"משפט שלמה" - תוספת ילדים לנכה חולקה בין בני זוג פרודים

רו"ח אורנה צח (גלרט), מר חיים חיטמן ורו"ח (משפטן) ישי חיבה

בית הדין האזורי לעבודה קבע כי תוספת התלויים בעד שני ילדים ראשונים של נכה תחולק בינה לבין בן זוגה - פרודים המקיימים משקי בית נפרדים.
DELETE
ביום 12.6.2013 קבע בית הדין האזורי לעבודה בעניין פנינה ומסעוד רפי אברהם (ב"ל 4531-07-11: ב"ל 23272-09-11) כי תוספת התלויים בעד שני ילדים ראשונים של נכה תחולק בינה לבין בן זוגה - פרודים המקיימים משקי בית נפרדים.
על פי חוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב), התשנ"ה-1995 (להלן: "החוק"), משולמת לנכה שזכאי לקבל קצבת נכות כללית תוספת תלויים בעד כל אחד משני ילדיו הראשונים בשיעור 10% מסכום הגמלה הבסיסי. למוסד לביטוח לאומי (להלן: "המל"ל") שיקול דעת בזהות מקבל הגמלה במקרים מסוימים, בין היתר כאשר הגמלה אינה משולמת לטובת האדם שבשלו היא ניתנת (בשולי הדברים אנו מזכירים כי לתוספת תלויים מלאה זכאי נכה שאין לו הכנסות פסיביות, שכן אלה מקזזות את התוספת - שקל מול שקל).
תמצית עובדתית
●לבני הזוג אברהם ארבעה ילדים. שני הבוגרים במשמורתו של הגבר ושני הצעירים במשמורת האישה.
●האישה נכה ומשתלמת לה קצבת נכות כללית. היא זכאית לתוספת תלויים בעבור "שני הילדים הראשונים", וכך היה.
●בראשית 2011 פנה הגבר למל"ל וביקש שתוספת התלויים תשתלם לו שכן "שני הילדים הראשונים" מתגוררים אצלו ופרנסתם עליו.
●פקידת השיקום במל"ל שבחנה את המקרה החליטה לפצל את תוספת התלויים בין שני בני הזוג.
●בני הזוג עתרו לבית הדין בשתי תביעות נפרדות.
טענות הצדדים
●לטענת הגבר - החוק קובע כי תוספת תלויים משולמת בעבור כל אחד "משני הילדים הראשונים", ומאחר שהם מצויים בחזקתו - מגיעה לו התוספת המלאה.
●לטענת האישה - תוספת התלויים היא גמלה המשולמת לנכה, ומאחר שבמשמורתה שני ילדים נוספים שפרנסתם עליה - היא זכאית למלוא התוספת. לשיטתה, יש לפרש את החוק כך: שני הילדים הראשונים הנמצאים בחזקת הנכה ושפרנסתם עליו.
גדר המחלוקת
השאלה המשפטית היא כיצד יש לפרש את התיבות "שני ילדיו הראשונים" - האם הכוונה ל"שני הילדים הראשונים" אף אם הם אינם מתגוררים עם הנכה, או הכוונה ל"שני הילדים הראשונים" במשמורת הנכה אף אם הם אינם הילדים הראשונים במשפחה?
דיון והחלטה
בית הדין הסתמך על הלכות שנקבעו בבית הדין הארצי לעבודה. לדברי בית הדין, תשלום תוספת התלויים לילדים צריך להתפרש בהקשר של היחידה המשפחתית וצרכיה.
מחד גיסא, תכלית קצבת הנכות היא לתמוך בנכה המתקשה לפרנס את משפחתו בשל נכותו. מאידך גיסא, תכלית התוספת היא תמיכה בילדים, ולכן "הולכת אחרי הילדים" ומשולמת לגורם שיפעל לרווחת הילדים הראשונים, יטפל בהם וישתמש בתוספת לטובתם.
בית הדין קבע כי המל"ל הפעיל שיקול דעת ההולם את רגישות המקרה ונסיבותיו המיוחדות, וכי החלטתו ניתנה לאחר חקירה, דרישה ובדיקה של כלל נסיבות העניין לפי הסמכות בחוק. כל אחד מבני הזוג יקבל את מחצית התוספת בלבד.

הכותבים - ממיזם הביטוח הלאומי של משרד ארצי, חיבה את אלמקייס פתרונות מיסוי בע"מ עם רו"ח אורנה צח (גלרט)תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות