זה מתקרב: הכלכלנים מנתחים את האיתות שצפויה לספק היום יילן - תהיו מוכנים

ב-21:00 יפרסם הפד' את עדכון הריבית, ולאחריו תקיים ג'נט יילן מסיבת עיתונאים, הנה התחרישים הצפויים
|
(8)
מחכים לפד'

לאחר שבוע מסחר תנודתי ביותר על רקע הדרמה ביוון, עיני המשקיעים נשואות כעת להודעת הרבית של הפד שתפורסם הערב. בעוד רוב האנליסטים מסכימים לגבי כיוון הריבית הערב. מעבר למלים הספציפיות המשקיעים יחפשו רמזים בנוגע לתחזיות הרבעוניות.

צפי האנליסטים הוא שהנגידה ג'נט ילן לא תעלה עדיין את הריבית, אך הדבר המעניין הוא לא ההחלטה עצמה אלא הסברי הפד להחלטה שיספקו למשקיעים רמזים על הלך הרוחות בקרב הבנק המרכזי.

"הסיכויים להעלאת ריבית כבר השבוע נמוכים מאוד", אמר אורי גרינפלד מבית ההשקעות פסגות. "מצד אחד הפד מעוניין להעלות את הריבית אך מצד שני הוא חושש מתגובת השווקים".

לדברי גרינפלד, התוכנית של הפד היא לא למשוך את הזמן יותר מדי ולהימנע ככל שניתן מתרחיש בו הוא נאלץ להעלות את הריבית מהר יותר מהציפיות בשווקים. "האיתותים לגבי מה שהפד מתכנן לנו למחצית השנייה של השנה יהיו חשובים מאוד. סביר להניח שנוסח ההודעה הערב יאפשר לפד לשמור על האופציה להעלות את הריבית כבר בספטמבר אך רק במידה והנתונים ימשיכו להיות חיוביים".

עופר קליין מהראל פיננסים אומר כי "להערכתנו, הנתונים האחרונים לא חזקים דיים כדי להצדיק העלאת ריבית מיידית. יחד עם זאת, הנתונים כן מצדיקים העלאת ריבית עוד השנה. מכאן, שלהערכתנו היום בערב ה-fed ימשיך לנסות ולהכין את השווקים לקראת העלאת ריבית עוד השנה, אך במקביל ינסה להדגיש את הערכותיו שהעלאת הריבית תהיה מתונה. הדגשה זו עשויה להתבטא בעדכון כלפי מטה של תוואי הריבית הצפוי על פי חברי הפד ועדכון תחזית הצמיחה כלפי מטה."

לדברי ארז צדוק, מקרנות אביב, כי "ברור לכל כי הריבית לא תעלה היום, ההפתעות של הפד נוהגות במהירות של 15 קמ"ש בכביש מהיר. המטרה של הפד היא לחזור לתוואי שוק נורמלי שבו יש מחיר לכסף ולכן הוא ינסה בעדינות להכין את השוק להעלאות הקרובות. אי אפשר מבחינת הפד להסתמך על כל אינדיקטור בודד כסמן להעלאה או אי העלאה של הריבית".

עוד אומר צדוק, כי "דוגמא טובה היא שני האינדיקטורים של הבניה שפורסמו אתמול. הקצב השנתי של התחלות הבנייה ירד מעבר לצפי האנליסטים, בעוד הצפי השנתי של היתרי הבנייה עלה מעבר לצפי האנליסטים. "ההסתכלות על הכלכלה לאורך השנה האחרונה וצפי עתידי מתוך כך - היא שמנחה את ילן ובסך הכל היא מאפשרת לה להמשיך להכין את השוק לעליית ריבית ראשונה שתתרחש, ככל הנראה, בין ספטמבר לדצמבר השנה", אמר צדוק.

האם הדולר יתחזק?

מלבד ההשלכות על שוקי המניות, מעניין יהיה לראות אתההשפעה של העלאת ריבית על שוקי האג"ח. לדברי צדוק, "שינוי אפשרי בתחזיות של הפד לטווח הארוך עשוי לאותת עוד יותר על כוונת הפד להעלות את הריבית בתהליך איטי במיוחד ולתמוך כתוצאה מכך בשוק האג"ח", אמר אורי גרינפלד. "בכל מקרה, הסקרים בקרב החזאים כמו גם השווקים עצמם מלמדים כי העלאות הריבית הן כבר כמעט עובדה מוגמרת ולכן גם הלחץ בשווקים להתחזקות הדולר ועליית תשואות צפוי להיות נמוך באופן יחסי".

"שוק האג"ח כבר מתמחר העלאת ריבית"

ברק גרשוני מאלומות קרנות נאמנות מעריך שלא נראה בשלב זה שינוי בריבית וסבור כי המתווה הצפוי של העלאות הריבית - זה הדבר החשוב כעת "החשש הגדול שמלווה את חברי הוועדה תמיד הינו תגובת שוק האג"ח האמריקאי, אולם לאחר תקופה של עליית תשואות, יכול להיות שהשוק כבר מתמחר את העלאת הריבית הראשונה וחברי הפד ירגישו בנוח יותר לדבר על העלאת ריבית בצורה וודאית יותר", אמר ברק גרשוני מנכ"ל אלומות קרנות נאמנות. "קשה להעריך אילו השפעות יהיו למהלך של תחילת העלאת הריבית על הדולר. ככל שהטון של חברי הוועדה יהיה נצי יותר ותומך בהעלאת ריבית בצורה נחושה ומדודה סביר שנראה נטיה להתחזקות של הדולר".

האם  יוון תשפיע על הפד?

לדברי יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס: "יהיה מעניין לראות כיצד הפד יתייחס להעמקת המשבר של יוון ועד כמה באמת חדלות פירעון ביוון תשפיע על החלטת הריבית. אולי בארה"ב לא ינפיקו הערב תחזית ברורה באשר להשלכות של יוון, אבל התנודתיות בשווקים בימים האחרונים מבהירה היטב שתרחיש של חדלות פירעון יוביל להסטה נמרצת של כספים לחופי מבטחים ובמקרה זה, כמו תמיד, הפד ישמור על איפוק. מסיבה זו נבלמה עליית התשואות בשבוע האחרון והן חזרו לרדת מעט בארה"ב אבל הן יחזרו לקו של עליות מהר מאוד, עם סיום המשבר ביוון ואולי אפילו קצת קודם".

תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  קשקשנים
  שלמי 17/06/2015 21:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עוד הערכות כאלו ו
  סגור
 • 5.
  פחח ... כלכלה זה לא להטוטים פיננסים של ילן או דראגי
  שמטוב 17/06/2015 19:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בכלכלה מייצרים סחורות ומוכרים סחורות. כלכלה שמבוססת על להטוטים פיננסיים במקום על סחורות מתאימה למי שהעסק שלו שוקע.
  סגור
 • 4.
  שום העלאה אולי משהוא קטן (ל"ת)
  עו 17/06/2015 19:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  לפי כל הפרמטרים!
  מדד הדקס 17/06/2015 18:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  צפוי להגיע עד לרמת ה8400 ! ושם רק אז לבחון אותו בקיצור הדקס נראה לא טוב אפילו רע אולי ביתי מגדיר אותו רע מאוד כמו רכב ששורף שמן מסריח וגם כל עליה קטנה מתעייף
  סגור
 • 2.
  סלקטיווים בשמיה
  פופאי 17/06/2015 18:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל אחד מחפש את התשובה שמתאימה לו. לכן המאמר מביא לקורא מבחר דעות. לדעתי כולם מנחשים לו היו אומרים שאינם יודעים , לא היו שואלים אותם.
  סגור
 • 1.
  מתי פעם אחת,יגיד "המומחה" הישראלי: אני לא יודע. מתי? (ל"ת)
  אחד 17/06/2015 16:00
  הגב לתגובה זו
  7 1
  סגור
 • פטפטת של "מומחים" שלנו מזכירה לי את אורן חזן המאמין
  ראיס-פוטין-טיל 400S 17/06/2015 20:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בשקרים של עצמו.
  סגור
 • לא נראה שיקרה בקרוב
  יוני 17/06/2015 17:45
  הגב לתגובה זו
  4 1
  הזוי. לא יודעים כלום לבד מניחוש שרוב הסוחרים מנחשים ומבלבלים ת'מוח.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות