הגורם שמספק כיום תמיכה עצומה לשוקי המניות בארה"ב - עיוות מסוכן?

בעוד שהבורסה בת"א סופגת בימים האחרונים גל מכירות, המדדים בוול סטריט לא מתרגשים, זאת כנראה הסיבה
 |  (5)
סוחר, צילום: Getty images Israel
בעוד שת"א סובלת בימים האחרונים מירידות חדות, נראה כי השווקים בחו"ל, ובפרט וול סטריט אינם מתרגשים. נראה כי גורם אחד מרכזי תומך במדדים בחו"ל והוא לא קיים בארץ: תמיכה של הבנקים המרכזיים במחירי המניות. הבנקים המרכזיים, ובמיוחד הבנק המרכזי השוויצרי,  מזרימים ביקושים אדירים למניות, ולמעשה שולטים על שוקי המניות. הערב פרסם הבנק השווצרי את אחזקותיו במניות בארה"ב, וחשף בצורה מדהימה את גודל אחזקותיו בשוק.
שימו לב למספרים: הבנק המרכזי של שוויץ  הגדיל את אחזקותיו בשוק המניות בארה"ב ב-4 מיליארד דולר ברבעון השני, ובכ-21 מיליארד דולר מתחילת 2017. אחזקות הבנק הגיעו לכ-84 מיליארד דולר, מה שהופך את הבנק לבעל המניות ה-8 בגודלו בשוק. האחזקה הגדולה ביותר של הבנק היא בחברת אפל (סימול:AAPL), הבנק מחזיק 19.8 מיליון מניות מהחברה. אבל לא רק, הבנק המרכזי השוויצרי מחזיק מניות בלמעלה מיליארד דולר בכל אחת מהחברות הבאות: גוגל, אמזון, פייסבוק, מיקרוסופט ועוד. אלו הן המניות שמובילות את הראלי בוול סטריט.
 
במפת הפוזיציות המלאה ניתן לראות כי הבנק המשיך להגדיל את האחזקות בכל המניות הגדולות, ולמעשה מספק תמיכה במחירן של המניות באופן חסר תקדים, ויש שיגידו כי מדובר בהרצת מניות מצד בנק מרכזי.
 
אם זאת לא הכל ורוד בנוגע לאחזקות אלו, בעקבות צניחת הדולר ברבעון השני של השנה, סבל הבנק מהפסדים של 6.7 מיליארד פרנק מהאחזקות בארצות הברית.
אז מדוע הבנק מזרים ביקושים למניות, ולמה זה צפוי להימשך?
בשנים האחרונות, שווייץ נחשבת למקלט בטוח וכמדינה המנוהלת היטב, בעקבות זאת אנשים רבים רוצים להחזיק כמויות גדולות של נכסיהם בפרנק השוויצרי, דבר שהפך את הפרנק השוויצרי לחזק מידי ופוגע בכלכלה השוויצרית. בתגובה להתחזקות המטבע, הבנק המרכזי בשוויץ החל להדפיס הרבה כסף על מנת להחליש את ערך המטבע המקומי. יתרות המט"ח של המדינה החלו לזנק, והבנק החל להשקיע אותם במניות מסביב לעולם (מחזיק גם ב-20 מיליארד אירו בשווקים באירופה).
בהקשר זה חייב לציין כי בשבועות האחרונים חלה דרמה של ממש במחירו של הפרנק, המטבע צלל 8% מול סל המטבעות העולמי. יש החושבים כי התנודה החדה במחיר הפרנק תביא את הבנק משינוי המדיניות הנוכחית.
שיטה זו, של השקעה של יתרות המט"ח בשוקי המניות, איננה ייחודית רק לבנק המרכזי של שוויץ. החל מחודש מאי 2012 בנק ישראל משקיע גם הוא את יתרות המט"ח שלו בשווקים בעולם, ובפרואר האחרון עדכן הבנק על הגדלת החשיפה למניות מ-10% ל-12.5%. ונזכיר כי הבנק מחזיק כעת ביתרות מט"ח של כמעט 110 מיליארד דולר. מהלך הגדלת החשיפה למניות נועדה לעזור לבנק ישראל להגדיל את רווחי ההון על יתרות המט"ח העצומות (להן יש עלות משמעותית). כלומר כסף גדול זורם למניות כאשר יעדי ההשקעה של רזרבות המט"ח הוא מחוץ לישראל כמובן.  הביקושים למניות מצד הבנקים המרכזיים ככל הנראה ימשיכו כל עוד הבנקים מנהלים מלחמת מטבעות ומגדילים את יתרות המט"ח שלהם.
נזכיר כי בשנה האחרונה, למרות הדיבורים על צמצום התמיכה של הבנקים המרכזיים בשווקים, הזרימו 5 הבנקים המרכזיים הגדולים בעולם סכום שיא של 1.5 טריליון דולר. הבנק שבולט במיוחד בהזרמה הוא הבנק המרכזי ביפן.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  לא היו התרעות ואו מצנחי בלימה (ל"ת)
  וכשזה יפול 10/08/2017 02:10
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 4.
  בנקים באירופה
  סיסו 09/08/2017 22:58
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מחזיק אירופה בנקים mtf , ומרוצה 16% מתחילת השנה מה רע? בהצלחה
  סגור
 • 3.
  כתבה אש תודה רבה! (ל"ת)
  משקיע 09/08/2017 20:46
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  האם רכישת המניות המווסטות -מתואמת עי הבנקים המרכזיים?
  כותבי תרחישים 09/08/2017 20:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בעבר כתבנו ארהב מתכננת לתקוף את = עירק השניה = להלן הכותרת של הפוסט המחיר לראשו של סאדם חוסיין- שיקולי ארהב הנפט והדולר הצולל !!!! - להלן פוסט נוספ שלנו - -מדוע ביבי פיטר את שר הבטחון יעלון=שהינו רמטכל מקצועי ובמקומו הפקיד את השר ליברמן, פוסט נוסף- מי פיצץ את עיסקת הצוללות ? = תישאלו את חכ יעלון (השר) פוסט נוסף = מדוע פוטין ביקר בישראל ?!! פוסט נוסף-אנחנו על סעודיה : סעודיה תגרום לקריסת הנפ מ 60-70 $ ל 39 $ ופחות בפועל סעודיה גרמה לקריסת הנפט- ל 27 $(בהווה 49) פוסט נוסף= מחסור הדיור=מכוון=בהוראה= ונומק= עי בובו ווהנגיד בנימוק : דאגה לעמידות הבנקים בשנ 2011 התח הבניה היו 46800 דירות=לאור ההוראה ב 4 השנים 2012-2015 הבניה ירדה ל 43500 ד בממוצע מה עוד צריך בכדי להבין את גודל ההונאה =בהקשר אחר= מדוע טרמפ ביקר לראשונה בסעודיה וישראל האם לפני הנשיא טרמפ 3 משימות 1- הסדר ישראל ואבו מאזן - בענין ויתור ישראלי בירושלים 3- הפלת אסעד והעלאת הסונים לשלטון- בשתף ישראל, 2- למסמס את מנהיג צפון קוריאה, -סעיפים 2 + 3 = האם במקביל? ראו הפוסטים שלנו
  סגור
 • 1.
  בפעם נוספת-וויסות המניות-זו ההונאה הגדולה בהיסטוריה
  כותבי תרחישים 09/08/2017 20:23
  הגב לתגובה זו
  2 3
  אי לכך -שאלת תפ איך יתכן שהזהב לא מזנק כמו בהיסטוריה? היתכן שמדפיסים ניירות .......זהב ? באם זה פיספוס- מדוע ב גרמניה ובברזיל ביקשו שיחזירו להם את הזהב הפיזי מפורט נוקס ? ההונאה הגדולה ............
  סגור