חובת תשלום ביטוח לאומי בזמן מחלה ללא תשלום

עובד חלה ונעדר מעבודתו למשך 6 חודשים. לעובד אין ימי מחלה צבורים והוא אינו זכאי לכל תשלום מאת המעביד, האם חלה חובת תשלום לביטוח לאומי בגין תקופת היעדרות זו, ואם כן, על מי חלה חובה זו? תשובה מאת עו"ד עמוס הלפרין
(צילום: Getty images Israel)
תקנה 11 לתקנות הביטוח הלאומי (הוראות מיוחדות בדבר תשלום דמי ), התשל"א-1971 (להלן: "תקנות הביטוח הלאומי") קובעת כי:
"11.(א) מבוטח שלא עבד מחמת מחלה, תאונה, שביתה, השבתה או אבל במשפחה, ולא קיבל ממעבידו כל תשלום בעד התקופה שבה לא עבד מאחת הסיבות האמורות, יהיה פטור מתשלום דמי-ביטוח לתקופה שלא תעלה על שני חדשי עבודה בשנת מס אחת, ולאחר תום התקופה האמורה ישלם המבוטח דמי ביטוח בשיעורים ובמועדים כאמור בתקנת משנה (ב)".
לפיכך, העובד יהיה פטור מתשלום עבור שני החודשים הראשונים להיעדרותו ויהא חייב בתשלום דמי ביטוח בחודשים הבאים, כעובד המצוי בחופשה ללא תשלום.
ע"פ תקנות הביטוח הלאומי, בתקופת החודשיים הראשונים של החופשה ללא תשלום, מחויב המעביד להפריש דמי ביטוח לאומי, בשיעור של 6.57% משכר המינימום (נכון לינואר 2012), בעבור העובד, וכאשר העובד שב מן החופשה ללא תשלום - זכאי המעביד לקזז את התשלום משכרו.
כאשר תקופת החופשה ללא תשלום עולה על חודשיים רצופים, והעובד אינו עובד במקום עבודה אחר ואינו עצמאי - מחויב העובד עצמו לשלם את דמי הביטוח הלאומי, בעד יתרת התקופה העולה על חודשיים.

המשיב – מומחה לדיני עבודה. המחלקה המשפטית "כל עובד", חברת חשבים
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות