ברזיל: למרות המחאות, יש פונטציאל לצמיחה מהירה

יוסי ישראל, מנהל מחלקת מחקר בתכלית תעודות סל, מתייחס לנעשה כיום בברזיל - על מחאות האזרחים ותרומת המפעלים הצפויים למדינה
 |  (1)
במהלך השבועות האחרונים, המהומות בברזיל ממשיכות להתפשט. רק לפני פחות משבועיים נערכה 'הפגנת המיליון' שהתפרסה על פני 100 ערים שונות ברחבי המדינה, למרות הודעת הממשלה על ביטול עליית המחירים שבגינה פרצו המהומות.

דרישת ארגוני המחאה לשינוי בסדר העדיפויות של הממשלה, דבר שצריך להתבטא בשיפור השירותים הציבוריים ובראשם התחבורה הציבורית והתשתיות, לצד מלחמה בשחיתות הנפוצה במוסדות ציבוריים רבים. לדעתי, ייתכן ודווקא מהומות אלה יצליחו לעצור את הירידה החדה בשוק המניות ולהוציא אותו מהשפל אליו הוא הגיע בשבועות האחרונים.

נדרש שיפור בצמיחה הכלכלית
כל עוד ברזיל לא תצליח לחזור לפסי צמיחה גבוהים יותר, המאפיינים כלכלה מתפתחת, הממשלה הנכוחית תתקשה לרצות את האזרחים. אלה האחרונים נמצאים היום לאחר עשור במהלכו נהנו מתהליך עיור רחב ומואץ. במסגרת אותו תהליך עברו רבים מהם מבתי הפח בפבלות לבתים רגילים באזורים שקטים ומרווחים יותר, כמו גם מהשכלה, עזרה במציאת מקומות עבודה, שיפור רמת החיים ועוד.

אך בשנה וחצי האחרונות תחושתם של האזרחים, שהם הולכים אחורה במקום להמשיך ולרוץ קדימה. בעשור האחרון (2002-2011), לאחר שג'ים אוניל הגה את המונח 'מדינות ה-BRIC ' (ברזיל, רוסיה, הודו וסין), צמחה הכלכלה הברזילאית בשיעור ממוצע של 3.8%. מנגד, שנת 2012 לא האירה פנים והכלכלה צמחה בשיעור נמוך של 0.9%, בעוד ממוצע הצמיחה העולמי היה 3.2%, וגם בפתיחת השנה הנוכחית לא חל שיפור.

הממשל נדרש לריסון האינפלציה, יציבות המטבע ושיפור התחרותיות.
חשבתם שבישראל המחירים עולים? ברזיל מתמודדת עם ברמה של 6.5% ב-12 החודשים האחרונים, לעומת 0.9% בלבד בישראל. כלומר בשנה האחרונה, עלה סל המוצרים הממוצע בברזיל יותר מפי 7 מאשר בישראל. מה שמעודד את עליית המחירים הם של 12% בערכו של המטבע לעומת הדולר (בעקבות התערבות הממשל), גידול בייבוא, הצריכה הפנימית, והעלאות מחירים עקביות של הממשל והרשויות המקומיות.

מדי כמה חודשים עולים בהדרגה מחירי המזון, התחבורה, החשמל ועוד. על הממשל הברזילאי לפעול בראש ובראשונה לריסון האינפלציה, ולהימנע עד כמה שאפשר מהעלאות מחירים. כמו כן, הממשל נדרש לשפר את כושר התחרות של המשק הברזילאי. בעשור האחרון זינקה עלות השכר הדולרית בברזיל בלמעלה מ-300% - היא שחקה למעשה את כושר התחרות של המשק הברזילאי ביחס למדינות אחרות בדרום אמריקה.

אירוח המונדיאל ומלחמה בשחיתות
בשנה הבאה ברזיל צפויה לארח את גביע העולם בכדורגל. על מנת לקיים את האירוע ברמה המקובלת בעולם, הוציאה ברזיל ואף ממשיכה להוציא כספים רבים על בניית התשתיות הנדרשות ושדרוג אצטדיוני הכדורגל במדינה. לטענת המוחים, ההוצאות על אירוח המונדיאל גבוהות מדי, וכי חלק משמעותי מהן 'נעלם' בעקבות השחיתות. מנגד, טוענת נשיאת המדינה כי ההשקעות כיום ישרתו את אזרחי המדינה גם לאחר סיום המונדיאל, וכי ברזיל תזכה להכרה עולמית שתתמוך בתיירות הנכנסת למדינה.

במקרה דנן נראה כי הממשל נדרש לאזן בין ההוצאות הגבוהות על אירוח המשחקים, לבין העלאות המיסים והמחירים ושיפור המלחמה בשחיתות. למרות המחאות, אין ספק שמונדיאל מוצלח ימשוך תיירים רבים לברזיל, הן במהלך המשחקים והן לאחריהם.

דרך חדשה?
בשבועות האחרונים ניתן לזהות סימנים לנחישות הממשל לחזור ולהתמקד בהשקעות. לפני מספר שבועות, בוטל מס שהוטל לפני כשלוש שנים הכולל רכישה של אג"חים על ידי זרים. כמו כן, שופרו התנאים להשקעה של חברות פרטיות בנדל"ן ותשתיות, הוגשה הצעת חוק שתסייע לקידום השקעות פרטיות בקידוחי הנפט הימיים (במים עמוקים) של המאגרים שהתגלו בברזיל בשנים האחרונות ועוד.

לעומת זאת, היעדר הצמיחה לצד המחאה והמהומות גוררים את הבורסה המקומית לשפל של יותר מארבע שנים. מדד המניות המוביל במדינה, ה-iBovespa נחלש בכ-28% מתחילת השנה - רחוק כ-40% משיאו בשנת 2010.
ייתכן וכלכלת ברזיל תצא דווקא מחוזקת מאירועי המחאה האחרונים - מה יצליח לעורר את שוק המניות המקומי. הפחתת החסמים על תנועות ההון, שיפור התשתיות, הגדלת כח הקניה של מעמד הביניים, צמצום העוני ומיגור השחיתות הציבורית, ישפרו את מצב החברות הפרטיות ויוכלו לתמוך רבות בהאצת הצמיחה העתידית של ברזיל.

***הכותב הינו עובד של קבוצת תכלית תעודות סל - של בית ההשקעות מיטב-דש. הכותב אינו בעל רישיון יועץ השקעות על פי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, תשנ"ה-1995. אין לראות בהודעותיו של הכותב משום הצעה לביצוע פעולות ו/או שיווק ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לגבי ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים. המידע הינו לידיעה ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  לא להתקרב, כמות הבעיות עצומה ולא נראה שיש פתרון קרוב (ל"ת)
  דני מברזיל 07/07/2013 13:35
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור