ניתוח לידר ופסגות על מה שצפוי בבורסות - אם טראמפ יעשה את הבלתי יאמן

הודעת ה-FBI ביום שישי וסקר הוושינגטון פוסט מיום שבת גוררים עצבנות הולכת וגדלה בשווקים, גם בת"א
 |  (17)
תפנית בעלילה?
פחות מעשרה ימים לבחירות לנשיאות ארה"ב, נראה שלפתע הכל פתוח. אם לפני שבוע סקר הוושינגטון פוסט הראה יתרון אדיר של 12% לקלינטון, אז אתמול סקר מעודכן של הוושינגטון פוסט הראה שהפער יתכווץ ל-2% (פחות מטעות הדגימה!) וזאת עוד לפני שראש ה-FBI פרסם הודעה לפיה החקירה בעניינה של הילרי קלינטון נפתחת מחדש. בורסות וול סטריט הגיבו ביום שישי להודעת ה-FBI במעבר לירידות אבל לא בצורה קיצונית. הסקר שפוסם לאחר סגירה המסחר, עלול לשפוך שמן על המדורה, בהמתנה לסקרים שיפורסמ בימים הקרובים ויציגו את התמונה לאחר הודעת ה-FBI. ומה חושבים הכלכלנים בארץ על הצפוי במידה וטראמפ יעשה את הבלתי יאמן וינצח בבחירות? הנה ההתייחסויות:
יונתן כץ, לידר שוקי הון: "השווקים יגיבו להתפתחויות הפוליטיות ולהשלכות החקירה נגד קלינטון יותר מאשר לנתונים הכלכליים. עלייה משמעותית באי הוודאות הפוליטית תומכת בריצה למבטחים, ירידה בשוקי המניות והעדפה לאפיקים כמו הדולר, אג"ח וזהב". 
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
בלידר סיפקו 3 חלופות לניתוח המצב:
1. הדמוקרטים מנצחים באופן מוחלט, גם את הנשיאות וגם את הקונגרס: "בתרחיש זה צפויה עליית תשואות מתונה, בשל הציפייה להרחבה פיסקלית מסוימת". כץ מזכיר כי בשנים האחרונות התכניות הפיסקליות של אובמה נתקלו בהתנגדות  הקונגרס הרפובליקני.
2. קלינטון מנצחת אך הדמוקרטים לא שולטים בקונגרס: " תרחיש זה למעשה ישדר 'עוד מאותו הדבר', כלומר המשך המצב הקיים בממשל האמריקאי עם התנגדות רפובליקנית בקונגרס שמגבילה מאד את האפשרות לבצעה הרחבה פיסקלית. בתרחיש זה לא צפוי שינוי בתשואות הארוכות", כותב כץ.
3. טראמפ מנצח: "מדובר בהפתעה גמורה ואי ודאות לגבי מדיניותו תביא בשלב ראשון לתופעת ה'בריחה לחוץ מבטחים', בדומה לתגובת ה'ברקזיט': עצבנות בשווקים, ירידת תשואות מיידית, התחזקות הדולר וירידה בשוקי המניות. כזכור, התשואות ל-10 שנים בארה"ב  ירדו מ-1.75% ערב ה'ברקזיט' ל-1.39% ב-7 ביולי. במקרה שטראמפ מנצח, בשווקים יתחילו לעכל את הזעזוע הפוליטי רק כעבור שבוע-שבועיים (אולי יותר) ויגיבו למדיניותו הצפויה", כתב כץ.
במידה וטראמפ ייבחר ישנן 2 חלופות.
האחת, הרפובליקנים שולטים בקונגרס: "שוק האג"ח יצפה להרחבה פיסקאלית של ממש (הורדה דרמטית במסים), מה שיביא לפגיעה באמינות הפיסקאלית, גידול בהנפקות ולכן גם עלייה בתשואות. כעת הסקרים לא צופים שליטה רפובליקנית בקונגרס". 
השנייה, הרפובליקנים לא שולטים בקונרגס: "בתרחיש זה טראמפ יתקשה להעביר מהלך של הורדת מסים. לכן, הסיכוי למדיניות פיסקאלית מרחיבה יפחת. במצב זה השווקים יחששו יותר מהאפשרות של מלחמת סחר, ביטול הסכמי סחר חופשי והגנה על הייצור המקומי. מדיניות זו דווקא צפויה לפגוע בצמיחה של ארה"ב ואולי אף לתמוך בהתמתנות הפעילות הכלכלית. בתרחיש זה הפד' יימנע כמובן מהמשך העלאת הריבית, למרות השפעת האינפלציה כתוצאה ממלחמת סחר והתייקרות היבוא", כותב כץ. 
בשורה התחתונה, כותב כץ, כי תשואות של 1.85% באג"ח ל-10 שנים בארה"ב מהוות רמת כניסה נוחה להאריך מח"מים גם בישראל. ניצחון של קלינטון לא ממש ישפיע על שוק האג"ח. עם זאת, ניצחון טראמפ יביא לעצבנות ובריחה לחוף מבטחים בשלב הראשון, מה שתומך בירידת תשואות. הידיעה לגבי פתיחת חקירה נגד קלינטון מחזקת הערכה זו", כתב כץ.
 
"ניצחון טראמפ - תגובה שלילית"
אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות: "האובר-דרמטיזציה של הבחירות זלגה יתר על המידה לשיח הכלכלי ולחששות המשקיעים לגבי ההשלכות על השווקים (שבאופן מפתיע דווקא נוטים להתנהג במתינות). ראשית, גם אם טראמפ ייבחר הניסיון מלמד שהסיכוי שהוא יישם את הבטחותיו הקיצוניות ויביא למלחמת סחר כלל עולמית או גרוע מכך, נמוך באופן יחסי (תשאלו את שר הביטחון של ישראל). שנית, טראמפ מאיים אמנם לפגוע בפירמות האמריקאיות שפועלות בחו"ל למטרת הוזלת עלויות העבודה אבל באותה נשימה מבטיח הטבות מס משמעותיות, מה שיתרום לפירמות האמריקאיות בהן יש פחות צורך בכוח עבודה זול ובלתי מיומן". 
"בנוסף, אמירותיו של טראמפ תומכות בסקטור הפיננסים (אנטי רגולציה וביטול דוד-פרנק), בסקטור האנרגיה (השקעה בתשתיות והרשאות לקידוח באזורים פדרליים), בסקטור הבריאות (פשוט כי זו לא הילארי) ובסקטור הביטחוני (מישהו צריך לשמור על החומה) שמהווים יחד 35% מדד ה-S&P 500. לכן, גם אם סביר להניח שהתגובה הראשונית לניצחון של טראמפ תהיה שלילית בגלל שהשוק לא אוהב אי-ודאות, מבחינה כלכלית לא בהכרח מדובר על נשיא שרע לשוק האמריקאי. אגב, גם מבחינת האג"ח טקטיקה צריכה להיות דומה. ניצחון של טראמפ יביא כנראה לירידת תשואות בטווח הקצר בשל בריחה של משקיעים מנכסי סיכון. עם זאת, טראמפ כנשיא הוא בבירור חדשות רעות לשוק האג"ח. הצעדים שהוא מתכוון ליישם הם אינפלציוניים וגירעוניים בהגדרה, מחזיקי אג"ח אמריקאי גדולים כמו סין או יפן לא מתים עליו ומדיניות הריבית הנמוכה היא לא ממש כוס התה שלו. לכן, כל ירידה בתשואות במידה וטראמפ נבחר צריכה להיות מנוצלת לקיצור מח"מ ולמעבר לצמודים לרכיב הצמוד".
תגובות לכתבה(17):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  לא יעזור אין רק למעלה יש גם מדרגות ..... (ל"ת)
  המפולת בכניסה....... 30/10/2016 19:32
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 8.
  טראמפ לוקח בהליכה
  בניקו 30/10/2016 16:31
  הגב לתגובה זו
  6 2
  סופי. טראמפ נשיא אהר"ב - ראש הFBI הכריז שניצח...
  סגור
 • 7.
  רעש על כלום , מישהו פה רוצה לקנות בזול, כתבה מטופשת (ל"ת)
  דוד 30/10/2016 15:52
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 6.
  צר לי לאכזב את רובכם
  הילרי את טראמפ 30/10/2016 15:31
  הגב לתגובה זו
  6 1
  טראמפ לא יבחר והשמאל....מה זה לא קשור ועכשיו לעניין אחרי שהוכחתי את עצמי אז תורכם יהיה להתחיל לפתוח את העיניים ולהעיף את החול שאתם כל כך מתאמצים להכניס לעיניים שלכם! לא טראמפ ולא הילרי טובים לכם ושניהם מופעלים עי אותם אנשים צאו מהמטריקס שלכם כבר בורים!!!
  סגור
 • מנצח
  משה 30/10/2016 16:12
  הגב לתגובה זו
  3 2
  טראמפ לוקח בוודאות גם ללא סיפור ה FBI
  סגור
 • חוללללה עליך יא משה!!!!
  אייפון 30/10/2016 16:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צר לי לאכזב אותך באמת שאני לא נגדך אבל נחייה ונראה...עוד שבוע למניאק ונראה מי צדק אני או אתה
  סגור
 • 5.
  הסקטור הכי בטוח זה מניות המריחואנה
  ביו 30/10/2016 15:29
  הגב לתגובה זו
  4 1
  לאלו שעוקבים, כל מנייה גם כזאת שלא הרוויחה מעולם דולר אחד רצה מאות ואלפי אחוזים וזב רק בחודש וחצי האחרונים. אמריקה בטרוף כי בעוד שבוע וחצי צפויות מדינות רבות בארה" ב לאשר חוקיות. סקר אחרון שבוצע הראה שיש רוב מוחץ בארה"ב של 60% שרוצים מריחואנה חוקית. זו תעשייה שרק מתחילה בארה"ב. טראמפ הצהיר שהוא יתמוך. אחת מהמניות שמתחילה רק לעלות היא CVSI. ומה שיותר מעניין זה אחת מהרווחיות הגדולות לעומת האחרות שלא ראו דולר אחד. הרווח הגולמי שלה בערך חצי מהרווח הגולמי של GWPH A שנחשבת למובילה ונסחרת ב 2.5 מיליארד דולר. השנייה הראתה שיעור גידול נדיר למוצריה שנמכרים כבר ב 705 חניות לעומת 120 לפני שנה. גם המאזן שלה אחד מהרשימים. בקיצור שווה לעקב. דעה אישית ולא המלצה.
  סגור
 • תודה יששכר! (ל"ת)
  טכנולוגיה 31/10/2016 01:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  די לרואי השחורות
  רואה חשבון 30/10/2016 15:16
  הגב לתגובה זו
  5 2
  הדמוניזציה שעושים לטראמפ שבמידה וייבחר זה רע לבורסה זה בול שיט....אלא מאי...יש כאן בעיה בתחום הפיסכולוגי...גורמים לבהלה לפני כדי שהיא תתרחש באמת ואז יגידו-אמרנו לכם......זה כמו להפיץ שמועה שמחיר השמן יעלה בשבוע הבא-דבר שגורם לבהלה וכולם הולכים לרוקן את המדפים ואחרי שבוע בגלל המחסור באמת מחיר השמן עולה ואז באים כל החוכמולגים ואומרים-אמרנו לכם.........טראמפ בא מעולם העסקים ויודע איך לעודד משקיעים-אז מה הקישקוש שזה רע לבורסה?
  סגור
 • 3.
  התקשורת האומללה משתפת פעולה עם השמאל גם באמריקה (ל"ת)
  יעקב 30/10/2016 13:49
  הגב לתגובה זו
  13 4
  סגור
 • יעקב יש לך בגרות??
  אייפון 30/10/2016 15:27
  הגב לתגובה זו
  1 5
  לא ! לך תלמד תעזוב אותנו בשקט אתה והשמאל שלך את מי זה מעניין אתה חי בעבר!!!
  סגור
 • עוד פעם השמאל תמיד אשם? אין באמריקה שמאל. (ל"ת)
  אחד העם 30/10/2016 14:24
  הגב לתגובה זו
  0 6
  סגור
 • כן השמאל זה הדמוקרטים (ל"ת)
  1 30/10/2016 14:53
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • 2.
  שני ניתוחים מנוגדים
  אחד 30/10/2016 13:40
  הגב לתגובה זו
  0 2
  אם טראמפ ייבחר יונתן כץ - ממליץ להאריך מחמ (כלומר תשואות ארוכות יירדו) אורי גרינפלד - ממליץ לקצר מחמ אני עם אורי - הסיבות שכתב מדויקות, מדיניות פיסקאלית מרחיבה, עצם הציפיות לכך יזניקו את התשואות
  סגור
 • 1.
  טראמפ = עליות חדות בהמשך
  הצלף 30/10/2016 13:36
  הגב לתגובה זו
  21 2
  נכון השווקים יגיבו בהתחלה בפאניקה וחוסר וודאות אבל לאחר מכן יבוא תיקון אלים זאת דעתי
  סגור
 • שווקים
  משה 30/10/2016 16:14
  הגב לתגובה זו
  1 1
  נכון. תחילה ירידה חזקה שכבר התחילה יום לאחר בחירתו של טראמפ תהיה ירידה שלא ראינו זמן רב מעוף מתחת 1300 בוודאות אחרי זמן כמובן שתבוא התייצבות ועליה במיוחד לאחר שיתווה מדיניות
  סגור
 • בחירת נתניהו
  ריק 30/10/2016 14:32
  הגב לתגובה זו
  6 2
  כמו בשנת 1996 נתניהו נבחר , השוק נפל ביום אחד 10%, לאחר מכן נתניהו הצהיר שיעשה רפורמות במשק, השוק לא הפסיק לעלות.
  סגור