תגובות לנתוני הלמ"ס: "שר האוצר הצליח לפגוע פגיעה אנושה בענף הבנייה"

התחלות הבנייה ירדו בחדות והתגובות בשוק לא מאחרות לבוא: "עוד שנה-שנתיים-שלוש יהיה מחסור בדירות, והמחירים יעלו"
|
(36)
משה כחלון, צילום: אלעד מלכה

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום את נתונים מדאיגים לכל מי שממתין לירידת מחירי הדיור, בעוד התחלות הבנייה בשוק הדיור הישראלי נפלו ב-30% לעומת הרבעון הראשון של השנה שעברה. החדשות מכיוון הלמ"ס חושפות כי ההיצע הדירות בירידה, מה שעשוי לתמוך במחירי הנדל"ן, והתגובות בשוק לא מאחרות לבוא.

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק: "הנתונים החדשים מצביעים על הצלחתו של שר האוצר משה כחלון. שר האוצר של ישראל הצליח לפגוע פגיעה אנושה ביכולת של ענף הבנייה שלנו לספק את היקף הבנייה הנדרש באמת לציבור רוכשי הדירות בישראל על ידי מניפולציה של השוק והבטחות שווא. שר האוצר עשה כל מה שהוא יכול כדי להקפיא את שוק הדיור, בהנחה שכך הוא יגרום למחירי הדירות לרדת. אבל האמת הכלכלית הפשוטה היא, שכאשר מוצר שחסר בשוק בזמן שהביקוש למוצר הזה עולה ועולה - גם מחירו יעלה ויעלה. המחיר שכולנו – הבונים, הקונים והמשק כולו נשלם על חוסר היכולת של שר האוצר להודות בטעותו, יהיה מחיר כבר מנשוא עבור רוב חלקי הציבור. ממשלת ישראל צריכה לשנות מיד את הדרך בה היא מנהלת את משק הדיור, לשחרר לבנייה קרקעות בכל מקום שבו נדרשים פתרונות דיור לתושבי ישראל, ולאפשר לכל תושב שצריך דירה לקנות אותה".

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

ברנרד רסקין מנכ"ל רי/מקס ישראל: "ירידה בהתחלות בנייה היא אינדיקציה למגמות עתידיות בשוק. דירות הן לא מניות בבורסה , אנשים גרים בהם וקיים צורך אמיתי בדירות למגורים. אם המדינה לא מצליחה לספק מספיק דירות לציבור הרוכשים הפוטנציאלים נראה שזה הולך להשפיע על ההיצע והביקושים  ממשיכים להיות אמיתיים. לכן אנחנו יכולים לצפות שדבר זה הולך להשפיע על מחירים עתידיים של הדירות".

הילה ביניש מנכ"לית המועצה לבנייה ירוקה בישראל: "הנתונים הללו מצביעים על מגמת המשך בנייה מסיבית במדינה ישראל שרק תלך ותתעצם עם השנים. זו חובת המדינה לדאוג כי סטנדרט הבנייה בכל יחידות הדיור הללו יהיה איכותי ויישם את עקרונות הבנייה הירוקה. לבניה ירוקה תועלת כלכלית מובהקת. מחקרים בישראל ובעולם מראים תועלות כלכליות ותועלות סביבתיות להטמעה של בנייה ירוקה, כאשר החזר ההשקעה מתבטא בעיקר בצמצום צריכת האנרגיה והמים החומרים והפסולת וירידה בהוצאות התפעול והתחזוקה של הדירות. בכל המקרים נמצא כי ההשקעה הנוספת בגין הבנייה הירוקה מחזירה את עצמה תוך מספר שנים וכ י העלות הנוספת לדירה עומדת על 1.5%". 

רן הראל, R&M investments: כמו בכל שוק, הדרך לצנן את עליות המחירים היא באמצעות בניה מאסיבית באזורי הביקוש. השוק הישראלי במצבו הנוכחי אינו אטרקטיבי ליזמים - בשל הבירוקרטיה המתישה והרגולציה שמשתנה לעיתים קרובות מדי, ולא מאפשרות את הודאות שיזם צריך בשביל לבנות. בשל כך העברנו את הפעילות היזמית שלנו לארה"ב, שבה הרבה יותר קל ומהיר לבנות. אנחנו מקווים שהממשלה תשחרר קרקעות מדינה במחירים סבירים לבנייה למגורים, ולא רק במסגרת מחיר למשתכן - דבר שיעודד יזמים לבנות בארץ, להגדיל את הביקוש ובתקווה להביא את מחירי הנדל"ן למחירים שפויים וברי השגה".

ורד צרפתי זבולון, סמנכ"לית חברת צרפתי שמעון: "הירידה בהתחלות בנייה נובעת מכך שכחלון לוחץ לשווק עוד ועוד קרקעות. המנהל משווק שכונות שלמות מבלי להתייחס להיבטי הפיתוח, והתוצאה היא קרקעות שאינן בשלות לבניה. גם לאחר שהתכנית מאושרת יעברו לפחות 3 שנים עד שאפשר יהיה לבנות. המנהל מתהדר בהיקף שיווקים גדול שבמרבית המקרים יתורגם להתחלות בניה רק בעוד כמה שנים, וצמצום ההיצע בשוק צפוי להביא לעליית מחירים. מעבר לכך יש גם ירידה בעסקאות. המדינה הושיבה את הזוגות הצעירים על הגדר ועושה הכל כדי להקטין את העסקאות גם מצד משקיעים ומשפרי דיור. הירידה במכירות גורמת לכך שהקבלנים לא יכולים להוציא לשיווק ולהתחיל בבניה של שלבים נוספים בפרויקטים, משום שכל עוד שאין מכירות בשלב הראשון של הפרויקט הם לא יוכלו לקבל ליווי בנקאי לשלב הבא. הזמן הרב שלוקח להכניס פרויקט לליווי בנקאי גורם לעיכוב בבניית פרויקטים חדשים".

בעלי יזמית הנדל"ן, זמן לנדל"ן, יבגני גליקמן: "המהלכים של כחלון הפוכים ממה שצריך לעשות. במקום לעודד שוק חופשי, הוא מגביל את קרקעות המדינה לתכנית הדגל שלו בלבד, ומוציא את רוב הקבלנים מחוץ למשחק, לשבת על הגדר. הדבר הזה יפגע בסופו של דבר באותם אלה שכחלון כביכול רוצה לעזור להם – הזוגות הצעירים ומחוסרי הדיור. עוד שנה-שנתיים-שלוש יהיה מחסור בדירות, והמחירים יעלו".

אבי זיתוני, בעלי חברת א.זיתוני: "תכנית מחיר למשתכן רק הביאה לקיפאון ולעיוות שוק ובהתאם גם לירידה בהתחלות הבנייה, כפי שמעידים הנתונים שפורסמו. בניגוד להבטחות האוצר תכנית מחיר למשתכן לא הורידה מחירים, אלא רק הביאה לקיפאון בשוק, למצב מעוות, והיא בטח לא מביאה לצמיחה. גם רוכשי הדירות וגם הקבלנים מעדיפים כרגע לשבת על הגדר ולא לעשות שום צעד מצדם. מחכים לראות מי ימצמץ ראשון - מצד אחד, הרוכשים מחכים לדירות במחיר למשתכן ומצד שני הקבלנים מחכים לראות את ההתפתחות בשוק".

אוהד סבן, סמנכ"ל חברת דונה: "הצניחה בהתחלות הבנייה צריכה להדאיג מאוד את מקבלי ההחלטות במשרד האוצר. הנתונים ממחישים את הטענות כי למרות שיווק של עשרות אלפי דירות במחיר למשתכן, בפועל עוד לא באמת החלו לבנות אותן. רוב הקרקעות המשווקות כלל לא מפותחות ולכן קבלנים לא יכולים להתחיל בנייה, אולם בינתיים האוצר מגריל את הדירות. זוגות צעירים ממתינים לדירה שלא מתחילה להיבנות, משפרי דיור לא מוכרים את הדירות לזוגות צעירים וההשלכות לכך הן חזרה שנים אחורה בדיוק לאותה נקודה שהובילה לזינוק במחירי הדירות".

שמאי המקרקעין, ירון ספקטור: "לכל פעולה של האוצר יש את ההשפעה הראשונה הצפויה ואחר כך תגובות משנה, שלפעמים מעקרים את התוצאה הראשונה. החוכמה היא לחזות מראש גם את תגובות המשנה של הפעולות, ולפעול בהתאם. הפעולות של כחלון לצינון השוק: הרחקת המשקיעים והגבלת שיווק קרקעות המדינה גורמות לתגובות משנה של חשש מבניה והעברת השקעות לחו"ל - מה שבסופו של דבר יביא, לצערי, לעליית מחירים".

תגובות לכתבה(36):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 28.
  ליתמוך בכחלון ואלי כהן
  שםטוב 30/06/2018 13:00
  הגב לתגובה זו
  0 1
  גם אם המדיה תתן לקבלנים אדמות חינם הם ימשיכו ליגבות מחירים יקרים הבעיה בd n a החזירות
  סגור
 • לתת לקונים מע״מ 0 + בתנאי למחיר מקסימום. (ל"ת)
  למה לקבלנים? 01/07/2018 22:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 27.
  רק טייחים (ל"ת)
  צחי 29/06/2018 18:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 26.
  הבעיה זה בממשלה שמוכרת קרקעות יקר.
  בן אהרון 27/06/2018 08:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הכי קל לזרוק הכל על הקבלנים. אבל מרכיב הקרקע הוא הרכיב הדומיננטי במחיר הדירה לצרכן. וזה בשליטת הממשלה בלבד. לא בשליטת הקבלנים. הממשלה קובעת כמה קרקעות ימכרו, איפה ובאיזה מחיר.
  סגור
 • רק טייחים
  רק 29/06/2018 18:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  על מדינית ישראל לקבוע מחיר אחיד לדירות בכל עיר גם הירקניים רוצים למכור קילו מלפפון ב100שקלים מדינת צריך בקרה ורגולצייה כי פשע ששכיר מרוויח 6000שח חדירה עולה 150000שח
  סגור
 • טען עוד
 • 25.
  רוב הציבור חלש מאד ולא מבין שמשטים בו.
  בן אהרון 26/06/2018 22:38
  הגב לתגובה זו
  2 0
  להציג ירידה בהתחלות הבנייה כהישג של שר האוצר? זה יכול להיות רק אצלנו, ובסוף החלשים ביותר ישלמו את מחיר ההרפתקאה של שר האוצר.
  סגור
 • 24.
  מעללי ירון ספקטור
  עמי 26/06/2018 13:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ערון ספקטור מסיבות כספיות ועמלה שמנה נלחם בכחלון כבר שנה,והערוצים מספקים לו במה ,,,אין בושה
  סגור
 • ואללה
  יגאל 27/06/2018 06:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא יפה מצידו דל ספקטור. מעניין שהוא כיחיד שמלים על כחלון. Number 24. Open your eyes!!!
  סגור
 • 23.
  וואללה תצנזרו גם את זה ותישנו טוב בלילה
  עמי 26/06/2018 13:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  וואללה בעד הקבלנים כי הם מפרסמים במדורם,כולל בכתבה זו,ולכן מצנזרים מאות תגובות נגד מעללי הקבלנים,,,רשעות אמרנו,,,
  סגור
 • 22.
  ויש קשר
  דודו 26/06/2018 13:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הקבלנים קשרו קשר,עושים קרטל ואף אחד לא חוקר,,,עסוקים במשפחת נתניהו
  סגור
 • 21.
  ומותר האדם מהבהמה אין
  חיים 26/06/2018 13:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היתנהגות הקבלנים מזכירה לי היתנהגות טובה יותר של החיות,החיות לא פוגעות בבני מינם ולא טורפות אלא ברעבונם
  סגור
 • 20.
  הקבלנים החצופים
  רוני 26/06/2018 13:15
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הצבעתי כחלון ואצטרף אליו במלחמתו בקבלנים,כולל אלה שכותבים כאן נגדו
  סגור
 • 19.
  טמאעות חזירית
  איילה 26/06/2018 13:13
  הגב לתגובה זו
  1 1
  רק במדינת ישראל הקבלנים יכולים להתנהג כעבריינים ולהילחם באוצר מבלי שיבואו על עונשם
  סגור
 • 18.
  קבלנים חזירים
  עמי 26/06/2018 13:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  התעשו על חשבון המסכנים,ועתה לא מוכרים בתים ולא מתחילים בבניה וגם לא לוקחים הלוואות ,,צברו מליונים ולכן יכולים להשבית מכירות במלחמתם נגד האוצר והזוגות הצעירים
  סגור
 • 17.
  מגיע לכל מי שהצביע לכחלון שיחווה איך המחירים יעלו
  פחלון פופליסט זול 26/06/2018 10:47
  הגב לתגובה זו
  1 1
  שר פופליסט שחושב שהציבור מטומטם ומקבל בשקיקה את מצגי השווא השיקריים שלו, אז עכשיו כשכאילו ירדו המחירים בחודשיים האחרונים בקרוב יחזרו המחירים לעלות . תמשיכו לתמוך בממשלת הדיכוי הלאומי , כסף להתנחלויות וחרדים וקומבינות של חבר מביא חבר והיבור הישראלי הפראייר ימשיך לשלם בגדול מגיע לישראלים שמחירי הנדלן יעלו ותמשיכו לתמוך בממשלה מסיטה גזענית כובשת שנהנית מהאדם הפשוט שמשעובד במשכנתה לבנק
  סגור
 • 16.
  יש את זה ביותר אינטרסנטי ???
  עומר 25/06/2018 13:11
  הגב לתגובה זו
  4 0
  כתבה מגמתית שמביאה את קול האינטרסנטים שכבשו את שוק הדיור וגרפו רווחים ל10 דורות. שהמדינה תלאים את שוק הדיטר , תפעיל קבלני ביצוע ותציף את המדינה בדירות כמו שהצדיק , קולט העליה , דוד בן גוריון עשה. זו השיטה וזה הפתרון
  סגור
 • 15.
  הקבלנים הם קרטל שהחליט להקטין את התחלות הבניה .
  מי הורס ??? 25/06/2018 10:25
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הם מנסים מלאכותית לגרום לעליית מחיר !!!
  סגור
 • 14.
  אני מוכן לבנות בשביל המדינה
  קבלן ביצוע 23/06/2018 19:29
  הגב לתגובה זו
  4 0
  במחיר עלות + הוצאות בסיסיות, המדינה צריכה לבנות כמו בשנות החמישים והשישים
  סגור
 • 13.
  שר אוצר שהורס את המשק זו סיבה למסיבה? (ל"ת)
  מדינת חלם ושחיתות 21/06/2018 07:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 12.
  התחלות בנייה בירידה זה טוב
  ג'קי 20/06/2018 13:55
  הגב לתגובה זו
  3 1
  זה אומר שגם הקבלנים מפנימים שהמחירים ימשיכו לרדת ואין טעם לבנות באותו הקצב בטח זלא על המדף 50 אלף דירות מאובקות
  סגור
 • 11.
  אם הקבלנים צופים עליות....
  אדם 19/06/2018 18:50
  הגב לתגובה זו
  10 1
  מעניין למה הם מורידים התחלות בניה הרי המחירים עומדים לעלות!
  סגור
 • 10.
  כחלון יביא קבלנים מסין ייבנו הכל בחצי מחיר בחצי זמן (ל"ת)
  החוזה 19/06/2018 18:29
  הגב לתגובה זו
  6 3
  סגור
 • 9.
  אז כחלון פגע בבעלי דירות, בזוגות צעירים, בקבלנים, ב
  האמת? 19/06/2018 16:29
  הגב לתגובה זו
  13 5
  עולים חדשים וישנים, בשמאים, בפנסיונרים, במשפרי הדיור, ובמי לא פגע? במונופול הגז, ובחברים
  סגור
 • השר משה כחלון הוא שוויוני: הוא פוגע בכולם במידה שווה. (ל"ת)
  שט 19/06/2018 18:09
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 8.
  אתם חושבים שכחלון מתרשם מבעלי מקצוע? ממש לא, הוא עסוק
  האמת? 19/06/2018 16:27
  הגב לתגובה זו
  2 3
  בהנצחת מונופולים בגז ודאגה לחברים.
  סגור
 • 7.
  שאלוהים יקח אותכם
  אלי 19/06/2018 15:25
  הגב לתגובה זו
  12 1
  פרזיטים מוצצי דם. שמחים כשלזוגות צעירים אין דירות לגור ושהם צריכים לגור עם ההורים.
  סגור
 • ראשית כל הם יכולים לגור בשכירות ושנית חלוקת דירות בחצי
  אלי 25/06/2018 09:14
  הגב לתגובה זו
  3 0
  חינם משמעו שימוש בכספי ציבור לבניית הדירות שזה האבא של הפרזיטיות.
  סגור
 • שאלוהים יקח את כול המתחזים המרוויחים מיליונים מזריעת
  מלאך 19/06/2018 21:19
  הגב לתגובה זו
  3 1
  שינאת חינם בעם.
  סגור
 • מסכים (אם רק היה דבר כזה אלוהים....) (ל"ת)
  שולמן 19/06/2018 17:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 6.
  עלייה בהתחלות בנייה
  חחחח 19/06/2018 15:12
  הגב לתגובה זו
  7 0
  תקראו את דוח הלמס ושפשפו עיניים דווקא יש עלייה בהתחלות בנייה מבחינת הערים הנבנות ביותר, לראשונה אחרי שנים, ארבע הערים הגדולות נמנות על חמשת הערים המובילות: תל אביב מבססת את היותה העיר הראשונה בבנייה, עם 3,057 התחלות בנייה שהיו בה בין אפריל 2017 למארס 2018 - המספר הגבוה ביותר מאז 2012. בירושלים החלה הקמתן של 2,392 יחידות דיור, והיא אמנם במקום השני, אבל בשנתיים האחרונות ניכרת בבירה ירידה משמעותית במספר התחלות הבנייה. אשקלון, שנמצאת בצמרת טבלת הבנייה בשנים האחרונות נמצאת במקום השלישי על 2,007 יחידות דיור, ואילו ראשון לציון (1,932 יחידות דיור) וחיפה (1,662), שתי הבאות אחריה, התמקמו בצמרת אחרי כמעט שני עשורים שבהם הבנייה פסחה על שתי הערים הגדולות. ככל הנראה הקפיצה בבנייה בשתי הערים האלה נובעת משכונות חדשות, שחלקן משתתפות במבצעי מחיר למשתכן.
  סגור
 • 5.
  מדאיג (ל"ת)
  דן 19/06/2018 15:07
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 4.
  כחלון
  ד 19/06/2018 14:55
  הגב לתגובה זו
  6 3
  כפיים לכחלון
  סגור
 • 3.
  אצל האינטרסנטים תמיד יהיו עליות , ותמיד יש מחסור... (ל"ת)
  אדם 19/06/2018 14:55
  הגב לתגובה זו
  15 1
  סגור
 • אצל האינטרסנט הראשי יש ירידות, אפילו אם העובדות שונות.. (ל"ת)
  פחחחחח 19/06/2018 16:26
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 2.
  יש עודף עצום של דירות !
  אדם 19/06/2018 14:53
  הגב לתגובה זו
  19 1
  זה טבעי שהתחלות הבניה יקטנו כאשר אין קונים במחירי בועה!
  סגור
 • 1.
  כל המגיבים: קבלנים ושות'. השנה יגיעו חברות בנייה סיניות
  שי פאנג לי 19/06/2018 14:42
  הגב לתגובה זו
  19 2
  והקבלנים הישראלים יוכלו ללכת להשתזף בים.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות