ניתוח מיוחד: איך תשפיע המתיחות באוקראינה על חברות האשלג הגדולות?

לפי ניתוח שערכה חברת פוטאש הקנדית, המשבר בין רוסיה לאוקראינה יצר חוסר וודאות רבה באיזור, שידוע בחשיבותו למסחר הגלובלי
|
(5)
אשלג
המתיחות בין אוקראינה לרוסיה שהלחיצה משקיעים בעולם בשבועות האחרונים לא הסתיימה, כשכעת נעשים צעדים פוליטיים במטרה ליישב את הסכסוך ולהשיב את השקט באיזור. מספר כלכלנים טענו בזמן האחרון שההשלכות של המתיחות הזו לא צפויות להשפיע יותר מדי על הכלכלה העולמית, אך מסתבר שעבור חברות מסוימות המשבר הזה משמעותי הרבה יותר.

מניתוח מיוחד שפרסמה חברת פוטאש הקנדית אתמול עולה כי המשבר הפוליטי בין המדינות "יצר חוסר וודאות רבה בשוק הסחורות החקלאיות בהתחשב בחשיבות של איזור זה למסחר הגלובלי". לפי הנתונים שמציגה פוטאש, אוקראינה היא יצואנית התירס השלישית בגודלה בעולם לאחר ארה"ב וברזיל, ואוקראינה ורוסיה יחד הן יצואניות חיטה משמעותיות עם 17% מהתפוקה העולמית. בנוסף, אוקראינה היא יצרנית זרעי החמניות הגדולה בעולם.

"נכון להיום, לא ידוע על הפרעות במסחר אבל סוחרים מודאגים לגבי הזמנות חדשות מהאיזור", נכתב בדוח המיוחד. יתכן שהחקלאים האוקראינים ידחו את מכירת התפוקה שלהם בגלל חוסר וודאות במטבע המקומי. כל הגורמים האלו עלולים להשפיע באופן ישיר על הביקוש לדשנים, מה שעוי לפגוע בשורה התחתונה בפוטאש, וכמובן בחברות דומות כמו כיל -0.9% כיל 1,655 -0.9% כיל בסיס:1,670 פתיחה:1,660 גבוה:1,680 נמוך:1,655 תמורה:21,104,047 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: הישראלית.

בדוח השנתי שפרסמה כיל לפני כשבוע לא צוין כמה מההכנסות מגיעות מרוסיה ואוקראינה, אבל נכתב כי אירופה הינה השוק העיקרי אליו פונה החברה. הביקוש לדשנים בשוק זה נמצא בירידה מתמדת מאז שנות ה-90.

"פוטנציאל ענק ברוסיה ואוקראינה"

בעוד חלקה של אירופה בהכנסות כיל הוא הגדול ביותר, K+S הגרמנית היא יצרנית הדשנים הגדולה והמשמעותית ביותר ביבשת עם 55% מהשוק, כשבלארוסקלי ואורלקלי שולטות יחד בכ-40% משוק זה.

לצד ירידה אפשרית בביקוש לדשנים, המתיחות במזרח אירופה, יחד עם ירידה בתפוקה החזויה בחקלאות הברזילאית, גרמה לעליית מחירי הסחורות החקלאיות בזמן האחרון. לאורך השנים נרשם קשר חזק בין מחירי הסחורות החקלאיות למחירי הדשנים, כך שיש לצפות שמחיר האשלג יטפס בתקופה הקרובה.

בפוטאש מציינים שבשנה החולפת סופקו לחקלאים בעולם כ-53 מיליון טונות של אשלג, וב-2014 התחזית היא לעלייה של כ-5%, לטווח של 55 עד 57 מיליון טונות. המחצית הראשונה של השנה צפויה להראות ביקושים גבוהים יותר יחסית לתקופה המקבילה בשנה שעברה. מצד שני, יכולות תפעוליות במגזר האשלג הגלובלי צפויות לרדת בשנה הקרובה, כך שבפוטאש מאמינים ששוק האשלג העולמי יהיה "יציב באופן יחסי ב-2014".

הפוטנציאל לצמיחת שוק הדשנים במדינות ברית המועצות לשעבר גבוה מאוד, לפי הניתוח של פוטאש. "בשנים האחרונות, שיעור השימוש בדשנים גדל הדרגה כשהשקעה בחקלאות ובהפצת סחורות דחפו חקלאים לנצל את היתרונות של השוק המתעורר הזה. למרות זאת, יש עדיין פוטנציאל משמעותי להגדלת השימוש בדשנים באיזור".

בעוד שנתח השוק הזה נשלט ברובו על ידי אורלקלי ובלארוסקלי, איזור זה הוא אחד הבודדים בעולם בו עדיין אפשר למצוא אדמה באיכות טובה שניתן להסב לחקלאות, מה שנותן אפשרות לכניסת חברות נוספות. ברוסיה קיים הפוטנציאל הגדול ביותר לגידול הצריכת הדשנים, ואוקראינה נמצאת מיד אחריה. המגבלה העיקרית, לפי פוטאש, היא חוסר הוודאות הפוליטי שיכול להגביל את ההשקעה בתשתיות ובהון חקלאי שנדרש כדי לנצל את הפוטנציאל הגלום באיזור.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  לא הבנתי עם זה אמור לתרום לעליה במחיר המניה או
  נועםדבורה 28/03/2014 11:26
  הגב לתגובה זו
  2 2
  שזה אמור לדרדר אותה לשפל נוסף למרות שאני נוטע ללכת עם גורביץ שאמר 2500 מכן רק עליות אני רק מפחד כי היא אחת הבודדות שלא עלו והשוק לדעתי בשיא כל הזמנים
  סגור
 • כיל תעלה כי השוק בארהב שינה טרנד . כלומר,
  לנועם דבורה 28/03/2014 13:48
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אל תתיחס מידי ברצינות למה שכותבים או אומרים האנליסטים או גורביץ. אם יחליטו בעולם שתור מניות הדשנים לעלות זה יעלה גם פה ולא יעזור שישנסקי ב ג ד הו. פשוט הכל אופנה. והאופנה הולכת על כיל. תקנה הרבה וחכה
  סגור
 • תגיד לי
  חסיד 28/03/2014 11:50
  הגב לתגובה זו
  2 2
  אתה נועם בחור או דבורה בחורה. אני לא יודע מה אתה או את נוטע בשדה של גורביץ. אבל, אם אתה מאמין בו ולו..לך עם זה ..ואם לא..שנה כיוון..הבנת?
  סגור
 • 2.
  מה שלא יעשו ביספורטל יגיע למילה כיל ודשנים
  המבין 28/03/2014 09:39
  הגב לתגובה זו
  5 1
  יחפשו כל דרך האתר זה במיוחד לעקוץ אתכם אחרת יהיה משעמם לכם יש לכבד כאן את האנליסטים שלא ישעממו את עצמם לדעתי האישית המחיר רק יעלה חזק
  סגור
 • 1.
  באותה נשימה אומרים שמחירי הדשנים יעלו וגם ירדו .
  כתבה מבולבלת 28/03/2014 09:14
  הגב לתגובה זו
  5 1
  מה שברור הוא הכלל 2 רבים השלישי זוכה. שיריבו כל החיים מחיר הדשנים יעלה כיל תעלה!!!!!!!!!!!!
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות