למרות העליות האחרונות - אפסייד בשווי אלקו החזקות

אמיר אלשיך, אנליסט, אפסילון בית השקעות, מתייחס למניית אלקו החזקות וכדאיות ההשקעה בה
 |  (1)
חברת אלקו -1.39% אלקו 7,779 -1.39% אלקו בסיס:7,889 פתיחה:7,889 גבוה:7,877 נמוך:7,730 תמורה:481,538 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , הינה חברת החזקות המחזיקה במספר נכסים עיקריים:
- אלקטרה שהינה - שירותי קבלנות, שירותים אלקטרו מכאניים, שירותי תחזוקה ואחזקה למבנים, וכן פרוייקטי תשתית מהותיים בשיטת BOT או BOO (וביניהם עיר הבה"דים).
- אלקטרה מוצרי צריכה - ביבוא ושיווק של מוצרי צריכה חשמליים. בעלת זכויות שיווק בלעדיות של Miele, Philips, Whirpool, Sauter. כמו כן, מחזיקה החברה את רשתות השיווק מחסני חשמל ושקם אלקטריק, ולאחרונה רכשה מכינוס נכסים גם את אייס רשתות שיווק ואייס אוטו דיפו.
- אלקטרה נדל"ן - מחזיקה ב-61 נכסים שעיקרם בחו"ל, אשר 49 מתוכם מניבים.
- אלקו הולנד - ייצור ושיווק של מזגנים ומערכות מיזוג אויר בתחום הביתי. לאחר מימוש של חלק לא מבוטל מהפעילות, מחזיקה החברה בעיקר בקרקעות עליהן היו בעבר המפעלים באיטליה וסין. בשבועות האחרונים הודיעה החברה כי היא מוכרת את פעילותה זו ומכירה בהפסד של 128 מיליון שקלים בגין הפעילות.

המכירה (על אף ההפסד החשבונאי שנרשם) מהווה חדשות טובות לחברה, שכן פעילות ייצור המזגנים באירופה הייתה פעילות בעייתית, הן כתוצאה מההאטה הכללית ביבשת והן כתוצאה ממשברי הנדל"ן החמורים שחוו חלק מהמדינות, דוגמת ספרד.

- אלקו צפון אמריקה - עוסקת בהשקעה במקבצי דיור בדרום מזרח ארה"ב. החברה מחזיקה 29 מקבצי דיור הכוללים 10,155 יח"ד. כמו כן מחזיקה מעל 25% בקרן ריט אמריקנית בשם LATA.

נכס נוסף שמחזיקה החברה הינו קרקע ברמת השרון, אשר שוויה הכלכלי המוערך הינו כ-150 מיליון שקלים. מניית אלקו החזקות השלימה עלייה של למעלה מ-160% מאז חודש אוגוסט 2012. הסיבות העיקריות לעלייה האמורה, הינן עלייה בשווי חברות הבנות אלקטרה ואלקטרה מוצרי צריכה, וכן הפעילות בארה"ב - בה נהנית החברה מהתאוששות שוק הנדל"ן באופן ישיר.

נכון להיום, החברה מחזיקה כאמור במעל 10,000 יחידות דיור, כאשר לאור השבחות שביצעה עומד שיעור התפוסה על כ-94%, ודמי השכירות עולים מהותית מאז החלה החברה בעיסוק בתחום זה בשנת 2008. בשנת 2012 מכרה החברה חלק מהדירות שהיו ברשותה לקרן ריט כנגד הקצאת מניות (כיום מחזיקה החברה בכ-25% מקרן זו). בעיסקה זו נרשם רווח הון על הנכסים לעומת מחירם בספרים.

בנוסף, מכרה החברה את החזקותיה בחברת הניהול לקרן ריט זו, כאשר גם בעסקה זו נרשם רווח הון מהותי. השוק בארה"ב בו עוסקת החברה, מתאפיין בביקוש גבוה וגדל לשכירות, הנובע מקיטון בשיעור הבעלות, שמקורו בקשיים שמערימים הבנקים האמריקניים בקבלת אשראי פרטי לצורך רכישת דירה. הפעילות במדינה צפויה להציף ערך רב לחברה, הן כתוצאה מגידול אורגני והן כתוצאה מפירסומים בעיתונות הכלכלית אודות כוונת החברה להנפיק את קרן הריט שברשותה - דבר שעשוי ליצור הצפת ערך משמעותית.

אשר על כל אלו, על אף מהלך עליות מהותי במניית החברה שהחל בחודש אוגוסט 2012, אני עדיין רואה אפסייד בשווי החברה על מנת שתגיע ל-NAV. אפסייד זה, לאחר שנלקחו בחשבון מספר הנחות שמרניות - דיסקאונט של 50% על שווי השוק של אלקטרה נדל"ן (כך שהשווי שנלקח מהווה פחות מ-10% מהונה העצמי של החברה). כמו גם (ובעיקר) היעדר אפסייד בשווי המאזני של פעילות החברה בארה"ב.

העסקאות האחרונות שבוצעו בפעילות בארה"ב, נתוני השיפור בגובה שכר הדירה ושיעורי התפוסה, שיפור בשוק הדיור האמריקני בכללותו והאפשרות של הנפקת קרן הריט המוחזקת על ידי החברה האמריקנית, מובילים למסקנה שהשווי הכלכלי של פעילות זו גבוה (ואולי אף גבוה משמעותית) מהשווי בספרים - דבר שיכול להוסיף אפסייד נוסף לנכסי החברה.

"ח אמיר אלשייך, בבית ההשקעות אפסילון. לבית ההשקעות אפסילון ולחברות הקשורות אליו יש או עשוי להיות עניין אישי בני"ע. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות והמידע הינו לידיעה בלבד. שיווק השקעות אינו מהווה תחליף לשיווק המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

**אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  נאנט ב אקס ביום חמישי הקרוב לפירעון שלי סדרה,קראו:
  רואה ומראה 02/06/2013 17:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עדיין במחיר של קרוב ל 30% מתחת לפארי, יש לחברה הכסף בקופה. החברה קנתה הרבה ברכישה עצמית בעיקר מסדרה זו. היום היתה רכישה גדולה (כנראה החברה, צריך לראות מחר בבוקר במאיה). למבנים. גילוי נאות-מחזיק בסדרה.
  סגור