החילוץ לספרד: צעד צפוי אך מאכזב

אורן אלדד, מנכ"ל ATRADE, מתייחס לתשלומי הסיוע של האיחוד האירופי למדינות גוש האירו והשפעתם על עתיד הכלכלה הגלובלית בכלל והאירופית בפרט
 | 
(3)
השבוע קיבלנו דוגמה נוספת לכך שמנהיגי אירופה חסרי האונים ומעדיפים "לכבות שריפות" מאשר לנסות ולגבש תוכנית כוללת שתצליח להציל את גוש האירו. מדינה נוספת נמצאת במשבר ושוב מדפיסים כסף. למעשה, זו הפעם הרביעית בה האיחוד האירופי מזרים כסף למדינה הנמצאת על סף קריסה. זה התחיל כמובן ביוון, שחבילת חילוץ אחת שניתנה לה בתחילת חודש מאי 2010, לא הספיקה והיא נאלצה לבקש סיוע נוסף (אותו אישרו מנהיגי אירופה לפני מספר חודשים). אישור התוכנית אילץ את יוון לבצע רפורמות מרחיקות לכת שהובילו להפלת השלטון במדינה.

אירלנד הייתה הבאה בתור לקבל סיוע במהלך חודש נובמבר 2010, בהיקף של 85 מיליארד אירו, פורטוגל הייתה למדינה השלישית אשר נזקקה לסיוע במחצית הראשונה של 2011 וספרד כאמור הינה המדינה הרביעית שמקבלת סיוע בהיקף של 100 מיליארד אירו. זאת במטרה להציל את המערכת הבנקאית שלה שהולכת וקורסת לנוכח משבר הנדל"ן החמור שפקד את המדינה והכניס את הבנקים לפלונטר רציני.

למרות שהשווקים הפיננסיים פתחו את השבוע בעליות שערים נאות והאירו הצליח לפתוח בפער של כ-150 פיפס בין הסגירה של יום שישי לפתיחה של יום שני מול השטר הירוק, כדאי מאוד להיזהר לפני שממהרים לקפוץ אליו חזרה. ניתן לראות בעבר שכל תוכניות החילוץ השפיעו לחיוב על השוק בטווח הקצר, אולם בטווח הארוך - המוכרים ניצלו את העליות הללו לצורך ביצוע עסקאות מכירה חדשות. האמת שגם הפעם, כל עוד מנהיגי אירופה לא יצליחו לגבש תוכנית לפתרון כולל של המשבר, הירידות בשווקים צפויות להתחדש והשטר האירופי צפוי להמשיך לאבד גובה. אני עדיין מחזיק בדעה שהאירו יבקר באזור ה-1.20 דולר לאירו עד סוף הרבעון ה-3 של השנה.

תקדים מסוכן

עצם העובדה שהספרדים קיבלו את כספי החילוץ בלי תנאים מוקדמים, מהווה תקדים מסוכן שעלול להוות טריגר להתפרקות האירו. בעבר, מדינות שקיבלו סיוע חיצוני נאלצו לבצע רפורמות קשות שפגעו בצמיחתן, דבר אשר הרתיע מדינות נוספות מלבקש סיוע חיצוני.

אולם כעת לאחר שספרד זכתה לקבל סיוע ללא צורך בביצוע רפורמות נוספות, עלולות מדינות נוספות לבקש סיוע בתנאים דומים לאלו שקיבלה ספרד. אירלנד, שכאמור קיבלה בעבר סיוע חיצוני, מעוניינת לפנות שוב לאיחוד האירופי וקרן המטבע הבינ"ל, על מנת לנהל משא ומתן לקבלת כספי חילוץ בתנאים שניתנו לספרד. כעת, גובר החשש מפני מצב בו מדינות הנמצאות על הקצה, ידרשו אף הן כספים מהאיחוד האירופי. מנהיגי אירופה אמורים למנוע מצב מסוכן שכזה, היות וזה יחשוף באמת את מימדי האסון הכלכלי הגדול ביותר שפקד את גוש האירו מאז הקמתו.

כספי החילוץ - כדור הרגעה לימים ספורים?

על אף שהספרדים קיבלו חמצן לזמן מה, עדיין קיימים מספיק גורמים שעלולים לגרור שוב את השווקים והאירו מטה. האירוע המרכזי הוא הבחירות ביוון, אשר תיערכנה ביום ראשון הקרוב, ה- 17 ביוני. למרות שיוון ירדה מהכותרות לאחרונה, עדיין קיים סיכוי לכך שהממשל החדש שייבחר לא יהיה מעוניין לכבד את ההסכמים שנחתמו בין הטרויקה לבין הממשל הישן לפני מספר חודשים, כתנאי לקבלת כספי החילוץ הנוספים ויעדיף לפרוש מגוש האירו. תרחיש זה עלול להוביל לנפילות בשווקים ולקריסתו של האירו.

גם ספרד עצמה לא יצאה מכלל סכנה והיא עדיין עלולה להזדקק לסכום גדול הרבה יותר מזה שהיא הצליחה לקבל. הכלכלה הרביעית בגודלה בגוש האירו, נאלצת להתמודד עם שיעור אבטלה מהגבוהים באירופה (מעל ל-24%) וגרעון עצום, המקשים עליה להתאושש מהמיתון.

אחרי הכל - הדולר עדיין נחשב לנכס אטרקטיבי להשקעה

למרות שרבים מיהרו לנטוש את הדולר עם פרסום הבשורה בעניין החילוץ לספרד, אני עדיין מעריך כי הדולר ימשיך להיות נכס שכדאי להשקיע בו, לפחות עד סוף השנה הנוכחית. הדולר מהווה נכס חוף מבטחים המועדף ביותר על ידי הסוחרים, לכן כאשר הסנטימנט השלילי ישוב לשלוט בשווקים, המשקיעים יחזרו במהרה לשטר הירוק.

דבר נוסף שמשחק לטובת הדולר, הינה העובדה שהפד' לא מתרגש מההאטה החמורה שחלה בסקטור התעסוקה, ולא ממהר להשיק תוכנית תמריצים נוספת. עצם העובדה שהפד' לא נכנס לפאניקה ולא ממהר לרוץ להדפיס כספים נוספים, משחק לטובת הדולר.

להערכתי גם הפד' יהיה הראשון מבין הבנקים הגדולים שיוכל לבצע הידוק מוניטארי, בעוד ששאר הבנקים המרכזיים צפויים להמשיך להיאבק על מנת להוציא את כלכלתם מהמיתון.

לסיכום, על אף האופוריה של השעות האחרונות בשווקים, כדאי לעצור לרגע על מנת לחשוב האם המהלך שביצעו מנהיגי אירופה יכול להוציא את הכלכלה האירופית מהמשבר ובעיקר את ספרד? ובכן, לא צריך להיות כלכלן גדול בכדי להבין כי נדרשים צעדים הרבה יותר קונקרטיים על מנת למצוא פתרון יעיל למשבר החוב באירופה. המשך הדפסת הכספים ימשיך להוות פתרון זמני בלבד למשבר, שככל הנראה הולך להחריף בעתיד הקרוב.

להערכתי המשקיעים בעולם ינצלו כל הזדמנות של החלשות הדולר על מנת לרכוש אותו במחיר טוב יותר. כנ"ל לגבי שוק המניות - כל עלייה תהיה, ככל הנראה, לצורך המשך ירידות, עד שימצא פיתרון למשבר.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  כל מילה בסלע
  שוק ההון 14/06/2012 00:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סקירה עניינית ומקצועית , אין ספק שנדרשים צעדים נוספים אבל החסר העיקרי הוא מנהיגות אחת מובילה באירופה שתוכל להתמודד עם המדינות והמדיניות
  סגור
 • 2.
  סקירה מקצועית ולעניין
  משה ינאי 13/06/2012 16:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי אורן , אני עוקב אחרי הסקירות שלך זמן רב ובאמת הגיע הזמן לאמר בקול רם : ש.א.פ.ו !!
  סגור
 • 1.
  לפנינו ההונאה הבנקאית פיננסי הגדולה בהיסטריה-שלב א (ל"ת)
  כותבי תרחישים 13/06/2012 10:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור