הפרשות לפנסיה עבור עבודה בשבת

האם חלה חובת הפרשה לגמל עבור שעות עבודה בשבת? תשובה מאת עו"ד מיטל דולב - בלט
חיסכון
צו הרחבה (נוסח משולב) לפנסיה חובה לפי חוק הסכמים קיבוציים, התשי"ז-1957 (להלן: "צו ההרחבה") מחייב את המעבידים לבטח את העובדים בפנסיה מקיפה החל מיום 1.1.08. בהתאם לצו ההרחבה השכר המבוטח הינו שכר העובד ורכיביו כמשמעם בחוק ובתקנות פיצויי פיטורים, ויכלול את שכר הבסיס וכן את כל התוספות הקבועות להן זכאי העובד. עוד נקבע בצו, כי תקרת השכר המבוטח תעמוד על השכר המשולם לעובד או השכר הממוצע במשק, לפי הנמוך.
במידה ובמקום העבודה חל מקור חובה אחר להפרשות סוציאליות המטיבות עם העובד למשל, מכח הסכם קיבוצי, צו הרחבה, הסדר קיבוצי, חוזה עבודה אישי או נוהג, יופרשו לקופת הגמל כספים בהתאם להגדרת השכר באותו מקור.
נשאלת השאלה האם שעות עבודת העובד בשבת נלקחות לצורך פיצויי פיטורים, שכן אם נלקחות לפיצויי פיטורים אזי על פי צו ההרחבה יש להפריש בגינן.
בפסיקה נקבע, כי כל אימת שהעובד לא עבד למעלה ממשרה מלאה כולל בימי חג ושבת, אין זה מעלה או מוריד באיזה מימי השבוע חלו ימי עבודתו. כלומר, כל ימי עבודתו, לרבות השבת והחג, יבואו במניין הימים לצורך חישוב פיצויי פיטורים.
עם זאת נקבע, כי את שכר השבת והחג, המובאים בחישוב הפיצויים כאמור, צריך יהיה להעמיד רק על גובה שכר העבודה ליום חול (100%) בן 8 שעות עבודה, ואילו תוספת השכר, שניתנה בגין העבודה בשבת או חג, לא תילקח בחשבון לחישוב הפיצויים (דב"ע מז/60-3 גדעון ליפשיץ נ' בית מרגוע מעלה החמישה).
בעניין זה הוסיפה הפסיקה וקבעה, כי תוספות המשולמות בגין עבודה בשעות נוספות, במשמרות, בחגים ובשבתות אינן מהוות חלק משכר היסוד של העובד, ואף אינן נמנות על התוספות אותן יש להביא בחשבון לצורך חישוב פיצויי הפיטורים (דב"ע נג/3-161 מגן דוד אדום לישראל נ' אורי שטרן).
לאור האמור, במידה ושעות העבודה בשבת הנן בגדר שעות נוספות, אזי אין חובת הפרשה בגין שעות עבודה אלה. במידה ושעות העבודה בשבת אינן מהוות שעות עבודה נוספות עבור העובד, אלא כחלק מ- 43 שעות עבודה שבועיות, אזי יש להפריש עבורן לגמל. ההפרשה תהא בערך השכר הרגיל (100%).
המשיבה – מומחית לדיני עבודה. המחלקה המשפטית "כל עובד", חברת חשבים.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה