//

לפני הקרב הבא: הפד שוקל להפסיק תמיכתו - האם ארה"ב תצליח לבד?

רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה בנק מזרחי טפחות, מתייחס להחלטתו האחרונה של הבנק המרכזי האמריקני, הפד, להפסיק את רכישות האג"ח - כיצד ישפיע הצעד על המשק בארה"ב?
 | 
(1)
עוד רמז פה, עוד הכחשה שם, אבל קיים באוויר - הבנק המרכזי של ארה"ב (הפד) יפסיק בקרוב לרכוש ממשלתיות. השווקים יתקשו לקבל זאת, תהיינה ירידות, אך לכולם ברור - המשק האמריקני כבר יכול ללכת לבד.

לו יקלע זר לכדור הארץ ויתבונן בכלכלת ארה"ב, לא יאמין שהרשויות שם נדיבות כל כך - הגירעון התקציבי נושק ל-7% מהתוצר (הרמה הרצויה היא 3% בלבד), הריבית אפסית כבר 4 שנים והפד רוכש ניירות ערך בסך 85 מיליארד ד' כל חודש. שלוש הרעות החולות שגרמו לתמריצים יוצאי הדופן הללו כבר החלימו:
- שוק הדיור מתאושש . בחודש ינואר מכירות דירות חדשות הגיעו ל-15.6% מעל רמתן בסוף 2012. מחירי הדירות עלו 7% ב-2012, לאחר שירדו 34%בטווח השנים 2006-2011. מספר חודשי ההיצע נמצא בשפל של 7 שנים ומשקף לחצים לעליות נוספות.

- הציבור "שב לחנויות" . האשראי הצרכני קפץ בקצב שנתי של 7% בחודש ינואר. ההוצאות על מוצרים בני קיימא גדלו קרוב ל-4% לעומת השנה שעברה. סקרים מראים אופטימיות זהירה של משקי בית לגבי ההכנסות והתעסוקה בתקופה הקרובה.

- התעסוקה בעלייה . כ-5 מיליון מקומות עבודה חדשים נוספו בשנתיים וחצי האחרונות, לאחר שבשנות המשבר נגרעו כמעט 9 מיליון דולרים. שיעור הבלתי מועסקים בחודש פברואר - 7.7% - הוא הנמוך ביותר מאז ינואר 2009.

נכון, ישנם גם נתונים פושרים יותר: הצריכה הפרטית, התעסוקה והדיור רחוקים מרמתם טרם המשבר, אך לא סביר, או רצוי, שיגיעו לשם - שהרי החגיגה אז הייתה שורש הרע.

דומה שהפור נפל - אין עוד צורך בבלוני חמצן וליווי פיננסי. הפד נערך לקרב הבא, מניעת התחממות יתר של שוקי האשראי. השאלה אינה אם ומתי (כן, השנה), אלא איך יעשה זאת. להערכתנו, הוא יפריח בלוני ניסוי ורמת מחויבותו להתניות שלו עצמו לסיום ההזרמות - ירידה בשיעור האבטלה ל-6.5% ועלייה בקצב האינפלציה ל-2.5% - תלך ותקטן.

כך יפנימו השווקים שהמדיניות עומדת להיות מצמצמת יותר - רכישות האג"ח תיפסקנה והריבית תשוב אט-אט לרמה נורמלית. תהליך ההפנמה ילווה מן הסתם בתנודתיות גבוהה.

בשורה התחתונה יש להבין - טרם ניתן לברך על המוגמר, אך הפד לא ימתין עד שכל סימן להאטה כלכלית ייעלם, פן יאחר להיכנס למערכה הבאה - בלימת ההתחממות שאחרי.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  רונן מנחם
  ידידיה 15/03/2013 08:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כרגיל, אצל רונן, הכל טוב.. אבל, אבל אבל אי אפשר לברך על המוגמר תמיד סתום ..
  סגור