מערכת היחסים בין המשקיעים למניות המוליכים למחצה מתערערת

תרמו לכך, בין השאר, השינוי בתרבות ההשקעה בוול סטריט בטווח הקצר, התאווה לחשיפה, האינטרסים של הפרשנים למיניהם והבערות של חלק גדול מהמשקיעים

|
(58)
במוקד המאמר היום היא מערכת היחסים הבעייתית שבין וול סטריט לתעשיית המוליכים למחצה ועיצוב השבבים. תעשיית המוליכים למחצה, שכוללת את "בתי היציקה", ה-fab (החל מהמעגל המודפס ועד לעיצוב השבב), היא לב מהפכת הטכנולוגיה, המנוע שבעזרתו שינתה וממשיכה לשנות המהפכה את העולם.
מאז 2008-9, כאשר התחילה מהפכת הטכנולוגיה, בהובלת מהפכת האינפורמציה, להתמזג לתוך כלכלת המיינסטרים, מתחזקת ההערכה בוול סטריט לתעשייה הזו כהשקעה מועדפת ובשלוש השנים האחרונות הולך וגדל פער התשואה בין המדד המייצג (ה-SOX למשל) למדדי הנאסד"ק וה-S&P500. 
וול סטריט מבינה שתעשיית המוליכים למחצה מהווה אינדיקטור חשוב ביותר להערכת מצב התעשייה הטכנולוגית כולה. ירידה בצבר הזמנות, בהכנסות, ברווחים ובהשקעות ההון בתעשייה הזו מאותתת על האטה כללית בתחום הטכנולוגי, למעשה בכלכלה כולה. עלייה במשתנים הנ"ל מאותתת על התאוששות-התחזקות כלכלית כך שמדד ה-SOX משפיע על מצב רוח המשקיעים.
אלא שעם ההבנה בחשיבות התעשייה השתנתה בוול סטריט, בעשור האחרון, "תרבות ההשקעה בטווח הקצר" שהתוצאה שלה הוא שהקשר בין "הבנה" ל"השקעה" הולך ומתרופף. בין התחרות על הרייטינג, התאווה לחשיפה, הצורך הגדל של התקשורת הפיננסית בכותרות סנסציוניות, האינטרסים של הפרשנים למיניהם והבערות של חלק גדול מהמשקיעים, נוצרת, בטווח הקצר, מערכת יחסים בעייתית בין המשקיעים למניות המוליכים למחצה ועיצוב השבבים - עליה נדבר היום.
כאשר חברות מובילות בתעשייה, מה-fab ועד למעצבות (חלקן הגדול פרושות ורטיקלית), כמו טאיוואן סמי (סימול: TSM), אפלייד (סימול: AMAT), אינטל (סימול: INTC), קוואלקום (סימול: QCOM), נבידיה (סימול: NVDA), אינפיניון (סימול: IFX.DE), ברודקום (סימול: AVGO) וכלה בסמסונג (סימול: 005930.KS בקוריאה) ואפל (סימול: AAPL). כולן או כל אחת מהן, יוצאות עם תוצאות עסקיות ועם תחזיותיהן העתידיות ההשפעה על החלטות המשקיעים, בין אם הפרסום נגטיבי או פוזיטיבי, גדולה, מבהילה לעיתים.
הודעה של אינטל למשל על ירידה בתחזיות לשנה הבאה מתקבלת בוול סטריט בפאניקה, הן במניית החברה והן בכל מגזר המוליכים למחצה עם השלכות למקרו כלכלה. הודעה של אפל (סימול: APPL) על ירידה במכירות האייפונים מביאה מידית למבול של פרשנויות שמסבירות למשקיע שמיתון מתקרב. מבחינתם, המשקיעים צודקים שהרי חשיבות תעשיית המוליכים למחצה כמנוע צמיחה מיקרו ומאקרו כלכליים אינה מוטלת בספק אבל כאשר הפניקה או ההתלהבות הן תוצאה של תרבות ההשקעה החדשה התוצאה, למשקיע, אינה טובה. חשוב לפיכך להבין את חשיבותה של התעשייה ולא פחות כיצד היא מתנהלת.
האמונה בהסכם סין-ארה"ב מחזיקה את שוק המניות
סיום מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין מותנה בהסדר בתחום המוליכים למחצה. סין מבינה היטב את חשיבותה של תעשייה זו להמשך הצמיחה הכלכלית הגלובלית והרבה יותר לצמיחתה שלה. ב-2015 העביר נשיא סין את תכניתו האסטרטגית “Made in China 2025" לשיפור הישגיה העתידיים של סין בתחום הכלכלה, בעצם "לנצח" את ארה"ב כמעצמה הכלכלית והצבאית הגלובלית.
הצלחת התכנית מותנית בהצלחתה של סין לעבור מתלות של 90% פלוס (שהייתה בסין ב-2015) מיכולות הייצור של המוליכים למחצה, שדרושים להגעה למטרות שנקבעו, לתלות של 40% ב-2020 ול-30% עד 2025 כאשר הצלחת המשימה קשורה ביכולת הסינית להשיג הקניין הרוחני שנדרש למשימה. ההחלטה קובעת שכיוון שעד 2025 אין לסין את היכולת להגיע לכך, ובאמצעות מחקר ופיתוח מקומי היא תנסה להשיג הקניין הנדרש מחברות זרות "בכל דרך אפשרית" או בשפה פשוטה "לגנוב".
בשנה האחרונה לכהונתו ניסה אמנם הנשיא אובמה למנוע מסין "להשיג IP בכל דרך אפשרית" אלא שבהתאם לסגנונו לא רצה במלחמת סחר עם סין, האמין בשכנוע ידידותי. הנשיא טראמפ לעומתו, כבר בתחילת מסע הבחירות שלו, הבטיח לתקן הבעיה מיד לאחר כניסתו לבית הלבן.
כיוון שעד כה ממשיכה סין ללחוץ על חברות שרצו עסקים בסין (קוואלקום, מייקרון, ARM Holdings, סממסונג ו-Hynix כדוגמאות בולטות) למכור IP לחברות סיניות שמולן עבדו, החליט הנשיא שארה"ב עוצרת את ההתקדמות במו"מ.
מי שמכיר את דרך הפעולה הסינית יודע שטראמפ צודק ואם יעמוד בעקשנותו הוא גם יצליח "להשיג דיל טוב מול הסינים" שהרי בשלב הנוכחי אין לסינים ברירה, התקדמותה הכלכלית-טכנולוגית של סין מותנית כמעט כולה בהשגת ה-IP שרובו בידי חברות אמריקאיות. "תחום המוליכים לצד הצרכנות האמריקאית", אמר סטיב פורבס, עורך פורבס, "הם שיביאו את סין לחתום על הסכם שטוב לארה"ב. אם טראמפ לא היה נבחר כבר היינו בצרות צרורות". אגב, האמונה שהסכם עם סין ייחתם היא ש"מחזיקה" את שוק המניות.
המשקיעים אינם בקיאים מספיק בתעשייה
לצד חשיבות ההסכם עם סין שכל כך מעניין את וול סטריט ישנה החשיבות של הבנת התפתחות התעשייה הזו ודרך התקדמותה-התנהלותה. נושא זה אינו מעניין את התקשורת הפיננסית, מה שמונע מהמשקיעים לקבל החלטות מבוססות עובדות. מדוע למשל חברה בשם ON Semiconductor (סימול: ON), שלאחרונה הפכה לכוכבת בתקשורת הפיננסית, רואה את 2019 ומעבר בצבע וורוד כהה ואילו חברות וותיקות ומצליחות כמו אינפיניון או אינטל מצננות התלהבות? ננסה להסביר זאת בהמשך. 
נתחיל בעובדות. תעשיית המוליכים למחצה הגלובלית התחילה התמזגותה לתעשיית המיינסטרים ב-1987 עם מכירות של 31 מיליארד (90% מזה בארה"ב). את 2018 סיימה התעשייה עם מכירות של 478 מיליארד ומוערכת לסיים 2019 עם 490.1 מיליארד.
לאורך 31 השנים היו 4 תקופות של ירידה במכירות. מ-1995 עד 1998 (12.5%), מ-2000 עד 2001 (31.8%), מ-2007 ל-2009 (11.5%) ומ-2011 ל-2012 (0.02%). הירידות כולן היו תוצאה של "התלהבות יתר" בשנים קודמות שהביאה ליצירת מלאים גדולים שמעבר לצרכים שהתפתחו. למרות שבמהלך 31 השנים היו, יותר מאשר לא היו, תחזיות למשבר בתעשייה, אף אחת מהתחזיות לא התממשה, ההיפך.
תבדקו למשל בין 2012 ל-2018 ותגלו שבכל שנה העריכו שבשנה שאחרי המכירות ירדו. אפילו החברות הגדולות, אינטל ואפלייד כדוגמאות בולטות, טעו בגדול. גם היום איני מכיר אפילו תחזית רצינית אחת שמדברת על משבר בתחום בחמש השנים הקרובות. היכנסו בבקשה למחקר של HIS Markit, שם תקבלו תמונה טובה על המצב. 
מדוע, למרות האופטימיות על עתיד הסקטור, אחוזה התקשורת הפיננסית, דווקא כעת, בחששות לגבי עתידו? יש לכך שתי סיבות: הראשונה, רמות הערכות המניות הגבוהות מה שנכון לסקטורים רבים. זו סיבה לתיקון אבל לא לחרדה לעתיד. השנייה, החשובה יותר, מתחלקת לשתיים, חוסר הבנה של הגורמים שמניעים את הסקטור מחד והדרך שבה מגישות החברות את התחזיות בשנים האחרונות מאידך ונסביר את שתי "הבעיות" הנ"ל.
לגבי חוסר ההבנה: 80% מהביקוש למוצרי התעשייה מגיע מתחום הצריכה. אם בשנים שבין 2008 ל-2014 היה המכשור האלחוטי החכם (טלפון, טבלטים וכו') מנוע הצמיחה הגדול ביותר לתעשייה, הרי שבמהלך השנים 2010-18 הפכו הביקושים מתחומי הענן, ה-IOT, המציאות הרבודה, הבינה המלאכותית, הרכב החשמלי, האנרגיה/ אקולוגיה והרפואה למנועי הצמיחה המובילים.
ביקושים אלו נוצרים כתוצאה מהתקדמות מהירה משצפו בתחומי הרכב, האנרגיה החלופית, הרפואה ועוד כאשר הרכב האוטונומי, החלל והבית החכם, שיגיעו לצרכן באמצע העשור הבא כבר נכנסים בעצמה למעגל הביקוש. כפי שהתקשורת החכמה יצרה ביקושים שהלכו וגדלו למוצריה בעשור האחרון כך גם יקרה (ובשיעורים גדולים בהרבה) במהלך הצטרפותן של הטכנולוגיות החדשות הנ"ל לכלכלת המיינסטרים הגלובלית בעשור הבא.
את התהליך הזה אפשר לראות בתרשים המצורף המציג את הצמיחה ביכולות המחשוב בין 1960 ל-2030 ואפשר לראות את העלייה החל מ-2020 והכל הרי קשור ביכולות תעשיית השבבים, כל התקדמות דורשת יותר מהתעשייה וכל שלב חדש מכניס לתעשייה חברות חדשות, משנה הפעילות של חברות קיימות, מגדיל התחרות ולמעשה, כשמדובר במשקיע, התמונה משתנה. כניסת הרכב האוטונומי תשנה את תעשיית המוליכים והעיצוב לחלוטין כפי שעשה הטלפון החכם. השינוי הזה יקשה יותר על בחירת ההשקעה בתחום, ידרוש מהמשקיע הבנה גדולה יותר.
 
Computing Growth Drivers Over Time, 1960-2030E:

הסיבות לתחזיות בשנים האחרונות
"אינפיניון (סימול:IFNNY)", זעקו הכותרות בשבוע שעבר, "הכתה הקונצנזוס אבל התחזיות ל-2019 מצביעות על היחלשות" ומיד לאחר מכן צירפו הכותרות את התעשייה כולה, "מכאובי הכלכלה הגלובלית מקשים על הציפיות העסקיות של תעשיית השבבים". בין ה-25.2 ל-28.3, כחודש, נפלה מניית IFNNY ב-17% פלוס כאשר החלק הגדול של הנפילה, למעלה מ-10%, היה לאחר פרסום הדוחות בשבוע שעבר. תוצאות הרבעון הכו הקונצנזוס והחברה העלתה הדיבידנד.
אז מה הפיל המניה כך? ההנחיות שסיפקה לגבי 2019 שאכזבו הקונצנזוס. מה אמרה בהנחיות? "מערכות הרכב והכוח יעלו (ב-2019) מעל לממוצע כאשר בתחום האבטחה צופים לחולשת מה". בשל כך נופלת המניה כפי שנפלה? לא. המניה החלה להתנדנד, ביחד עם אחרות בתחום, כבר מתחילת השנה שהרי וול סטריט מוצפת באזהרות מחולשת המאקרו כלכלה בכלל ומירידה בביקושים לטלפוניה חכמה (מה שנוגע לתעשיית השבבים) בפרט.
הנפילה של השבוע שעבר באה כי וול סטריט "צדקה", ההוכחה על חולשה כללית הגיעה במלוא הדרה גם לאינפיניון. אלא שנכון לאתמול חזרה המניה לרמתה בסוף פברואר. מה קרה לחולשה? מדוע חזרה המניה במהירות כה גדולה? מסתבר שענקית המוליכים למחצה טיוואן סמיקונדקטורס (סימול: TSM) הודיעה, להפתעת הפרשנים, האנליסטים וכל אתרי התקשורת הפיננסית, שתי הודעות.
הראשונה, שהם מתעקשים שהתעשייה נכנסת לגיאות כבר במחצית הראשונה של השנה והשנייה, שמה שמוביל את הגאות המפתיעה הזו זה הביקוש המתחדש למוליכי ושבבי הטלפוניה החכמה דווקא. כאשר החברה הגדולה בעולם טוענת כך אצים-רצים המשקיעים, בהובלת האינדיאנים שמספרם גדל ומנסים לתפוס כל מניה שירדה כך ש-IFNNY (שאגב אינה פועלת בתחום הטלפוניה בכלל אלא בתחום הרכב, מערכות כוח בתעשייה, ניהול מערכות כוח ובפתרונות אבטחה דיגיטליות), וחברות מהסוג של AMD, MU ואחרות זינקו.
כמובן שגם אותה ON שהזכרנו שדווקא כן מספקת לטלפוניה הצטרפה לחגיגה, ראו מה קרה ל-SOXX בשבועיים האחרונים? השאלה היא מדוע בעצם נזהרה אינפיניון בתחזיותיה, מדוע הכניסה את המילים "כאשר בתחום האבטחה צופים לחולשת מה" בסוף ההודעה שהתחילה עם "מערכות הרכב והכוח יעלו (ב-2019) מעל לממוצע"? הרי ידעו יחצניה שהמילה "חולשה" תכה במניה קשות.
אופטימיות יתר בתחזיות עלולה, מאז 2009,  לגרום, במקרה של אי עמידה בהם, ל"ענישה" עתידית חמורה במניה. מה? לא ראיתם מה קרה לביוג'ן? אז התוספת של "חולשת מה" זו "התאמה" של התחזית לרוח שנושבת בתקשורת הפיננסית והתופעה הזו, של "התאמת" תחזיות להלך הרוח בוול סטריט, רק הולכת ומתחזקת, אם תכנסו לשיחת הוועידה של החברה לא תגלו דאגה מהעתיד, ההפך אבל זה מה יש.
מה עושים? מתמקדים בסלים, SOXX וכמותו אלא שהיום הוא כבר יקר מידי ובדצמבר, כשירד ל-145 (38% מתחת למחירו היום) הסבירו לכם המומחים שהסקטור נכנס למשבר והכלכלה חוזרת ל 2008, זוכרים? אז נא לבדוק לבד זה קל כי הכל ברשת. 

** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(58):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 24.
  מה חדש אצל טבע ?
  אריה 10/04/2019 21:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ירדה רק ב10 ימים 9% מה נשתנה אצלה?שוב מתקרבת לנמוך. נשאר one last puff מהסיגר באט הזו ? תודה
  סגור
 • כל ההודעות המעודכנות באתר החברה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/04/2019 14:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • סמוך על "הגדול" ממשיך להחזיק 43 מיליון מניות
  הגדול יודע משהוא 11/04/2019 08:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  Buffett maintains stake in Teva 17 Feb, 2019 Berkshire Hathaway still holds 43.2 million shares in Teva with a current value of $778 million.
  סגור
 • 23.
  תעשיית המוסיקה
  יובל 08/04/2019 06:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה יקר, כחובב מוסיקה רציני.אפשר בהזדמנות כתבה על סקטור המוזיקה, סלים מעניינים ומניות מובילותתודה רבה
  סגור
 • הייתה כתבה על תחום המדיה והבידור - גגל לכתבה
  סמי 08/04/2019 14:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה כדאי לקחת את הבידור ברצינות, וכמה מילים למי שמסתכל על טבע פרשן וול סטריט של Bizportal על הצמיחה בתעשיית המדיה והבידור שצפויה לגלגל 804 מיליארד דולר בארה"ב לבדה ב-2021; וגם: האם נוצר מומנטום ב-WWE? שלמה גרינברג | 19/05/2018
  סגור
 • סמי אתה תותח
  יובל 09/04/2019 14:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אחלה כתבה
  סגור
 • 22.
  תחושת בטן וסתם מזל
  לרון 07/04/2019 13:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קניתי txn לפני חודשיים והמניה הניבה 12%.
  סגור
 • איגרות חוב טובות ובתזמון נכון וידוע עשו לא פחות. (ל"ת)
  ללרון 09/04/2019 16:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לא מכיר "איגרת חוב טובה"
  לרון 10/04/2019 13:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלא בדיעבד ולתזמן את השוק אתה מסוגל? אני לא!!! txn כי זה היה הנושא בכתבה וטקסס אינ. לא הוזכרה!
  סגור
 • 21.
  מניית פרידמן מתכות frd של ביבי
  ביבי 07/04/2019 11:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בלי הקשר פוליטי... ירדה לא מעט לאחרונה ונראית מעניינת..מה דעתך על frd שלמה?תודה
  סגור
 • לא מכיר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 07/04/2019 15:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • עם מקל לא הייתי נוגע
  לרון 07/04/2019 13:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "סולידית" לחלוטין היתה ב8$ עלתה ל12$ וירדה חזרה ל8$. לא לשכוח יש כאלה שקונים "עם עזרה מידידי" ולא עם כישוריהם עדיף להיזהר עם סחורות ומתכות ואם כבר קנהבארץ סקופ ללא המלצה!!!
  סגור
 • סקופ זה אחלה אבל התייקרה (ל"ת)
  ביבי 07/04/2019 16:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 20.
  שאלה כללית לשלמה
  שאולי 07/04/2019 09:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שואל ברצינות.למה לuthr מספרים הרבה הרבה יותרטובים מל gild. בכל היחסים הפיננסים uthr הרבה יותר "שווה" מה יש ל uthr שאין לgildמאיפה נוצרו הפערים האלו ?תודה רבה
  סגור
 • מה הקשר? איך אפשר להשוות? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 07/04/2019 15:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 19.
  מה עם טאואר? (ל"ת)
  יוסי 07/04/2019 09:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • טען עוד
 • 18.
  גרינברג תגיב על זה.. קמטק
  עוזי 06/04/2019 21:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אחלה כתבה וכל טור שלך פגז והרבה פעמים אתה פוגע בול. לא התייחסת לקמטק שהיא גם בתחום המוליכים למחצה. תן עליה חוות דעת מקצועית והאם בשער הנוכחי שווה קניה ? שמעתי שעתיד לה אופק ארוך חיובי
  סגור
 • דווקא כתבתי. שאר השאלות הן
  שלמה גרינברג 07/04/2019 15:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ליועץ נ"ע ולמחקר אישי שלך
  סגור
 • 17.
  wallgreen boots
  קימחי 06/04/2019 18:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום, חברה די סולידית/ דפנסיבית.. חטפה בומבה החודש וירדה ל54$.רמת מחיר שלא הייתה ב7 שנים האחרונות.. מה דעתך על החברה ועתידה (לא המנייה) לטווח בינוני וארוך?תודה
  סגור
 • כתבתי על CVS המתחרה
  שלמה גרינברג 07/04/2019 15:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וגם הזכרתי שם את וולגרין בוטס אליינס. תקרא הכתבה https://articles.marketrealist.com/2019/04/whats-the-potential-upside-in-cvs-and-wba-stock/?utm_source=yahoo&utm_medium=feed&yptr=yahoo היא, פחות או יותר, מסבירה
  סגור
 • תודה שלמה אחלה כתבה (ל"ת)
  קימחי 07/04/2019 16:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 16.
  אני מופסד הרבה במניה בי קום מה מציע לי לעשות (ל"ת)
  לשלמה 06/04/2019 09:28
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • ללא המלצה
  לרון 10/04/2019 13:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פרטנר
  סגור
 • "מה מציע לי לעשות?"
  שלמה גרינברג 07/04/2019 15:15
  הגב לתגובה זו
  2 0
  איני עונה על שאלות כאלו מה גם שאיני מכיר החברה
  סגור
 • תיקנה עוד (ל"ת)
  גק 06/04/2019 20:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 15.
  שלמה אתה יודע שאנשים לא אמורים להשקיע בכאלה דברים
  מומחה לקנוניות 06/04/2019 08:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זה השקעות מתוחכמות שמתאים למי שמבין בנושא. גם אתה אומר שאתה מבין חלקית ולכן ממליץ להשקיע בסלים אז מה עם האדם הממוצע?
  סגור
 • איזה השקעות בדיוק? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 07/04/2019 15:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • הוא אומר בפירוש אדם ממוצע שיקנה סל
  אדם ממוצע 07/04/2019 09:35
  הגב לתגובה זו
  3 0
  או מדד ולא מניות בודדות.שלמה אומר את זה כל מאמר בעשור האחרון. אז די עם שאלות קיטבג
  סגור
 • "אדם ממוצע"
  לרון 07/04/2019 14:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוא אדם ללא כישורי בורסה או שאינו עוקב מתוך התעניינות בשוק המניות! סתם רצון לעשות כסף לחלוטין לא מספיק!
  סגור
 • 14.
  וריזון "התעדכנה" בדור 5 בסלולאר, מה המשמעות של האירוע?
  יוסי 05/04/2019 21:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  על איזה מניות העידכון הזה של ענקית התקשורת ישפיע , לדעתך
  סגור
 • הפיתוח הוא של NOK, לא של ורייזון.
  אריק 08/04/2019 12:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ועדיף לא להתנבא וללכת על סל כמו VOX.
  סגור
 • 13.
  שימו לב לסרגון חוזה חדשה עם חברת ענק היפנית NEC דור5
  ישראל 05/04/2019 15:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מגיע
  סגור
 • 12.
  זה היה מצוין, תודה.
  tal 05/04/2019 13:53
  הגב לתגובה זו
  3 1
  .
  סגור
 • 11.
  טסלה בכל זאת מה מתחדש
  רפי 05/04/2019 08:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה תודה על הכתבות, עוקב קבוע.אתה כותב הרבה על טסלה.האם יש חדש לדעתך? ירידה במכירות דגם 3 , זה מהותי או מכה קלה בכנף?איפה לדעתך טסלה בעוד 5 שנים? תודה
  סגור
 • אין חדש, תעקוב אחרי ההודעות
  שלמה גרינברג 07/04/2019 15:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לא אחרי הכתבות אין ירידה במכירות יש ירידה ביכולת לספק אבל זה לא חדש
  סגור
 • 10.
  בלאקסטון
  תאיר 04/04/2019 22:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה אומר שלמה? טאנקס
  סגור
 • חפש הכתבה על BLK זה דומה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 07/04/2019 15:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 9.
  גרנברג! אתה גדול! פשוט תענוג לקרוא את הכתבות שלך! (ל"ת)
  משקיע 04/04/2019 19:44
  הגב לתגובה זו
  13 0
  סגור
 • מצטרף (ל"ת)
  לימבו 06/04/2019 11:50
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • שלמה, רד אל העם, לא הבנתי כלום ....זו כתבה לחכמים בלבד. (ל"ת)
  Sassi6 05/04/2019 03:34
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 8.
  international paper
  אלון 04/04/2019 19:15
  הגב לתגובה זו
  1 1
  שלמה יש לך משהו מעניין לספר על ipכיצד אתה רואה אותה לטווח ארוך ?סיפור מעניין ?תודה רבה
  סגור
 • בהזדמנות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 05/04/2019 12:59
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 7.
  שלמה תודה רבה. אפשר כתבה בהזדמנות
  טמיר 04/04/2019 19:09
  הגב לתגובה זו
  5 0
  על חברות המתכות בארהב..תודה
  סגור
 • בהזדמנות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 05/04/2019 13:00
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • מה עם כתבה על חברות הדשנים המתחרות לכיל? תודה (ל"ת)
  Sassi6 05/04/2019 03:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  תחום רכבי השטח והפנאי rv
  ביסלי 04/04/2019 19:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלום שלמה, נראה כי "סקטור" זה נפגע הרבה מהציפיות לrecessesionהחברות מדווחות על האטה והמניות חוטפות.. מה אומר על חברות כמו tho, wgo, patk מחירים מעניינים.תודה
  סגור
 • אגיע גם לשם (ל"ת)
  שלמה גרינברג 05/04/2019 13:00
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 5.
  ביוגן אחרי התיקון
  גיל 04/04/2019 19:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה תודה על הכתבה.ביוגן ללא ספק הייתה יקרה מעל 300$אין ויכוח. עכשיו סביב 230$ יותר מעניינת, מה דעתך על הפייפליין העתידי שלה? יש שם תרופות עם פוטנציאל מכירות עתידי גבוה ? תודה
  סגור
 • כתבתי לאחרונה על ביוג'ן (ל"ת)
  שלמה גרינברג 05/04/2019 13:01
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • הוא כבר ענה על זה בתגובה לכתבה לפני שבועיים
  גגל לכתבה 04/04/2019 20:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לא רק בגלל היופי: זו התעשייה שממשיכה להפתיע בעשור האחרון שלמה גרינברג | 23/03/2019
  סגור
 • 4.
  תודה על המאמר. מעניין מאוד (ל"ת)
  עמי 04/04/2019 19:01
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 3.
  אופיס דיפו.
  בריל 04/04/2019 19:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  3$ לא מצליחה להתרומם, מה קרה לחברה הטובה הזו? תטדה
  סגור
 • תבדוק רווח תפעולי ועוד כמה משתנים ותגיע למסקנה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 05/04/2019 13:03
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  ענף המוליכים למחצה
  לרון 04/04/2019 18:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ידוע כתנודתי וסיקליקלי וכשכותבים עליו הגיע כנראה זמן השנים הרעות.טאואר לדוגמא כבר ירדה בצורה ניכרת למרות ניהולו של אלוונגר.
  סגור
 • 1.
  באפט בעבר
  לרון 04/04/2019 16:23
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לא השקיע במה שאינו מבין,אינני מאמין שהוא מבין בחברת אפל כשהשקיע בה ,וכך שטח הסמיקונדקטורים המובן רק לסופר מקצוענים ומתי מעט ,ולכן קשה להבין ולהשקיע, אני לדוגמא מבין בסמיקונדקטורים כמו חמור במרק פרות ואכן כמעט לא נוגע בשטח זה.
  סגור
 • צריך להיות הוגן ולהודות שאף אחד לא מבין יותר בשום תחום
  סמי 04/04/2019 19:19
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אם אדם מבין בתחום תעשיית הרכב ומכיר את כול החברות + מקפיד לקרוא את הדוחות שלהם - הוא יכל לצפות למכה שטסלה תביא לתעשיית הרכב העולמית ? יכל לצפות לאסון דיזלגייט בפולקסווגן ? לביקוש לרכבים היברידיים או רכבי שטח שמשתנה בפראות עם עליה חדה או ירידה חדה במחירי הדלק.
  סגור
 • לכן תשקיע בסל ולא במניות בודדות
  תשובה 04/04/2019 18:59
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אם אתה לא מבין. תקנה את כל התחום/סקטור/סל.
  סגור
 • סלים הם טכניקה להוריד סיכון להקטין ביתא
  לרון 10/04/2019 14:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ויחד עם ירידת הסכון צריך להגדיל טווח השקעה ולהגדיל סבלנות.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות