יחסי הגומלין בין קצבאות נכות ופטור מדמי ביטוח

רו"ח אורנה צח (גלרט), מר חיים חיטמן ורו"ח (משפטן) ישי כהן

המוסד לביטוח לאומי משלם קצבת נכות כללית, קצבה לשירותים מיוחדים וקצבת נכות מעבודה. רבים מניחים בטעות שקבלת קצבת נכות מבטיחה באופן גורף פטור מתשלום דמי ביטוח
DELETE
המוסד לביטוח לאומי (להלן: "המל"ל") משלם מכוח חוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב), התשנ"ה-1995 (להלן: "החוק") קצבת נכות כללית, קצבה לשירותים מיוחדים וקצבת נכות מעבודה. המל"ל משלם גם קצבת ניידות למוגבלים בגפיים התחתונות מכוח הסכם בינו לבין מדינת ישראל.
לאור ניסיון שנצבר עולה כי נכים רבים מניחים בטעות שקבלת קצבת נכות מבטיחה באופן גורף פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי ו/או דמי ביטוח בריאות בגין הכנסותיהם.
להלן פירוט גמלאות הנכות והשפעתן על תשלום דמי הביטוח הלאומי ודמי ביטוח הבריאות.
קצבת נכות כללית
מקבל קצבת נכות כללית שנקבעה לו דרגת אי כושר השתכרות מלאה לצמיתות, או לתקופה זמנית רצופה של שנה לפחות (ללא 90 הימים הראשונים שבהם אינו מקבל קצבה):
1.אם המבוטח הנכה הוא "עובד עצמאי", הוא משלם דמי ביטוח לאומי לענף נפגעי עבודה ודמי ביטוח בריאות.
2.אם המבוטח הנכה הוא עובד שכיר, המעסיק משלם בעדו דמי ביטוח לענפים נפגעי עבודה וביטוח זכויות עובדים בפשיטת רגל ובפירוק תאגיד, ומשכר העובד המעסיק מנכה דמי ביטוח בריאות בלבד.
3.אם יש למבוטח הנכה הכנסות אחרות כגון תשלום חודשי של אובדן כושר עבודה מחברת ביטוח או פנסיה מוקדמת - הכנסות אלו פטורות מדמי ביטוח לאומי ומדמי ביטוח בריאות. אם הנכה אינו עובד, דמי ביטוח בריאות מנוכים מהקצבה.
4.נכים אלו שהופסקה קצבתם בשל הכנסות גבוהות (על פי חוק לרון) זכאים לקבל את השיעורים הנמוכים של דמי הביטוח במשך 36 חודשים נוספים.
אם דרגת אי הכושר אינה מלאה או שהתקופה פחותה משנה רצופה, הנכה חייב בתשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות בגין הכנסותיו על פי השיעורים שחלים על שכר, או על הכנסה מעסק, או מהכנסותיו הפסיביות, בהתאם לשיעורי דמי הביטוח הרגילים.
קצבת נכות מעבודה
נכה עבודה שמקבל קצבת נכות מעבודה בשיעור 100% לצמיתות, משלם דמי ביטוח מופחתים על הכנסותיו (כפי שהוסבר לעיל). מבוטח נכה שמשתלמת לו קצבת נכות מעבודה בשיעור הנמוך מ-100% או שהקצבה אינה לצמיתות, חייב בתשלום דמי ביטוח רגילים מהכנסותיו. נכה כאמור שבחר לקבל קצבת נכות מעבודה במקום קצבת זקנה לאחר שזכאותו לקצבת זקנה נבחנה, משלם דמי ביטוח לאומי כמי שמקבל קצבת זקנה בפועל. דמי ביטוח בריאות מנוכים מקצבת הנכות מעבודה.
קצבת ניידות וגמלה לשירותים מיוחדים
על פי החוק, נכה המוגבל בניידות (גם בדרגה הגבוהה ביותר) או מקבל קצבה לשירותים מיוחדים, אינו זכאי לפטור מדמי ביטוח לאומי ומדמי ביטוח בריאות בגין הכנסותיו.
גמלה בשל פגיעת איבה או גמלה של נכה צה"ל
מבוטח שנפגע פגיעת איבה או נפגע במהלך שירותו הצבאי, ומקבל בעקבות זאת גמלה, אינו פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי ו/או מתשלום דמי ביטוח בריאות בגין הכנסותיו.
מבוטח פטור ממס הכנסה לפי סעיף 9(5) לפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961
מבוטח נכה שזכאי לפטור ממס הכנסה אינו פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי ומתשלום דמי ביטוח בריאות, אלא אם הוא מקבל קצבה כמפורט לעיל.

הכותבים - ממיזם הביטוח הלאומי של משרד ארצי, חיבה את אלמקייס פתרונות מיסוי בע"מ עם רו"ח אורנה צח (גלרט)


תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה