ציפראס ישתולל? "חדלות פירעון ביוון תתחיל אפקט דומינו שירעיד את אירופה"

מפלגת 'סיריזה' שמתנגדת להסכמים שנחתמו עם האיחוד האירופי זכתה הלילה בניצחון מוחץ. "אירופה מתעוררת למצב חדש"
 | 
(10)
הבחירות ביוון
מפלגת השמאל הראדיקלית SYRIZA זכתה הלילה בבחירות ביוון ברוב גדול , אך לא מוחלט. לאחר ספירה של 99.8% מהקולות, מפלגת SYRIZA זכתה ב-36.3% מהקולות אשר הקנו לה 149 מושבים מתוך 300. מפלגת השלטון הנוכחית, ND, זכתה ב-27.8% מהקולות אשר הקנו לה 76 מושבים בלבד. מפלגת הימין הקיצונית, "השחר המוזהב" היא השלישית בגודלה עם 6.3% מהקולות. לכתבה על פתיחת המסחר באירופה - לחץ כאן

גיא בית אור, כלכלן שווקים גלובאליים במחלקת המאקרו של פסגות, אמר: "אירופה מתעוררת למצב חדש בו עלתה לשלטון מפלגה "-סקפטית" מובהקת אשר אמורה לשאת ולתת עם הטרויקה על הארכת תכנית החילוץ. אירופה אמורה לדון בימים הקרובים בהארכת תכנית הסיוע ליוון, אך הם יכולים להאריך אותו, רק אם הממשלה היוונית תגיש בקשה רשמית לכך. לאור תוצאות הבחירות, סביר להניח כי יעברו חודשים עד אשר האירופאים והיוונים יגיעו להסכמות חדשות, אם בכלל".

ציפראס ישפר עמדות
בית אור מדגיש כי המיקוד של המשקיעים בימים הקרובים יהיה על התבטאויותיו של ראש הממשלה הנכנס, ציפראס, לגבי המו"מ עם אירופה והאם פניו להסדר חדש או לחדלות פירעון לא מסודרת על החוב היווני. "סביר להניח כי בימים הקרובים נראה החרפה ברטוריקה של ציפראס כדי לשפר עמדות במו"מ עם אירופה ועל כן התנודתיות בשווקים תעלה בימים הקרובים".

"חשוב לציין כי רוב החוב היווני, אשר עומד על 175 מיליארד אירו בקירוב, מוחזק על ידי ה-ECB וקרנות הסיוע, לכן גם במקרה של תספורת הסיכון אינו של מערכת הפיננסית אלא יותר סיכון פוליטי. בפועל, אירופה יכולה להתמודד עם כל מצב שכן כל החוב היווני קטן באופן יחסי, אך החשש הוא שחדלות פירעון לא מסודרת של יוון תתחיל אפקט דומינו באירופה אשר יחתור תחת יסודותיה. על כן, אנו מעריכים כי אירופה תעשה הכול על מנת שיוון תישאר בגוש האירו, גם במחיר של תספורת נוספת על החוב".

25.8% אבטלה
יוון היא המדינה הראשונה באירופה בה עולה לשלטון מפלגה שאינה נחשבת למפלגת מרכז-שמאל או מרכז-ימין. לפי בית אור, ניצחונה של מפלגת SYRIZA , על השקפותיה הרדיקאליות, תשליך ככל הנראה על הסיכון הפוליטי באירופה כאשר גופים רדיקאליים במדינות נוספות ישאפו עידוד מהמצב החדש ביוון. "עם זאת, הסיטואציה ביוון הינה שונה מהסיטואציות במדינות אחרות באירופה על רקע המאפיינים הכלכליים והתרבותיים שלה ולאור העובדה שהיא סבלה בשנים האחרונות ממדיניות הצנע יותר מכל מדינה אחרת באירופה. כזכור, שיעור האבטלה ביוון עומד 25.8% עם יותר מ-50% מובטלים בקרב צעירים".

בית אור טוען כי תכנית ההרחבה הכמותית באירופה שהושקעה רק ביום חמישי האחרון, צפויה למתן את ההשלכות השליליות על הסנטימנט כתוצאה מהבחירות. " עם פרסום התוצאות האירו נחלש במסחר באסיה אך לאחר מכן עלה מעט ונותר על 1.12 אירו לדולר. החוזים העתידיים באירופה ממשיכים להראות על פתיחה חיובית במסחר אך החוזים בארה"ב ממשיכים להיות שליליים. באסיה מדד הניקיי יורד בשעה זו ב-0.2% ומדד MSCI לשווקים המתעוררים עולה ב-0.75%. התשואה על ל-10 שנים בארה"ב ירדה במסחר באסיה ב-3 נ"ב לרמה של 1.76%".

יונתן כץ, הכלכלן הראשי של לידר שוקי הון אמר: "זכייתה של מפלגת השמאל ביוון עלולה להביא לעצבנות בשווקים ולהיחלשות נוספת ביורו. ציפראס דוגל בשינוי תנאי הסכם הסיוע עם הקהילה האירופית ולהפסקת מדיניות הריסון הפיסקאלי החריף. למרות זאת, הוא כן שואף לשמור את יוון בתוך גוש היורו ורואה חשיבות בכך".

"השאלה הגדולה תהיה האם גרמניה תהיה מוכנה לשנות את הסכם הסיוע לטובת יוון ולהסכים לשינוי במדיניות הפיסקאלית ואולי למחיקת חובות או פריסה יותר ארוכה. חשוב להדגיש שלמרות המחלוקת הקשה בנושא הצנע ביוון, זה לא האינטרס של אף אחד שיוון תפרוש מגוש היורו, כך שסביר להניח שבסופו של דבר הצדדים יגיעו לפשרה. יחד עם זאת, בטווח הקצר אי וודאות בנושא תתרום להיחלשות היורו ולירידת תשואות על אג"ח ארה"ב בתור מפלט "בטוח" (flight to safety)".
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  יוון זה כאן, המחוברים לפנסיות ההסתדרות והשרות הציבורי
  חזי 26/01/2015 11:28
  הגב לתגובה זו
  0 1
  חלק מהאוכלוסיה , המחוברים של הצבא והשרות הציבורי מקבלים פנסיות קונים נדלן ונהנים מעליית מחירי הנדלן שהממשלה של המחוברים מסדרת להם גם ביוון הממשלה חילקה פנסיות תקציביות לאחר 10 שנות עבודה, זה לא דומה לקציני הצבא אצלנו?
  סגור
 • אתה בטח מתכוון לעובדי חברת החשמל, נמל אשדוד, בנק הפולני
  גולדה מאיירסון 26/01/2015 13:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בנק הפולנים, רשות שדות התעופה, לכולם נציגים במפלגת מפא"י, או בשמה החדש המחנה האנטי ציונית, שמאלן הזוי.
  סגור
 • מי אתה חושב שמצביע לביבי .באמת . (ל"ת)
  בא 26/01/2015 12:46
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 7.
  לאיחוד נמאס לממן את יוון (ל"ת)
  שיפרשו 26/01/2015 11:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  באופן כללי יוון לא מעניינת אף אחד..
  רועי 26/01/2015 10:52
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אירופה הבינה שעשו טעות שהכניסו אותם לאיחוד , הם מבינים שלא יראו את הכסף שנתנו ליוון וזו מדינה כושלת . לאף אחד לא מזיז יוון אז בואו נירגע עם הכותרות.
  סגור
 • 5.
  גן עדן של שוטים, הפעם השוטים הם האירופאים
  סריטקי 26/01/2015 10:50
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שנתנו ליוונים לחגוג על חשבון האיחוד.
  סגור
 • 4.
  אירופה לא מתרגשת
  שימי 26/01/2015 10:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ניראה לי שאתה מתרגש יותר מהם התוצאות היו ידועות
  סגור
 • 3.
  מה יש לכם פוטים שאתם מנסים להפחיד כל הזמן ? (ל"ת)
  קובי 26/01/2015 10:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  מזכיר לי את משבר המחשבים בכניסה לשנת 2000
  ביביהו 26/01/2015 10:12
  הגב לתגובה זו
  2 1
  1. השוק ידע ולמחר מראש. 2. אנחנו אי של יציבות!! 3.אם ראש ממשלה כמו שלנו, ותקציר דו שנתי אנחנו בסדר!! 4. הרחבה אחורית אנחנו עוברים כבר כמה שנים! בעזרתו של פישר שבאמריקה הורידוהו למשרד במרתף.
  סגור
 • 1.
  סתם קישקוש ביון.
  שמואל 26/01/2015 10:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יהיו עליות
  סגור