מניות החלל תופסות תאוצה, מי הכוכבות של מורגן סטנלי?

תחום החלל מעלה הילוך והכסף שקרנות הון סיכון מזרימות לתחום שובר שיאים; איך גם אתם יכולים להיחשף לתחום?
|
(97)
המסקנה שלנו, לאחר בדיקת כל המדדים המאקרו כלכליים הרלוונטיים בארה"ב ותוצאות הרבעון השני עד כה, כולל ההנחיות: אין צורך להוריד הריבית בארה"ב. גם בתכנית רכישות מטעם הפד אין שום צורך. הרצון של טראמפ בהורדת הריבית מובן פוליטית אבל הצדקה כלכלית לכך אין.
לשוק המניות של סוף יולי 2019 אין בעיית מאקרו כלכלה וגם לא מיקרו כלכלה. לשוק יש רק בעיה אחת, ההערכות גבוהות מידי. אם בכל זאת יוריד הבנק את הריבית יהיה זאת אך ורק ב"לחץ הכותרות" וחבל. השפעת הכותרות היא רעה חולה אבל כוחן רק הולך וגדל למרות שהן, ברובן, מנותקות מהמציאות. יחד עם זאת ולמרות ה-"100% קונצנזוס" אנחנו בספק אם בהרכב הנוכחי של המושלים בוועדה לפעולות בשוק הפתוח של הפד יהיה רוב להורדת הריבית בישיבה של סוף יולי.
מי או מה קובע את שווי המניות בבורסה?
אתר ה-marketbeat.com מאפשר למשקיע להשוות מחירי מניות למחירי המטרה של קונצנזוס האנליסטים לגבי אותן מניות. קחו למשל את מניית AAPL בשנה האחרונה מאז אוגוסט 2018.
המניה, שבאוגוסט 2018 שברה את שיא כל הזמנים של 233 דולרים ירדה, בתוך 5 חודשים, עד לסוף דצמבר ב-39%, ל-142 דולרים. ארבעה חודשים לאחר מכן, סוף אפריל 2019, הגיעה המניה ל-212 דולרים, עלייה של למעלה מ-49%. חודש בדיוק לאחר מכן נופלת המניה ל -173 דולרים, ירידה של כ-18.5% וכעת, פחות מחודשיים עברו והמניה עלתה בכ-20%. 
כלומר, בתוך שנה קיבלה החברה 4 הערכות שונות לחלוטין ובהפרשים של עשרות אחוזים ביניהן. הפרשים כאלו בהערכת נכסים אמורים להיווצר רק כתוצאה משינויים חדים בפעילות החברה, אם בתוצאות הרבעונים או כתוצאה משינויים דרסטיים בסביבת המקרו וגם אז לא קורה שבתוך שנה אחת משתנה ערך הנכס בחדות כזו לכיוונים הפוכים. AAPL, במקרה הזה היא דוגמה אחת מיני רבות שהחלו להפוך לתופעה רגילה מאז 2009, תחילת ההתמזגות הטכנולוגית לכלכלת המיינסטרים.
אם תבחנו את ארבעת הרבעונים האחרונים של החברה לא תגלו בהם שום דבר מיוחד שיסביר את התנודות החדות בהערכה. הירידה החדה במניות במחצית השניה של 2018 למשל באה תוך עליות חדות בהכנסות ורווחי החברה באותם שני רבעונים. כיוון שהתופעות הללו מופיעות יותר ויותר ובטווחים קצרים ביותר ויותר חברות ציבוריות נשאלת השאלה, מה באמת קובע את ההערכות בבורסה?
אין שום ספק שהערכים שנקבעים לחברה בבורסות ניו יורק הם הנכונים ביותר. בורסות אלו, בגלל כמות השחקנים, בגלל הנזילות ובגלל ה-IT שחושף את כל הנתונים בפני המעריך (המשקיע), הן הפלטפורמה הטובה ביותר ליצירת הערך הכלכלי/ עסקי הנכון (המחיר הנכון) בין קונים למוכרים בכל רגע נתון. תיאורטית, אין כמו הבורסות בארה"ב להמחשת המונח "חכמת ההמונים". אבל אם אכן התיאוריה נכונה כיצד יכול נכס כמו AAPL לשנות הערכה בכזו קיצוניות 4 פעמים בשנה וללא שום סיבה כלכלית, מקרו או מיקרו?
כלכלני השוק החופשי טוענים שתנודות מסוג זה בהערכת נכסים בבורסה (לבטח מהסוג שראינו ב-AAPL) הן רק בטווח הקצר, "בטווח הבינוני והארוך המגמה הכלכלית האמתית משתלטת. המשקיע הסולידי צריך לאתר מגמות ולהתעלם מהתנודות הקיצוניות של הטווח הקצר". יש משהו בדברים אלו (אחרת ווארן באפט לא היה מתעשר) אבל מה שראינו במקרה של AAPL, שהוא רק מקרה מייצג, אינו קשור לשום דבר בסיסי, פונדמנטלי, שהרי שום דבר לא קרה ועדיין המניות עלו וירדו באטרף.
הבעיה עם מה שאומרים כלכלני השוק החופשי היא שכאשר המשקיע ההגיוני רואה תופעות כאלו ולעיתים קרובות מידי הוא יתחיל לחשוש מלהשקיע בבורסה בכלל כי, "כרגע זה קורה רק בטווח הקצר אבל עלול להיווצר מצב שבו סוג הפעילות בטווח הקצר תשתלט לאורך זמן. מי רוצה לפעול ברכבת הרים שכזו?". אם מניות של חברה כמו אפל יכולות להגיב בחריפות ובעצמה כזו ללא סיבה כלכלית /עסקית אמתית אז מה הסיכוי שמניות אחרות אכן תכנסנה למגמה ארוכת טווח?
מה באמת משפיע על ערך מניה בעשור האחרון?
היסטוריית הערך נקבעת על סמך הנתונים העסקיים מיקרו ומקרו בהם פועלת החברה. ישנם קריטריונים שונים, שנקבעו לאורך זמן, כמו ה-PE המפורסם או מערכות היחסים השונות במאזן, סוג המוצר בתחרות, ניהול וכו', כאשר לצד הנתונים הכלכליים ישנם גורמים טכניים שמשפיעים על ההערכה. מדובר במצבים חיצוניים שמשפיעים על הביקוש וההיצע למניה ושגם משפיעים על הנתונים הכלכליים הבסיסיים כמו תחרות, צמיחה כלכלית, אינפלציה וכו', ולבסוף ישנו הסנטימנט ששולט בשוק וכמובן חדשות שנוגעות לחברה שאת מניותיה בוחנים.
מה שקרה מאז תחילת המאה ובעיקר מאז משבר 2008 הוא שמהפכות הטכנולוגיה והאינפורמציה יצרו מצב שבו, בטווח הקצר, החשיבות של המשתנים הכלכליים הבסיסיים והגורמים הטכניים בקביעת ערך הנכס הולכים ויורדים בעוד שהשפעת הסנטימנט והחדשות עולה.
המצב הזה, שכרגע עדיין מוגבל ברובו לטווח הקצר, נוצר כתוצאה מ-4 גורמים שהתפתחו כתוצאה מהתקדמות המהפכות:
1. הצטרפות של מיליוני "משקיעי יום", מכל רחבי העולם, שמחוברים לזירות המסחר בזמן אמת ומגיבים במהירות. משקיעים אלו, ברובם, חסרים רקע והכשרה בהשקעות ובקביעת ערכים, פועלים בעזרת אתרים שהוקמו במיוחד לצורך משימה זו, כותרות בתקשורת ואפליקציות אלגוריתמיות שמתואמות לטווח הקצר. השפעתם של אלו על הפעילות בטווח הקצר הולכת וגדלה.
2. גידול מסיבי בקרנות מגננה (הדג') שמנהלות סכומי עתק ומנסות לנצל "עיוותים" קצרי טווח וגם הם באמצעות פלטפורמות אלגוריתמיות חכמות שרובן מכוון לטווח הקצר.
3. התפתחות של "תרבות כותרות" שנסחפות לכיוון הסנסציוני והפייק ניוז ושלמעשה מביאות למצב שבו הקונצנזוס והגרפיקה קובעים את ההערכה יותר מהמשתנים הכלכליים למיניהם.  
4. הרגולציה שלדעתנו היא אם כל הבעיות. הרגולציה שקיימת היום בארה"ב היא גם מתירנית וגם מפגרת אחרי ההתפתחויות. ארבעת ההתפתחויות הללו, שכרגע השפעתן גדולה בטווח הקצר, משבשות ומעוותות למעשה את התהליך שלשמו הוקמו הבורסות מלכתחילה, גיוס כספים לנכסים וניהול תקין של המסחר בנכסים כך שמשקיעים יוכלו לקנות ולמכור בהתאם לערכים "נכונים" בכל עת. מדוע? כי הערכים שמשתבשים בקיצוניות כזו בטווח הקצר ממשיכים להיות מעוותים גם בטווח הבינוני ונראה שיתחילו "לכרסם" גם בטווח הארוך. אפשר לתקן הכל ובקלות באמצעות רגולציה אולם, בהכירנו את האמריקאים, זה לא יקרה ולכן צריך המשקיע לנהוג משנה זהירות ולנצל מצבי קיצון לשיפור התשואות.
אם נחזור למקרה של AAPL, הרי שהירידות בסוף 2018 צריכות היו להדליק נורה. הן היו אותו סוג ירידות שראינו ב-2012 וב-2015. בקיץ 2015, כשהמניה ירדה מ-132 ל-90, הסברנו לקוראים (תחת אש של מגיבים, שלפי תגובותיהם לא היו מעורים בעובדות אלא דיקלמו כותרות שראו. חלקם עדיין מגיבים כאן) ש-AAPL מתדרדרת ללא שום סיבה כלכלית/ עסקית אלא בעיקר בשל סנטימנט מוטעה שהשתלט על פרשנים דאז שהחליטו (בגלל חפיפניקיות בחקר העובדות לדעתי) ש"אפל גמרה".
AAPL ב-90 דולר ולמרות מבול הפרשנויות השליליות על החברה אז, הייתה מציאה כלכלית בלתי רגילה לכל מי שבדק את החברה והסביבה בה היא פועלת.
היצירה הגדולה ביותר - נישת החלל
התחום העסקי/ אזרחי של החלל נפתח וזה יותר ממעניין: כשמדברים על נישות חדשות שיוצרת מהפכת הטכנולוגיה אז "היצירה" הגדולה מכולן, שעדיין בתהליכי שרטוט אמנם, היא נישת החלל. הנישה, שהפעילות בה כרגע בעיקר ביטחונית, מאותתת שהפעילות העסקית/ מסחרית בחלל מתחילה לקרום עור וגידים ומה שמדהים הוא הקצב שבו מוזרם הון סיכון לתחום.
ב-2017 נכנסו 120 קרנות הון סיכון לתחום וזאת לעומת 70 קרנות ב-2016. הציפיות הן לגידול ניכר גם ב-2019-20 ובמיוחד לאור חידוש/ שדרוג תכנית החלל ע"י הנשיא טראמפ. יש הטוענים שהסיבה העיקרית להתעוררות קשורה בשלושת המיליארדרים, אלון מאסק, ג'ף בזוס וריצ'רד ברנסון, שמקימים בהצלחה מערכות שילוח והסעה אזרחיות אבל אין ספק שזה לא רק הם. בית ההשקעות הגדול מורגן סטנלי החל, כבר לפני שנה, "לעודד" לקוחות שלו להיכנס לתחום. תחת הכותרת, "תעשיית החלל מתפתחת כמו תעשיית המכוניות האוטונומיות".
לפי MS, תעשיית החלל שהיום מגלגלת כ-350 מיליארד דולרים תגיע ל-1.75 טריליון "בתוך מספר שנים ותרומת  החלק האזרחי תהיה  משמעותית לכך". לפי בנק ההשקעות העניין שמגלים הלקוחות מתחיל לעלות במהירות, "בדומה למה שראינו בשנים 2013-14 כשיצאנו עם המלצות להיכנס לתעשיית המכוניות האוטונומיות".
בנק ההשקעות בדק את התחום גם עם המשתמשים הביטחוניים וגם עם כל המשתמשים האזרחיים (הם עוקבים מקרוב על כל 90 החברות האזרחיות שנכנסו לנושא) והמסקנה, 4 מנועים ידחפו את התעשייה: פתוח טכנולוגיות לשימוש חוזר ברקטות, הביקוש הגדל לאינפורמציה אלחוטית, השקעות גדלות של קרנות הון סיכון ומלאכים ויכולות צבאיות מהחלל. שלושת המנועים הראשונים אזרחיים.
מורגן בנתה את ה-Space 20 שלה, רשימת 20 החברות המובחרות להשקעה בתחום (הרשימה בכתבה שצרפנו) כאשר המובילות הן אפל, גוגל, מייקרוסופט, פייסבוק ואמזון ואחריהן בואינג והאניוול. אבל המעניינת מכולן היא דווקא SpaceX של מאסק שבין השאר עובדת על טכנולוגיות אינטרנט לחלליות ומתקדמת בתהליך הקמת רשת האינטרנט הגדולה בעולם מהחלל עם מערך של 4425 חלליות שיוכלו לספק אינטרנט על פס רחב שווה ביכולותיו לרשתות סיבים אופטים.
איך משקיעים בתחום?
שלושת החברות המעניינות ביותר, SpaceX של מאסק, Blue Origin של בזוס ו-Virgin Galactic של בראנסון אינן ציבוריות וכרגע לא נראה שיצאו בקרוב לציבור למרות העניין הגדול בהן. למעשה משקיעים פרטיים נלחמים להיכנס לתוכן ובערכים גבוהים ביותר. SpaceX למשל, גייסה עד כה 1.1219 מיליארד דולרים. ה-100 מיליון הראשונים הגיעו מכיסו של מאסק וה-535.7 מיליון האחרונים נכנסו באפריל השנה לפי הערכה של 33 מיליארד דולרים.
למשקיעים הציבוריים הונפקה בתחילת אפריל השנה ETF בסימול UFO. סל זה כולל חברות (42), גם לא אמריקאיות, שהחלק הארי בהכנסותיהן בא מהחלל. המעניין בסל הוא ש-15 החברות המובילות מבחינת משקלן בסל (כ-67% מהסל) אינן חברות חלל מובילות כמו בואינג, לוקהיד, גרומן או רייטיון אלא חברות שעיסוקן העיקרי בחלליות, העברת נתונים מהחלל, תמיכה באינטרנט מהחלל וכדומה כמו DISH או היפנית Sky Perfect או Intelsat  (סימול: I). אלו גם חברות שמשתתפות בפרויקטים של SpaceX, Blue Origin ו-Virgin Galactic הפרטיות.
החברות הענקיות שהזכרנו נמצאות בחלק התחתון של הרשימה דווקא ומה שבולט הוא שגם "הכוכבות" של רשימת מורגן סטנלי כלל אינן כלולות בסל. האמת, קשה לנו לבחור השקעה מועדפת למרות שה-UFO נראה מעניין בגלל התמהיל.
 
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(97):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 37.
  מה שמפיל וירסק את השווקים זה אלפי סיבות....
  איצ 31/07/2019 22:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אולם היום....סיבה "קטנה" ולא משמעותית של טעות בהערכות החכמים תקיים כיסוח קטן בשוק..זה הקטן גדול יהיה....
  סגור
 • 36.
  מה שמפיל וירסק את השווקים זה אלפי סיבות....
  איצ 31/07/2019 22:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אולם היום....סיבה "קטנה" ולא משמעותית של טעות בהערכות החכמים תקיים כיסוח קטן בשוק..זה הקטן גדול יהיה....
  סגור
 • 35.
  חבל ששלחה ג. חזר בו מדבריו על תיקון אלים>>>>>>
  איצ 31/07/2019 22:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה עוד שזה מעבר לכך לא היה רק תיקון אלים אלא ממש קריסה שהייתה צפוייה. שנים שיקריות והזויות ניגמרו היום ולפי מחקרים רוב הציבור ממש לא הרוויח בעשר שנים אלו.
  סגור
 • 34.
  1)תגובות 33 לא יפה ולא לעניין. לא יורד לסוף דעתכם. (ל"ת)
  איצ 31/07/2019 21:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 33.
  גרינברגר לא מעלה מגיבים ועושה ככל העולה על רוחו. והרי:
  למה 31/07/2019 11:23
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אפשר לדרדס אותו בקלות.
  סגור
 • שניים כתבו" קוראים ומקיאים"..לדעתי לאחר ברור הם שני:
  מבין למה 31/07/2019 11:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עורך דינים שלא בדיוק חיבבו את הגרינברג בעיתות רבות ושונות למרות שאני חושב שהוא דווקא אם יגייס תעצומות נפש אדירות יכול להיות אומנם קשה אבל מועיל לחברה. אז היידה תן גז אחינו
  סגור
 • אח שלו.. חפרת.
  ביל 31/07/2019 16:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שחרר אותנו.
  סגור
 • 32.
  אם ברביעי ב 21:00 לנגיד האמריקאי יהיה אומץ לא להוריד
  את הריבית 30/07/2019 22:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יהיה נחמד ! תכינו פופקורן לסרט !
  סגור
 • 31.
  למה טאואר לא דופקת רייס אחרי הדוחות
  טאואר 29/07/2019 19:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עכשיו נתייבש עוד 3 חודשים של דישדוש עד הדוח הבא ? למרות שנראה שכול הרווח השנתי (דיווחו על רווח רבעוני נקי של 25 מיליון דולר) ילך להשקעה של 100 מיליון דולר בהגדלת כושר יצור
  סגור
 • קפיצה של 9% למניה בסדר גודל כזה דווקא נחשב רייס.
  רז 30/07/2019 10:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  .
  סגור
 • המנכ"ל המוערך נשמע מאד אופטימי (ל"ת)
  תקשיב למנכ"ל 30/07/2019 16:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • "לא נתפס" - כמו השלג בירושלים ש"לא נתפס"
  tsem 30/07/2019 17:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יום לאחר הדוח כבר מחזירה שליש מהעליה ביום פרסום הדוח (יורדת 3 אחוז).
  סגור
 • מה הפליאה?
  לרון 02/08/2019 09:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בורסה עובדת הרבה פעמים עם אובר שוטינג למעלה או למטה,ומי שמבין ענין יודע לנצל זאת!!!!!
  סגור
 • "סרגיי וסצ'ונוק מאופנהיימר" יכול לסגור הבסטה
  אנליסטים 30/07/2019 22:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  טאואר מזנקת ב-8% בעקבות הדוחות, "בפתיחת המסחר בוול-סטריט תהיה עלייה חדה יותר" האנליסט הבכיר סרגיי וסצ'ונוק מאופנהיימר מעריך שמניית טאואר "תמשיך לרוץ קדימה לאור המכפיל הנמוך ושוק השבבים שמתאושש"; החברה העלתה תחזית לרבעון השלישי ניצן כהן | 29/07/2019
  סגור
 • ממש לא!
  לרון 02/08/2019 09:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  העריך שירדה יותר מדי וכעת תעלה,מה הפשע?
  סגור
 • 30.
  תעודת סל על קאנביס
  טלי 29/07/2019 08:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה ראשית, תודה על המאמרשני אשמח לדעתך, האם תעשיית הקאנאביס תצמח או שהמחירים שלהכבר בחלל ? האם יש etf יעודי לקאנאביס כבר? תודה רבה
  סגור
 • טען עוד
 • mj
  mj 29/07/2019 10:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ETFMG Alternative Harvest ETF (MJ)
  סגור
 • תודה בודקת mj (ל"ת)
  טלי 29/07/2019 20:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 29.
  שלמה- האם מכיר קרנות ריט
  דיור מוגן 29/07/2019 00:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  המשקיעות ישירות בנכסים של דיור מוגן בארהב?לאור יציאתו המאסיבית לפנסיה של דור הבייבי בום העשיר,האם יש השקעה שאתה מכיר בתחום?בתודה מראש. נהנה כל שבוע מהכתבות שלך.
  סגור
 • מכיר היטב
  שלמה גרינברג 29/07/2019 08:27
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כתבתי פעמים רבות על הריטי"ם השונים וגם על הדיור המוגן שבו עסקתי רבות בשהותי בפלורידה בעבר. אחזור לנושא בקרוב כי הוא מאוד מעניין לאור היציאה לגימלאות של הבייבי בומרס והשינויים בהתייחסות אליהם בין ממשלי אובמה וטראמפ. אגב, בחלק גדול מהכתבות אני נעזר ע"י אנשים שבעבר היו שחקנים מובילים בוול סטריט והיום מבלים זמנם בבתי האבות בין מיאמי לבוקה רטון
  סגור
 • מחכה בכיליון עיניים (ל"ת)
  תודה רבה 30/07/2019 18:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • rwr iyr o nly vnq ועוד המון (ל"ת)
  סולימן 29/07/2019 08:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אלו אינן קרנות/סלים שמשקיעים בדיור מוגן (ל"ת)
  שלמה גרינברג 29/07/2019 12:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 28.
  צפיות השוק להורדת הריבית
  גיא 28/07/2019 14:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה, האם גם לאחר נתנוני המאקרו האחרונים אפשר פורסמו ביום שישי אתה חושב שאין צורך בהורדת ריבית?
  סגור
 • תקרא המאמר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 28/07/2019 15:33
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 27.
  PERI
  BROKER 28/07/2019 06:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה מה דעתך למה שקורה במניית פיריון שמזנקת החודש מעל 50%?
  סגור
 • PERI
  שלמה גרינברג 28/07/2019 11:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יש לי הרושם שמישהו (אנליסט או מנהל השקעות) "גילה" את החברה והפוטנציאל שלה. השוק מלא בציידי מניות שמחפשים סיפורים. זה לבטח לא בגלל הנתונים הכספיים שנמצאים בהתדרדרות ו שהאחרונים לא היו מלהיבים. תוצאות הרבעון יפורסמו בקרוב, תזכיר לי ואראה
  סגור
 • PERI
  BROKER 07/08/2019 19:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי שלמה היום יצא הדוח של פיריון הם הכו את התחזיות גם בהכנסות וגם ברווח, מה דעתך עליו בפרט ועל החברה בכלל ?
  סגור
 • 26.
  אשמח התיחסותך לתחום צומח: זיהוי והפעלה קולית (ל"ת)
  אדם 27/07/2019 17:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 25.
  החברות לא ציבורית, אז מה מבלבלים בשכל.
  הנביא 27/07/2019 13:34
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סקטור חדש? לא רלוונטי לציבור, כל עוד אין מניות כאלה בבורסה. כאלא שיש משהו שקשור לתעופה, וזה לא חברת תעופה - יש כמה בודדות, עם מחזור דיי עלוב ולא שוות כקליפת השום.
  סגור
 • 24.
  מקצועי
  Roei british 27/07/2019 10:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תודה על הכתבה המענינת מאוד היו חלקים מאוד מענינים שאישרו את התפיסה שלי תודה
  סגור
 • 23.
  Roy36900 (ל"ת)
  Roei 27/07/2019 09:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 22.
  shyd אגרות חוב high yield טווח 0-5 שנים
  רועי 26/07/2019 18:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אשמח להבין מה גורם תetf כזה לרדת "הרבה" ? האם יש לו קורלציה לשוק המניות ? כיצד מגיב במשבר ?אני עוקב אחרי הגרף ולא רואה ירידות מאוד גדולות.. תודה
  סגור
 • The VanEck Vectors® Short High-Yield Municipal Index ET
  שלמה גרינברג 27/07/2019 09:12
  הגב לתגובה זו
  2 0
  איני רואה שהסל יורד, ההפך. זה סל של אגרות חוב של רשויות מקומיות שמורכב מאגחי"ם קצרים שמנפיקות הרשויות. אין לו קשר מניות כלל רק לריבית, מצב הרשות וכו. סלים כאלו פופולרים מאוד למשקיעים של הכנסות בארה"ב. לעיתים, בגלל חוסר הבנה בעיקר, הם נעים יחד עם מניות אבל זה בגלל בערות
  סגור
 • תודה רבה שלמה ..
  רועי 27/07/2019 18:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני מחפש מקום "רגוע" יחסית להשכיב כמה דולרים ולקבל מעט מעל האינפלציה עליהם.. זאת נראית תעודה חביבה.תודה רבה על תגובתך
  סגור
 • 21.
  מהי רמת האמינות של הנתונים המפורסמים בארהב ?
  נקודה למחשבה . 26/07/2019 18:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  https://www.bizportal.co.il/wallstreet/news/article/766345
  סגור
 • איני מגיב לכותבים אחרים באתר אבל
  שלמה גרינברג 27/07/2019 09:14
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הלוואי ורמת האמינות בשאר חלקי העולם הייתה אפילו מתקרבת לזו האמריקאית. הדיווח בארה"ב הוא האמין ביותר שיש
  סגור
 • הליצן ממדור וולסטריט שחושב שהוא כתב אין לו מושג מהבורסה
  אלי 30/07/2019 02:59
  הגב לתגובה זו
  0 5
  חוץ לנסות לעשות שורטים על השוק בשנים אחרונות הוא לא עשה כלום עמית טל הזה הוא כלומניק מרוב בושה גם את הכינוי המקורי שלו מחק בטוויטר חושב שהשוק ייקרוס כבר 5 שנים מביא תירוצים מפה ועד הודעה חדשה שממש לא מתאימים למציאות הוא חי בלא לא לנד
  סגור
 • אלי..תרגיע..תרגיע..אתה משתין מחוץ לפיילה.. וגם:
  מדען וגנרל 30/07/2019 11:32
  הגב לתגובה זו
  5 0
  הבחור שציינת עמית הינו בחור מבריק באתר ובקנה מידה ישראלי..הוא נותן לקוראים ברחל ביתך הקטנה מה שבאמת צריך להיות ולא את החירבושים של רוב הפרשנים של מה יהיה /או לא יהיה...בסופו של יום דברים מסוג דבריו תמיד יתגשמו...
  סגור
 • מדען וגנרל ופראייר הצינור שעמית הכניס לך כאב לך ? גם
  אלי 31/07/2019 04:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה אכלת אותה עם שורטים על השוקים הליצן הזה האכיל מרור הרבה אנשים פראיירים ששמעו לו הוא ברמה אפס אין לו מושג איך וול סטריט עובדת
  סגור
 • יקוב. לאלי..אתה קשקשן צמרת חסר תועלת. התכנס לגובה הגמדי (ל"ת)
  יקוב 30/07/2019 17:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • יקוב בפעם הבאה שתקשיב לליצן הזה עמית תשים וזלין כי
  אלי 31/07/2019 04:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה תמשיך לקבל צינורות כל עוד תקשיב לחובבן הזה שמת על שורטים ורואה רק לונגים בשוק
  סגור
 • מסביר את הפערים העצומים בין ההערכות לבין האימותים ?
  אז איך אתה ... 27/07/2019 23:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ... וזה קורה בעקביות בחודשים האחרונים .
  סגור
 • הרי על כך אני כותב כול הזמן (ל"ת)
  שלמה גרינברג 28/07/2019 11:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • די..די..די..בבקשה! עשה טובה אתה מתבזה! (ל"ת)
  לשלמה 27/07/2019 21:30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 20.
  בנק סנטנדר דוחות טובים..
  ספרדי 26/07/2019 17:48
  הגב לתגובה זו
  0 1
  המנייה עולה קצת ביום הדוחות, שוב כבר יורדת מאז לרמות הנמוכות .למה וול סטריט לא מיישר קו עם מיין סטריט ?
  סגור
 • שאלה מצויינת לוול סטריט (ל"ת)
  שלמה גרינברג 27/07/2019 09:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 19.
  בנק סנטנדר דוחות טובים..
  ספרדי 26/07/2019 17:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המנייה עולה קצת ביום הדוחות, שוב כבר יורדת מאז לרמות הנמוכות .למה וול סטריט לא מיישר קו עם מיין סטריט ?
  סגור
 • 18.
  שלמה, מה דעתך על בואינג לאחר הדוחות? (ל"ת)
  משה 26/07/2019 14:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לא שמעת על התאונות עם הבויאנג מקס? בעיה קשה ביותר
  דוחו"ת? 26/07/2019 20:11
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בואינג הפסידה הרבה עסקות בגלל התקלות במטוס הזה, ואיירבוס מרוויחה
  סגור
 • 17.
  אני עדיין ממתין לתיקון ב General Electric (ל"ת)
  אורי 26/07/2019 14:40
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • גם היא נפגעה מהתקלות של בואינג מקס (ל"ת)
  עמי 26/07/2019 17:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 16.
  לאחר שמיציתי את דברי "הפרשנים החפיפניקים"אני זורק...
  לשלמה המשך 26/07/2019 14:09
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לפיתחך מישאלה..אנחנו החפיפניקים נעמיד מולך חפיפניק ביינוני מעיין טוב בחלקו ולפעמים רע והוא יעמיד תיק ייחוס בסך מליון שקל במקום קבוע ומוגדר. גם כבוד שלמה יעשה את אותו הדבר. לאחר שנה נבחן את התוצאות ואם החפיפניק לא עשה תשואה לפחות 20 אחוז יותר גבוהה ממר שלמה הרי כל הכסף מועבר לשלמה. ואם עשה יותר מ20 אחוז אזי "עונשו" של שלמה יהיה 1 שקל בלבד לטובת אגודת החפיפניקים. בשם עמותת החפיפניקים שנעלבו אנו ערוכים לקרב.
  סגור
 • 15.
  אני"פרשן חפיפניק" כהגדרתך הפוגענית. האם כבודו הינו כתב:
  לשלמה 26/07/2019 14:03
  הגב לתגובה זו
  0 2
  פרשן על נטול עטויות וכל דבריו או חס ושלום רק 99% מדבריך אכן מתגשמים. האם כבוד שלמה גרינברג מגדיר עצמו או מוגדר על ידי כל מועצות החכמים כמפרש וקובע גורלות הטוב בעולם??
  סגור
 • 14.
  aapl יש גם דוגמאות הפוכות - מניות שלא נפגעות בכלל BA
  BA 26/07/2019 13:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מניות של חברות "אהובות" שלא נפגעות - ה 737 מקס מקורקע מאז 3.2019 המניה אומנם ירדה 20 אחוז מהשיא אבל היא במחיר שהיתה בו בינואר 2019. וזה המטוס השני עם בעיות (היה את ה 787)
  סגור
 • 13.
  שלמה, הקדימון לחלל מרתק ומאיר עיניים, תודה (ל"ת)
  אלי 26/07/2019 11:22
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 12.
  "רמת האי ודאות בשווקים עלתה"
  גיא 25/07/2019 21:51
  הגב לתגובה זו
  2 12
  מפמפמים לנו את המשפט הזה כבר עשורים. זו בדיחה. מתי בהיסטריה יצאה נגיד בנק והכריז שהכלכלה שלו ודאית? במלחמת העולם השנייה- אני מבין, הכלכלה באמת לא ודאית. בתקופת השפל של שנות ה 70- אני גם מבין. אבל עכשיו???? חברות עושות ארגזים של כסף והציבור רק מעלה את רמת הצריכה ורמת החיים. שמישהו יעיבר את המסר לפוול שבבקשה יפסיק להגיד את המשפט הזה.
  סגור
 • שניזרקו על ידי החבורה. האם גיא הינו איש תמים. אם אתה
  ארגזים של כסף 26/07/2019 15:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רואה שחור..משמע שחור שחור..לא תוכל גם אם תירצה להלבין אפילו בקצת את המציאות העגומה. הנתונים שהבאת למעלה הם נחמדים לתכניות בידור או ספרי ילדים. המציאות אחרת לחלוטין.
  סגור
 • היעיברתי את המסר לפוול הוא שאל אם אתה קשקשן משנה זוטר?
  לגיא 26/07/2019 12:26
  הגב לתגובה זו
  2 1
  נ:ב מי זה פוול?
  סגור
 • תודה
  לגיא לגיא 26/07/2019 22:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תמסור לו שאתה יכול לבוא להיות ליצן החצר שלו. ליצן בכיר לא זוטר
  סגור
 • מתעלם מ"ברבורים שחורים"
  השוק 26/07/2019 00:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פוטנציאליים,פשוט לא רואים מאיפה הם יכולים להגיע,הכל כאילו ב"שליטה",אופיני לשוק שורי בשיאו!
  סגור
 • ואם לא תתעלם מברבורים שחורים
  שלמה גרינברג 26/07/2019 14:42
  הגב לתגובה זו
  5 0
  זה ישנה משהו?
  סגור
 • ברבורים שחורים "פוטנציאליים"
  כתבתי 26/07/2019 17:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כלומר מתעלמים מרע שעלול להגיע,לא עכשוי!לו היה ברור שיהיה רע היו מכירות בסדר גודל שונה בתכלית!
  סגור
 • מיום שישי מעבר למה שכתבתי
  אין הצדקה לקפיצות 28/07/2019 12:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כלומר אופוריה בלתי נשלטת של שוק בשיאו,במצב הזה של שוק שורי מתעלמים מכל שלילי,לפיכך יש לצמצם סיכון ולא להשקיע בסיכון כמו קנאביס חלל ומניות חלל אחרות,זה הכל!
  סגור
 • אף אחד לא מתעלם
  שלמה גרינברג 27/07/2019 09:19
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אבל יש לך דרך לזהות ברבורים שחורים? לכן לא דנים בהם
  סגור
 • ועוד איך.. (ל"ת)
  כן 26/07/2019 17:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  LKQ
  עמי 25/07/2019 21:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המניה שנסקרה כאן לפני 3 שבועות, עולה בחדות כבר יומיים, האם יש חדשות טובות, או זה רק בגלל שהיא רחוקה מהשיא?
  סגור
 • 10.
  מה עם הענקיות הביטחוניות(=מלבד בואינג)? לוקהיד מרטין ו
  יוסי 25/07/2019 20:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ועוד
  סגור
 • לצערי יוסי אתה מתמיד שלא לקרוא המאמר ומגיב
  שלמה גרינברג 26/07/2019 16:27
  הגב לתגובה זו
  2 0
  "הענקיות" מופיעות במאמר
  סגור
 • uauc huxh thbl eurt vf,cv (ל"ת)
  שלמה גרינברג 26/07/2019 14:44
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • קורא מקבל בחילה ומקיא ומחרבן קוביות (ל"ת)
  גרינשפאן 03/08/2019 17:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • תרגום: ושוב יוסי אינך קורא הכתבה (ל"ת)
  משה 26/07/2019 18:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • תמיד טובה,זו לא בואינג עם בעיות
  לוקהיד 26/07/2019 00:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדי תקופה,אפילו הקוריאני שוב מעיף טילים,rtn?
  סגור
 • 9.
  IPOA
  טעות קריטית בכתבה 25/07/2019 20:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבת ש Virgin galactic לא תהיה ציבורית בזמן הקרוב. כבר חתמה על הסכם מיזוג עם IPOA ותהפוך לציבורית בקרוב. אפשר כבר להשקיע.
  סגור
 • צודק (ל"ת)
  שלמה גרינברג 26/07/2019 14:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 8.
  שלמה מה יהיה עם טבע לפי דעתך ? (ל"ת)
  rsi 69.10 25/07/2019 19:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • צריך להמתין ולראות
  שלמה גרינברג 26/07/2019 14:53
  הגב לתגובה זו
  2 0
  האווירה סביב החברה גרועה, תביעות, כותרות וכו
  סגור
 • למצב
  תגיע 26/07/2019 17:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אפריקה בזק אידיבי ge f
  סגור
 • לא ידענו.. ספר לנו קצת על זה.. (ל"ת)
  אהה 26/07/2019 17:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • רמת הריבית על החוב אומרת שחושבים שלא ישרתו אותו
  משקיע דאגן 25/07/2019 23:09
  הגב לתגובה זו
  0 1
  האם רואה אפשרות של פשיטת רגל (גם תביעות משפטיות) או רכישה ע"י גורם אחר כחלק מהסדר חוב?
  סגור
 • אבל הכ ל
  הכ ל 26/07/2019 00:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נכון!
  סגור
 • 7.
  helmlich
  דויד 25/07/2019 19:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברה בתחום הנפט והזיקוק...למרות דוח טוב, יורדת כמעט לנמוך 52 שבועות, היכן לדעתך ממוקמת בעולם האנרגיה ? חברה מאוד ותיקה.תודה
  סגור
 • לא מכיר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 26/07/2019 14:56
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 6.
  ערב טוב לשלמה! כתבת בפני זמן מה על Beyond Meat Inc
  דרומי 25/07/2019 19:37
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שכדאי להמתין לירידות בסביבות שער 25 כדי להכנס, והנה תראה היום נמצאת ב213, אז פספסנו? ומה דעתך על רכבת ההרים בטסלה ירידות ושו עליות מתונות ושוב התרסקות היא קשורה למה שאתה מכנה עדר הכותרות והמכונות או שיש פה משהו יותר רציני וכדאי לצאת ממנה?
  סגור
 • שאלות מצויינות ליועץ שלך (ל"ת)
  שלמה גרינברג 26/07/2019 14:56
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • אתה היועץ שכתב ואמר (ל"ת)
  היי 26/07/2019 17:12
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • שכתב ואמר מה? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 27/07/2019 09:20
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • את מה שדרומי ב 6 כתב (ל"ת)
  לשלמה 29/07/2019 13:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  טסלה דוחות, כמה מילים, תודה שלמה (ל"ת)
  אלון 25/07/2019 18:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • בקרוב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 26/07/2019 14:56
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 4.
  צ'ק פוינט דוחות.. כמה מילים שלמה תודה (ל"ת)
  אלון 25/07/2019 18:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • בקרוב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 26/07/2019 14:56
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 3.
  תודה רבה שלמה. כרגיל. מעניין מאוד (ל"ת)
  אלכס 25/07/2019 18:58
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 2.
  מאמר מעולה. בעיקר החצי הראשון (ל"ת)
  יובל 25/07/2019 18:58
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 1.
  BA
  אבנר 25/07/2019 17:44
  הגב לתגובה זו
  4 0
  היי שלמה, מה דעתך על בואינג לאור האירועים האחרונים? ה-MAX הוא בסך הכל אפיזודה חולפת או שהחברה הולכת לכמה שנים של תשואת חסר? בלי קשר, תודה על המאמרים שלך, תמיד מעניין לקרוא זוית שונה מכל הצפת הכותרות במדיה.
  סגור
 • כבר עברה "סיוטים" דומים
  שלמה גרינברג 26/07/2019 14:58
  הגב לתגובה זו
  2 0
  צריך להמתין רבעון או שניים
  סגור
 • יקח לה זמן
  הפעם 26/07/2019 00:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פסיכולוגית הפחד השתלטה
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות