/01/2016 17:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדד חודש ינואר ( שיתפרסם ב 15 לפברואר) צפוי לנוע סביב מינוס 0.7% ולכן זה משפיע מאוד על כל סדרות האג"ח בעלות מח"מ של מספר חודשים. בגדול מדד 9 חודשים קדימה לפי הערכות השוק הוא שלילי תעשה תשואת שחר 816 פחות תשואת גליל 1016 ותראה שזה בערך מינוס 0.3% .
  סגור
 • 35.
  שאלתהשפעת מחיר הנפט?
  רוני ק 05/01/2016 12:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ראשית, מיכה, שמחתי לקרוא את הכתבה והתגובות - יישר כוח. אשמח לגבי היתייחסות לגבי מחיר הנפט, עת אנו באים לנקודת הזמן בה אירן תכניס לשווקים ותנפיק כמליון חביות נוספות ביום. כבר היום היא מנפיקה מליון. ובתקופת ימי הזוהר שלה, לפני המשבר תפוקתה הייתה 2.5 צליון חביות ביום. במצב זה מחיר הנפט עלול לרדת, ולהחריף את המשבר ברוסיה, מה שישפיע על מחיר הנכסים, ואז מה ? האם אפריקה תוכל לשרת את חובותיה?, האם נ עשתה טבלת רגישות בנדון?, אשמח לתגובה, תודה מראש
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 05/01/2016 14:22
  הגב לתגובה זו
  2 0
  קשה לדעת מה יהיה עם מחירי הנפט , כבר היום התסריט הזה לדעתי מגולם בשווקים. בכול מקרה שים לב שכל השווי שאני נותן לפעילות ברוסיה עבור מחזיקי האג"ח זה 281 מיליון ₪ ( שווי השוק של מניות אפי המשועבדות לטובת מחזיקי האג"ח ) . מדובר על 11% בלבד מתוך סך הנכסים המופיעים בכתבה שיש לאפריקה והעומדים על 2546 מיליוני ₪ במונחי שווי שוק ועלות. גם החברה עצמה אינה מתייחסת למקורות כלשהן מהפעילות ברוסיה שאמורים לשמש אותה לצורך התשלומים למחזיקי האג"ח בשנתיים הקרובות. אחרי זה התקווה שתכול התאוששות בפעילות ברוסיה.
  סגור
 • 34.
  צמוד מדד או פקדונות בנק?
  משה 05/01/2016 11:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבנקים מציעים ריבית 0.7% ריבית שנתית,או 1.2% לשנתיים(פקדונות)האם לפי דעתך עדיף על צמודי מדד?תודה.
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 05/01/2016 14:18
  הגב לתגובה זו
  0 1
  על מנת להשוות את רמת הסיכון שיש לך בפיקדון בבנק אתה צריך להשוות את התשואה שאתה מקבל מהשקעה באג"ח ממשלתי לשנה-שנתיים ( לפי משך הזמן שאתה רוצה להשקיע בפיקדון). אג"ח ממשלתי צמוד לשנה-שנתיים נותן תשואה ברוטו של 0.4% לשנה ותשואה נטו ( שזו התשואה הרלוונטית כרגע למשקיע פרטי) שנעה בין אפס לשנה ועד למינוס 0.6% באג"ח לשנתיים ( זה תלוי בסדרה הספציפית ובגובה הריבית הנקובה שיש לסדרה הזו). בגלל שמדד ינואר יהיה שלילי חזק ( הוזלות חד פעמיות) באינפלציה השנתית צפויה להיות מאוד נמוכה ולכן בהתחשב בעמלות ובתשואות נטו עדיף כרגע למשקיע פרטי ,לדעתי, להשקיע בפיקדון בבנק.
  סגור
 • תודה לך מיכה. (ל"ת)
  משה 06/01/2016 07:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 33.
  אידיבי פתוח ט' = הנייר הכי אטרקטיבי בבורסה (ל"ת)
  רפי 05/01/2016 11:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 32.
  אפריקה נכסים המניה
  רם 05/01/2016 08:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם לא יותר בטוח להשקיע במניית חברת הבת אפריקה נכסים? תשלומי האגח מבוססים על דיבידנדים מאפריקה נכסים וזאת החברה היחידה בקבוצה שבאמת שווה השקעה ללא סיכון גדול וללא קפריזות של בעלי האג"ח
  סגור
 • אפריקה נכסים
  מיכה צ'רניאק 05/01/2016 14:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני מבין מה שאתה אומר, אם תשים לב במסגרת הטור כתבתי שמצב מחזיקי כו+כז טוב יותר מזה של מחזיקי כח בגלל השעבוד של 51% מחברת אפריקה נכסים. אני גם מאמין שכל מימוש אפשרי של אפריקה נכסים לא יתבצע במחירי השוק הנוכחיים של החברה ואכן זה אחד המקורות העיקריים לדיבידנדים בשביל אפריקה השקעות. יותר מזה אסור לי לכתוב....
  סגור
 • 31.
  רוזבאד אגח
  רם 05/01/2016 08:45
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מה דעתך על עקרונות להסדר החוב ברוזבאד?
  סגור
 • רוזבאד ג
  מיכה צ'רניאק 05/01/2016 14:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לצערי אני לא מכיר את הצעת ההסדר היטב. מה שראיתי הוא שיתרת החוב ( בהתחשב ב ח.ש ) כ 46 מיליון אג"ח ובניכוי החזקות בעלת השליטה באג"ח ג ( הם מתחייבים להנחית אותו בהצעה) מדובר על כ 38 מיליון אג"ח בידי הציבור. אם אכן תוך 12 חודשים ישולמו למחזיקים לפחות 7.5 מיליון ₪ מדובר על תקבול של 20 אגורות לאג"ח ועכשיו נשארים עם הנכס ברומניה ותלות בבעלת השליטה שאגב עד עכשיו הם אלו שהזרימו בכל שנה את הכספים שלא היו בידי רוזבאד מזה שנים.
  סגור
 • 30.
  סקיילקס ד- תוכל לעדכן מה קורה ומה הלו"ז שם?
  אביה 04/01/2016 23:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ברוך שובך מיכה. ידוע לך האם יש ניסיון למכור את מניות פרטנר המשועבדות? (שעלו לא מעט בחודשים האחרונים)
  סגור
 • סקיילקס ד
  מיכה צ'רניאק 05/01/2016 13:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ביום ה 23/12/2015 פרסם הכונס הודעה בדבר תוצאות מימוש מניות פרטנר המשועבדות למחזיקי האג"ח. זה המימוש השני שבוצע באג"ח זה. בעצם הכונס מאפשר למחזיקים להחליף את אג"ח ד במניות פרטנר ולכן מדובר בעצם במימוש. לאחר המימוש האחרון נותרו במחזור 34,374,253 ע"נ אג"ח ד ומולם נותרו 1,395,966 מניות פרטנר. במחירי השוק כיום של מנית פרטנר זה משקף שווי של כ 75 אגורות לאג"ח ד.
  סגור
 • 29.
  ברוך שובך
  Kopel 04/01/2016 22:48
  הגב לתגובה זו
  2 0
  נא מעט בחופשות והרבה בכתיבה וניתוחי אגח
  סגור
 • אני אתחיל בשיא המרץ , מקווה שהמומנטום ימשך מספיק זמן (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 05/01/2016 13:54
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 28.
  לודן, מצלאוי, מירלנד/
  גילי 04/01/2016 21:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה, אשמח לשמוע את דעתך על האגחים הנ"ל
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 05/01/2016 13:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אסור לי לענות ספציפית על אגרות חוב אבל אני יכול לענות את "המובן מאליו " מבין שלוש הסדרות האג"ח המסוכן פחות הוא של חברת לודן. החברה סבלה בשנת 2015 מתוצאות חלשות. עדיין יש לה את היכולת לשרת את החוב צריך לעקוב אחרי הדוחות הבאים ולבחון האם חל שיפור בתוצאות הכספיות. מצלאוי – אישית אני חושש מהחברה , קבלנות בניה כיום זה לא עסק אלא פתח להפסדים וכך נשארים עם ייזום נדל"ן . כל סימן לירידה במחירי הדירות לדעתי עלול לגרור בחברה הזו בעיה גדולה. מירלנד- בטור הנוכחי אני מתייחס לשווי של אפי לפי מחירי שוק שזה קרוב לכלום , מירלנד חברה שנמצאת בסופו של הסדר חוב והיא חלשה משמעותית מאפי של אפריקה כך שהמצב כאן לא פשוט במיוחד לאור מצבו האישי של פישמן וחוסר היכולת של חברת כלכלית לסייע משמעותית למירלנד במידת הצורך. היתרון מחירי אגרות החוב משקפים מחיקה משמעותית של נכסי החברה ולכן תחושת הבטן שלי אומרת שבמקרה וההסדר יצא לדרך סוף, סוף .... יש כאן פוטנציאל לרווח הון באג"ח.
  סגור
 • 27.
  ההצלה של אפריקה עוברת דרך קניית האג"ח
  משקיע באג"ח אפריקה 04/01/2016 21:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לבייב צריך לממן קניית אגח"ים על ידי החברה ואז כל שקל יעלה את ערך החברה בשני שקל. במצב הזה כדאי לו להזרים ובדרך להשביח את ערך החברה שהוא בעל המניות הכי גדול שלה. הזרמה רגילה עשויה לרדת לטמיון כמו ההזרמות שהיו ואין מה להתפלא שלבייב לו מעוניין להזרים בשלב הזה.
  סגור
 • אפריקה
  מיכה צ'רניאק 05/01/2016 13:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אגב לחברה יש החלטה פתוחה לרכוש אג"ח , ואכן פעולה כזו היא מצוינת לחברה אני חושב שהחשש של החברה הוא מטענות של "העדפת נושים" במקרה בו החברה תרכוש אג"ח ובסוף תגיע להסדר חוב.
  סגור
 • צודק ולכן החברה צריכה לרכוש מ3 הסדרות באופן פרופרציונלי
  שאול 05/01/2016 17:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לגודל של כל סדרה ולדעתי כל סכום שיש בקופה מעבר לחוב של שנה קדימה צריך להיות מופנה לרכישת אג"ח כ"כ החברה צריכה למכור פעילות שמתאימה למוסדיים (כגון פעילות דרך ארץ) בדרך של מכרז למוסדיים כאשר התשלום יהיה באג"ח של החברה
  סגור
 • 26.
  ברוך השב
  אורדון הכילי 04/01/2016 21:06
  הגב לתגובה זו
  3 0
  התגעגעתי :)
  סגור
 • תודה, שתהיה שנת השקעות מוצלחת .... (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 05/01/2016 13:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • אג"ח חברות הפועלות בארה"ב
  מיכה צ'רניאק 05/01/2016 13:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא אוכל להתייחס ספציפית לכל אג"ח , מה גם שאני לא מכיר מספיק טוב את שתי החברות שציינת. אבל בגדול כל אגרות החוב של חברות הפועלות בארה"ב וגייסו כסף בארץ נסחרות בתשואות המשקפות עובדה אחת –שוק ההון מתייחס בספקנות לדירוג החוב של חברות אלו. כול אגרות החוב נסחרות בתשואות המשקפות דירוג נמוך משמעותית מהדירוג שהן קיבלו מחברות הדירוג בארץ. הסיבה לכך חשדנות הן בחברות עצמן והן במחויבות של בעלי השליטה לעמוד אחרי חובות החברה. אלו חברות שהתאגדו ברובן במקומות אקזוטיים כאשר בשעת צרה לך תרדוף אחרי החברה במקום התאגדותה. סה"כ מדובר בחברות הנותנות תשואות טובות ביחס לאלטרנטיבות בשוק רק צריך לבדוק היטב את טיב הנכסים ומבנה המאזן של החברה.
  סגור
 • 25.
  קליין אגח א וסטרוברי אגח א
  אגחניק 04/01/2016 20:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה מה דעתך על אגחים אלה?
  סגור
 • אג"ח חברות הפועלות בארה"ב
  מיכה צ'רניאק 05/01/2016 16:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לא אוכל להתייחס ספציפית לכל אג"ח , מה גם שאני לא מכיר מספיק טוב את שתי החברות שציינת. אבל בגדול כל אגרות החוב של חברות הפועלות בארה"ב וגייסו כסף בארץ נסחרות בתשואות המשקפות עובדה אחת –שוק ההון מתייחס בספקנות לדירוג החוב של חברות אלו. כול אגרות החוב נסחרות בתשואות המשקפות דירוג נמוך משמעותית מהדירוג שהן קיבלו מחברות הדירוג בארץ. הסיבה לכך חשדנות הן בחברות עצמן והן במחויבות של בעלי השליטה לעמוד אחרי חובות החברה. אלו חברות שהתאגדו ברובן במקומות אקזוטיים כאשר בשעת צרה לך תרדוף אחרי החברה במקום התאגדותה. סה"כ מדובר בחברות הנותנות תשואות טובות ביחס לאלטרנטיבות בשוק רק צריך לבדוק היטב את טיב הנכסים ומבנה המאזן של החברה.
  סגור
 • 24.
  אידיבי פיתוח אגח ט'
  רון 04/01/2016 19:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה היקר שלום, מה דעתך על אג"ח אידיבי פיתוח ט'. נראה מאוד מאוד אטרקטיבי עם בעל שליטה עם כיסים עמוקים ושווה אפילו פארי שזה 120 אג' ונסחרת 73 אג'
  סגור
 • אידיבי פיתוח
  מיכה צ'רניאק 05/01/2016 12:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אידיבי פיתוח זה סיפור אחר . על מנת לעמוד בתשלומים לבנקים ולמחזיקי האג"ח החברה חייבת הזרמות הון מבעלי השליטה ומימוש של כלל ביטוח . כפי שאתה יודע מכירת כלל ביטוח תקועה וללא הזרמות של בעל השליטה לא ברור (אם המכירה לא תצא בהקדם לפעול ) איך החברה תוכל לעמוד בתשלומים השוטפים . לאור אי הוודאות הגדולה סביב כל מה שקורה בחברה נגזר המחיר בו נסחרות אגרות החוב של החברה. זו השקעה מסוכנת ולדעתי היא תחליף להשקעה מסוכנת במניות.
  סגור
 • 23.
  מדוע אתה לא מתייחס לאחזקה במפעיל כביש שש?
  אני 04/01/2016 17:16
  הגב לתגובה זו
  2 0
  עושה רווח נקי תזרימי יציב. במכפיל שמרני אתה מקבל פה עוד כ-120 מיליון ש"ח בשווי
  סגור
 • אפריקה
  מיכה צ'רניאק 05/01/2016 12:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התרכזתי בחברות העיקריות תוך התעלמות מפעילות אחרות כולל שאריות של נכסים בארה"ב ובישראל. באמת לא לקחתי בחשבון את דרך ארץ ( בעיקר שבראש שלי לאחר מכירת כביש 6 הפעילות שווה אפס ) .אכן יש לה שווי אבל כאמור לקחתי מחירי שוק ונכסים שבוצעו להם הערכות שווי לאחרונה ואו הצעות רכש. זה רק משפר את המצב של המחזיקים , אם כי גם השווי שלקחתי לאפריקה נכסים ( שווי שוק) אם " תשאל את המנהלים באפריקה " לבטח אינו משקף את השווי הכלכלי שהם מאמינים שאפשר לקבל על השליטה בחברה הזו.
  סגור
 • שכח (ל"ת)
  משקיע באג"ח אפריקה 04/01/2016 21:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 22.
  דיבידנד מיוחד: למה לא לקזז מ- 115 מ ש"ח את שווי 2.98 מ
  ניצן 04/01/2016 16:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במקום למסור לסבן 2.98 מ מניות, אפשר להפחית מ- 115 מ ₪ את השווי של 2.98 מ מניות (53 מ ₪), והיתרה (62 מ ₪) תימסר למחזיקי אגח יג. מה דעתך?
  סגור
 • דיבידנד מיוחד
  מיכה צ'רניאק 04/01/2016 17:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זה היה מצוין למחזיקי האג"ח אם רק סבן היה משתף פעולה עם החישוב הזה ..... מכיוון שאם סבן היה רוצה לשלם יותר מאותם 250 מיליון ₪ שהוא שילם במועד הרכישה הוא היה עושה זאת. בפועל הוא שם סכום קטן ( אותם 250 מיליון ₪ ) ,לקח על עצמו התחייבות להאצ'יסון של סקיילקס ופרס אותה היטב והבטיח כי בעתיד כאשר פרטנר תחלק דיבידנד לבעלי המניות הוא יעביר את חלקו מתוך 400 מיליון השקלים הראשונים שיחולקו. לצורך הבטחת ההתחייבות בגין הדיבידנד הוא השאיר בידי סקיילקס את אותם ה 3 מיליון מניות פרטנר. בפועל סבן יעדיף למשוך כמה שיותר זמן לפני שהוא יוציא שקל מפרטנר בצורה של דיבידנד לבעלי המניות שלה.
  סגור
 • 21.
  שאלה חשובה
  ברוקר 04/01/2016 16:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה הבעיה לשעבד חלק מהנכסים שלא משועבדים ולהביא כסף נוסף לטובת החזר החוב למחזיקי האג"ח ?
  סגור
 • אפריקה
  מיכה צ'רניאק 04/01/2016 17:33
  הגב לתגובה זו
  2 0
  החברה אינה מבקשת הסדר חוב , ההיפך היא טוענת שהיא יכולה לעמוד בתשלומים כסדרם . אתה יכול לבדוק את שקף 37 במצגת שפרסמה החברה ביום ה 24/12/2015 , החברה מציינת מימוש מניות של חברות בנות בתמורה ל 460 מיליון ₪ בשנים 2016-2017 כחלק מהמקורות שיעמדו לרשות החברה לצורך שירות החוב. מי שעשוי לדחוף להסדר אלו הם דווקא מחזיקי האג"ח ועל זה בדיוק מדבר הטור. אם המחזיקים יתנו שקט תעשייתי לחברה , לדעתי, זה יעשה למחזיקים רק טוב.
  סגור
 • זה לא טריביאלי שבעלים יתנדב להזרים
  לא מיכה 04/01/2016 17:30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  א. לבייב (או כל בעל שליטה בחברה אחרת) לא יביא כסף אם הוא לא חייב. ב. כי לבייב חושב שפריסת תשלומי האגח עד שנת 2025 מאפשרת מרווח זמן מספיק לעמידה בתשלום לנושים. הנחת העבודה היא שרוסיה תתאושש, ולו חלקית, בשנים הקרובות. אחרת, תידרש הזרמה\הנפקת זכויות או הסדר.
  סגור
 • 20.
  שווי סקיילקס יג והדיבידנד
  דן 04/01/2016 16:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בתשובה למגיב 13 כתבת ששווי אגח יג כיום הוא 7 אג'. אם אני מכפיל 514,701 מניות במחיר 17.75 ₪ נקבל 9.1 מיליון ₪. לחלק ב- 200 מ' יוצא 4.6 אג'. כיצד הגעת ל- 7 אג'? האם הוספת 2.5 אג' בגין הזכות לדיבידנד ו\או זכות התביעה? לגבי הדיבידנד, חשבתי שבעת חלוקת דיבידנד של 400M, על מחזיקי יג למסור 2.98M מניות בתמורה לקבלת 115M ₪. בתשובה למגיב 9 כתבת שאם חלקו של סבן בדיבידנד יהיה 50% מאותם 115 מיליון , צריך יהיה להעביר לו 50% מאותם 2.98M מניות. אם הבנתי נכון, בעצם נמסור מניות פורפורציונית לדיבידנד (בתמורה ל- 75% מ- 115M ימסרו 75% מ- 2.98M מניות). למה מלכתחילה הגעת לכך שחלקו של סבן נמוך מ- 115M ? הרי סבן שמר על נתח המניות שלו ולא מכר מאז שרכש מסקיילקס.
  סגור
 • סקיילקס יג והזכות לדיבידנד של סבן
  מיכה צ'רניאק 04/01/2016 17:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בוצעו עסקאות סביב 7 אגורות באג"ח יג לאחרונה כמו כן בכל הציטוטים לעסקאות מאז ההסדר דובר על 5-10 אגורות לאג"ח. קשה להעריך את שווי הזכות לדיבידנד כיוון שלא רואים כרגע תשלום דיבידנד. תיאורטית אם היה מחולק היום דיבידנד בסך של 400 מיליון ש"ח ע"י פרטנר הזכות הייתה שווה 115 מיליון פחות עלות המניות הנמסרות כ 53 מיליון ₪ ( למרות שאם יהיה דיבידנד מחיר המניה הרי יעלה כך שזה סתם חישוב תיאורטי) ופחות יתרת החוב לסדרה י כ-10 מיליון. שווי 70% מתמורת התביעות ברוב החישובים נלקחות באפס כיוון שאלו עדיין לא נעשו. כך באופן תיאורטי . כך שתיאורטית יש כאן עודף שווי של כ 50 מיליון ₪ שזה עוד כ 25 אגורות וכך הגעתי לאותן 30 אגורות בתסריט הכי אופטימי. לגבי החלק היחסי של הדיבידנד , כוונתי לא הובנה , הרי פרטנר לא תחלק מיד 400 מיליון . יותר הגיוני שהיא תחלק 100 מיליון ואחר כך שוב לכן לא יהיה צורך להעביר את כל המניות מיד אלא בשלבים בהתאם לחלק שחולק מתוך ה 400 מיליון בסה"כמהם אמור להעביר סבן את חלקו בתמורה למניות .זה בא לתאר כיצד בשלבים יוכלו מחזיקי אג"ח יג לקבל את הזכות למרות שאין להם כרגע 3 מיליון מניות פרטנר.
  סגור
 • 19.
  קונה אגח לא סחיר במחירים גבוהים-אמפל,רילון,סינרג'י ועוד
  מברוק על הקאמבק 04/01/2016 16:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  קונה מחוץ לבורסה במחירים הגבוהים בשוק אגחים שהפסיקו להיסחר כמו אמפל (כולל ח"ש), חבס, דוראה,אולימפיה,סינרג'י, סיאלו,סיביל ג'רמני,מטיס קפיטל,רילון,טאו,חפציבה חופים,פסיפיקה,לידקום,אייס דיפו,אפסק ואחרים. במכירת האג"ח ניתן להתקזז מול רווחי הון במהלך השנה ולנצל את מגן המס. לפרטים והצעות מוזמנים לפנות בצירוף פירוט כמות ענ למייל : DOR123DORI@WALLA.COM ולקבל הצעה הוגנת.
  סגור
 • 18.
  רכישת אגח סקיילקס עי לפידות
  ערן 04/01/2016 14:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לאחרונה היו רכישות של האגח עי לפידות ועי דירקטור שם אמירי שהם . האם הם לא ראו את הדוחות כמונו או שהם פשוט יודעים יותר ?
  סגור
 • רכישות אג"ח סקיילקס יא על ידי לפידות
  מיכה צ'רניאק 04/01/2016 15:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1-ברור שהם יודעים יותר מאתנו .2- לחברה עדיין יש נכסים כלומר יש לה מזומנים ,שווי מזומנים וקצת מניות פרטנר בשווי של כ 71 מיליון ₪ , יש לה מלאי+לקוחות בסך של כ-197 מיליון ₪ וכאמור הנדל"ן המשועבד לאג"ח בשווי של כ 10 מיליון ₪ מנגד יש לה חוב ספקים וזכאים אחרים של 160 מיליון ₪ וחוב למס הכנסה של כ 40 מיליון ₪ וכמובן החוב למחזיקי האג"ח כלומר אם ננכה מהנכסים את החוב לספקים ולמס הכנסה נקבל כרגע עודף נכסים של 78 מיליון ₪ העומדים מול האג"ח שזה שווה כ 35 אגורות לאג"ח. עכשיו אם החברה מייצרת מזומנים ומרוויחה כפי שהיא צריכה אז זה בסדר אבל אם תוצאות הרבעון השלישי ימשיכו אז ברור לך שתהיה בעיה.
  סגור
 • תוספת
  לקוח להבה 05/01/2016 08:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה היקר גם לזיכיון של סמסונג יש איזשהוא ערך לפי הערכות מדובר על כ 130 מיליון שקל מה שמביא את מחיר האג"ח אל למעלה מ 90 אגורות ואם להיות מאוד שמרן אז 70 אגורות לפחות תקן אותי אם אני טועה
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 05/01/2016 16:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נכון לזיכיון יש שווי אבל זה במצב בו העסק מייצר כסף ולא המצב שראינו ברבעון השלישי ( אם כי אני מעריך שהרבעון היה בחריג מבחינת התוצאות הגרועות ). לכן אם החברה תחזור לרמת רווחיות גולמית סביב 9%-10% אפשר לדבר על שווי הזיכיון. בכל מקרה אם החברה תגיע לרמת הרווחיות שציינתי זה כבר יקבל ביטוי במחיר האג"ח ...
  סגור
 • 17.
  האם לוקסי עקץ את מחזיקי אגח סאני ?
  עמית 04/01/2016 10:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה קורה פה ? היית בנציגות יחד עם לוקסי איך ייתכן שמה שסוכם בהסדר על ידיכם משתנה על ידי לוקסי עצמו ? האם אין פה מקום לחקירה של רשות ניירות ערך ?
  סגור
 • סאני ד
  מיכה צ'רניאק 04/01/2016 11:53
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אתה כמובן צודק. היינו בנציגות וגיבשנו את ההסדר יחד עם אמיר תירוש מחברת לפידות . לוקסי מנסה "לעקוץ" את מחזיקי האג"ח ( ואני משתמש במילה עדינה כאן ). אבל אם תבדוק תראה שלא וויתרתי . אנחנו צפויים להגיע בנושא לדיון בבית המשפט ואני מאמין שהאמת תצא לאור ונקבל את מה שמגיע לנו. למרות כל הטכסיסים שלפידות נוקטת בהם כולל שימוש במקורבים ללוקסי המציגים את עצמם כבעלי מניות " מהשורה " בסאני וממנים עו"ד שייצג אותם בפניה לבית המשפט תוך שימוש בטקטיקות של משיכת זמן . כאמור אולי זה יעלה ללהבה זמן מאמץ וכסף אבל אין לי ספק שבסוף ננצח .... אשמח אם מחזיקי אג"ח סאני ד יפנו ללהבה על מנת שנגיע לכמות מחזיקים גדולה כדי לקדם עוד יותר את הפעולות שאנחנו צריכים לנקוט בהן. בכל מקרה אשמח אם מחזיקים פרטיים יפנו לרשות ני"ע לחקור את ההתנהלות של כל הצדדים סביב הסדר החוב הזה.
  סגור
 • 16.
  מיכה
  כבש 04/01/2016 09:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הביטו אף אחד לא יודע איך הסדר יגמר... ומי כמו מיכה יודע... (דוראה,אולימפיה,קמן ועוד הרבה...).
  סגור
 • נכון , ולכן מחזיקי האג"ח צריכים להימנע מלהגיע לשם (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 04/01/2016 11:44
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 15.
  ברוך שובך לכתיבה
  רם 04/01/2016 08:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סוף סוף כותב שלא מסתתר מאחורי המילים ולוקח סיכונים בכתיבה זה בדיוק מה שהקוראים מבקשים. מיכה, כיף לקרוא וללמוד ממך וכולם מבינים שאתה לא נביא ויש לפעמים טעויות ככה זה בשוק ההון. המשך בכתיבה הנוכחית ללא ספק אתה הנכס הכי גדול של ביזפורטל.
  סגור
 • תודה ושנה אזרחית טובה (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 04/01/2016 11:41
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 14.
  אג"ח סקיילקס
  ברוך 04/01/2016 08:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מיכה בוקר טוב אנא ממך הערכת שווי עבור אג"ח י"ג של סקיילקס כמו כן הערכה עבור אג"ח י"א של סקיילקס איזה שעבודים יש לאג"ח היום. מה הצפי לפעילות סקיילקס והאם כדאי לרכוש את המניה שנחכתכה באופן דרמטי גם לאחר כניסת לוקסי לחברה.
  סגור
 • ראה תשובתי למגיב 13 בדיוק בנושא זה (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 04/01/2016 11:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 13.
  סקיילקס
  לקוח להבה 04/01/2016 08:16
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מיכה היקר שלום למרות הנפילה בסקיילקס והפסד בתיק (יכול לקרות לכל אחד גם למבינים שביננו) אני מעריך את בקיאותך הרבה ומאחל לך הצלחה רבה בשנה הקרובה.אבקש ממך סקירה קצרה ואת הערכתך לגבי מנית סקיילקס אג"ח י"א ומה קורה עם אג"ח י"ג שמתי לב שבימים האחרונים דירקטור בשם אמיר מכר אג"ח י"ג במחיר של 99.1 אגורות בו בזמן שעו"ד ויקטור תשובה רכש 3.2 מיליון ע.נ אג"ח י"ג במחיר של 3 אגורות אנא עשה לי סדר בדברים מה קורה פה?המצב די מבולבל כמו כן האם אנו בקרן להבה מחזיקים עדיין משהו בסקיילקס? תודה רבה וברוך שובך.
  סגור
 • סקיילקס אג"ח יא,יג ,מניה
  מיכה צ'רניאק 04/01/2016 11:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1-תודה. 2- סקיילקס יא – ראה תגובה למגיב 11 . החברה חייבת להציג רווחיות גולמית סביב 9%-10% אחרת יש בעיה . לטובת האג"ח שעבוד על נדל"ן בפ"ת אבל הוא שווה רק כ 10 מיליון ₪ ובנוסף המזומנים בקופה עלולים להישרף כי בכל זאת מדובר בבעלת שליטה מעט בעייתית מבחינתי. הייתי ממתין רבעון –שניים בציפייה לבחון האם יש שיפור ברווחיות הגולמית של החברה. 3- לגבי מניית סקיילקס כל עוד האג"ח נסחר מתחת ל 50 אגורות מבחינתי המניה לא מעניינת. 4- סקיילקס יג- תמורה של 99 אגורות זו שגיאה או עסקה שאינה אמתית. שווי האג"ח כיום הוא כ 7 אגורות ( וניתן למכור את האג"ח בשווי הזה) הוא מורכב משעבוד דרגה ראשונה על כ K500 מניות פרטנר , שעבוד שני על זכות לדיבידנד של סבן כאשר לך תדע מתי יהיה דיבידנד מפרטנר וכשיש ברקע יתרת חוב קטנה של סדרה י שהיא לפני אג"ח יג ו 70% מתמורת תביעות שעדיין לא הוגשו כלל ..... בתסריט הכי אופטימי שיש לי השווי של אג"ח יג לא יעלה על 30 אגורות אלא אם יקרה כאן נס.
  סגור
 • 12.
  יפה מאוד (ל"ת)
  איציק 03/01/2016 23:50
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • תודה (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 04/01/2016 11:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  היי מיכה. טוב לראות אותך. שאלה על סקיילקס יא
  אריאל 03/01/2016 23:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אהלן. באגח יא החברה אמורה לפרוע כמה עשרות מיליוני שקלים של הון חוזר עודף. ידוע לך משהו? היו ציפיות שפעילות סמסונג תשגשג אבל תוצאות הדוחות מאכזבים. יש תקווה בפעילות סמסונג או שהתחרות הורגת אותה?
  סגור
 • סקיילקס יא
  מיכה צ'רניאק 04/01/2016 11:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  נכון היא הייתה אמורה לפרוע עודף של הון חוזר אבל לפידות דאגה שזה לא יקרה. ברגע שלפידות השאירה את הערבות שלה לבנק מזרחי לטובת סקיילקס זה מונע את התשלום ובנוסף התוצאות ברבעון השלישי היו זוועה החברה כמעט ולא מרוויחה גולמי !!! שזה פשוט עצוב. אם הרבעון הרביעי לא יצביע על שיפור הייתי מתחיל לדאוג כי זה אומר שההסכמים של סקיילקס מול סמסונג פשוט גרועים ואינם מאפשרים רווחיות סבירה של כ 10% גולמי.
  סגור
 • 10.
  למה קרן להבה
  אבנר 03/01/2016 23:40
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כ"כ גרועה ?
  סגור
 • להבה
  מיכה צ'רניאק 04/01/2016 11:28
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בגלל טעויות והערכה שגויה. שמרנו על נזילות גבוה בקרנות וכשהריבית היא אפס זה מתנקם. בנוסף החזקות גדולות שלנו באגרות החוב של סקיילקס פגעו מאוד בקרנות בעקבות יישום הסדר החוב בסקיילקס השנה. כמו גם החזקות באג"ח סאני. כאן המקום לציין כי בעקבות פירעון של אג"ח סאני ד הקרנות ספגו ירידה משמעותית כי בעקבות הפדיון של אג"ח סאני התמורה הנוספת הצפויה למחזיקים באג"ח עם מימוש מניות פרטנר הישראליות המשועבדות להם שוערכה באפס בקרנות כאשר במידה ובית המשפט יפסוק לטובת המחזיקים בדיון הקרוב צפוי שערוך מחדש בחזרה של התמורה ומדובר בשווי שעשוי להיות מהותי לשער הקרנות....
  סגור
 • נזילות גבוהה היתה יתרון השנה לא טעות.... (ל"ת)
  משקיע 07/01/2016 06:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  אגחי אפריקה וסקיילקס
  דן 03/01/2016 22:59
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מיכה שלום, שמח שחזרת אחרי תקופת העדרות ארוכה. תמיד נהניתי לקרוא אותך. ברשותך 2 שאלות. נכון להיום אפריקה עומדת בהתחיבויותיה כלפי הנושים, והיא גם מחזיקה בקופה 500 מ' ₪ לכל תשלומי 2016. מצד שני לחברה NAV שלילי של 550 מיליון ₪. שאלתי היא האם לאור ה- NAV השלילי מחזיקי כח יכולים לכפות עצירת תשלומים לכו ו- כז? הרי פרט ל- NAV השלילי אין למחזיקי כח כל עילה להפסקת תשלומים. שאלה נוספת: למחזיקי סקיילקס יג היה שעבוד על הזכות לדיבידנד מיוחד מפרטנר (בדרגה 2 לאחר אגח י). לאור מימוש (לטובת אגח י) של 2.983M מניות פרטנר, שמתוקפן היתה הזכות לדיבידנד, האם אבד הזכות לדיבידנד או שבעצם מחזיקי יג יכולים להתארגן ולרכוש 2.983M מניות ולהבטיח זכותם לדיבידנד? יש חלופות נוסות לקבלת הדיבידנד? אני שואל משום ששווי 2.983M הוא 51M ש"ח המהווה פחות ממחצית שווי הדיבידנד 115M ש"ח (אני מתעלם כרגע מגורם ההוון). לצערי אגח יג בעצם נשאר שעבוד רק על 0.515M מניות פרטנר (וזכויות התביעה) שמשמען 4.5 אג'. בתודה מראש
  סגור
 • אפריקה אג"ח+סקיילקס יג
  מיכה צ'רניאק 04/01/2016 11:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  -לדעתי מחזיקי אג"ח כח יכולים לעשות רעשים אבל במבחן משפטי אני מתקשה לראות אותם מצליחים לשכנע לדוגמה את בית המשפט שתשלום הקרן למחזיקי כו ואו כז הינה בגדר העדפת נושים. הבעיה שרעש כזה לכשעצמו יפגע בפעילות החברה ובשווי נכסיה ולכן גם במחזיקי האג"ח. 2- סקיילקס יג- הזכות לא אבדה היא קיימת . זה לא שהמניות של פרטנר שמחזיקי י מכרו היו "צבועות" . אם וכאשר פרטנר תחלק דיבידנד פשוט צריך למסור לסבן מניות פרטנר כנגד הדיבידנד שישקף את החלק היחסי של הדיבידנד מתוך אותם ה 115 מיליון ₪ שהוא אמור להעביר. כלומר אם חלקו של סבן בדיבידנד יהיה 50% מאותם 115 מיליון , צריך יהיה להעביר לו 50% מאותם 2.98 מיליון מניות פרטנר. איך מוסרים לו מניות שאין אותם בידי אג"ח יג זו שאלה אחרת ויהיה צורך ביצירתיות. שים לב שמחזיקי י נותרו עם יתרת חוב והם יטענו כי השעבוד על הדיבידנד מסבן נשאר עדיין לטובתם.
  סגור
 • הבהרה
  לקוח להבה 04/01/2016 12:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מיכה מה יתרת החוב לאג"ח י' של סקיילקס?
  סגור
 • הבהרה
  לקוח להבה 04/01/2016 12:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמה יתרת החוב לאג"ח י' של סקיילקס?
  סגור
 • יתרת חוב למחזיקי י
  מיכה צ'רניאק 04/01/2016 14:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ניתן לראות זאת בקישור הבא : http://maya.tase.co.il/bursa/report.asp?report_cd=997656-00&CompCd=2009&Type=Pdf לפי הודעת הכונס נותר כ 10 מיליון ש"ח חוב למחזיקי י.
  סגור
 • 8.
  אברות, צנחה לאור החשדות של מגנזי, האם הזדמנות לדעתך? (ל"ת)
  אני שאלה 03/01/2016 22:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אברות אג"ח ד
  מיכה צ'רניאק 04/01/2016 11:22
  הגב לתגובה זו
  0 1
  קשה לדעת, לדעתי למעצר של מגנזי לא צפויה השפעה קריטית על הפעילות של החברה בטווח הארוך העניין הוא שהחברה עצמה עוברת תקופה מאתגרת והיא מתקשה להציג רווחיות משמעותית ויציבה לכן תשואה של כ 8.5% לאג"ח שקלי של אברות זו תשואה "הגיונית" ועד שהחברה לא תצליח לחזור לרווחיות טובה יותר אין כאן "מציאה" כי אם תשואה המשקפת את הסיכון הכרוך בהשקעה באג"ח של החברה.
  סגור
 • 7.
  אני מניח שהמוסדיים מחזיקים מכל הסדרות, לכן:
  אני שואל 03/01/2016 22:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בהנחה שאני צודק הרי הם ב"ניגוד עצמי", אי לכך איך מחזיקי כ"ח יכולים לקבוע אם הם גם מחזיקים כ"ו// כ"ז? כמו כן, לפי דבריך יש כיסוי של 70%, אז למה לדחוף להסדר כשמחיר השוק נמוך מהכיסוי? וכרגיל כתבתך מצוינת.
  סגור
 • אג"ח אפריקה
  מיכה צ'רניאק 04/01/2016 11:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  1-תודה. 2- מחזיקי אג"ח כח מנסים לשפר את מצבם , הם עשויים לטעון שאם החברה תשלם בשנים 2016-2017 למחזיקי כו+כז לא יישאר כסף לתשלום הקרן להם ב 2018. כעיקרון לא בטוח שטענה כזו תחזיק מים בבית המשפט אם זה יגיע לידי דיון אבל בינתיים עשוי להיגרם נזק לחברה . זו בדיוק הטענה שאני מנסה לעלות בטור , הגישה הנכונה לדעתי זה לתת לחברה לעבוד – יש מספיק נכסים בחברה כך שבכל מקרה מצב המחזיקים ישתפר אם הם יפעלו בחכמה.
  סגור
 • 6.
  שיניחו לחברה לעבוד ולא יגיעו להסדר (ל"ת)
  שאול 03/01/2016 21:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  ברוך שובך (ל"ת)
  אלון 03/01/2016 21:30
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • תודה. (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 04/01/2016 11:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  ברוך השב לכתוב
  קורא נאמן 03/01/2016 20:58
  הגב לתגובה זו
  2 0
  קורא ונהנה מהניתוחים שלך
  סגור
 • תודה. (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 04/01/2016 11:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  מה קרה מיכה אתה מחזיק כ"ח
  מבולבל 03/01/2016 20:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה נהנתי לקרא את הניתוח, קיבלתי תחושה של הרבה אמפתיה לאג"ח כח, הבט, קודם ישלמו לכו וגם לכז, אח"כ ישאר חוב של שליש שליש שליש, אז יתחילו לדבר, בפירוק כ"ח לא יקבלו כלום, כו+ כז יקבלו קצת יותר משני שליש, אז כ"ח לשבת בשקט ולקוות אפריקה תתאושש
  סגור
 • אג"ח אפריקה
  מיכה צ'רניאק 04/01/2016 11:21
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מפתיע , אולי זה מעיד עד כמה ניסיתי לשמור על אובייקטיביות. ההיפך הוא הנכון אני חושב שזו תהיה טעות לדחוף להסדר וכי כל פעולה כזו מצד מחזיקי אג"ח כח היא ניסיון לשפר עמדות שלא בצדק. זה מזכיר אדם שרואה תור ארוך והוא מנסה להידחף לתחילת התור. כפי שאפשר לראות מהטור יש הרבה נכסים בחברה שיכולים לשמש לצורך תשלום החוב למחזיקי האג"ח השונים רק צריך לשמור על שקט תעשייתי ולא ליצור מהומה שתוביל לפגיעה בשווי נכסים אלו. ואגב אנחנו לא מחזיקים בסדרה כח, ולדעתי גם בפירוק מחזיקי האג"ח יקבלו יחסית הרבה כי יש נכסים רבים כפי שציינתי בכתבה שאינם משועבדים.
  סגור
 • 2.
  רוצה לומר לרגל עם מובטח 25 השיבושים ועוד 50 בנכסים
  במבוקי 03/01/2016 19:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרבה יותר ממה שמביאים היום ....
  סגור
 • 1.
  מתי רבית בארץ תעלה ואם כדי לאומי301 רבית משתנה (ל"ת)
  שרון 03/01/2016 18:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לאומי 301
  מיכה צ'רניאק 04/01/2016 11:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שאלת מועד תחילת עליית הריבית בארץ אין לה תשובה. זה מאוד תלוי בקצב עליית הריבית בארה"ב. אם הריבית בארה"ב תעלה השנה 3-4 פעמים כפי שהכריז הבנק המרכזי שם אני מניח שלקראת סוף השנה אפשר לראות תחילה של עלייה בריבית. אג"ח לאומי 301 הוא אג"ח בריבית משתנה. המרווח שלו ביחס לתשואת גילון בעל מח"מ דומה הוא כ 0.8% שזה פרווה לדעתי. בגדול מי שמאמין שקצב עליית הריבית בארץ יהיה גבוה מהערכות שציינתי האג"ח עשוי להתאים לו בכל מקרה מדובר באג"ח המניב תשואה נמוכה יחסית כמו שאר האג"ח של הבנקים.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות